Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

martiika
4. sep 2012

@adrikanatasa 22.10. ickaj na novu pn s inou dg. ,tam uz narok vznika. 🙂

adrikanatasa
4. sep 2012

@martiika oki ved ine mi nezostava 🙂 ďakujem

eeffka
4. sep 2012

@moon1979 vidim ze sa vyznas 🙂 chcela by som sa opytat nastupila som teraz na rodicovsku dovolenku, mozem sa dat vypisat s detmi?
som stale zamestnana,1.1.2012 presla som na MD a potom plynule na RD1.9, ked budem mat teraz chore deti mam pytat OCRku? zaplati mi socialka nieco? budu mi kratit rodicak? treba si nieco priplacat? lebo nepriplacam si nic,momentalne ale ide skola urcite starsia nieco chyti...
Na tej RD som doma, nepracujem len som vedena u zamestnavatela-to len na vysvetlenie

Dakujem

zlatat
4. sep 2012

@eeffka pokiaľ si neplatíš DNPO tak OČR nedostaneš ... lebo aj keď si zamestnaná, tak nástupom na RD sa ti prerušuje nemocenské poistenie - ak sa nemýlim

zlatat
4. sep 2012

@julinkaz ja som na RD a zároveň aj na PN z DNPO - lenže pokiaľ zároveň aj pracuješ tak neviem ako to je

ika84
4. sep 2012

ahojte, prosim o radu:
-ak som na pn tak potrebujem odniest do soc. kazdy mesiac ten papier ze marodujem dalej?
- ak si platim dnp cely rok 2011 aj 2012 z ktoreho roku mi vypocitaju zaklad na matersku? termin mam 28. dec. 2012
- ak som na UPSVAR tak mam narok na prispevky na narodenie, kocikovne atd?

dakujem kazdej dobrej dusi 😀

eeffka
4. sep 2012

@zlatat aha diky tusila som nejaky hacik a kebyze (uz som jak sup 😀 ) idem dnes s malou k lekarke vypise ma od zajtra a od dnes sa nahlasim na doplnkove nemoc. to sa potom da? ze zaplatim len 1 den, ci musim urcity pocet dni kym vznikne narok ? kolko to vlasne vychadza a kde sa to plati a hlasi??
Dakujem

dosa
4. sep 2012

@eeffka ked si na rodicaku a nic si nepriplacas, nemozes popri tom poberat aj nemocensku alebo ocr.

eeffka
4. sep 2012

@ika84
ika84 ahojte, prosim o radu:
-ak som na pn tak potrebujem odniest do soc. kazdy mesiac ten papier ze marodujem dalej? - ANO
- ak si platim dnp cely rok 2011 aj 2012 z ktoreho roku mi vypocitaju zaklad na matersku? termin mam 28. dec. 2012 - TOTO NEVIEM
- ak som na UPSVAR tak mam narok na prispevky na narodenie, kocikovne atd? -JASNE to je za porod,ako bolestne

😀

ika84
4. sep 2012

@eeffka dakujem krasne, chvalabohu ze je to bolestne :D

eeffka
4. sep 2012

@ika84 este ma napadlo aby si necakala peniaze hned, na porodne sa musi tusim dieta dozit 7 dni a na kocikovne 28dni 😀 zlate ze? mne osobne peniaze hned takoj netrebalo ale ked ma niekto dokladovat ze jeho dieta prezilo jeho opateru 28dni je to take smutnosmiesne... 😠

ika84
4. sep 2012

@eeffka kedy pridu tedy pride len nech pridu ....smutnosmiesne mi je celkovo z nasich zakonov, nic prekvapive 😒

moon1979
4. sep 2012

@eeffka počas čerpania rodičovskej dovolenky aj ked si stále zamestnaná máš prerušené povinné nemocenské poistenie, čerpať nemocenské dávky môžeš len z DNP ak máš splnenú podmienku aspon 270 za posledné dva roky ...

moon1979
4. sep 2012

@ika84
samozrejme, pokiaľ ti PN prechádza do ďalšieho mesiaca, najneskôr do 5teho v dalšom mesiaci si povinná doručiť do SP potvrdenie o trvaní PN, inak ti pozastavia vyplácanie PNky ...
ak nastupuješ na MD v roku 2012, počítať sa ti bude z vymeriavacieho základu z predchádzajúce roka.
nárok na tzv. kočikove teda príspevky pri narodení dieťaťa má každá matka, nie je to viazané na to či si zamestnaná alebo vedená na UPSVaR, dôležité je, že dieťa sa musí dožiť 28 dňa života a ty si povinná pravidelne navštevovať gyn. prehliadky počas tehotenstva ... príspevok vypláca úrad nasledujúci kalendárny mesiac

zlatat
4. sep 2012

kočky prosím poradíte mi niektorá?

Dostala som sa do trošku blbej situácie a čím viac nad tým uvažujem, čím viac špekuľujem, ako z nej výjsť aby som z toho čo najviac vyťažila, tak mám pocit, že sa stále viac a viac zamotávam a už neviem, čo by bolo pre mňa najlepšie.
@gapa mi už čosi radila, no stále mám z toho mišung. 😖

DNPO si platím už niekoľko rokov maxima s tým, že koncom januára som sa odhlásila a hneď na druhý deň prihlásila z maxima. 270 dní - teda ukončenie zo zákona mi uplynie 22.10. momentálne som na PN z DNPO ale určite na nej dlho nebudem, lebo som žiaľ potratila - Dr. mi nepovedal, ako dlho ma na PN nechá, to sa dozviem asi o 2 týždne.
8.10. mi končí RD s mladším synom a nakoľko už nie som tehotná, dostanem výpoveď zo strany zamestnávateľa. 😖 lebo moje miesto obsadila iná osoba a pre mňa nemajú úväzok 😠

O bábo sa budeme ďalej snažiť a dúfam, že nebudeme na tehu dlho čakať

No a teraz uvažujem, ako to spraviť, aby som bola čo najmenej stratová :

1.) Po ukončení RD si ešte vyčerpať dovolenku, ktorú mám a potom súhlasiť s ukončením PP dohodou z dôvodu nadbytočnosti - aby som mala nárok na odstupné ( mala by som nárok na 3-mesačné ), následne ísť na úrad práce a potom 22.10. sa dať vypísať na dlhodobejšiu PN ( ešte pred ukončením DNPO ), aby som aspoň trochu využila DNPO s tým, že by som toho 22.10. zároveň požiadala o balík poistenia ( predpokladám, že poistné počas PN nebudem musieť platiť ) - len neviem či mi bude stačiť z minima alebo dať vyššiu sumu. 😒

2.) Po ukončení RD ísť hne´d na druhý deň na PN ( ak by naša Dr. bola ochotná ma vypísať ... pokiaľ by sa nám nepodarilo otehotnieť - potom by som tak-či tak bola na rizikovom, lebo mám za sebou 3 potraty ), aby ma zamestnávateľ nemohol prepustiť

3.) alebo je ešte nejaká možnosť, ktorá ma nenapadla

PORADÍTE MI PROSÍM, ČO ROBIŤ ?

kris1109
4. sep 2012

gapa - poprosím vás o radu:Som na predlženej materskej dovolenke zo zdravotných dovodov, platím si DNP maximum zatial sa mi nepodarilo otehotniet /chceme druhé/a v oktobri mi už zanikne.Chcem vediet či sa ja možem hodit na PN aby som využila z tých penazí niečo čo si platím ked sa mi asi nepodarí do oktobra otehotniet.Ak ano kolko by som asi dostala za celý plný mesiac keby som bola na PN okolo tých 600euro ako materskú???dakujem pekne vopred za vašu odpoved.

moon1979
4. sep 2012

@zlatat
také neexistuje, že tvoje miesto zaberie niekto druhý a ty po nástupe do práce dostaneš výpoved z nadbytočnosti... zo zákona to nie je možné ... po ukončení RD ťa zamestnávateľ musí prijať no tvoje pracovné miesto, jedine ak sa rozhodne ho zrušiť a ty teda nemáš kam nastúpiť, tak vtom prípade ti môže dať výpoveď z nadbytočnosti, ale po zákonom stanovenu dobu nemôže na zrušené miesto nikoho prijať ... takže také neexistuje, že tvoje miesto bude mať niekto druhý a teba prepustí lebo ťa nepotrebuje ... na tvoje miesto bola prijatá osoba na zastupovanie počas MD a RD, takže tvojim návratom do práce automaticky zo zákona zaniká jej PP, ak sa so zamestnávateľom nedohodne inak a nebude vykonávať u neho nejaku inú činnosť, ale nie tvoju ...

milka2008
4. sep 2012

môžem vás poprosiť ešte raz o radu?
uvažuje nad platením DNP počas RD, z titulu možného poberania pN alebo OčR počas RD... môže sa však vyskytnúť situácia, že PN alebo OčR nastane skôr, ako splním podmienku platenia dobrovoľného NP tých 270 dní... je možné čerpať PN alebo OčR aj pred splnením tejto podmienky?
teda teoreticky už od prvého dňa po prihlásení sa na dobrovoľné NP ?

zlatat
4. sep 2012

@moon1979 to som si aj ja myslela, že to takto bude, ale žiaľ, v školstve je to asi iné - nie som jediná, ktorá takto v našej škole dopadla - aj kolegynku po návrate z RD vykopli, pred niekoľkými rokmi to isté s ďalšou. 😠 😠
Už v júni mi zástupkyňa povedala, že žiaľ, nemajú úväzky a musia so mnou ukončiť PP.
Neviem, ako z toho vykľučkovať, žiaľ nemám kopec peňazí navyše, aby som to ťahala po súdoch, oni si furt nájdu nejakú dieru v zákone 😖

moon1979
4. sep 2012

@zlatat ale tak pockaj ... tvoju pracu preberie ina kolegyna, teda pribudnu jej hodiny, alebo si ponechaju cloveka, ktoreho prijali na zastupovanie na tvoje miesto? ak je to ten druhy pripad, ze ponechaju noveho cloveka a s tebou rozviaze pomer pre nadbytocnost, pritom neprepusti ani tu novu, co ta zastupovala, tak by som podala podnet na inspektorat prace ... lebo to nie je v súlade s "kostolnym poriadkom" ako sa hovori ... a navyse to zavana aj diskriminaciou matky ... to su vazne veci ...

moon1979
4. sep 2012

@zlatat
predpokladam, že ide o verejnú správu ... nie je problém takisto si zistiť, kolko funkčných miest majú na danú pozíciu, teda napr. učitela ... ak majú napr. 20 miest a bez teba je tam 19 uciteliek plus jedna co ta zastupuje, tak nikto nemoze povedat, ze nema volný úvazok ... a opakujem, pokial si ponechaju tu, co ta zastupovala, tak by som to okamzite riesila podnetom na inspektorat ...

zlatat
4. sep 2012

@moon1979 pokiaľ viem, tak na moje miesto prijali pred 6 rokmi učiteľku , ktorá tam zrejme ešte stále je, a ja dostanem výpoveď z nadbytočnosti 😠
Zatiaľ ešte šéfstvo nevie, že som potratila, no to na veci nič nemení, akonáhle im to oznámim, výpoveď bude po ukončení RD na stole.

zlatat
4. sep 2012

@moon1979 áno, ide o verejnú správu ... nie sme súkromná škola

moon1979
4. sep 2012

@zlatat
tak to potom daj cele presetrit na urad ... pretoze to nie je v poriadku ... osoba, ktora bola prijata na tvoje miesto mala mat uzatvorenu zmluvu na dobu urcitu, kde malo byt uvedene, ze jej PP je zastupovanie pocas MD pripadne RD ... tato zmluva zanika dnom tvojho nastupu do prace ... Ty si povinna aspon mesiac pred nastupom pisomne informovat svojho zamestnavatela, ze sa hodlas vratit spat do prace k dátumu, ktorý uvedieš ...

gabikatn
4. sep 2012

ahoj, vie mi niekto poradit?? Od r. 2004 som bola SZČO až do r. 2009, ked som pozastavila živnosť a nastupila na matersku... Bohuzial nam dcerka v marci 2010 zomrela a ja som skončila na urade prace(bez podpory), kde som bola evidovana az do aprila 2012. Od aprila 2012 som zasa SZČO, momentalne odvadzam platbu iba do zdravotnej poistovne, do socialky nie... Planujeme dietatko, ale neviem ci by som mala pocas materskej narok na nejaky prispevok, ci vôbec dostanem rodicovky prispevok?? Dakujem za radu.....

moon1979
4. sep 2012

@zlatat
zistila by som si presne meno tej kolegyne, nasledne po ukonceni PP by som si preverila, ci dotycna je nadalej zamestnana aj napriek tomu, ze teba prepustili pre nadbytocnost a nasledne by som konala a bola konkretna v staznosti ...
v staznosti by som ziadala preverit, aky typ zmluvy mala dotycna uzavrety (ako pisem - pokial sa nevytvorilo nove tabulkove miesto, tak jedina moznost bola prijat ju na tvoje miesto na zastupovanie) a nasledne po tvojom prepusteni, kedze si podpisovala vypoved z nadbytocnosti ako je mozne, ze dotycna osoba nadbytocna nebola ... pretoze podla toho sa malo zrusit cele miesto teda na to miesto nemohol byt nikto dalej evidovany a poberat plat ...

moon1979
4. sep 2012

@gabikatn pokial neodvadzas nic do SP, teda nie si nemocensky poistena, narok na MD ti nevznikne, jedine zo zakona narok na rodicovsky prispevok ...

moon1979
4. sep 2012

@zlatat
a v skolstve to nie je take jednoduche ... ak sa zrusi miesto, tak bud preto, ze sa neotvori tolko tried a teda by bolo malo hodin, takze logicky sa niekto prepusti, alebo druha moznost ak zrusia miesto aj napriek tomu, ze tried je dost, tak niekto tie chybajuce hodiny musi nahradit, takze logicky by inym ucitelkam hodiny pribudli ... to si vies tiez preverit ...

.... a už len posledná vec ... ak je to u vás akýmsi pravidlom, že mamičky po RD dostávajú automaticky padáka môžete to považovať za diskrimináciu, čo je podľa dnešných platných zákonov trestné 🙂 všetko sa dá dokázať ...

len sa netreba báť a treba podať podnet na prešetrenie a sťažnosť aj na školský úrad ... to ťa nič nebude stáť ...

zlatat
4. sep 2012

@moon1979 podľa toho, čo mi v júni povedala zástupkyňa, tak bolo prijatých málo nových žiakov, tým pádom sa otvorilo menej tried, teda je o to menej hodín, no a ja som v podstate nadbytočná, a musia ma prepustiť, lebo nemajú pre mňa potrebný úväzok. Mne by úplne stačil aj polovičký, ale žiaľ, ani toľko sa nenazbieralo.
Vraj takáto situácia bude asi ešte cca 3 roky ( teda že bude málo žiakov - málo tried ) 😖
Blbé je, že počas mojej RD sa vytvorila nová organizačná štruktúra - spojili sa 3 školy a vznikla Spojená škola. Plno mojich kolegov už je prepustených - ostalo ich len pár, takže ani pomaly nemám od koho pozisťovať potrebné infošky.
Zástupkyňa našej organizačnej zložky ( teda našej bývalej školy ) nič nezmôže, riaditeľka si tam drží svojich ľudí a našich pomaličky ale isto vyhadzuje ... ona potrebovala len našich žiakov, ale učiteľov už nie

moon1979
4. sep 2012

@zlatat
ale osoba, co teba zastupovala ci tam zostane aj nadalej zistit vies 🙂