Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mirka1985
9. sep 2012

Ahojte potrebujem PORADIT. Momentalne som na rodicovskej dovolenke, mala ma 1 rok a 4 mesiace. V tehotenstve som vyuzila DNP na PN a neskor aj na matersku. Pracovny pomer mi skoncil ku koncu roku 2010. DNP mi trvalo do konca materskej, cize 24.11.2011. Samozrejme casom planujeme aj dalsie babo. Da sa v mojom pripade vyuzit este nejako DNP? Kolko mesiacov by som musela platit po novom a ci to vobec bolo pre mna rentabilne. Hned ako by som otehotnela by sa mi dalo vybavit ist hned na PN. Dakujem za kazdu radu, pretoze ak nieco neurobim, vychadza mi materska pri druhom minimalna. Dalo sa to navysit kedysi aj cez zamestnanie s vyssim platom ale teraz uz neviem ako to je.................

moon1979
9. sep 2012

@kikusik88 😀
však ťa majú v systéme, jasné, že budú vidieť, či splňaš nárok alebo nie 🙂
pýtať si musíš potvrdenie 2x, sám od seba ti to 2x nevypise ...

kikusik88
9. sep 2012

@moon1979 nooo tak toto som chcela vediet. ci mu ma povedat ze potrebujem 2 x ci to on urobi automaticky 🙂
dakujem ti si zlata

olo
10. sep 2012

ahojte dnp si platim uz dlho v januari som prerusila 18 a 189uzatvorila nove po 26 tyzdnoch -23jula som nastupila na pn -rizikove tehu po4 potratoch v oktobri mi konci dnp chcem prejs na novy balicek som sj zamestnana ako mam postupovat ak spravne chapem pocas pna materskej ho nebudem musiet platit dakujem

gapa
10. sep 2012

@kikusik88
súhlas s odpovedou od moon, no v naašej pobočke majú uzávierku myslím skôr, nie 5teho, tak si zisti na svojej pobočke sp.
ak ti dnp zaniklo pred viac ako 7dnami pred pn, tak treba k PN-ke z dnp aj potvrdenie od gyn o tom, že si bola v čase ukončenia dnp tehotná.

aankaa
10. sep 2012

@poisonblu chcem sa este spytat jednu otazocku: mavam casto bolesti take ake som v prvom tehu nemavala a obavam sa ze ma da doktorka na PN. Budem mam nejaky narok na PN ak som momentalne evidovana na urade prace a platim si DNP z maxima? ak ano aky? Dakujem za odpoved.

moon1979
10. sep 2012

@aankaa
ak máš splnenú podmienku 270 dni poistenia a platila si si vždy z maxima, tak samozrejme z maxima, ak nemáš splnenú podmienku, tak nárok na PN nemáš ...

aankaa
10. sep 2012

@moon1979 niekedy v polovici oktobra budem mat 270 dni, takze od oktobra budem ma PN z maxima a 8 januara nastupujem na MD takze z PN prejdem na matersku alebo aky je postup?

moon1979
10. sep 2012

@aankaa
ano, už je tu o tom popisaných x strán, otázky sa opakujú, treba si trošku prečítať dozadu

aankaa
10. sep 2012
moon1979
10. sep 2012

@gapa @kikusik88
v SP majú dva výplatné termíny, jeden v polovici mesiaca a druhý až ku koncu, ale je samozrejme najlepšie papiere doručiť v prvé dni v mesiaci max okolo toho 3ho, aby si peniazky mala čím skôr na účte ...

kamila_kamila
10. sep 2012

Aj ja prosim o radu, ak sa opakujem, ospravedlnujem sa, ale uz som cela dopletena z citania...
Ako zivnostnicka si platim najnizsie odvody dlhodobo, ale v juli 2011 som sa prihlasila na DNP a doplacam do najvyssieho vymeriavacieho zakladu. Koncom januara som dnp zrusila a od nasledujuceho dna sa prihlasila nanovo. 270 dni nepretrzite DNP splnim az koncom oktobra. Ak ostanem na PN od zaciatku oktobra, z coho budem mat narok na nemocenske ? Z DNP az po tych 270 dnoch, cize koncom oktobra?

wingsseven
10. sep 2012

Ahojte dievčatá! Už som sa tu ohľadom DNP informovala, ale chcela by som ešte doplniť. DNP som si platila v období od 16.12. 2008 do 29.1. 2010 z MAXIMA. Potom som si platila od 13. 7. 2011 do 16. 1. 2012 z MINIMA. A nakoniec si teraz platím od 23.1 2012 (končí 18.10. 2012- zo zákona). Platila som si to a stále platím kôli materskej,do dnešného dňa sa mi však nepodarilo otehotnieť(teda podarilo ale skončilo to veľmi skoro).Toto poistenie som nevyužila ani na žiadne PN ani nanič. Chcela by som isť teraz aspoň na PN(aby sa mi aspoň časť vrátila), prosím z ktorého obdobia by sa mi PN-ka rátala? Z toho minima čo som platila predtým alebo z maxima, ktoré mám teraz? A daľšia otázka, ak sa mi do 18. 10.2012 nepodarí otehotnieť, mám sa prihlásiť na nový komplet balíček z minima, či maxima?(kôli vyššej materskej).a mám sa ešte pred tým 18.10.? A ak otehotniem v novemb. tak sa z toho nového komplet balíčka môžem odhlásiť?
Dakujem za vaše cenné info, mám v tom zmetok, ked sa pýtam na sociálke tak jedna saodvoláva na druhú, druhá na tretiu......proste vyznajú sa.
Dakujem za info.

wingsseven
10. sep 2012

Pardon- zabudla som napísať, že teraz od januára do októbra platím z MAXIMA

kamila_kamila
10. sep 2012

@gapa Aj ja prosim o radu, ak sa opakujem, ospravedlnujem sa, ale uz som cela dopletena z citania...
Ako zivnostnicka si platim najnizsie odvody dlhodobo, ale v juli 2011 som sa prihlasila na DNP a doplacam do najvyssieho vymeriavacieho zakladu. Koncom januara som dnp zrusila a od nasledujuceho dna sa prihlasila nanovo. 270 dni nepretrzite DNP splnim az koncom oktobra. Ak ostanem na PN od zaciatku oktobra, z coho budem mat narok na nemocenske ? Z DNP az po tych 270 dnoch, cize koncom oktobra?

Dakujem vopred...

kikusik88
10. sep 2012

@moon1979 dakujem krasne, uvidim k akemu datumu ma dr vypise, ak vobec. mam poradnu 27.9 tak neviem ci mi da PN hned od druheho dna ci k prvemu...nikdy v zivote som pn nebola tak neviem ako to bezi 😉

kikusik88
10. sep 2012

@gapa aha cize bude najlepsie dr rovno povedat ze som v och. lehote DNP ze potrebujem potvrdenie o tehotnosti k datumu toho 12.7. bude vediet mi to napisat ? ci prefotit aj tehu knizku?

poseidonka
10. sep 2012

Ahojte baby, tak skoro celú noc som nespala lebo mi švagriná dala do hlavy chrobáka. Mám jednu veľmi jednoduchú otázku. Mám nárok na vyššiu materskú, teda na tú z DNP ked:

.....prvá materská mi začala v roku 2009 a skončina v máji 2010 a v marci roku 2010 nadobudla právoplatnosť výpoved´ od mojho zamestnávateľ a od vtedy som na RD. ☹

Som teda v sociálnom systéme evidovaná ako nezamestnaná alebo ako to je???

V podstate ide o to či mi v takejto situácii vznikne nárok na tú vyššiu dávku počas MD z toho DNP - ktoré som si platila od decembra 2011 a končí mi teraz v septembri 2012.

Vopred ti dakujem za rady som už z toho na prášky, kto sa v týchto veciach vyznať ked ti neodpovedia ani na SP ani na UPSVAR.

☹ ☹

evina0
10. sep 2012

@poseidonka ak si si platila DNP od decembra a konci ti teraz v septembri a kukam ze si uz 31tt tak ano materku budes mat aj s DNP ak splnas aj podmienku 270 dni za posledne 2 roky,a 26 tt platenie noveho DNP do nastupu na matersku-len si to prerataj.a je jedno ci si zamestnana alebo si medzicasom dostala vypoved.
@kamila_kamila 270 dni musis splanat za posledne 2 roky a 26 tyzdnov musis splant s noveho DNP v den ked nastupujes na PNku. ak som spravne vsetko preratala tak mozes ist aj hned na PNku.
viem to podla seba tiez som si 18 januara 2012 znovu zalozila DNP a ak nastupim uz teraz nejak september na Pnku tak splnam podmienky,bola som sa pytat priamo na socialke nakolko som od zaciatku tehu na rozikovom.ale odolavala som ist na PNku ale asi uz pojdem.sami na socialke mi povedali ze preco to nevyuzijem a zbytovne si roky platim,lebo podmienku 270 dni za posledne 2 roky splnam daavno.nesla som na Pnku aj koli tomu ze som teraz s malym na rodicovskej dovolenke a s malym som stale kdesi behala a bala sa pripadnej kontroly.
@gapa ma k tebe prosbu,vies mi pradit? ak ma lekar teraz 19.9 vypise na PNKU s DNP -marodku mam niest na socialku ale aj na urad socialnych prac a rodiny odkial poberam teraz rodicovky prispevok??zabudla som sa na tuto vec spytat na socialke ako to treba spravit s Pnkou. do byvaleho zamestnania nepotrebujem nakolko ma zamestnavatel prepustil este pocas materskej dovolenky..

poseidonka
10. sep 2012

@evina0 , čo to je toto???? 26 tt platenie noveho DNP do nastupu na matersku-len si to prerataj. Akého nového to akože
musím splaniť podmienku že si musím platiť 26 týždňov počas tehotenstva DNP???

ďakujem za odpoved
😀

kamila_kamila
10. sep 2012

@evina0 joj si zlata. ja som nedavno citala v dvoch zdrojoch cisto o tych 270 dnoch a zostala som na rozpakoch, tiez som planovala uz v januari, ze len co splnim 26 tyzdnov a budem tehotna, ostanem doma,, nakoniec este stale chodim do prace, ale uz mam toho pomaly dost a chcem ostat doma, a som sa zlakla...
Na nete ked pisali o 26 tyzdnoch tak len o materskej... relevantnu informaciu najst je problem

poseidonka
10. sep 2012

@evina0 alebo musím byť od posledného tehotenstva 26 t poistená???

fakt som z toho v strese

evina0
10. sep 2012

@poseidonka pisala si ze si si v minulosti platila DNP a nasledne ho zrusila.
v januari si si znovu zalozila cize to sa berie ako nove DNP a ked s neho chces cerpat matersku tak musis splnit 26 tyzdov poistenia s tohto noveho DNP,chapes ma?
tie dve tt mi usli tam malo byt len jedno,prepac
@kamila_kamila no ja som sa cosi naotravovala ludi na socialke aby dali spravne info ale aj na nete som si to vzdy overila aby som mala spravne rady s viacerych zdrojov.a vzdy som mala spravne info,nebudem tu pisat nejake zavadzajuce info to radsej nebudem na pripevok reagovat 😉

poseidonka
10. sep 2012

@evina0 aha tak už chápem, ale ja som nebola pred tým DNP poistená som bola poistená ako zamestnanec, toto dobrovolné som si dala ked sme chceli byť 2x tehotní, takže

teraz to musím doplatiť ano??? teda od toho decembra do 15:9 ako mi to prišlo vo výmere a potom budem v tej ochrannej lehote ano???? a ked pojdem na MD tak to zanesiem na socialku JJ?

kamila_kamila
10. sep 2012

@evina0 som ti vdacna, tak som to myslela, ze dufam, ze nebude reagovat nikto, kto len hada. a mysli si 😉

evina0
10. sep 2012

@poseidonka pockaj teraz nerozumiem-pisala si ze si si v decembri 2011 zalozila DNP a konci ti teraz v septembri 2012.teraz mi pises ze si si nezalozila DNP a chces to doplatit-nerozumiem teraz..

evina0
10. sep 2012

@kamila-kamila ako som pisala som podobny pripad co sa tyka DNP a socialky a tiez chcem ist teraz 19.9 na pnku takze som bola v piatok pre cerstve info na socialke .same tetky mi povedali ze preco sa nedam na Pnku ked mam nato uz narok a to nerobim len poberam rodicovsky prispevok.pri prvom dietatku som bola PN od druheho 2 mesiaca az do materskej,koli zdrav.problemom.teraz som mala tiez moznost ale este som cakala,ale ak to lekar sam zase navrhne teraz 19.9 budem suhlasit,preco nie.

poseidonka
10. sep 2012

@evina0 nie nie ja som sa poistila v decembri 2011 ako DNPO, a vo februari mi prišlo že mi to končí 15.9 2012, takto to je

potom by mi mala plynuť tá ochranná lehota, len som chcela vedieť, či nahodou sa mi nezruší tá ochnanná lehota ked nastúpim na MD a tým pádom mi zanikne aj nárok na materské z DNP

evina0
10. sep 2012

@poseidonka ak teda mas DNPO zalozene v decembri 2011 tak si mesacne platis urcitu sumu (ak s maxima tak 50,75€) netusim preco pises ci si mas cosi doplatit spiatocne.
15.9.2012 ti automaticky konci DNP samo to zo zakona zanikne,potom musis do 7 mesiacov porodit co ti isto splnis kedze si uz v 31tt ( to je ta ochranna lehote!! )
inak povedane 15.9 konci DNP takze vtedy isto splnis 270 dni aj druhu pre teba uz nepodstatnu cast tych 26 tyzdnov lebo to tiez splnas.ak som to spravne preratala tak ti nejak v oktobri uz nastupis na matersku,len proste povies lekarovi ze chces vypysat matersku a do kolonku uvedies DNP to je vsetko,chapes? narok na tu vyssiu matersku budes mat

poseidonka
10. sep 2012

@evina0 ano chapem nechcela som nič doplácať , len ma zaujímala že ak nastúpim na MD z RD a nemám zamestnávateľa tak nárok budem mať ano? nezanikne mi tá ochranná letoha????

lebo ako som už písal kamoška bola tiež na RD a išla na MD a ked nastúpila odniesla papier o nástupe na MD zamestnávateľovi a tým pádom že sa jej zrušila ochranná lehota nemala nárok na materskú z DNP ☹ pýtam sa či toto nehrozí aj mne, hoci som na RD ale dostaa som výpoveď, ale na UP nie som vedená lebo som na RD

o tom celý čas hovorím 😉

lebo zákon je proti ľudom a nie pre nás mamičky