Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

evina0
10. sep 2012

@poseidonka to ze nemas zamestnavatela to nema s DNP a socialkou nic spolocne. z byvaleho zamestnania tak ci tak by si nic uz nedostala.
teraz je pre teba podstatne ze si sama platis DNPO a z toho budes cerpat teraz matersku na ktoru nastupis nejak asi v oktobri.ale platis si s maxima ci???lebo ak s minima tak to nejaky skos k lepsiemu nebudes mat ako terajsi 195€ rodicak.

poseidonka
10. sep 2012

@evina0 nie ja som si platila ešte po starom z maxima preto ma to tak velmi trápi ☹ proste rátali sme s tým a teraz mam takéhote červíka v hlave 😖

evina0
10. sep 2012

@poseidonka pockaj o tomto pripade ako bola tvoja kamoska som nikdy nepocula.naozaj
ja som ti radila s toho dovodu ze si cosi podobne ako ja.tiez ma pocas materskej prepustili ,tiez som si zacala od 18.1.2012 sama platit DNP na socialku.a kedze splnam podmienku 270 platenia za posledne 2 roky a tiez 26 tyzdnov ked nastupim na Pnku tak ty si ten isty pripad .lenze ja pojdem zatial na par mesiacov na PNku(nasledne na matersku) a ty uz rovno na metersku.preco tvojej kamoske takto spravili ,teda nestusim.

poseidonka
10. sep 2012

@evina0 lebo horím jej sa tam zrušila tá ochranná lehota lebo sa jej zmenilo to že mala poistenie prerušené lebo bola na RD ako mi a nástupom na MD jej od zamestnavateľa vzniklo nové poistenie

evina0
10. sep 2012

@poseidonka este raz co sa tyka tvojej kamosky tak neviem poradit ako je to ked vysiel novy zakon a ona bola aj zamestnana a asi mala aj DNP ...
a som momentalne neni kedze ma pocas materskej dovolenky prepustili,bola som sa osobne pytat v piatok na socialke ci mam narok na Pnku a nasledne matersku kedze si sama platim od 18.1.2012 dnp a povedali ze ano aj mi to ratali tak ja viac veci neriesim 😉

lasto
10. sep 2012

čaute, poberám rodičovský príspevok, som nezamestnaná a platím si DNP z maxima , ktoré mi končí 6. 10. Som tehotná. Môžem sa dať na PN, neovplyvní to nejako nárok na materskú a jej výšku? Podmienku 26 týždňov mám splnenú.

poseidonka
10. sep 2012

@evina0 tak asi máte normálnych ludí na socialke a nie ako my

moon1979
10. sep 2012

@poseidonka ano, netreba stresovať, máš nárok ...

olo
10. sep 2012

ahojte dnp si platim uz dlho v januari som prerusila 18 a 189uzatvorila nove po 26 tyzdnoch -23jula som nastupila na pn -rizikove tehu po4 potratoch v oktobri mi konci dnp chcem prejs na novy balicek som sj zamestnana ako mam postupovat ak spravne chapem pocas pna materskej ho nebudem musiet platit prosim poradte

evina0
10. sep 2012

@poseidonka hladala som teraz cosi o tvojej kamoske na nete a nasla som ze ak sa v tej ochrannej lehote zamestna tak ochranna lehota DNP pada-asi to bol pripad tvojej kamaratky.. a ci mame normalnych ludi na socialke? tazko povedat ale terba ich otvravovat,vypytovat sa a trafit ze maju dobru chvilku a poradia a cosi doniest ☹ ale v minulosti som sa tam s nimi aj chytila co ma zavadzali a dala staznost do BA a hotovo!
ty bud kludna a mas narok ako pise aj moon1979

helloukitty
10. sep 2012

ahojte,mala by som aj dotaz,ako to tu teraz citam zacinam mat este vacsi chaos...DNP si platim od 08/2011 z maxima.v januari-30-ho som sa odhlasila a31.1 opat prihlasila.momentalne som tehotna a som PN od 26.7...neviete mi poradit,ci dostanem vyssiu pn,kedze ak som dobre ratala nemam este tych 26tyzdnov(mne vyslo ze iba 25...)(a este mi neprislo vyrozumenie ani peniaze zo socialky) a budem mat aj vyssiu matersku,ked som uz teraz musela ist na pn?
dakujem velmi pekne za info 🙂

evina0
10. sep 2012

@helloukitty a aky zaklad si si dala od 31.1.? ak nesplnas 26 tyzdnov noveho DNP poistenia tak dostanes Pnku zo stareho a u tebe je to s maxima..

moon1979
10. sep 2012

@evina0
@poseidonka

pri mamičkách, ktoré čerpajú RD a PP im stále trvá a zároveň si platia DNP je to trošku ťažšie, pretože pri ukončenom DNP teda ak im netrvá poistenie ale sú v ochrannej lehote, tak im ochranná lehota zaniká dňom nástupu na MD zo zamestnania. Je tu možnosť buď pokračovať v DNP alebo sa poistiť pár dní pred nástupom na MD, aby mali aktívne poistenie aj z DNP, avšak nárok na MD z DNP by mali len z minima. Takže mamičkám, ktorým PP stále trvá sa neoplatí poistovat z vyššej sumy než je minimalny VZ ... mám pravdu @gapa?

helloukitty
10. sep 2012

@evina0 tiez z maxima..takze by to malo byt ok?dakujem ti za odpoved 🙂

gapa
10. sep 2012

@kamila_kamila
z vym. základu, z ktorého platíš od poslednéôho prihlásenia z dnp (splnaaš 270dní, aj s ukončeným dnp a aj splnaš 26týž. od posled. prihllásenia)
ako povinne poistená szčo z toho, čo si platila v r.2011

gapa
10. sep 2012

@evina0
na upsvar odbor soc. vecí netreba nahlasovať, že si pn, len ak by si bola v evidencii uchádzačov o zamestnanie.

zuzu3743
10. sep 2012

dobry len sa chcem uistiť či ratam spravne nanovo som sa odhlasila a prihlasila k 31.1.2012 takže DNP mi zanika niekedy 28.10.2012 . Chcem sa spytať či dobre ratam aby mi vyšla materska s DNP že musim porodiť do 28.6.2012 kedy je podla mna ešte ochranna lehota tych 8 mesiacov vdaka

lubkatobi
10. sep 2012

ahojte, chcela by som sa opýtať..mám splnených 270 dní DNP za posledné dva roky. Ak by som išla na OČR, stačí sa prihlásiť na DNP ten istý deň, ako mi začína OČR? alebo sa musím prihlásiť minimálne jeden deň na DNP pred dňom začatia OČR? Koľko vychádza OČR z minima na 1 deň? vďakaa

zuzu3743
10. sep 2012

@lubkatobi musiš sa prihlasiť aspon jeden den pred tym ako pôjdeš na OČR alebo PN a na jeden den to vychadza 6,23 a nejake drobne €

lucya89
10. sep 2012

@lubkatobi
@zuzu3743 staci sa zevraj prihlasit v ten den .. aj niektore baby to tu uz pisali ze to takto robievaju

poseidonka
11. sep 2012

@moon1979
@evina0
@gapa
baby ďakujem za odpoved zachránili ste mi pár rokov života 🙂 už nemám stres a paniku 😀 určite sa vám to vráti

evina0
11. sep 2012

@gapa dakujem za odpoved.pytala som sa preto,ze neviem ci to je zo socialkou nejak prepojene ze budu na socialne veci a rodiny vediet aby neposielali rodick ze budem cerpat zo socialky Pnku.neni som v evidencii.mne povedali ze do 3 rokov aj ked ma prepustil zamsetnavatel pocas materskej, nemam nikam hlasit a som matka starajuca sa o dieta.
@poseidonka netreba hned stresovat,aj ked ja som taka ista-uzivaj si tehu a klud a narok budes mat 😉

lubkatobi
11. sep 2012

@lucya89 vďaka, ešte ma napadlo, že papier z OČR sa odovzdáva hneď na začiatku OČR, či stačí až keď budem dávať papier o ukončení OČR?

tatianka.g
11. sep 2012

@gapa, @moon1979 baby prosim o radu, ja som ten pripad,ako pisala @moon1979
čerpam RD a PP mi stále trvá a zároveň si platim DNP z maxima... moztemi poradit, co robit, aby som mala narok na najvyssiu matersku. Aktivna som od 6.1.2012, zo zakona mi konci DNP 29.9.

kamila_kamila
11. sep 2012

@gapa vdaka moc. kedze budem ziadat o nemocenske z dvoch poisteni, aj povinneho aj dnp, potrebujem na to nejaky extra papier, ci to vramci jednoho tlaciva staci? Nerada davam hlupe otazky, ale padlo tu take, co pytat od lekara, kolko tlaciv.. preto sa pytam pre istotu, ak vies poradit.
😉

katty27
11. sep 2012

@helloukitty dostanes,,,ja som to spravila tak isto,,od februara som bola na PN a teraz uz som na materskej a dostavam vyssie DNP co som si zacala platit od januara

gapa
11. sep 2012

@kamila_kamila
vyžiadať od lekára x doklad o pn, vyznačíš na jednom nem.poistenie zamestnanca, uvedieš názov zamestnávatela, na druhom dnp,na oboch zaškrtnúť, že si nárok uplatnuješ aj z iného nem.poistenia

kamila_kamila
11. sep 2012

@gapa dakujem !

kamila_kamila
11. sep 2012

@gapa to malo byt 2x???

helloukitty
11. sep 2012

@katty27 dakujem 🙂