Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jahody11
3. okt 2012

@gapa cize ak budem na urade prace evidovana a poberat davku v nezamestnanosti, tak musim platit kazdy mesiac plnu sumu z balika?

lola77
3. okt 2012

Ahojte, ja by som sa chcela spýtať na pár vecí ohľadom DNP. Ja som si DNP platila od januára 2011 a potom mi vlastne automaticky v januári zaniklo. Medzi tým som otehotnela, porodila. Teraz uvažujem, že sa znovu dám pripoistiť z minima. Stačí to minimu? Keďže som na MD nebudem musieť zatiaľ platiť. Keď už budem na RD, tak si balík budem musieť platiť...ak by som náhodou išla na PN-ku, tak by som dostávala nejaké peniažky navyše?

cyrka
3. okt 2012

@moon1979 bola mala MD preto to chcem dakujem

moon1979
3. okt 2012

@cyrka tak sa cim skôr pripoisti, aby si splnila podmienku 270 dni DNP ...

majka100
3. okt 2012

@gapa Ahoj gapa, chcela by som ťa poprosiť o radu, mám splnených 270 dní, tie som splnila v marci. V júli som otehotnela a hneď som sa prihlásila na DNP z rozdielu mzdy do maxima. Za júl som zaplatila alikvotnú čiastku, zaplatila som aj za august. Teraz mi v práci navrhli zvýšenie platu od 09/2012 a presahovalo by to sumu 1116,75 €. Nástup na materskú mám cca 05.02.2013. Prosím o radu, je možné sa odhlásit z DNP a ako by mi vyrátali potom materskú ? oplatí sa mi to zrušiť a nechať si vyrátať materskú zo zvýšeného platu? Zatial som zaplatila DNP spolu cca 200€. 07/2012 - 40€ a za 08/2012 160€. Ďakujem

domeli
3. okt 2012

@annanatalia čo pobočka, to iný názor. Kdesi som zachytila (tuším aj v odpovedi z ústredia, čo tu kočky dávali, že stačí aj presne na končiaci dátum sa pripoistiť, no mne na pobočke povedali, že radšej nech sa aspoň 1 deň prekrýva - teda nech je to nie 270., ale 269. deň. Asi ale budú brať obe "verzie". Ty si určite nič nepokazila. Tebe sa to prekrýva 3 dňami, takže akurát, že zaplatíš za 2 dni naviac z nového balíka a nie iba ten 1. Krásne tehuľkovanie prajem 🙂

annanatalia
3. okt 2012

@mima595
dik 🙂

annanatalia
3. okt 2012

@domeli Inac babenky, ja vas budem urcite este otravovat, lebo ako sa poznam zas budem stresovat, kedy nastupit na matersku 🙂 A inac urcite to cez PN a materske nemusim platit,? Lebo ta pani mi to vymerala na cca 400 eur mesacne , skoro sa mi oci pretocili 🙂 ja som na rd s 2 detami tak urcite na to nemam, ale tvarila som sa 🙂 pa

janka9900
3. okt 2012

@janulap ano, aj ked este nebude na svete 😉
@mima595 ze janulap dostane prvu matersku za oktober uz v novembri, ked v case nastupu na md ma splnene vsetky podmienky? 🙂

mima595
3. okt 2012

@janka9900 - to zavisi od toho, ako stihnu spracovat ziadost, ci budu mat vsetky podklady...
ale ak nastupuje niekedy zaciatkom ku dnu nastupu na matersku ma splnenych 270 dni, tak sa necaka na den porodu....

janka9900
3. okt 2012

@michaelamia1902 dni sa pocitaju, ale VZ sa neberie. nemal by sa ani pri ocr, ked platis min, je to jedno 😉

janka9900
3. okt 2012

@mima595 no no, to som chcela, dakujem, ze citas medzi riadkami 😉

janka9900
3. okt 2012

@bubinko83 ak necerpas PN z DNP tak musis.

zata2
3. okt 2012

@pepinka_r Ahoj ja si tiez platim od minuleho roku, v januari som dala vypoved a k 31.1.2012 som sa opat zaregistrovala to mi poradila taka super slecna na socialke aby som si platila este tych 8 mesiacov len nemocenske. Teraz od 1 som pn a k 26.10 mi to automaticky zanika ak si nepoziadam o ten balik. Ale od toho 26.10. mozes este do 7 dni ist na marodku s tym ze ju dostanes zvysenu a dalej ti aj plynie 8 mesacna ochranna lehota pre tehotne len je tam taky zadrhel ze musis do tych 8 mesiacov nastupit na matersku. Ale ak mas dobreho doktora a vypise ta na pn a bude ta drzat az do konca tak mas narok aj na marodku aj na matersku. Mozes mi s istotou verit tieto informacie su 100% niekolko mojich kamaratok to takto praktizuju a ja som to zacala tiez.

bubinko83
3. okt 2012

@janka9900 ale ved ja čerpam nie? 😖 Pani na socialnej mi povedala že od augusta budem dostavat PN z toho VZ ktory si paltim .Ja som si urobila v januari len tu zmenu.

janka9900
3. okt 2012

@bubinko83 jaaj, tak ked cerpas, nemusis platit 😉

domeli
3. okt 2012

@annanatalia 🙂 áno, je to 405,45 eur/mesiac, takže je to riadna pálka. No cez PN ani MD (príp. OČR) to neplatíš. Nástup na MD pri trvajúcom poistení je hocikedy medzi 8. a 6. týždňom pred predpokladaným termínom pôrodu. Nemusí byť presne 6 týždňov, ako je to pri nástupe na MD v ochrannej lehote.

pepinka_r
3. okt 2012

@zata2 Dakujem. Ved prave a teba vypisala gynka ci obvodna PN?

peteva85
3. okt 2012

@janka9900 kamoska isla na MD z uradu prace v r.2010 cize nemala narok matersku. Teraz si plati DNP, je v 9tt ako aj ja 🙂 Momentalne je na rodicovskej dovol. cize berie 214€, jej dcera este nema 3r- bude ich mat az v aprili 2013.
DNP jej konci 20.10.2012, ak pojde na PN od novembra staci jej zaniest marodku na urad prace a na soc. poistovnu ze bola v case ukoncenia DNP tehotna a je tehotna stale? Kedze si platila maximum tak maximum aj dostane? Nic viac nemusi robit?
dakujem za info 😉

janka9900
3. okt 2012

@peteva85 gratulujem, ze vam to tak pekne vyslo 🙂 PN aj matersku bude mat max. ked pojde na PN az po 7 dnoch od skoncenia poistenia, tak bude potrebovat na socialku potvdrenie, ze bola v case zaniku poistenia tehotna.
na urad prace si myslim, ze nemusi nic nosit, ked cerpa RP, ten bude cerpat aj pocas PN... teda mala by, skus sa na to spytat nejakych mamiciek, co cerpaju RP 😉

danieltag
3. okt 2012

ahojte dievčatá, ktoré sa rozumiete DNPO a s tým spojenými PN a MD. Asi som urobila blbosť, keď som sa riadila slovami milého pána za okienkom v soc.poisť. V januári tohto roku, keď mi zo zákona zanikalo dobrovoľné poistenie (platila som ho súvisle viac ako 2 roky), mi bolo poradené, aby ak náhodou ochoriem počas najbližšieho roka aj niečo, tak mám prísť v deň začatia PN do soc. poisť. a zaregistrovať sa ako DNPO a že v takom prípade budem počas PN dostávať peniažky aj ako zamestnanec a aj ako DNPO-ale tu už len z minima a v deň skončenia PN sa mám ihneď odhlásiť z DNPO a že nebudem musieť nič platiť. Tak som tak teraz v septembri urobila, a keď som 3.9. nastúpila na PN tak som sa aj zaregistrovala ako DNPO-min balík. Nedávno mi prišiel výmer z poisťovne, aby som zaplatila alikvotnú časť poistenia za september od 3.9 do konca mesiaca. A čo teraz??? Mám tú sumu uhradiť, alebo tým že som bola PN to nemusím platiť. Mimochodom, PN mi trvala do včera a od dnes som na MD - aj tu som počítala s tým, že platiť nebudem musieť, až keď mi začne RD, resp. sa skončením MD odhlásim z DNPO. Do poisťovne sa neviem dovolať a v info centre mi "milá" pani nakopírovala výňatky zo zákona....takže mi nijak nepomohla. Ďakujem za radu 🙂

annanatalia
3. okt 2012

@domeli dakujeeeeem 🙂

zata2
3. okt 2012

@pepinka_r mna vypysala gynka. Bolo mi to odporucene od kamaratok lebo od obvodneho chodia vraj moc kontroly. Neviem uvidim gynka mi napisala rizikove tehotenstvo uplne bez problemov.

pepinka_r
3. okt 2012

@zata2 tak potom mas skvelu gynku... uvidim ako ja pochodim ... 😝

zata2
3. okt 2012

@pepinka_r no podla toho kde pracujes, ja robim v jednej automobilke a pracujeme tam s cinom, spiritusom a takymy hnusobami tak som jej to povedala a ona ma bez problemov vypisala.

rivatha
3. okt 2012

Zienky, prosim vas, do kolko dni treba zaniest PN z DNP do SP? Dakujem 🙂

maj_ka5
3. okt 2012

@danieltag tiez som bola v septembri na PN a radsej som uhradila celu sumu, lebo pani tiez mi nevedela povedat presnu sumu, lebo PN este nebola nahodena v systeme. Vravela, ze nech zaplatim celu sumu a ked sa to vsetko spocita, tak bud vratia preplatok, alebo sa to prenesie na druhy mesiac.

maj_ka5
3. okt 2012

@danieltag alebo zaplat iba za tie 2 dni alikvotnu ciastku z VZ, lebo od 3 uz mas PN

danieltag
3. okt 2012

@maj_ka5 jasne, akurát že ja som nanovo poistená až od 3.9, predtým som bola naposledy poistená ako DNPO do 31.1.12 kedy zo zákona skončilo. Takže platiť mám až od toho 3.9. do konca mesiaca, akurát, že celý ten čas som bola súčasne PN. Ak to platiť nemusím, zdá sa mi zbytočné, aby v poisťovni stálo mojich 119€, čo je čiastka za september. Teraz keď čakáme bábo sa mi každé € ráta 🙂 Ale zas nerada by som prišla o dávku na materské či nemocenské len preto, že som túto sumu mala uhradiť a neurobila som tak. A splatnosť poistenia je do 8. v nasledujúcom mesiaci, takže už nemám príliš čas na špekulovanie :/

anaj_janka
3. okt 2012

Prosím, ja by som tiež potrebovala poradiť. 19.10. mi končí poistenie a bábatko zatial nečakáme. Neviem, čo mám urobiť. Rada by som si to predlžila, čo by som platila v novom systéme, tak aby sa mi neprerušilo poistenie. Avšak počítali by sa mi predošlé mesiace hradené starým spôsobom? napríklad, keby otehotniem v januári a musím isť na PN dostala by som vyššiu? a nasledne aj materskú? dakujem dobrej dušičke za odpoved 🙂 🙂