Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tatolu
19. okt 2012

@evamarek77 práve som sa tuto dočítala, že popri opatrovateľskému príspevku sa dá pracovať na 4 hod. 😕 https://www.modrykonik.sk/forum/zamestnanie/mozem-pracovat-na-dohodu-popri-opatere-chorej-matky/

poisonblu
19. okt 2012

kopirujem spravu z pred par dni, neviete mi poradit?

Kocky, neviete mi povedat, ci mi vznikol preplatok, ak som si platila dnp ak pocas pn? Rozpisem mojho poistenia:

1.8.2007-12.3.2012 - povinne poistenie zo zamestnania
1.11.2011-31.12.2011 - dnp z minima
1.1.2012-26.9.2012 - dnp z maxima

270 dni z dnp som dosiahla niekedy v juli

Nemocenske pocas PN som mala takto:
13.3.2012-26.9.2012 - z dnp z minima (nesplnala som podmienku 26tyzdnov) a zaroven aj zo zamestnania (k 12.3.2012 som dala vypoved, takze 270 dni sa mi scitalo z oboch poisteni a vznikol mi narok aj z dnp)

Materske poberam iba z dnp z maxima....

Mohol mi vzniknut preplatok, kedze 270 dni sa mi scitalo z oboch poisteni?

dosa
19. okt 2012

@poisonblu mohol ti vzniknut, ale nie je to ziadna tajnost, co by ti na SP nepovedali. staci si dat zaidost o preuctovanie platieb a vratenie preplatku... a keby ti aj nahodou nijaky nevznikol, tak to budes mat aspon uradne potvrdene. nemozes sa predsa drzat na to, ze ti tu niekto povie, ci ano, alebo nie...

poisonblu
19. okt 2012

@dosa oki, poslem tam ziadost...len som chcela si overit, ze ci uvazujem spravne...

dosa
19. okt 2012

@poisonblu je to zlozite pocitanie, lepsie, ked ti to oni prepocitaju a budes mat istotu... a ak si platila aj pocas PN, tak preplatok urcite mas...

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
iva87
20. okt 2012

Ahojte baby, mam este otazocku na vas, po skonceni DNP ma musi vypisat doktorka na PN do 7 dni, ale do 7 pracovnych ci normalne do 7 dni?? Dakujem 😉

silviabn
20. okt 2012

@iva87 ...do 7 kalendárnych dní

ufa
20. okt 2012

@iva87 ahoj ja som sa bola pytat na socialke dake info ohladom poistenia nakolko planujeme babatko a DNP mi konci. Pani mi povedala ze od skoncenia som 9 mes. v ochrannej lehote takze kedykolvek by som sla na PN pocas tych 9 mes. bude mi vyplacana socialka z poistenia.

silviabn
20. okt 2012

@ufa @iva87 ochranná lehota 9 mes. je len pre tie čo sú v čase zániku DNP tehotné .

iva87
21. okt 2012

@silviabn @ufa dakujem, my babatko cakame, len som nevedela ci to je 7 pracovnych ci kalendarnych 😉

silviabn
21. okt 2012

@iva87 tak ty keď si tehotná,môžeš aj po 7 dňoch nastúpiť na PN prípadne OČR.

ivka1983
21. okt 2012

Chcem sa spýtať,ak to niekto vie.
K 19.9.2012 mi uplynula doba DNP, teda skončilo. Papier na peňažné dávky som mala nosiť aj k 30.9.2012?
Prešlo toľko dní a posledné peniaze mi neprišli. Urobila som chybu? Keď som sa 19. pýtala pracovníčky,tak vravela,že už nič nepotrebujú. Som z toho nervozna.

ivka1983
21. okt 2012

A ak som urobila chybu, dá sa papier dať spatne?

domeli
21. okt 2012

@ufa nie je to presne tak, ako Ti to pani povedala, resp. ste sa neporozumeli. Ak Ti DNP skončí a nie si tehotná, nastúpiť na PN či OČR môžeš iba do 7 kalendárnych dní. Ak si ku zániku tehotná, si v 8 mesačnej ochrannej lehote, z ktorej si uplatňuješ nárok na materské z DNP a v prípade potreby môžeš čerpať PN a OČR kedykoľvek do nástupu na MD.
Pani možno myslela to, že aj v prípade, že nie si tehotná, môžeš ešte dávky z DNP využiť aj po 7 dňoch od skončenia. Vtedy je ale potrebné stále pred vznikom (alebo dňom vzniku) PN či OČR zas podať prihlášku na balík poistenia, dňom konca PN či OČR podať odhlášku z poistenia a dávka Ti bude vyplácaná aspoň z minima. Takto sa (podľa terajšieho zákona) dá prihlasovať a odhlasovať podľa potreby až dovtedy, kým stále spätne od vzniku PN či OČR budeš spĺňať podmienku 270 dní za posledné 2 roky. Čo sa týka materského, takisto sa dá ešte získať aj po zániku DNP. Tu je viac možností - jednou z nich je tá, že sa aspoň deň pred nástupom na MD prihlásiš z minima na balík poistenia a ak stihneš tú lehotu, že máš 270 dní za posledné 2 roky, bude Ti materské vyplácané aspoň z minima. Potom sú ešte aj iné, možno trocha špekulatívne možnosti, ale proste v zásade platí to, že využiť dávky z DNP aj po zániku, keď žena nie je k dátumu zániku tehotná je podľa teraz platného zákona možné prihlasovaním a odhlasovaním podľa potreby pri splnení podmienky 270 dní za posledné 2 roky dozadu.

mamina0903
21. okt 2012

caute vsetci..rada by som sa vas spytala na Základný fond nemocenského poistenia Slovenskej poisťovne...prisli mi nejake peniazky na ucet z tohto fondu a rada by som vedela ze za co som to vobec dostala a ci je to jednorazovy prispevok,,ak je to vobec prispevok a ci mam cakat aj buduci mesiac ze dostanem nejake peniazky...

moc moc Ď za odpovede 😉 😉 😉

dnpo
21. okt 2012

@ivka1983 ak ti pn pokracovala tak hej prechodku treba

mamina0903
21. okt 2012

nerozumiem....

mamina0903
21. okt 2012

ja som na PN vobec pocas materskej nebola...ja som len tento mesiac zacala poberat rodicovsky prispevok...ja tomu vobec nerozumiem...

iva87
21. okt 2012

@silviabn aha takze ked som tehotna, tam tych 7 kalendarnych dni neplati a mozem sa dat vypisat na PN hocikedy do zaciatku materskej? A este sa chcem spytat zajtra mi donci DNP, potvrdenie, ze som tehotna mam na socialnu odniest hned zajtra alebo staci aj neskor?

ivka1983
21. okt 2012

@dnpo dakujem za odpísanie, no prečo potom pracovníčka vravela,že nič nepotrebujú?
A teraz čo? už sa to nedá odniesť? Lebo ja som ju nosila na úrad práce, ale na sociálku nie. Už s tým nič neurobím a peniažky mi prepadnú?

ivka1983
21. okt 2012

@domeli Bábo nečakám a už som mala PN vyplácanú rok. Tak som to brala tak,že 19.9. mi DNP končí a oni mi vyplatia tých devatnásť dní. A keď teraz neprišli, hľadám chybu.
už sa to potvrdenie odniesť nedá? ja som ho nosila na úrad práce. Som ale ...
PN mi pokračuje ďalej.

dnpo
21. okt 2012

neviem urcite ale mala by si ju mat zaplatenu na dalsi mesiac

dnpo
21. okt 2012

@ivka1983 iba 52 tyzdnov preplacaju pn ak uz tolko zaplatili tak pn moze trvat ale zadarmo

ivka1983
21. okt 2012

ale áno, to ja viem. Ja som dlhodobo chorá a dala som si pred tým DNP, lebo sme chceli bábo.
Teraz mi vlastne PN pokračuje a DNP skončilo. Ja sa pýtam,či mi posledné peniažkiy za tých 19dní v septembri nevyplatili,lebo som im nedala papier na penaž.dávky? to ma mrzí, ako píšem,na úrad práce som nosila a fakt tá pracovníčka vravela,že "im" už nič netreba.

ivka1983
21. okt 2012

@dnpo ale áno, to ja viem. Ja som dlhodobo chorá a dala som si pred tým DNP, lebo sme chceli bábo.
Teraz mi vlastne PN pokračuje a DNP skončilo. Ja sa pýtam,či mi posledné peniažkiy za tých 19dní v septembri nevyplatili,lebo som im nedala papier na penaž.dávky? to ma mrzí, ako píšem,na úrad práce som nosila a fakt tá pracovníčka vravela,že "im" už nič netreba.

ivka1983
21. okt 2012

@dnpo nevšimla som si túto odpoveď,že možno ju preplatia spatne.
Mne preplatok vyplácali pol roka,ale tak dúfam,že to tiež pôjde tak,že mne vyplatia neskôr,už nevadí kedy.
Ja som aj prvé štyri mesiace mala vyplatené spatne,lebo som nevedela,že DNP sa vzťahuje aj na PN,keďže som sa zaujímala iba na materskú. Dúfam,že to pôjde tiež aj tak, ak nie,tak budem zo svojej nešikovnosti dosť sklamaná. Hoc,pracovníčka povedala,že je to ok.

helloukitty
21. okt 2012

baby,prosim vas neviete tu mailovu adresu do socialnej poistovne?ked sa chcem nieco opytat ohladom pn...na ich stranke ju neako neviem najst...dakujem

silviabn
21. okt 2012

@iva87 pochopila si správne 🙂,na PN alebo OČR môžeš íšť hocikedy do nástupu na MD.Keďže si tehotná,máš ochrannú lehotu 8 mesiacov.Papier že si tehotná teraz nemusíš nosiť,jedine ak po tých 7 dňoch pôjdeš na PN alebo OČR,tak to potrebujú.

akramuscha
21. okt 2012

Dievčatá, môžete mi poradiť? som zúfalá z týchto sociálnych zákonov a lúskať vyše 1000 strán tu na MK je nadlho. Mám taký problém, dala som sa pripoistiť ešte po starom, keď sa to dalo, stihla som to do 31.01.2012, pani mi povedala, že musím otehotnieť do 25.10.2012 a potom mi platí 8 mesačná ochranná doba, aby som mala krásnu materskú. No žiaľ, nepodarilo sa to a ja nie som ešte tehotná. Ako mám teraz postupovať? Existuje ešte nejaké pripoistenie, aby som o ten nárok neprišla, alebo ho mám úplne zrušiť, keďže sa nepodarilo otehotnieť, či vyčerpať peniaze cez PN-ku, alebo platiť naďalej, keďže ešte platí 8 mesačná ochranná doba? Som z toho zmätená.
ďakujem vám za akúkoľvek podnetnú radu.