Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

moon1979
7. nov 2012

@alubinka no a ako ste to doriesili?

moon1979
7. nov 2012

@kikula13
@alubinka
inak po nastupe na RD sa prihlasujete v SP aj Vy, vyplnate potvrdenia, že sa staráte o dieťa do troch rokov, aby za Vás štát odvádzal dôchodkové poistenie ... to ste sa prihlásili?

alubinka
7. nov 2012

@moon1979 vlastne nijak.. pani mi povedala, ze pokial to zamestnavatel neda do poriadku, ona mi pnku nemoze dat.. tak som dnes nahanala sefa, ten nahanal uctovnicku, ta ma dovolenku, takze to nahlasi bohvie kedy.. a ja sa pomaly lucim tento mesiac s peniazkami 😒

moon1979
7. nov 2012

@alubinka tak tomuto fakt nerozumiem ... DNP nemá nič spoločné z povinným NP, je to nezávisle dobrovolné poistenie, z ktorého po splnení nároku máš nárok na čerpanie dávok ... napíš do online poradne SP čo ti na to napíšu ...

alubinka
7. nov 2012

@moon1979 ja som bola toho isteho nazoru.. vsetko okolo dnp som mala preplanovane, vsetko splnene, a teraz toto.. este zajtra asi zavolam tetuske..

a to prihlasenie do SP o starostlivosti dietata do troch rokov, to som podpisovala uz pri nastupe na matersku.. 🙂

moon1979
7. nov 2012

@alubinka ale trebalo aj pri prechode na RD ...

kikula13
7. nov 2012

@janka9900 bolo by dobre, keby som mala narok na obe pn.aj tak ti dakujem, dam vediet ako to dopadne

alubinka
7. nov 2012

@moon1979 tak vtedy som asi nic nepodpisovala..

kikula13
7. nov 2012

@alubinka preco by mal nahlasovat, ked ma zamestnal pocas rodicaku?

@alubinka

kikula13
7. nov 2012

@moon1979 ked som sa zamestnala tak vtedy mi poslali tlacivo, aby som sa odhlasila z np a este, aby som podpisala, ze sa uz o maleho nestaram, ja som vtedy hned sla na socialku, lebo tie tlaciva sa mi zdali nejako cudne, tak tam mi povedali, ze ze odhlasku z np musim dat, lebo som sa uz zamestnala, ze np za mna bude platit zamestnavatel

blonda123
7. nov 2012

Ahojte.Potrebovala by som poradit.Som DNP od roku 2010 a platim si sumu z max.VZ,som nezamestnana.Na konci januara som sa odhlasila a sucastne prihlasila na nove DNP.Po 26 tyzdnoch noveho platenia som ostala na PN az do sucastnosti.PN budem az do materskej kedze som na rizikovom.Moja otazka znie.Viem ze na matersku sa nastupuje 6tyzdnov pred porodom v mojom pripade no ide mi o to ze ci je to 6tyzdnov pred ocakavanym terminom porodu alebo prvy den siesteho tyzdna pred ocakavanym porodom.Moj predpokladany porod je vypocitany lekarom na 5.4.2012.Mohli by ste mi napisat datum kedy by mal byt nastup na matersku?Dakujem

nelka012
8. nov 2012

Ahojte babuľky chcela by som sa vás opýtať koľkeho chodí na účet PN z DNP ? ,,,, prosím vás pekne ktorá vie nech napíše ďakujem za vaše odpovede 😀

mima595
8. nov 2012

@nelka012 - až okolo 20-eho..oni maju viac vyplatnych terminov..ale skor ako 20- teho necakaj...

karinkaeich
8. nov 2012

no parada. prave som volala do socialky, opytat sa, ci nahodou nemam nedoplatok, kedze oktober bol dost zlozity kvoli opatovnemu prihlaseniu na balik (platit iba alikvtne ciastky), a do toho este pn. vraj platby odo mna nabehli, no pn este nemaju spracovanu, ze to robia az okolo 20-teho, cize v systeme im vyhadzuje nedoplatok 33 eur. co myslite, mam to radsej zaplatit, a potom ziadat preplatok? na pn som od 26.10., 6 dni z noveho balika by som teda mala byt oslobodena. este dnes mam cas na uhradu, tak babo rad. diky

kukucg
8. nov 2012

Ahojte, potrebujem poradit, skoncilo mi dnp v oktobri, som v ochrannej lehote teraz, mam splnenych 270 dni aj 26 tyzdnov. Momentalne nepoberam ziadne davky, maly je chory, mozem ist na OCR?? Co potrebujem urobit ked mi dr vystavi ocr? Poslat alebo odniedt do socialky? Dokedy? A potrebujem este nieco od mojej dr aby vedeli ze som v ochrannej lehote?? Vdaka 😅 este som ziadne davky necerpala 😅

domeli
8. nov 2012

@karinkaeich ja som tel. v utorok tiež kvôli tomu (tiež som sa dopoisťovala a tiež čerpala PN) a rovnaká odpoveď - PN im v systéme preklopí až okolo 20. Ja som si to vypočítala a mala by som to mať správne (nakoľko aj za sept. a august som tam mala nejaký preplatok z OČR), ale pre istotu som uhradila aj za dni PN - vraj ak by mi náhodou nevznikol nárok, ak by PN od lekára nedorazila načas a pod. administratívne veci... Nuž takáto odpovedď ma neuspokojila, ale nakoľko od 3.11. som nastúpila na MD, radšej som to riešila takto, nech mi tam nevyskočí príp. nedoplatok a tak sa s nimi budem naťahovať o materské kvôli techn. záležitostiam. Potom si požiadam o vrátenie preplatku.

domeli
8. nov 2012

@blonda123 nástup na MD z ochrannej lehoty musí byť presne 6 týždňov pred PTP uvedeným lekárom v žiadosti o materské - teda v Tvojom prípade 22.2., ako som pozerala do kalendára (ak Ti to lekár ešte nezmení). Po novom roku si budeš môcť pozrieť na stránke http://www.socpoist.sk/materske/1293s - lehotník na výplatu materského - tam to budeš mať presne so začiatkom aj koncom MD.

karinkaeich
8. nov 2012

@domeli ja teraz vobec neviem. urcite som si to spocitala dobre, naozaj som si dala pozor. este by som tam mala mat po priznani pn nejakych 5-10 eur naviac. ale takto. tiez mam v novembri nastup na md a nechcem nieco dokaslat, aby mi nezamietli narok. zeby predsa len poslat?

domeli
8. nov 2012

@kukucg Dr. povieš, že si uplatňuješ OČR ako DPO - to si potom na tlačive aj doma zaškrtneš. Nakoľko si v ochrannej lehote, zrejme budeš potrebovať dokladovať potvrdenie od gynekológa, že si tehotná - teda hlavne že si v čase zániku DNP bola tehotná. Leob inak nemajú ako "papierovo" vedieť, že máš ozaj nárok. To, že tam prídeš s bruškom nestačí.

domeli
8. nov 2012

@karinkaeich nuž ja som s tým poslať-neposlať bojovala tiež a mala dilemu. Určite som si to napočítala dobre, ale... Toto "ale" mi ostalo visieť vo vzduchu, tak som poslala aj tú časť platenú po novom vrátane dní PN. Povedala som si, že vlastne tento mesiac môžu zároveň spracovávať aj žiadosť o materské (preplatok tam bude, 270 dní splnených mám už dávno, takže nemusia čakať na dátum pôrodu, aby mi priznali materské) a ak by si takto švihli, tak mne sa peniažky pred Vianocami teda zídu.

mima595
8. nov 2012

@karinkaeich - uhrad....nevahaj a vypytaj si naspat potom preplatok..ti to nestoji za to, potom sa natahovat a robit si zbytocne nervy...

mojej sestre tak hrozilo, lebo jej vratili OCR, bola zla peciatka od dr, a vznikol jej nedoplatok 5,45E..nastastie sa bola predtym pytat, tak radsej uhradila..to postovne ta potom vyjde viac

ssslnieckooo
8. nov 2012

Ahojte prosim vas mohli by ste mi poradit? Som zamestnana na jednu hodinu denne, z coho mi zamestnavatel odvadza odvody do SP, popritom kvoli rizikovemu tehotenstvu som zacala poberat PN z DNP, ktore som si platila a vznikol mi narok na poberanie PN. No dnes ma vystrasili, ze vraj nemoze za mna zamestnavatel odvadzat odvody, teda nemozem byt zamestnana ak poberam PN. Strasne sa bojim, ze budem musiet vracat peniaze. Je to pravda??? Som zufala ☹

nelka012
8. nov 2012

JááJ dakujem vám za odpoveď lebo som počula že na účet chodia peniaze skôr ako šekom tak preto som sa pýtala ale aj tak vám ďakujem pekne

kukucg
8. nov 2012

@domeli Vdaka 😉 a este sa spytam, do kedy to treba dorucit do socialky? ked mam ocr povedzme od tejto do buducej stredy, lebo kym som doma s malym nemam ako vybavit papier od mojej dr a tak, staci to aj potom??

domeli
8. nov 2012

@kukucg toto neviem. Ja som vždy posielala začiatok OČR do 3 dní a koniec tiež. No Tebe by logicky malo stačiť, keď ten papier zašleš-donesieš spolu s koncom OČR. Skús brnknúť na pobočku, ako to potrebujú.

kukucg
8. nov 2012

@domeli Ok, vdaka 😉

moon1979
8. nov 2012

@ssslnieckooo keď si na PN, logicky nemôžeš pracovať a teda vtom čase za teba zamestnávateľ ani nemôže odvádzať odvody ... ak sa zistí, že si pracovala, čo logicky zistia, ak vtom čase budú za teba odvádzané odvody zo zamestnania, tak ti odoberú PN za porušenie liečebného režimu ... to snád dáva logiku 🙂

ssslnieckooo
8. nov 2012

@moon1979 aj ked ide o vyplacenie DNP a nie normalnej PN zo zamestnania??? teraz neviem co mam robit, ale vdaka za odpoved ☹

moon1979
8. nov 2012

@ssslnieckooo to je jedno, si PN teda práceneschopná, logicky teda nie si schopná práce !

ssslnieckooo
8. nov 2012

@moon1979 dakujem Ti velmi pekne za odpoved. Vies mi prosim Ta poradit, ci sa s tym da nieco robit u zamestnavatela? este raz pekne dakujem..