Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

06lienocka
14. mar 2013

ahoj babenky chcem vas poprosit o radu čerpam PN z dobrov.nem.pois. už 10 mesiac ak ukoncim pn budem moct ešte tie tri mesiace čo budem splnat podmienku tych 270 dni za posledne dva roky čerpat odznova PN ku povedzme ešte dva mesiace?a z mojho vymeriavacieho zakladu?ja viem že po 52 týždnoch sa už nič nevyplaca preto by som PN chcela prerušit a ist odznova dakujem za radu

zalka
14. mar 2013

@06lienocka ak máš aktívne DNP a budeš si ho platiť počas toho nemarodovania tak bude PN vyplatená z tvojho VZ .
Ak ho máš zrušené a lebo ho zrušíš , a potom pred PN založíš nové tak PN bude minimálna.

06lienocka
14. mar 2013

oki dakujem ti si zlata tak sa mi neoplati zrusit PN radsej ju vyčerpam 52 tyždnov podla teba?

06lienocka
14. mar 2013

nemam teraz žiadne poistenie aktivne len si planujem do buducna platit zase

06lienocka
14. mar 2013

tak aby som to vysvetlila 26.4.2012 mi skoncilo dobr.poist. a od 30.04.2012 čerpam Pn .v soc.pois. mi povedali že do rok aj 3 mesiace možem čerpat pn z mojho dobr.pois. len neviem či je lepšie teraz Pn prerušit kym nemam tych 52 tyždnov alebo ich vyčerpat ?lebo ešte keby som isla na pn napr. v maji mala by som splnenu podmienku 270 dni len neviem či by som dostavala z mojho zakladu alebo už len minimalnu pn

zalka
14. mar 2013

@06lienocka ved píšem len z minima ... by si dostala aj to len vtedy ak by si sa prihlásila na balík DNP. už je na tebe či vyčerpáš alebo nie ...

06lienocka
14. mar 2013

oki dakujem tak to vycerpam určite pekny večer

michaelamia1902
15. mar 2013

ahojte kocky poprosila by som o radu @janka9900 neviem ci sem teraz chdis dofam ze uz je lepsie. momentalne od 8.1. 2013 som na PN z DNP a TP. z dnp som si to uplatnila ako tehotna v ochrannej lehote lebo som si ho 20.12.2012 zrusila. moja otazka je ze ked uz budem na materskej od 21.5. ci sa znovu mozem prihlasit na dnp aby som mala dost dni potom na ocr? resp mozem sa prihlasit uz teraz ked som na pn ci to by som ju musela prerusit. teraz mam dobru pn-ku tak nechcem aby mi to ovplyvnilo jej vysku pripadne vysku md.
dakujem za odpoved.

rachel978
15. mar 2013

Chcela by som sa poradiť. Plánujem druhé dieťa.
Zamestnaná som od 1.6.2007 u jedného zamestnávateľa vkuse. Od 1.1.2013 hrubá mzda je 600,-€.
Chcela by som sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie na rozdiel, aby som mala maximálnu materskú. Predtým som dobrovoľné poistenie nemala.

Čo v prípade, keď sa prihlásim a náhodou pôjdem na PN, hocičo sa môže stať počas tehotenstva, môže byť bezproblémové alebo aj rizikové.

Aký je postup potom?
Má vôbec význam sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie, keď nevieme čo bude počas tehotenstva?

zalka
15. mar 2013

@rachel978 ak si si nikdy neplatila DNP tak potrebuješ mať z DNP 270 dní poistenia aby si mohla čerpať PN a MD z toho poistenia.
Minimálny VZ je 393 eur .. a platí sa mesačne 138,13 eur.

rachel978
15. mar 2013

@zalka
takže sa mi ani neoplatí nad tým uvažovať... lebo nijakým spôsobom si nezvýšim materskú a ako som písala ktovie čo bude... možno bude rizikové a tým pádom podmienka 270 dní z DNP nie je splnená... tak to je potom zbytočné platiť.

janka9900
15. mar 2013

@michaelamia1902 ahoj, prihlas sa az po nastupe na matersku, teraz by si si zrusila OL 😉

zalka
15. mar 2013

@rachel978 asi tak nejako , je to pridrahé. Lebo treba 9 mesiacov zaplatiť po 138,13 eur ... a MD z toho bude 7,5 mesiaca x 255 e .

rachel978
15. mar 2013

Ďakujem za odpoveď. Štve ma, že od 18 rokov robím, ešte aj počas VŠ, minimum na úrade práce a ja stále vychytím všetko tak, že na nič nemám nárok, nič čo tento štát "ponúkal" na nič nemám nárok. Raz mi chybajú dní, lebo som bola rok v zahraničí, raz sa niečo zruší, raz niečo zmení... a pritom pracujem 15 rokov... a keď si chcem niečo prilepšiť k svojmu platu, zasa to zmenia... takže zasa obídem naprázno ako vždy...

zalka
15. mar 2013

@rachel978 no keby si bola rozmýšlala pred rokom mohla si si dať DNP z minima ked to bolo ešte lacné ... a využila by si to tento rok ... zbytočne je teraz nadávať . Mnoho ľudí si platilo DNp pre prípad kdyby neco ...

Ak nie si tehotná, tak by sa dalo zrušiť PP , a založiť nový PP .. z nového PP by si dosiahla do pôrodu 270 dní tak by ti vznikol nárok na MD zo zamestnania ... a DNP ak by si sa prihlásila tak by sa k DNP pripočítalo ukončené zamestnanie a tiež by si mala splnenú podmienku 270 dní .. a mohla byť na PN v prípade potreby ...

Alebo je ešte možnosť ak nie si tehotná , ísť na OCR na viac ako 10 dní naprl na 11 vtedy sa Ti preruší poistenie .. a platilo by to čo vyššie .

rachel978
15. mar 2013

@zalka
Ďakujem za odpoveď. Si zlatá, že tak promtne odpovedáš.

Pred rokom som o tom ešte neuvažovala, kvôli zdravotným problémom môjho syna, kedže som 3 roky čakala výsledky genetických testov a po ich strašení a tom čo mi rozprávali, som o tom zo strachu ani neuvažovala. Našťastie testy nedopadli tak ako mi 3 roky tvrdili, že dopadnú.

Prvá možnosť neprichádza veľmi do úvahy.
Písala si: "Alebo je ešte možnosť ak nie si tehotná , ísť na OCR na viac ako 10 dní naprl na 11 vtedy sa Ti preruší poistenie .. a platilo by to čo vyššie ." Tomu veľmi nerozumiem. Vieš mi to vysvetliť bližšie tak polopate?

zalka
15. mar 2013

@rachel978 po prerušení poistenia dlhou OCR ... by ti vzniklo vlastne akoby nové poistenie z kt. by si dosiahla do pôrodu 270 dní tak by ti vznikol nárok na MD zo zamestnania ... a DNP ak by si sa prihlásila tak by sa k DNP pripočítalo ukončené zamestnanie a tiež by si mala splnenú podmienku 270 dní .. a mohla byť na PN v prípade potreby ...

michaelamia1902
15. mar 2013

@janka9900 dakujem za odpoved.
casto na teba myslim a cakam na dobre spravy 🙂

janka9900
15. mar 2013

@michaelamia1902 nemas zac a dakujem 😉 ked nejake budu, tak sa ozvem 😉 drzte sa 😉

jankaferancova
15. mar 2013

@zalka ahojky,tak DNP uzatvorene,OCR tiez.chcem sa len spytat,pocas tych 10 dni moze prist nejaka kontrola? 🙂 Mam presne na tch 10 dni,takze zaidne ukoncenie nemusim nosit,ze?Dakujeeeeeem 😉

zalka
15. mar 2013

@jankaferancova a čo budú kontrolovať? to nie je PN

monikola
15. mar 2013

Ahojte baby...rada by som sa spytala na Vas nazor...dnes mi prislo rozhodnutie zo socialky o vyske materskej a na moje prekvapenie mi davaju fakt smiesnu sumu, najma ak som som Bola DNP poistena viac ako 270 dni..aby som to vysvetlila spravne... Minuly rok sme zacali planovat babo. Bola som SZCO, ale nevznikla mi povinnost platit odvody tak som sa dobrovolne nemocensky poistila od 9.1.2012 z max. vymeriavaceho zakladu...270 dni mi vychadzalo do 4.10.2012 a tak som potom od 5.10.2012 pokracovala v dobrovolnom poisteni ale tentokrat som si uz platila vsetky poistenia, nielen nemocenske ale i dochodkove a pod (no to uz som platila z minima). 1.12.2012 som sa zamestnala a moj zamestnavatel ma normalne prihlasil od 1.12. pricom zaroven 30.11. zaniklo dobrovolne poistenie...dnes ked som volala do poistovne mi povedali, ze som mala ukoncit dobrovolne poistenie 1.12. a nie 30.11. ze som tym stratila narok na vyssiu matersku lebo mi tam vzniklo nejake vakuum, teda ze nie som sustavne poistena 270dni pred nastupom na matersku...ja tomu nechapem, vod 30.11. som predsa do 24.00 poistena dobrovolne a od 0.00 1.12. som poistena ako zamestnanec...mate niektora z vas skusenosti s niecim takymto? zda sa mi to ako keby sme zili v Kocurkove...takto mi vypocitali matersku iba z troch mesiacov a z minima a jom pritom mesiace odvadzala poistenie z maxima...fakt s tym chcem nieco urobit :(

dakujem za rady

mima595
15. mar 2013

@monikola - ono problem je v tom, ze si si tym, ze si od 1.12. uzatvorila nove poistenie, aj ked povinne, tym si si zrusila ochrannu lehotu z DNP..keby si sa odhlasila z DNP /alebo teda z balika/ 1.12 a neskor, isla by si matersku z ochrannej lehoty DNP a dostala by si matresku z DNP , z VZ, z ktoreho si si platila....

jankaferancova
15. mar 2013

@zalka tak v pohode potom,ja len,ze ci si nejako na to nedavaju pozor 😉 teda ked je to DNP 😉

monikola
15. mar 2013

@mima595 no ale to mi nikto v poistovn nepovedal ☹ neviete ci sa s tym nieco da spravit? Ved je to taka administrativna blbost...

zalka
15. mar 2013

@monikola no bohužial urobila si fatálnu chybu a pripravila si sa o vyššiu MD, nič sa s tým nedá urobiť . Fakt stačilo 1 deň dlhšie byť poistená ...

danka86
15. mar 2013

Ahojte baby. Poradi mi niektora prosim vas? Pri druhej dcere som si platila DNP a poberala som matersku. Planujeme tretie babo a chcela by som si to zas platit. Ale zda sa mi, ze to uz zrusili, je to tak? ci je stale moznost si to platit? Dakujem za odpoved

zalka
15. mar 2013

@danka86 kedy ti skončilo DNP? Dátum.

danka86
15. mar 2013

@zalka fuha, presny datum neviem. ale uz davno. pred rokom aj nieco.

zalka
15. mar 2013

@danka86 tak poradiť sa nedá bez presného dátumu ... na DNP sa dá prihlásiť ale DNP z min. VZ 393 eur sa platí mesačne 130,27 eur .... a ak ti dávno skončilo poistenie tak ani nárok na PN z toho Ti nevznikne. Takže bez dátumu sa nepohneš. ...