Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

constanse
21. mar 2013

@zalka Este raz dakujem Zalka 😉

luna22
21. mar 2013

Baby ak správne chápem, tak tie čo sme na rodičáku a skončilo nám poistenie 31.1.2012 a keď ideme na OČR tak zase tých 10 dní sa nám počíta aj na nezamestnanenské a aj do dôchodku, nie?Teda keď sa poistíme v tom období.

oskvarka
21. mar 2013

@luna22 ak si das balicek kompletny tak hej.. teraz uz sa da dat aj len nemocenske a dochodkove

luna22
21. mar 2013

@oskvarka to som nevedela, že aj bez nezamestnanenského sa to dá 🙂
Teraz ma napadlo, že, keď idem na OČR vždy sa prihlasím z minima a asi by bolo lepšie z maxima, kedže neplatím, keď som na OČR.

oskvarka
21. mar 2013

@luna22 ja tiez davam vzdy z minima koli tomu ze den pred alebo par dni pred tak za tych par dni treba aj zaplatit to poistne a z minima to vychadza cca 4 eura na den tak z maxima nechcem vediet.. ale logicky myslim ze hej minimalne to dochodkove ma asi nejaky vyznam (aj ked neviem presve ako funguje to vypocitavanie) ale tak mozno sa dochodku ani nedozijeme (ako nie ze by sme nedozili vela rokov ale uz nebude mat stat na vyplacanie :D)

luna22
21. mar 2013

@oskvarka ja to mám tak, že sa prihlasím v ten deň a aj tak som dostala peniaze. Keď som na rodičáku asi ide zo štátu nejaké to minimum a ešte z poistenia by malo by isť to minimum. Len keď už budeme babky, nesmieme na to zabudnúť 😀

oskvarka
21. mar 2013

@luna22 mne sa zda ze tie roky na rodicaku sa prave ze nerataju vobec :(... ale pocula som ze sa staci prihlasit v ten den .. ja som sa to bala risknut.. ale asi to teda nabuduce skusim... kedze som v ochrannej lehote a najblizsie pevne dufam ze uz ma caka len materska 🙂

luna22
21. mar 2013

@oskvarka ale už len do 31.4 + o tie dni by sa to malo predlžiť , čo si bola očr. Tak to ešte musíme zisiť, či sa to počíta. Lebo raz to bolo, potom zase nie.Podľa aktuálnej vlády 😀 😀

luna22
21. mar 2013

@oskvarka jaj ty máš iné, keď si tehotná.

fifomimi
21. mar 2013

@zalka ahoj zalka.Dnes volala znama na SP kolko ma uhradit za tie dva dni, tak ma zaplatit 13,35 eur.Takže ked to pojde uhradit bude mat doklad že bola prihlasena.Bude to stačit k odvolaniu?Kopiu nema ani nič jej neprišlo poštou.Ak by teraz po zaplateni pytala kopiu prihlašky dali by jej? Dakujem.

moon1979
21. mar 2013

@zalka
ahojky, nevieš koľkáteho v mesiaci má SP druhý výplatný termín?

zalka
21. mar 2013

@fifomimi no malo by to stačiť hádam .. a nejako veľa jej narátali ... ale to je jedno nech zaplatí ... narátali jej 3 dni .. ale ten tretí bola už na MD .. nech zaplatí ... a nech zaplatí na pokladni ... priamo ... v hotovosti a doklad si nechá ... a potom treba písať to odvolanie .. ináč sila .. fakt ... a ak jej prihlášku hodili do koša tak nemajú z čoho jej spraviť kopiu ... do budúcna nech vždy všetko tlačí a vypisuje 2x ..

@moon1979 tak to netuším ... oni posielajú cca od 15 do 20teho prachy .. akým systémom to som neprišla.

fifomimi
21. mar 2013

@zalka ešte by som ta poprosila ak bude pisat to odvolanie akym štylom alebo čo ma napísat.Stači že napíše že sa odvolava proti rozhodnutiu SP?Nikdy som to nepísala...

zalka
21. mar 2013

@fifomimi no áno že sa odvoláva voči rozhodnutiu SP, voči nepriznaniu MD, nakoľko v čase nástupu na MD dna .... bolo aktívne dobrovolné poistenie , kt. vzniklo dna .. a bolo uhradené dna ....
proste treba ísť podla bodov ako to oni napísali tak aj známa nech sa rozpíše ..

fifomimi
21. mar 2013

@zalka neviem či si pozrela dobre datumy ,bola vypísana na MD 15.2. 13 a prihlasila sa na DNP 13.3.13.

mima595
21. mar 2013

@fifomimi - ale preco sa prihlasovala az po podani ziadosti o materke????
ak je to pravda, co pises, tak nema narok na matersku z DNP..ak nesla na matersku z ochrannej lehoty, ani nemala funkcne poistenie....DPN

zalka
21. mar 2013

@fifomimi vieš moja ja som ťa pochopila tak, že tvoja známa sa prihlásila na DNP .. a lekár jej vypísal novú žiadosť o MD.
Ak to nevypísal ... tak samozrejme nárok na MD z DNP nemá .... ja píšem celý čas o tom ... len si ma nepochopila.
A potom som nepochopila ani ja teba.

zalka
21. mar 2013

@fifomimi strana 1292 presne o tom som písala,

@fifomimi no ak by sa prihlásila na DNP napr. zajtra a lekár by jej vypísal nové papiere na MD tak mohla by mať MD z DNP vo výške 255 e ... nemá čo stratiť ..
12. mar o 21:54 • Odpovedz • Pošli IP •

založenie DNP a vypísanie nových papierov . tvoja známa urobila A .. ale B už asi nepovažovala za dôležité ... pričom to bol základ

hetino
22. mar 2013

Kocky...bola som DNP a mali mi vratit peniaze za asi 3 mesiace.Vo february mi prislo 29 eur a koniec.Teraz mam napisat list o opakovatelne preratanie,ci ako?Som uz z toho na nervy,len opletacky okolo toho.

dnpo
24. mar 2013

dievcata ak je PN ukoncena 1.4.teda nastup do prace 2.4. ma lekar vypisat prechodku? dik

katuska54
24. mar 2013

Ahojte kocky,potrebovala by som poradit...Som tehu a som na Pn od 1.8.2012. do nastupu na MD( 1.5.2013) DNP mi skoncilo v oktobri a chcem sa opytat,ci tato pn mi neovplyvni vysku MD. DNP som si platila od maja 2011 az do oktobra 2012 kedy mi zaniklo. takze som v tej 8 mesacnej ochrannej lehote a dufam,ze budem mat max. MD.
a este by som sa chcela opytat,ze mam staru dovolenku za rok 2012 ( 5,5 dna)a za tento rok celych 20 dni ze kedy si to musim vycerpat. ci to staci az po RD alebo musim hned ako mi skonci MD. a ako to je s dovolenkou pocas RD..pocula som,ze ked som na RD do 3 rokov dietata,tak normalne mam v praci narok na dovolenku za kalendarny rok...
dakujem za odpoved 🙂

sohu
24. mar 2013

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak som momentálne nezamestnaná, do augusta som bola na predĺženej rodičovskej dovolenke, v auguste som ešte pár dní odpracovala, doteraz som poberala podporu, momentálne som v 6. mesiaci, je možnosť, že ak by som sa dala vypísať, tak by som dostala nemocenské.?

nelinka1605
24. mar 2013

caute kocky prosim o radu. 7.2.2012 som nastupila na PN kedze som zistila ze som tehotna marodovala som do nastupu na MD 19.8.2012. MD mi konci 14.4.2013.Chcem sa spytat ci mozem ist od 15.4 ked uz budem na RD ,zaroven ist na PN.MD aPN predtym som cerpala z DNP kedze som to stihla o chlp .DAKUJEM za odpoved

gapa
24. mar 2013

@sohu
ak sa nezamestnáš, nie

gapa
24. mar 2013

@katuska54
pn ti neovplyvní materské, lebo v zamestnaní čerpáš pn, ktorá ti netrvá dlhšie ako týž., čo je podstatné, teda podstatné je, že od ukončenie dnp do nástupu na md ti nevznikne v zamestnaní prerušenie nem.poistenia (ako je to u mamičiek na RD), čo nevznikne.
dovolenku si môžeš vklude vyčerpať až po ukončení rd, nárok na nu ti neprepadne, lebo dôvod, prečo si si ju nečerpala bude md a rd, tuším je to v § 113 Zákonník práce uvedené.
Doba čerpania RD nie je pokladaná za výkon práce, teda nie je to odpracovaná doba, takže nárok na dovolenku za roky, kedy budeš len na RD=neodpracované dni, mať nebudeš.
nezabudni po pôrode na prihlášku na soc.poistovnu aby si bola dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, ak ti bude trvať prac.pomer (a nebudeš pracovať ani na dohodu), tak najneskôr prvý den RD

gapa
24. mar 2013

@dnpo
podla mna netreba, lebo ked prídeš do práce, dáš ukončenie pn, tak je jasné, že pn trvala v čase konca mesiaca, ale doklad o ukončení pn treba odovzdať na soc.poistovnu do toho cca 4tého, aby ti prišli peniaze za predch. mesiac včas. Ale príp. si to over, to je môj názor, že hlavne záleží na tom kedy tie doklady na sp sa dostanú (mzdárka by musela byť dosť promptná).

dnpo
24. mar 2013

@gapa diky 🙂

janka9900
25. mar 2013

@nelinka1605 ahoj, poistenie ti pocas MD zaniklo, ci ho mas aktivne? ... mozes ist od 15.4. na PN, ale ak ti zaniklo, musis sa prihlasit na balik pred nastupom na PN 😉

nelinka1605
25. mar 2013

Ahoj poistenie DNP mi uz malo zaniknut 7.2 2012 ako vsetkym ked to schvalili v parlamente ale ja som stihla ist na PN este v ochrannej dobe cize do 7.2.2012. PN aj MD dodnes poberam z DNP,takze neviem ci po 14.4 2013 mi to automaticky zanikne. DAKUJEM za odpoved

zalka
25. mar 2013

@nelinka1605 tvoje DNP zaniklo 31.1.12,
Ak chceš ísť na PN ... po skončení MD tak sa prihlás ešte dnes zajtra na DNP .. počas MD neplatíš DNP ... a po skončení MD môžeš ísť na PN. Po PN toto MD zruš aby si neplatila 138,13 e mesačne.