Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zbinka
17. nov 2013

@zalka dakujem za upozornenie,,,urcite to stihnem, chcem to hned v nasledujuci den,,,a nahlasim sa na dnp asi den pred vypovedou, to staci, nie???a v den nastupu na marodku uz neplatim,,,,ci radsej zaplatit a nasledne mi to vratia???

zalka
17. nov 2013

@zbinka no v den nástupu na PN už neplatíš a stačí den pred výpovedou ...

zbinka
17. nov 2013

@zalka velka vdaka za info, a ako dlho takto mozem marodovat,,,az jeden rok ako to tu citam??,

zalka
17. nov 2013

@zbinka 52 týždňov ...

zbinka
17. nov 2013

@zalka vdaka za vsetky info, si zlata, ze takto pomahas, pekny nedelu zelam

zalka
17. nov 2013

@zbinka rado sa stalo 😉

lubkagro
17. nov 2013

@zalka dobry den, uz viackrat ste mi pomohli tak sa obraciam este raz. Planujeme babo, v auguste som skoncila DNP . Ako mam rozumne zriesit DNP aby som dostala max. matersku ? Ja som SZCO, cize narok nemam lebo som si este neplatila odvody. Predtym co som bola na materskej tak z DNP. Dakujem

zalka
17. nov 2013

@lubkagro napíš ako od kedy do kedy ti trvalo DNP ... potom sa pohneme dalej ... 🙂

aduuus
17. nov 2013

baby neviete mi niekto poradit? zaplatila som si dnp na par dni, lebo mam narok na materske aj z neho, ale nejako som poslala odvody 3 dni po splatnosti. a prislo mi vyjadrenie zo socky, ze vzhladom k tomu ze som v ochrannej lehote tak som mala podmienku poslat odvod v lehote splatnosti, co som presvihla a teda preto mi zamietaju materske z neho...da sa s tym nieco robit? zaroven mi pracovnicka povedala ze mala by som sancu keby vo vyjadreni ktore mi pride bolo nieco zle napisane...a ono tam su zle napisane sumy - uplne ine nez ako som uhradzala a datum je zly...

mimi36
17. nov 2013

ahoj, ešte sa ťa chcem spýtať, od piatku som na pn /do 7 dní v ochrannej lehote po MD / a zajtra sa idem prihlásiť z DNP aby mi išli dni poistenia. Mám sa prihlásiť z minima a zo všetkých troch koloniek alebo iba z prvej? ďakujem ti.

zalka
17. nov 2013

@mimi36 a máš PN aj z DNP? ak áno tak vtedy sa môžeš prihlásiť zo všetkých 3 poistení ... alebo len z 2 rozhodnutie je na tebe ...

mimi36
17. nov 2013

@zalka áno mám pn aj dnp ale mi dristala že to nebude uznané tak mi poraď , v pohode sa môžem prihlásiť zo všetkých 3 , aby potom odo mňa nechceli doplácať.

zalka
17. nov 2013

@mimi36 tak počkaj až kým ti priznajú PN z DNP .. lebo ak ti nepriznajú náhodou tak budeš si to musieť zaplatiť ... takže počkaj na rozhodnutie ... iste nejdeš na PN na 2t

lubkagro
17. nov 2013

@zalka prihlasena som bola od 15.11.2012 do 13.8.2013 zaplatene som mala 450 e tento rok. dakujem

zalka
17. nov 2013

@lubkagro to máš 15 mesiacov na to aby ti vzniklo nové poistenie ... aby si vedela využiť to staré,
takže ak otehotnieš napr. v máji 2014 a budeš v 6t tehu a prihlásiš sa na DNP z maxima tak nárok na MD z maxima budeš mať po splnení podmienky 26t poistenia ...
takže to je v pohode ešte aj ked otehotnieš v 10/2014 tak si v tej 15m lehote kedy ak ti vznikne DNP tak nárok na MD bude a aj na platenú PN samozrejme.

lubkagro
17. nov 2013

@zalka juj velmi potesujuca sprava dakujem pekne 🙂

zalka
17. nov 2013

@lubkagro 15 mesiacov od skončenia poistenia to si ale iste pochopila 🙂

mimi36
17. nov 2013

@zalka aha, no čo sa človek nedozvie .......veľmi pekne ďakujem..

henky
20. nov 2013

Ahojte .... Ako to je teraz s ocr? Skoncila mi materska z DnP( ktore este bolo platene po starom- metesrku som mala maximalnu).... Mam este narok na nejaku ocr- ku?zo stareho dnp?...dik

1karuska
20. nov 2013

Baby,neviem ci sa tu niekto tak vyzna,ale ak ano bolo by to super....platila som si dobrovolne nemocenske poistenie aby som mala co najvyssiu matersku....materska skoncila a bere rodicak....Pocula som,ze ak porodim do 3 rokov,tak by mi mala socia.poistovna tiez vyratat matersku,a vysoku matersku aku som mala doteraz...Este pred tehu. som bola nezamestnana....Pomoze niekto??

zalka
20. nov 2013

@1karuska nie z DNP to neplatí , DNP musíš mať aktívne alebo musíš byť v OL ... a určite po 3 rokoch od zániku DNP nič nedostaneš.

anaba1
21. nov 2013

@zalka Pocitala som, že 15 mesiacov od skončenia poistenia mi vychadza na 13.3.2014. Dovtedy by som mala nastupit na PN, to mi teda este vyjde aj DNP z minima. Nastupila by som na matersku. Moja otazka znie: dostanem aj matersku z DNP?

zalka
21. nov 2013

@anaba1 to ti kedy končilo poistenie? Ti končil PP?

anaba1
21. nov 2013

@zalka tusim do 18.11.2012 som bola DNP (4 roky) a potom este v januari 2013 nejakych 15 dni som bola PN a bola som vtedy prihlasena na DNP. PP mi skoncil 30.11.2012 a nový začal 1.12.2012 - ale to by nemalo mat vplyv na nic..tak dufam,ze som dobre vyratala, ze ked sa do cca. 13.3.2014 prihlasim na DNP, tak mi budu vyplacat davky a asi by mali potom vyplacat aj materske z DNP, ved budem prihlasena 270 dni za posledne 2 roky.

zalka
21. nov 2013

@anaba1 ak ti vznikne poistenie do 15 m od skončenia poistenia... teda ten dátum čo si napísala ...
tak máš nárok na PN z minima .. min. VZ pre rok 2014 je 402,50 eur ..
a ak toto poistenie potrvá do pôrodu minimálne .. tak bude nárok aj na MD z DNP

lesik
22. nov 2013

@zalka Prosim ta porad mi.Pisala som ti davnejsie,ale to ti pise asi vela bab co chcu poradit. 🙂 Takze podam par info o sebe.DNP som si platila vzdy z maxima cca tri roky,naposledy v oktobri 2012.Som zamestnana asi rok a pol.Chystam sa na zakrok IVF o dva tyzdne ,takze chcem si prilepsit PN z DNP.Nabehla som do Socialnej poistovne,ze si chcem zalozit DNP...Pani pri okienku mi povedala,ze samostne DNP sa uz neda plati,ale iba v baliku pripoistenia.No a ze maximalny vymer je 3930 eur ..Ale mne nejde o maximalnu,staci mi minimalna PN z DNP,ktora by mala byt 22O EUR.No ja som bola v tom,ze mi staci napisat vymeriavaci zaklad 1176 eur,ako sa tu pise na fore...Tak som na pochybach.Aku sumu tam mam vlastne napisat?Preco mi pani tvrdila, ze 3930?A ako si mam nakombinovat pripoistenie?S dochodkovym ci ako?Vdaka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zalka
22. nov 2013

@lesik lebo maximum balík je naozaj 3930 eur oni tak radi klamú v SP,
lebo ty chceš maximum na PN .. a to je suma 1179 eur ... a ty ked potrebuješ 220e do maxima tak bohužial môžeš sa prihlásiť len z minima to je najmenšia suma tých 393 eur aby bol VZ ...
a áno spolu s nemocenským treba uzavrieť aj dôchodkové poistenie ... poistenie v nezamestnanosti netreba ...

lesik
23. nov 2013

@zalka Takze sa mam prihlasit z minima Zalka?Ci ako?A budem urcite dostavat tych 220 eur?No dobre a v prihlaske mam kolonky,do ktorych sa vypisuje vymeriavaci zaklad pre nemocenske poistenie,tam mam vypisat sumu tych 393 a potom mam vymeriavaci zaklad dochodkoveho poistenia a tam aku sumu udat?Minimalnu tiez?Vdaka.Pekny den.

zalka
23. nov 2013

@lesik áno takú istú sumu do nemocenského i do dôchodkového poistenia 393 eur VZ .. a PN bude minimálna cca 216 e

lesik
23. nov 2013

@zalka Si poklad 🙂 .A nevies mi vysvetlit preco som pochopila z diskusii,ze na minimalnu PN,ktoru chcem treba zaplatit tych 1176 eur?Ja som bola stale v tom,ze musim tam udat tuto sumu...No dobre,ze som si este nezalozila DNP a chystam sa az v pondelok.