Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

alexis14
5. mar 2014

AHOJ Zalka. NEVEDELA SOM O TOM, žE AK MI SKONčIL PRAC. POMER 1.4.2012 A JA SOM OTEHOTNELA v 15.12.2012 že je tam ochranná doba 15 mesiacov.Mohla som si aj ja uplatniť MD aj zo zamestnania.Nevieš či sa to da urobiť spätne? Ďakujem.

anett20
5. mar 2014

Ahojte,chcela by som sa spytat ci ma zmysel ist este na PN z DNP,pokial som ukoncila DNP hned ako mi skoncila materska a nastupila som na rodicovsku.Materska mi skoncila 16.2 .2014 a mala som ju vyplacanu aj z DNP. Dakujem

zalka
5. mar 2014

@alexis14 to by si musela byť tehotná pri skončení PP .. aby si mala ochrannú lehotu pre materskú ... takže nie nemohla si si uplatniť MD zo zamestnania ...
a 15 mesiacov nie je ochranná doba ... je to obdobie kedy človek môže byť bez poistenia a ked sa mu v tomto období poistenie obnoví tak má nárok na nemocenské dávky .
@anett20 musela by si sa na DNP opäť prihlásiť a až tak ísť na PN.

mima66
5. mar 2014

@zalka dakujem ti velmi pekne za rychlu a odbornu odpoved! Obdivujem ta,s akou ochotou, trpezlivostou a nezistnostou tu pomahas vsetkym,co sa ta na cokolvek ohladom dnp opytaju. Klobuk dole ;) Este raz velka vdaka a prajem ti vsetko dobre! ;)

zalka
5. mar 2014

@mima66 rado sa stalo 🙂

anett20
5. mar 2014

@zalka a mozem mat PN aj prihlasenie na DNP v ten isty den alebo je lepsie jeden den prihlasit a druhy den PN?

zalka
5. mar 2014

@anett20 môžeš mať aj v ten istý deň ...

lubkagro
7. mar 2014

@zalka Ahoj, prepac ze zase otravujem , chcem sa ta spytat moj manzel je na RD a je od 9.1 uz doma nechodi do prace, od 30.12 je na PN... ak by ukoncil PN a o 2 mesiace by isiel naspat na PN bolo by mu to platene este aj z práce ci iba cisto DNP co ma ? Dakujem

sherny
7. mar 2014

kočky, platí sa za DNP aj cez víkend? chystám sa na PN, ale až budúci pondelok, a chcem sa pred tým prihlásiť na DNP, vo štvrtok, alebo piatok...preto potrebujem vedieť, či budem musieť zaplatiť za štvrtok, piatok, sobotu a aj za nedeľu...dakujeeem

katrenka18
8. mar 2014

@sherny urcite sa plati za kazdny den aj vikend

zalka
8. mar 2014

@lubkagro už by nedostal PN z práce ... ak nepracuje .. jedine, že by šiel zase do práce a poberal RP .. ale pracoval.

lubkagro
8. mar 2014

@zalka Aha dakujem

sherny
8. mar 2014

@katrenka18 dakujem za info 🙂

helka107
8. mar 2014

baby našla som na FB stránku,je asi nová, ale veľmi ma zaujala, všetci sa môžu pýtať čo chcú anonymne, pridávať foto, skúste kuknúť https://www.facebook.com/pages/Materstvo-a-rodi...

sherny
9. mar 2014

kočky chcem sa spýtať, ked si neplatím DNP, ale chystám sa na PN, a chcem si založiť DNP nové, ked som na PN, tak DNP neplatím, že?...aj ked sa jedná o nové DNP? dakujeeeem 😉

aliwia
10. mar 2014

@zalka Ahoj, prečítala som niekoľko strán dozadu a chcela by som sa ťa opýtať, či som to dobre pochopila. Mám TPP (min. mzda) a som teraz na RD až do oktobra 2015, chceli by sme druhe bábo a väčšiu PN a následne materskú. Stačí mi , ak sa teraz ešte zamestnam na dohodu s pravidelným príjmom - bude trvať 270 dní potom to ukončim a prihlasim sa na DNP s max. VZ a o 2dni nastupim na PN a potom MD. A ešte otázka, keď sa zamestnám na dohodu budem dostavať rodičovský príspevok? ďakujem

zalka
10. mar 2014

@aliwia áno budeš dostávať RP
a DNP z max. musí vzniknúť do 6-8t tehu ... ináč je zbytočné ... lebo sa nestihne do nástupu na MD podmienka 26t poistneia.

aliwia
10. mar 2014

@zalka Ešte raz ti veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď

zalka
10. mar 2014

@aliwia rado sa stalo

macka23
10. mar 2014

Ahojte dievcata, mohli by ste mi prosim vysvetlit ako teraz funguje DNP. Kym to nebolo v tych balikoch tak som bola poistena, cerpala som ocr, lenze otehotniet sa nam nepodarilo. Kebyze sa teraz podari a chcem si prilepsit ako to riesit. Velmi pekne dakujem 🙂

zalka
10. mar 2014

@macka23 funguje to tak isto .. len namiesto 4,4% z VZ sa platí 33,15% resp.35,15% z VZ ...

macka23
10. mar 2014

@zalka si zlata, dakujem. V cislach to znamena? Predtym som platila max VZ co bolo tych cca 50eur. A teraz to je asi viac /mne cisla, percenta nic nehovoria :P, na mna treba uplne laicky/ Stale plati tych 270dni? Takze ked som teraz tehotna, tak prihlasit sa a platit? Vdaka 🙂

zalka
10. mar 2014

@macka23 stihneš do pôrodu zaplatiť 270 dní poistenia? asi nie kedže si už tehotná ... ako píšem nič sa nezmenilo ... a čísla a percentá ... ved je to jednoduché .. ak mám VZ 1000 eur ... a mám platiť 33,15% tak si to hodím do vzorca .... 1000 krát 33,15deleno 100

spilo1
17. mar 2014

@zalka Ahojky Zalka, potrebovala by som si iod teba poradiť, momentálne som v práci na dobu neurčitú a 06.04.2014 mám nastúpť na MD (6 týždňov pred), podmienku 270 dní mám splnenú ale počas trvania PP si platím aj DNPO v max. výške, čiťže čo zarobím ide na DNPO, 185 dní platenia DNPO budem mať práve 06.04.2014,. ale od 31.03.2014 by som chcela ísť na PN a od 06.04.2014 na materskú, a otázka znie:

1.budú sa mi rátať tie dni od 31.03.2014, možno aj skôr na Pn do obdobia platenia DNPO, aby som neprišla o tých pár dní čo budem na PN, čo mi chýba do 185 dní platenia DNPO?
2. Majú ma vypísať na dve PN a dve materské ( do zamestnania a pre SP-DNPO)
3. počas materskej si mám tiež platiť DNP, alebo kedy ho zrušiť?
Ďakujem za akúkoľvek odpoveď 😉))))

zalka
17. mar 2014

@spilo1
1) na max. PN potrebuješ 182 dní poistenia 26t ... takže ak máš splnenú podmienku 270 dní poistenia z DNP .. tak môžeš ísť na PN aj teraz ale PN dostaneš z minima .. do podmienky 26t poistenia sa ráta aj čas kt. si na PN ...
2) áno 2x PN , 2x MD
3) počas PN a MD sa odvody neplatia ... DNP zruš v posledný deň MD, pred nástupom na RD

kikula13
17. mar 2014

ahoj zalka,potrebovala by som poradit,1.11.2014 som sa prihlasila po novom na dnpo z max.v.z. hned na druhy den som isla na pn. Na pn som az doteraz a poberam cca.200eur,kedy by som mala ukoncit pn a ist na 😠 druhu pn ,aby som mala narok na vyssiu pn?

spilo1
17. mar 2014

@zalka čiže sa nemusím báť ak ma vypíše na PN aj teraz v stredu na poradni, čas čo budem na PN od 19.03.2013 do 06.04.2014 sa mi bude rátať do 182 dní DNPO, aj keď nebudem hradiť DNPO počas PN? Dobre chápem?lebo mi ešte chýba tých pár dní do 182 dní DNPO, aby soms a zbytočne nevypísala na PN a tak neprišla o DNPO z maxima 😉

zalka
17. mar 2014

@spilo1 áno dobre chápeš ... dni na PN sa rátajú do poistenia a platiť netreba ak máš nárok na dávku

lussymusi
17. mar 2014

Dobrý deň, akurát som uvažovala nad tým že si začnem platiť DNP ale nikto mi nevie poradiť či je to vôbec potrebné. Momentálne som na MD a budúci rok bude malá 3 roky. Uvažujeme nad tým že by sme chceli ešte jedno mimčo lenže ja som predtým pracovala v Rakúsku na živnosť a poistená som bola tam a preto som na SK nedostala ani materskú.teraz už živnosť nemám, žijeme na Slovensku a som vlastne nezamestnaná. Vraj ak si budem platiť teraz DNP nejaký čas tak pri narodení miminka dostanem tým pádom aspoň nejakú materskú. Vedel by mi niekto poradiť, či je to pravda?Aby som si DNP neplatila zbytočne:(vopred veľmi pekne ďakujem za rady.Lucia

kikula13
17. mar 2014

Ahoj zalka,som sa zmylila ,prihlasena som od 1.11.2013