Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
9. apr 2014

@zuvra z vyššej sumy je zbytočné ...
@kaciatko1811 rado sa stalo ...

zuvra
9. apr 2014

@zalka Tak teraz neviem,ci som urobila dobre,lebo doteraz som Nikdy nebola poistena na DNP...

zalka
9. apr 2014

@zuvra a v čom máš pochybnosti?

zuvra
10. apr 2014

@zalka Lebo tych 270dni som si mala platit DNP,vsak? A ja som si to zacala platit len vcera.Predtym som bola len normlane poistena z prace,dobrovolne som si neplatila.

zalka
10. apr 2014

@zuvra nie lebo nestihneš byť poistená do nástupu na MD 26t ... a s tvojím platom dokopy ti to dá temer max. MD.

zuvra
10. apr 2014

No..a ja som vcera prihlasila...Tak tam musim ist a zase sa odhlasit....Pani bude stastna.
@zalka

zalka
10. apr 2014

@zuvra nechaj to tak prihlásila si sa z minima ... tam nepotrebuješ splniť podmienku 26t poistenia ... nepanikar .. preto som ti napsíala sumu len z minima ....
odhlás sa o 41 dní ...
a potom nové DNP pred nástupom na PN v júni ... založ ako sme písali

zuvra
10. apr 2014

Len teraz musim platit 133e mesacne.Tak mi povedala..Ja som tiez myslela,ze to necham tak...

zalka
10. apr 2014

@zuvra áno 133 mesačne ... taže zaplatíš dokopy za 40 dní dákych 185 eur ...
ale potom budeš mať MD vyššiu o 260e a PN vyššiu o 220 e ak urobíš čo som napísala .. neoplatí sa?

ja ťa presviedčať nebudem ... je to tvoje rozhodnutie n ebudem sa opakovať do oblbnutia.

jajamalka
10. apr 2014

@zalka ahoj, kedysi si mi radila, že ak by som si chcela navýšiť materskú, mohla by som sa ešte pred tehu zamestnať popri normálnom zamestnaní na dohodu, aby som nabrala dni. Len z dohody ako takej sa neodvádzajú odvody či? Prosím o radu. Ďakujem. 🙂

zalka
10. apr 2014

@jajamalka z dohody od 1.1.13 sa platia odvody ... len je podstatné aby si mala dohodu na pravidelný príjem .. tam sú odvody aj na nemocenské poistenie.

jajamalka
10. apr 2014

@zalka vďaka, lebo naša účtovníčka mi tvrdila niečo iné a chcela ma zamestnať normálne na ďalšiu zmluvu, ale nedala som sa

zalka
10. apr 2014

@jajamalka no môžeš mať aj inú zmluvu .. len nesmie byť zmena PZ .. musí byť nová PZ

jajamalka
10. apr 2014

@zalka lebo mám pred sebou návrh, že keby som sa zamestnala na novú PZ v manželovej firme (moje zamestanie je úplne inde) a zarobila v hrubom cca 360eur, tak len odvody by boli 235 eur, lacnejšie mi už príde platiť DNP z minima 😒

zalka
10. apr 2014

@jajamalka to je pravda ... prečo ti dáva celý úväzok ... ved pri menšom úväzku napr. 1/8minovom .. by bol plat 45 eur mesačne .. a odvody len s platu ... 🙂

jajamalka
10. apr 2014

hodím s ňou a reč, tam ide len o to, aby som nahrabala tie dni, hej? Tehotná ešte nie som. A po tých 270 dňoch potom čo? Ináč, moc ti ďakujem. 😉

zalka
10. apr 2014

@jajamalka áno ide o dni poistenia ... po 270 dnoch .. ukončiť PP ... prihlásiť sa na DNP a môžeš ísť na PN z DNP alebo na MD z dnp ..

jajamalka
10. apr 2014

@zalka ďakujem za tvoj čas aj tvoje rady 🙂

zalka
10. apr 2014

@jajamalka rado sa stalo

rencici27
10. apr 2014

Aho babulky opitam sa na rovinu da sa nejak oklamat DPoistenie , aby som mala vyssiu matersku plus ked budem na pnke ked budem na rizikovom doma.?Dakujem

zbinka
13. apr 2014

@zalka chcela by som ta poprosit o radu,,,,pred pol rokom si mi super pomohla co sa tykalo DPN a marodky,,,a znova potrebujem poradit, znova mi konci dohoda a pojdem na marodku,,,,chcem sa spytat ci je moznost cerpat marodku aj so zamestnania a aj s DNP, no nemam platenych 26tyzdnou, prihlasila som sa den pred vypovedou a v den nastupu na marodku som uz neplatila- marodila som skoro3 mesiace,potom som sa odhlasila s DPN, a nasledne nastupila na novu dohodu,,,,ktora mi teraz v posledny den v mesiaci konci, neviem co dalej jedina sanca ist na marodku, kedze dalsiu pracu nemam a na podporu a ani ine prispevky nemam narok,,,,da sa znova pripoistit den pred zaciatkom marodky,,,270 dni akehokolvek poistenia mam,,,,Snad som to dobre napisala, prac, pomer uz nebudem mat,,,da sa to ci uz nie,,,,aby som to nepreplatila,,,,velka vdaka za radu,,,

zalka
13. apr 2014

@zbinka stále sa to dá ... poistiť sa a ísť na PN ... z oboch poistení ak to stihneš pred koncom dohody aby ti vzniklo DNP

zbinka
13. apr 2014

@zalka ok,,,,to som teda rada, inu moznost momentalne ani nemam aj ked radsej by som do prace sla, no zatial nemam kam,,,,cize znova den predvypovedou sa poistim,z minima, nasledne vypoved a nastupit na marodku, a marodovat mozem do tych 52tyzdnou???,,,ja som si myslela ze uz sa to neda,,,,ked nemam zaplateny tech celych 26tyzdnou,,,,, velka vdaka za radu,

zalka
13. apr 2014

@zbinka ale dá sa to ... ved si bola na PN 3 mesiace si písala takže pohoda

zbinka
13. apr 2014

@zalka ,,,ano pn som bola necelych 3 mesiace a este 27dni dlhsie som platila nechtiac to DNP,,,zabudla som sa odhlasit,,,,chaos, nastupovala som do prace a chora som bola, manzel siel odniest ukoncenie marodky a nejak som na to zabudla, ,,,,no co uz,,moja chyba,,,musela som zapaltit, 135eur,,,velka vdaka este raz za radu,,, 🙂 si zlata , ze takto pomahas,,,,citla som tu vela prispevkov, no kazdy pripad je iny,
pekny vecer zelam

zalka
13. apr 2014

@zbinka ešte to tak kludne môžeš využiť ... 🙂

jajamalka
13. apr 2014

@zalka ahoj, to som zase ja. idem sa prihlásiť do manželovej firmy na dohodu (popri mojom normálnom zamestatní), s tým, že po 270dňoch to zruším a budem si platiť DNP a naša účtovníčka mi povedala, že následne platiť ako samoplatiteľ nemá význam. Stretnem sa s ňou, ale nevieš náhodou čo tým myslela? 😒

zalka
13. apr 2014

@jajamalka no netuším čo tým myslela ved ti to vysvetlí ...

jajamalka
13. apr 2014

@zalka budem informovať 😀

zalka
13. apr 2014

@jajamalka oki doki 🙂