Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

biene
26. apr 2014

@zalka aha, to s tou maximalkou mi nenapadlo. to je super riesenie. Dakujem za zhrnutie vsetkych moznych verzii, lebo kazdu chvilu mi napadla nejaka ina a zase som bola stratena... 😉 dakujeeem

zalka
26. apr 2014

@biene lebo keby si nemala DNP a skončí ti PP a otehotnieš potom... tak keby si sa prihlásila na DNP tak musíš platiť, aj keby si bola na PN ...
takže je fajn že si platíš DNP ... nezávisle na tom či ti skončí PP alebo ti bude trvať ...

biene
26. apr 2014

@zalka jasne.. a ked mi skonci PP a pojdem na PN, tak tam je iba tych 8dni ci kolko ochanna lehota z prace, ze? tak pnka bude iba z DNP z minima?

zalka
26. apr 2014

@biene OL po RD je len toľko dní koľko odpracuješ alebo čerpeš dovolenku max. 7. Čiže ak čerpeš den dovolenku a skončí ti PP tak OL zo zamestnania máš 1 den .. a ked ti vtedy až vznikne DNP tak si zrušíš OL zo zamestnania .. DNP ak tak musí vzniknúť skôr ... a áno DNP je z minima ak vznikne v prvý den až 26týždeň od vzniku DNP.

biene
26. apr 2014

chaaapem. este raz moooc dakujem @zalka

zalka
26. apr 2014

@biene rado sa stalo

whiteflower87
26. apr 2014

Ahoj Zalka, tak ako mnohe chcem sa opytat. Teraz som zamestnana a v auguste mam v plane zacat snazilkovat. Chcem sa opytat na radu ako ziskat potom nejake peniaze s pripoistenim. Mala som v plane pripoistenie z minima z ktoreho by som potom mohla dostat 260€ no teraz ked citam tvoje odpovede videla som nejake vypocty aj z maxima a rada by som dostala od teba radu co by bolo pre mna najvyhodnejsie. Dakujem

zalka
27. apr 2014

@whiteflower87 a máš aj nejaké iné ukončené poistenie? kt. by sa dalo prirátať k DNP? ak nie tak treba začať platiť DNP pred otehotnením ... a platiť treba 270 dní

whiteflower87
27. apr 2014

@zalka dakujem za odpoved. Nemam ziadne ine poistenie ktore by sa dalo priratat. Este sa ta chcem opytat na tvoj nazor z akej sumy sa pripoistit. Tvoj nazor co je najvyhodnejsie? Vdaka

zalka
27. apr 2014

@whiteflower87 hm... uvedomuješ si, že treba platiť 33,15% z VZ ... že ak zvolíš VZ 1000 eur tak mesačne treba platiť 331,50 eur ...
najvýhodnejšie... súbežné zamestnanie na dohodu, získanie 270 dní poistenia .. a potom snažilkovanie a poistenie sa na DNP ...

whiteflower87
28. apr 2014

@zalka dakujem za radu 🙂

zalka
28. apr 2014

@whiteflower87 rado sa stalo

michaela138
30. apr 2014

@zalka v prípade ak budem napr. 2 mesiace platiť z minima DNP, potom sa odhlásim a znovu prihlásim na max VZ DNP aby som platila 26 týždňov maximum (270 dní DNP bude splnených + poistenie zo zamestnania tiež 270 dní)
1) je nutné byť prihlásená na DNP v čase nástupu na materskú, alebo je možné ukončiť DNP ešte pred nástupom, ak bude plynúť ochranná doba, aby som zbytočne nepreplatila poistné?
2) pri nástupe na materskú v r. 2015, je rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej z DNP rok 2014? aj keď v roku 2014 nebude splnená podmienka 270 dní poistenia, ale až v roku 2015?
3) aj si budem platiť 26 týždňov max. VZ, pričom napr. 20 týždňov bude v 2014 a 6 týdňov v r. 2015, vyjde aj tak max. materská?
ďakujem za odpovede

zalka
30. apr 2014

@michaela138
2 mesiace + 26t ( 6 mesiacov ) nie je dokopy 9 mesiacov ( 270 dní ) ale len 8 mesiacov.
Plať z minima tri mesiace.
1) nie je to nutné , ale ak zistíš že si tehotná tak je 6-8t tehu a akurát do nástupu na MD uplynie 26t .. čo ti bude chýbať... takže kludne si to môžeš nechať.
2) áno, táto podmienka nie je dôležitá pri určovaní rozhodujúceho obdobia ...
3) áno aj tak výjde

eldiablo231
30. apr 2014

cavte,prave vcera bolo v spravach ze ked matke skonci materska,tak hned na matersku moze nastupit otec dietata..na to iste dieta.muz nerobi,a neviem ako to mam spravit aby siel tiez na matersku,ked sa moja skonci.poradite mi prosim???dakujem

zalka
30. apr 2014

@eldiablo231 a má tvoj muž 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch? a ty sa vrátiš do práce?

eldiablo231
30. apr 2014

@zalka ahoj,nema je nezamestnany.ano isla by som robit..

zalka
30. apr 2014

@eldiablo231 ak nemá 270 dní poistenia tak MD nedostane ... kedy mu skončil PP? Od kedy je nezamestnaný? Kedy tebe končí MD?

eldiablo231
30. apr 2014

@zalka fuuu,velmi davno,uz take 2r je doma,mne konci MD,v oktobri..

zalka
30. apr 2014

@eldiablo231 tak nárok na MD nemá, môže požiadať o RP... tým sa odhlásiť z UP... ked ty pôjdeš do práce ..

eldiablo231
30. apr 2014

tak to je zbytocne,lebo ked pojdem robit tak aj tak dostanem RP.a nemozem mu platit poistne?
@zalka

zalka
30. apr 2014

@eldiablo231 áno dostaneš, a teraz je čo evidovaný na UP, alebo nei je evidovaný na UP a platí si dobrovolne ZP?
Lebo ak platí dobrovolne ZP, tak môže byť na RP a tým pádom sa neplatia odvody do ZP.

eldiablo231
30. apr 2014

nie je evidovany,ale dostava tych 60e,neplati,ale kebyze zacnem ja platit,tak nemozem?

zalka
30. apr 2014

@eldiablo231 nechápem čo chceš platiť ... a ak má dávku v hmotnej núdzi tak príde o nu .. ak na neho napíšete RP ...
napíš na seba RP

mo77
30. apr 2014

ahojte, chcem sa opytat, ci mi vie niekto poradit, v roku 2012 februar mi koncilo DNP, bola som na PN a hned som nastupila na matersku, teraz uz znova pracujem, kebyze sa mi podarilo znovu otehotniet DNP na matersku by sa mi uz asi nepocitalo, a keby som zacala platit si nanovo DNP, kolko je teraz? lebo predtym som platila okolo 16 eur, poradte

zalka
30. apr 2014

@mo77 z minimálneho VZ 402,50 eur sa platí 133,42 eur mesačne, a potrebuješ platiť 270 dní

mo77
30. apr 2014

@zalka a chcem sa opytat ked ma v hrubom okolo 800 eur tak by mi kolko vyslo platit DNP?

zalka
30. apr 2014

@mo77 1207,50 eur je max. hranica z ktorej platia max. PN, max. MD , max. OCR ... takže ozaj stačí minimum

jarulda
1. máj 2014

Ak manzel zacal pracovat tohto roku na dohodu, a je teda nemocensky poisteny moze si poziadat o materske? Po 90 dnoch odpracovanych by sa mu ako vymeriavaci zaklad ratal prijem z dohody? K tym 270 dnom poistenia ktore by musel splnit je mozne ratat aj ukoncene DNP, ktore platil do oktobra 2012? Ak mu nevychadza 270 dni, moze sa povedzme teraz v subehu s pracou na dohodu prihlasit na DNP, z ktoreho sa pred nastupom na MD odhlasi? Ratalo by sa toto novo zacate aj ukoncene DNP k dobe 270 dni? Teda ci uvazujem spravne ze by sa mu do celkovej doby poistenia zaratali odpracovane dni z dohody, plus dni z noveho zacateho aj ukonceneho dnp a aj dni stareho ukonceneho dnp z roku 2012? Vdaka za odpoved.

zalka
1. máj 2014

@jarulda DNP kedy mu skončilo DNP v roku 2012? od kedy začal pracovať? d átumy sú podstatné ... presné dni .. nie len tak bajočko