Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

r1000
7. jan 2016

@zalka zalka aj tvoj nazor nas zaujima uz som to tu pisala. kamoska je na dnp a je na pn. no chce si urobit kurz opatrovatelky. ale musi tam odrobit 24h praxe ci sa to rata ako praca. tym padom by jej dnp skoncilo, ci toto sa nerata ako praca? dakujeme

evittam
7. jan 2016

@r1000 Tak toto fakt netuším - ale ak bude mať normálnu zmluvu, dohodu o vykonaní práce, dohodu o prac.činnosti, tak DNP musí zrušiť - tak ako píšeš nie je možný súbeh.

zalka
7. jan 2016

@r1000 súhlasím s @evittam

anickami
7. jan 2016

@r1000 ale za tu prax nedostane peniaze, ziadne odvody, ci to je v tomto pripade jedno?
@zalka

evittam
7. jan 2016

@anickami Záleží či to bude brané ako pracovný pomer- nie je možné súbeh PP a DNP....

anickami
7. jan 2016

@evittam svagrina si pred rokom robila opatrovatelsky kurz cez cerveny kriz. Kurz si zaplatila a v ramci tohto kurzu mali prax v nemocnici na par hodin. Ale je pravda, ze neviem ci podpisovala nejaku dohodu ale si myslim ze skor nie

r1000
7. jan 2016

dakujem aj tak baby za vas nazor

r1000
8. jan 2016

baby poradte nam tak mi odpisali ze ja s nimi neuzatvaram ziadnu zmluvu, to ta agentura cez ktoru si robi kurz. takze ma ist do toho alebo radcej nie? zrusi sa jaj dnp ked tam nepodpisuje ziadnu zmluvu o praci, ani dohode. iba zmluvu o opatrovatelskom kurze?dakujeme

zalka
8. jan 2016

@r1000 zavolajte pre boha do agentúry a opýtajte sa tam, či prihlasujú na SP kvôli tej praxi či ako je to doriešené. Možno vôbec neprihlasujú do SP ... ale najlepšie info ti dá tá agentúra ...

evittam
8. jan 2016

@r1000 No pokiaľ nepodpíše žiadnu zmluvu, nedostane žiadny plat- t.j.žiadne odvody, tak to podľa mňa nemá s DNP nič spoločné...

r1000
10. jan 2016

ahojte baby este prosime o radu, moze kamoska ktora uz pracuje na dobu urcitu a planuju este babo a chcela by lepsiu matersku vyuzit nejako dobrovolne, este ho nikdy nemala. ci dnp vyuzije len tym ze zrusi pracu a 9mesiacov si bude platit tych 430e mesacne. uz sa to neda nejako skombinovat, ze by sa prihlasila v praci by mala odrobene tych 270dni poistneho a potom by zrusila pracu a prihlasila sa na dnp zaplatila nieco a hodila sa na pn? ci to musim mat zaplatene s dnp tych 270dni poistenia alebo sa jej to rata s prace?dakujeme s prace jej vychadza mala materska

evittam
10. jan 2016

@r1000 DNP sa kombinovať so zamestnaním nedá. Mohla by využiť nasledovné:
Dať výpoveď, prihlásiť sa na DNP z max.VZ - stihnúť to minimálne 26.týždňov pred nástupom na MD, môže zaplatiť týždeň, dať sa PN až do nástupu na MD a dostane najvyššiu MD.

r1000
10. jan 2016

@evittam takze to socialne tych aby mala 270dni sa jej rata normalne aj s prace. ze ak da vypoved a prihlasi sa na dnp tam musi mat tych 270dni a viac. a toto bude mat s prace. takze zaplati si tam cosi a pojde na pn . a potom bude mat maximalnu matersku. a dnp ma kedy potom zrusi pocas materskej? to je super urcite sa velmi potesi

r1000
10. jan 2016

@evittam dakujeme krasne

r1000
10. jan 2016

@evittam este otazocka aku bude mat pn, to sa jej bude rata s dnp s toho maxima a potom aj maximalnu matersku.

evittam
10. jan 2016

@r1000 No len pozor musí to urobiť tak ako som napísala....To DNP stačí zrušiť keď jej skončí materská.
Mojej kamarátke to vyšlo takto: 7.11. dostala výpoveď a prišla na to, že je tehotná (cca v 5.tt), 19.11. sa prihlásila na DNP z maxima, nejak začiatkom decembra išla na PN až do nástupu na MD, ktorá bola skoro presne tých 26.týždňov - myslím, že okolo 20.25.5.-to si už presne nepamätám, ale má najvyššiu MD.

evittam
10. jan 2016

@r1000 Nie, PN buď nebude mať žiadnu, alebo jedine, že stihne 7-dňovú ochrannú dobu po výpovedi a vlastne si uplatní PN zo zamestnania. To by ste moc chceli ešte aj PN z maxima za pár dní platenia.....

r1000
10. jan 2016

@evittam to mas pravdu nic nieje zadarmo
ale dakujeme este raz

miruska7979
11. jan 2016

@zalka ahojko, prosim ta nemohla by si mi poradit, som na rodicovskej dovolenke, ale uz pracujem, teda len na 4 hodiny denne...len my ochoreli ibe deti, mam narok ist s nima na ocerku, ci nie?
pracujem na dohodu...dakujem ti za radu...moc by si mi pomohla 🙂

miruska7979
11. jan 2016

@zalka este by som sa s tebou chcela poradit, ze co robit, aby som mala vyssiu pnku, boo chcem ostat tehotna a pri dvoch detoch co som bola na rizikovom budem aj toto tretie tehotenstvo cele doma..co robit, teda lepsie co si platit, aby som mala lepsiu pnku a potom lepsiu matersku...teraz pracujem, mam zmluvu na dobu neurcitu.
mooooc dakujeeeeem 🙂

zalka
11. jan 2016

@miruska7979 áno máš nárok na OCR m
pracuješ na dohodu a máš aj TPP? ak áno, tak ak z dohody budeš mať 270 dní poistenia tak budeš mať ná rok na MD aj z nej a aj z TPP ak si teraz na nom na RD ...

miruska7979
11. jan 2016

@zalka som na rodicovskej dovolenke, boo maly bude mat 3 roky v aprili 2016, ale pracujem ja, 8 hodin denne a mam trvaly pracovny pomer...poberam aj rodicovsky a aj plat...pracujem na dobu neurcitu..pred tym som bola dobrovolne pripoistena.. mala som dobru pnku a aj matersku..co robit, aby som mala aj teraz dobru pnku a dobru matersku? dakujem 🙂

zalka
11. jan 2016

@miruska7979 prepáč ty si písala, že pracuješ na dohodu ...
no a ak chceš dobrú PN a MD ... tak musíš mať aj další PP alebo dohodu s pravidelným príjmom .. bez toho to nejde .

miruska7979
11. jan 2016

@zalka to znamena , ze ja musim sa este niekde zamestatnat na dohodu, a staci aj na 4 hodiny denne..kolko musim mat odpracovane este na tu dohodu? a musim mat aj trvaly pracovny pomer ano? som to zle napisala prvy krat..prepac ☹

miruska7979
11. jan 2016

@zalka a to plati, ze ked je sestra na rodicovskom a chodi na dohodu pracovat na 4 hodiny denne a ma obe deti chore moze ist na ocerku ano?

zalka
11. jan 2016

@miruska7979 áno pre sestru môže ísť na OCR ak má platené odvody do SP na nemocenské poistenie nech si skontroluje pásku

pre teba, áno dohoda je napr. 2 hodiny denne ... o pracovnej činnosti .. a na to aby si mala nárok na MD z dohody treba mať 270 dní poistenia presne ako pri zamestnaní ...
ak na dohodu budeš pracovať 2 dni do mesiaca ... tak sa ráta celý mesiac, teda celé obdobie čo si prihlásená ...

anickami
11. jan 2016

@zalka ale co sa dohodarov týka, niektory zanestnavatelia ich prihlasuju len na tie dni, ktore su realne v praci, ci nie? V takom pripade sa rataju len tie odpracovane dni

zalka
11. jan 2016

@anickami áno ale v SP je toto zbytočné robiť, je to kopa roboty navyše ...
prihlásim dohodára prvého príde robiť 7. 15. a 28 osmeho .. ale je prihlásený celý mesiac ...
to čo píšeš sa skôr týka ZP ... tam musím bud presne napsíať dátumy ... alebo ho prihlásiť a odhlásiť v posledný den v mesiaci ak neviem presne určiť dni ...

anickami
11. jan 2016

@zalka aha, ok, vdaka pravdepodobne som to fakt citala v suvislosti so ZP

zalka
11. jan 2016

@anickami rado sa stalo, a navyše v SP musí byť prihlásený najneskôr den vopred ... do ZP stačí v 8 dnovej lehote a toto čo píšeš v SP by bolo dosť o držku .. 🙂