Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pegass
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pegass
3. mar 2021

@denisdenis poistné/počet dní v mesiaci*počet dní, ktoré chcete uhradiť

kikula1308
11. apr 2021

Potrebovala by som poradiť ohľadom PN. Momentálne som na PN z dobrovoľného a poberám min.nemocenskú dávku. Po 26 týždňoch by som mala mať nárok na max dávku, len neviem ci to oni automaticky prepočitávajú, alebo budem musieť PN. ukončiť a potom by som šla znova na PN. DNP mám od 2.11.2020

borka168
17. máj 2021

Dobrý deň, mňa zaujíma ako je to s dnp a nástupom na materskú (predtým poberaniePN). O materskú sa požiada ešte počas trvania pn a potom sa treba z dnp odhlásiť? Alebo treba počkať ma schválenie na materskej a potom sa odhlásiť. Alebo nie je potrebné ho počas poberania materskej platiť ako pri pn. Ďakujem za odpoveď

andula1988
17. máj 2021

@borka168 mne pani povedala ze dnp mam ponechat aj pocas materskej a neplatim ale bude aktivne ..... taktiez budem ukoncovovat PN a idem na matersku tento mesiac .... trva mi uz viac ako 26 tyzdnov tak snad to schvalia

borka168
17. máj 2021

@andula1988 ďakujem za odpoveď.

borka168
17. máj 2021

@andula1988 a zrušenie sa asi bude riešiť až pri nástupe na rodičovský príspevok však

andula1988
17. máj 2021

@borka168 ano ze pred koncom poberania materskeho ..... a smiem sa spytat na PN ste boli ako dlho pocas dnp?

anetha5
17. máj 2021

@andula1988 ja som.bola PN od zaciatku tehotenstva az po nastup na MD

borka168
17. máj 2021

@andula1988 ja som len na začiatku tehotenstva ale chcela som si zistiť info už teraz, aby som nebola potom v strese.

borka168
17. máj 2021

@anetha5 a tiež ste si ponechali dobrovoľne nemocenské poistenie počas materskej a neplatili ste ano

anetha5
17. máj 2021

@borka168 ano presne tak,zrusila som az po MD,lebo pocas RD by som uz musela platit

borka168
17. máj 2021

@anetha5 super, ďakujem za odpoveď🙂

andula1988
17. máj 2021

@anetha5 a bez problemov uznali materske z dnp?
Ide o to ze ja som platila nejake 3 tyzdne a potom sla na PN a budem az do nastupu.... nemocenske mam normalne vyplacane, aj tehu davku uznali

anetha5
18. máj 2021

@andula1988 uznali,tiez som sa trosku obavala,ale uznali,mala som to najvyssie..ked ti uznali aj tehotenske,tak uznaju aj matersku

andula1988
18. máj 2021

@anetha5 super .... ja som nejake tyzdne platila tiez z maxima a az potom sla na PN .... a uz tento mesiac ukoncujem PN tak som zvedava .....

anetha5
18. máj 2021

@andula1988 tak drzim palce😉

avery95
16. jún 2021

@anetha5 môžem sa prosím spýtať, ako ste vyriešili, že po nástupe na MD ste už DNP neplatili? Myslím to tak, že keď mi vychádza nástup 2. deň v mesiaci, mám si dať vypočítať poistné len za ten deň-dva a zaplatiť len to, alebo je potrebné ešte zaplatiť sumu za celý mesiac a zvyšok mi vrátia? Možno hlúpa otázka, ale u nás v soc. poisťovni mi poradili len že "veď to zrušte, načo to ešte platíte 🙄". Ďakujem

anetha5
16. jún 2021

@avery95 no ja som.este pred nastupom na MD isla na PN a vtedy sa tiez neplati. Ja som zaplatila celu sumu,potom som zrusila DNP a ostatne mi vratili,ale znama si vyratala len tie dni za ktore este mala zaplatit,cize neplatila celu sumu.

avery95
16. jún 2021

@anetha5 ďakujem za info 🙂

borka168
3. sep 2021

@anetha5 zdravím prosím vás smiem sa spýtať. Keď ste platili DNP za celý mesiac (ked ste nastupovala na PN, teda ste si nepočítali tu príslušnú časť, podľa toho ktorého ste nastúpili na PN) ten preplatok, ktorý vám vznikol vám SP vrátila až keď ste zrušili DNP po materskej. Alebo vám ho vyplatia najbližší mesiac po nástupné na PN. Ďakujem

anetha5
3. sep 2021

@borka168 vratili mi ho naspedujuci mesiac

yokynka
5. máj 2022

Ahojte, vedel by mi niekto pomoct. Podala som si pred mesiacom ziadost o doborvolne nemocenske pripoistenie s tym ze 270 dni splnam a 26 tyzdnov tiez nakolko som bola vtedy v 4 tyzdni tehotenstva. Ked som vyplnovala ziadost volala som na socialku a pytala som sa aky mam dat vymeriavaci zaklad, ked chcem mat maximalnu matersku. Bolo mi povedane ze 7931 eur mam dat. Tak som tak aj spravila. Dnes mi prisiel papier s tym, ze je tam pisane, ze mam zaplatit 2015 euro za april 2022. Moja otazka znie, ak je dana maximalna vyska materksej okolo 1700 euro, tak ja tym ze som sa dobrovolne pripoistila a dala taky vysoky VZ preplatim cca 300-400 eur mesacne ? alebo mi to vratia alebo ako sa to potom pocita ked budem platit tolko vela.dakujem za pomoc

pegass
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pegass
5. máj 2022

@yokynka čiže ste aktuálne tehotná v 8týždni? a predpokladate ku dňu pôrodu splnenie 26t., a 270 dni NP? A ano max vym. základ je 7931,-€

pegass
5. máj 2022

V roku 2022 získa nárok na maximálne materské tá osoba (zamestnanec, SZČO, dobrovoľne nemocensky poistená osoba), ktorej vymeriavací základ v rozhodujúcom období pre výpočet materského bol vo výške dvojnásobku priemernej mzdy platnej v roku 2022, t. j. vo výške 2 266 € (2 x 1 133 €).

yokynka
5. máj 2022

@pegass momentalne mi uz konci 9 tyzden,zle som to tam napisala. Tak teda je to tak, ze v podstate len pridem o peniaze ? Pre moju nesikovnost...alebo sa to da este nejako zachranit

pegass
5. máj 2022

Takže ste boli zle informovaná a budete veľa platiť... odporúčam ísť na PN-platiť nebudete, nárok na materské vám vznikne, ale dnp už nerušte... až po materskej....

pegass
5. máj 2022

Mali by ste mať nárok na tehotenské...

pegass
5. máj 2022

@yokynka ak nechcete uhradiť ani túto sumu, neuhradte ju a po 2mesiacoch vám dnp skrz neplatenia zanikne... ale Máte k dnešnému dňu nejaké dni nem. poistenia?