Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

emogeon
3. aug 2010

reg. list FO som vyplnila len ma to identif. cislo zaujima....

myslite ze sa mozem prihlasit od 1.7 ked zaplatim do 8 augusta?

katarina104
3. aug 2010

ešte niečo ma napadlo, ak sa odhlásim v polovici augusta,dá sa prihlásiť hneď na ďalší deň,alebo mi to budú rátať až od septembra? 🙂 a ešte ak budem napr. v novembri na PN, alebo OČR, môžem si to uplatniť z DNP. To sa musí zrušiť ak sa to ide zvyšovať?

andzi
3. aug 2010

@emogeon poistné sa platí mesačne pozadu a prihlásiť sa môžeš najskôr dňom podania prihlášky, spätne sa prihlásiť nedá. Čiže prihlásiť sa môže najskôr dňom 3.8.2010, čo je dnes.

andzi
3. aug 2010

@katarina104 môžeš sa prihlásiť hneď nasledujúci deň a nemusí to byť ani pracovný deň, môže to byť aj sobota alebo nedeľa. Nárok na PN-ku alebo OČR-ku máš len ak už z DNP spĺňaš podmienky na tieto dávky.

sonnya
3. aug 2010

@bubulka722 dovolenku si budes cerpat ked skoncis MD (matersku) a pred nastupom na RD (rodicovsku), takze ti to zamestnavatel povedal dobre, len treba rozlisovat, ze na MD si 6 mesiacov a potom si do 3 rokov dietata na RD aj ked u nas sa to vsetko vola materska....

lubica69
3. aug 2010

@lucia20 tak tak to je Ďakujeme za radu @emogeon s tým vyplnením neporadím Prepáč @katarina104 každý rok sa k 1.7 upravuje VZ ale rušiť nič nemusíš Normálne pokracujes v platení Nárok na PN OCR z DNP ti vzniká po splnení 270 dní A bacha od posledného odhlasenia(ktoré je tiež možné len po pol roku!) a zas prihlásenia treba mať na novo splnenu podmienku 26 týždňov na ďalšie uplatnenie dávky z DNP Takže to odhlasovanie a prihlasovanie si treba dobre rozmyslieť

emogeon
3. aug 2010

lubica69 chapem to dobre ked uz budem tehotna a po 6 mesiacoch budem chciet zmenu VZ na minimum tak musim mat 26 tyzdnov do porodu?

lubica69
3. aug 2010

@emogeon áno! Do čerpania dávky z DNP musia byť splnené 2 podmienky:270dní a nepretržitých 26 týždňov!Tak bacha na to!

emogeon
3. aug 2010

dakujem, cize v mojom pripade musim platit z max. vz celu dobu ..

lubica69
3. aug 2010

No celú dobu Určite tých 270 dní Nezabúdaj,že na materskú sa ide 6-8týždňov pred pôrodom V deň nástupu na MD si už platiť nemusíš ale DNP ti stále plynie

emogeon
3. aug 2010

dakujem 🙂

lubica69 ja som z toho jelen chapem 270 dni ale tych nepretržitých 26 týždňov nie....

bubulka722
3. aug 2010

@sonnya Poznám rozdiel medzi MD a rodičovským príspevkom, ale môj zamestnávateľ to myslel tak, že si mám RD vyčerpať pred nástupom do práce, takže až po RP. Môže to tak byť, ako je to formulované v zákonníku práce?
Ďakujem!

lubica69
3. aug 2010

@emogeon tých 270 dní nemusí byť vkuse Proste 270 dní za posledné 2 kalendárne roky Ale nepretržitých 26 týždňov vkuse pred nástupom na PN alebo MD

lalia21
3. aug 2010

ako to je s tym že Mihal chce zrušiť prispevok pri narodeni prveho až tretieho dieťata????a aj zvyšeny rodičovsky???viete o tom???poskytol rozhovor pre novy čas kde toto tvrdí že od prveho januara tak chce urobiť 😠 chce zrušiť aj DNP???som v šoku...babulky nemate info??čo on nema deti??načo si platim 47,70 mesačne ked on to chce všetko zmeniť?

lalia21
3. aug 2010

@gapa ty nevieš nahodou o tom niečo?ja už neviem čo robiť...som z tohto rozčarovana...

lubica69
3. aug 2010

@lalia21 tak o tom nič neviem Má 3 deti ale neviem aké veľké

lalia21
3. aug 2010

@lubica69 tak to asi preto že on už deto neplanuje...ved toto neni zdravy rozum...takto motivuje buducich rodičov???je to na nete-poskytol rozhovor novemu času že to takto chce spraviť a zjednotiť rodičovsky prispevok a ten zvyšeny už NEBUDE ale bude jednotny pre všetkych-okolo 180-190eur.....a ten prispevok pri narodeni chce zrušiť uplne 😠 ak mieni zrušiť aj DNP tak ma už šlahne uplne...ved on tu radil mamičkam ako si pomôcť s DNP-to asi len chytal hlasy a toto mal už davno premyslene 😠 ja ho nechapem..... ☹

lubica69
3. aug 2010

No hotovo

lalia21
3. aug 2010

@lubica69 asi tak...ja som v 6tt tak si vieš predstaviť ako sa cítim....je mi z toho až doplaču akeho ministra mame.... miesto neho tam mala byť niaka žena ktora vie čo je to vyžiť s beztak ubohej materskaj alebo rodičovskeho...a ešte aj ten prispevok matkam pomohol a on si ho chce len tak zrušiť...modlim sa nech mu to neprejde...a ja som si myslela že on je človek na spravnom mieste ako tu radil ženam.....no zda sa že som sa mylila ☹

jajka78
3. aug 2010

p. Mihal najskor radil ohladom materskej, rodicaku, dobrovol.poisteni, dohody atd. a teraz to chce vsetko porusit, som zvedava na tie jeho navrhy 😖

lalia21
3. aug 2010

@jajka78 ved to...ja som si myslela že aky fajn človek ako radí a pomaha...aha...no iste.... 😠 som rozčarovana....a velmi sklamana ☹

jajka78
3. aug 2010

@ lalia21 takto funguje politika, a vzdy sa zacina od najmensich, aj ja som myslela ze bude ludskejsi aspon v tychto oblastiach ... ale asi to mal premyslene. a mozno si to tu precita a zmeni nazor 😒 som zvedava na hlasovanie ci mu to prejde

lucka23
3. aug 2010

ja som prave objavila ten clanok a som rovnako rozcarovana. prave som si chcela zacat platit DNP a teraz fakt neviem ci to ma vyznam alebo nie. Ako chapem ze tie peniaze na vyplacanie tych prispevkov nie su a treba niekde setrit ale preco zrovna na mieste kde by sa jednoducho setrit nemalo. ☹ tiez ma p. Mihal tymto zaskocil lebo som ho mala za cloveka, ktory sa snazi pomoct.

andzi
3. aug 2010

Kočky ale veď tie jeho plány sa netýkajú nemocenského poistenia, ale rodičáku. Čo sa plašíte? ešte ani nevieme, či koalícia ustojí.

lubica69
3. aug 2010

@andzi ale aj tak Je to veľké sklamanie Myslela som,že chce matkám pomôcť a nie im situáciu ešte zhoršiť!Už len to,že to plánuje či to už prejde alebo nie!

andzi
3. aug 2010

@lubica69 Mihál si môže myslieť jedno, ale je členom PRAVICOVEJ vlády, tak čo sme čakali?

byrnie
3. aug 2010

Ahoj, môžete mi niekto prosím potvrdiť, že si neplatím DNP zbytočne? Zmiatla ma jedna pani na soc. poi.: "platíte to zbytočne, vy nárok na max. materskú mať nebudete, lebo nespĺňate podmienky, zrušte si to, lebo platíte zbytočne" .... som zamestnaná od 15.05.2009 a zamestnávateľ za mňa platí odvody z hrubej mzdy 606,- EUR, ja sama som si teda začala platiť DNP ako rozdiel toho čo za mňa platí zamestnávateľ a max. vym. základu, teda 22 EUR mesačne od 01.04.2010. Termín pôrodu mám na 29.01.2011, ak bude všetko v poriadku a neporodím predčasne, hádam budem mať nárok na max. DNP, či nie? Ja som si myslela, že podmienky 270 dní a 26 týždňov môžu plynúť súčasne, ale tá pani zo soc. poi. sa dušovala, že 270 dní by som musela mať zaplatených už pred otehotnením, a potom si až do pôrodu platiť DNP z maxima...čo sa mi zdá ako riadna somarina. Ďakujem 😉

lubica69
3. aug 2010

@byrnie to je blbosť Od 1.4 čo si platíš budeš mať podmienku 270 dní do pôrodu splnenu!Takže neboj Ono tie pracovníčky na sociálke keby aspoň toľko vedeli čo mi bolo by to tam ľahšie niečo vybaviť

lubica69
3. aug 2010

@andzi veď to Žiaľ bohu Boli sme riadne naivné!