Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
21. aug 2010

@kikula13
nepíšeš nič o svojich nem.poisteniach (DNP, zamestnaní, povinnom nem.poistení szčo) a ani o vym.základoch z nich. To že si bola szčo, nie je podstatné, ak si nebola povinne NP.
Prvá PN skončila 14.6. a druhá začala 15.6.?

janulap
21. aug 2010

Takze,okrem toho,ze maminky mozu pracovat a dostanu vysssi ten prispevok,ked daj udietatko do jasiel alebo skolky-sa nemeni nic,ze?

sarafortuna
21. aug 2010

dievčatá, to je také domotané....:
1. ak viem, že porodím najskôr v roku 2011 tak sa mi oplatí platiť si DPO od teraz až po dobu 26 týždŇov a potom to zrušiť?

2. a ak sa zamestnám 1-2 mesiace, tak sa materská počíta z tohto posledného VZ - teda platu? tam potom neplatí pravidlo, že rozhodujúcim obdobím bude predchádzajúci rok?.. totiž od 1-10/2010 pracujem, 11-12/2010 a 1-3/2011 nezamestnaná, a potom 4/2011-5-2011 práca za mzdu cca 1000€ a potom materská... čo bude vymeriavací základ ? predchádzajúci rok, či posledné zamestnanie...???

moon1979
21. aug 2010

ja uz mam tiez hlavu v smutku, pretoze tu citam velmi vela prispevkov a v kazdom sa docitam nieco ine ☹
ako sa hovori - neviem cia som 🙂

janulap
21. aug 2010

..a ja neviem,ci to nahodou nema byt 36 tyzdnov pred nastupom na MD.....tiez som z toho magor.
Sarafontuna...nie zrusit,ale platit z max.vym.zakladu,aby si mala vyssiu matersku...ak sa mylim,prosim opravte ma.
😉

sarafortuna
21. aug 2010

@janulap, no vymeriavaci základ bude rok 2010 takže v roku 2011 keď splním podmienku 26týždnov DPO v kuse a 270dní nemocenského tak to môžem zrušiť...
ono to chce asi viac večerov lúskať túto tému... 😉 😉

muž mi tvrdí, že jeho kamoš zamestnal švagrinu do svojej firmy na 1-2 mesiace, dal jej 1000e mzdu a dostavala materské z VZ 1000e... je to možné? veď je to také "okaté"? štát to toleruje, resp. naše zákony?

ninan2
21. aug 2010

@sarafortuna no praveze Mihal to uz netoleruje, to je presne to co chce zmenit... Ze do uvahy (rozhodujuce obdobie) sa bude brat iba predchadzajuci kalendarny rok, a nie posledne prihlasenie na DNP a VZ z neho...

kikula13
21. aug 2010

tak to upresnim,som dobrovolne poistena z maxima a prva PN skončila 15.6 a druha začala 16.6.

janulap
21. aug 2010

sarafontuna....len nie je to 36 tyzdnov?
nina2-co chce Mihla zrusit?Znamena to nieco pre nas?lebo my dve sme na tom podobne(priblizne v rovnakom obdobi budeme DNP,aj priblizne rovnako chceme ostat tehu-tym padom aj na MD pojdeme priblizne v rovnakom case 🙂

monikabr
21. aug 2010

@lubica69 ahojky, no oni my tvrdili ze kontroluju vspatne 2 roky ci som si platila nemocensku alebo teda zamestnavatel. Pracovala som v Irsku a asi za mna platil bo ono viacero davok a dani je pod cislami takze neviem ktore s toho mohlo byt nemocenska. A na svk mi schvalili rodicovsky prispevok a tam je tieuz podmienka o plateny nemocenskeho poistenia takze keby neplatil tak by mi ho ani neschvalili.a chcela bych si asi ten najvissi a neviete ci sa to nechystaju zrusit?

juliettka18092010
21. aug 2010

Ahojte, neda sa precitat cela diskusia, resp. da sa, ale treba na to veeela casu. Som zamestnana 11 mesiacov, od 1.7.2010 som si zacala platit DNP z vymeriavacieho zakladu 450€. Myslela som si, ze vyska Max vymeriavacieho zakladu minus vyska platu v hrubom musi davat rozdiel 350€....Pani v SP mi to nevedela vysvetlit, alebo nechcela, tak sa vas pytam, ci som spravila dobre..

monikabr
21. aug 2010

@lubica69 a zamestnana uz niesom po materskej (tam kedze je len pol roka) som dala vypoved

maximo
21. aug 2010

prosím vedela by ste mi niektorá poradiť?Po škole som odišla do zahraničia-hore,dole.Na Slovensku som bola celý čas dobrovoľne nezamestnaná,jediné čo som si na Slovensku platila bola zdravotná poistka v prípade choroby,takže dá sa povedať že som na Slovensku celé roky vôbec nefungovala.Vrátila som sa až v piatom mesiaci tehotenstva a zaevidovala som sa na ÚP-teraz má syn už skoro 15 mesiacov a poberám od štátu pravdaže minimum čo môže dať.Tak do dvoch rokoch by sme radi mali ešte jedno dieťa,čo sa týka práce,v našom okolí asi nehrozí,tak sa chcem spýtať či mám nejakú možnosť zvýšiť si budúcu materskú?Môže si DNP platiť aj nezamestnaná, v prípade žena ešte na rodičovskej?Ak áno, v akej výške?Ďakujem vopred za pomoc

kisska
21. aug 2010

@maximo DNP si moze platit aj nezamestnana, aj na RD. A v akej vyske je zase len na tebe - co ti dovolia tvoje prijmy. Poistne je od cca 14€ do 50€ mesacne. A ak nie si este tehu, tak ti to moze pomoct. p. Mihal sa v inej teme vyjadril, ze DNP zatial planuju ponechat 😉

kisska
21. aug 2010

@juliettka18092010 ta suma 350€ je minimalny VZ(minimalna mzda), ktory si mozes zvolit na prihlaske DNP. Ak mas viac, tak to nevadi. Ak ti to kvoli vysokemu platu vychadza menej, tak mas na poistnom preplatky, o ktore musis pisomne poziadat, ak ich chces spat.

kisska
21. aug 2010

@ninan2 daj link, odkial mas toto info. V inej teme (RP od 1.1.2010) sa p. Mihal vyjdril, ze DNP planuje ponechat. Keby takto zmenil RO, tykalo by sa to zrejme aj zamestnancov, aj ked nastupis v januari a na MD ides v decembri... Aj dnes plati, ze ak ti posledne DNP netrva aspon 26 tyzdnov do nastupu na matersku, tak sa materska pocita z minimalneho VZ. Ale zo zamestnania (povinne nemocenske poistenie) to je ine...

juliettka18092010
21. aug 2010

Kisska dakujem.. takze ak som mala napr za mesiac jul prijem 800,39 v hrubom a vymeriavaci zaklad som si stanovila na 450€, tak si to vypocitam max VZ 1116,75 - 800,39 = 316,36. Takze mi vznikol preplatok? A o vratenie preplatkov mozem poziadat kedy? trebars po pol roku?

maximo
21. aug 2010

@kisska Ďakujem za odpoveď 🙂

kisska
21. aug 2010

@juliettka18092010 ako to presne funguje by asi vedela povedat gapa, resp. na SP. Podla mna najlepsie je ziadat vacsiu cast naraz (napr. pri nastupe na matersku, ked si pol roka oslobodena od platenia).

sarafortuna
22. aug 2010

uf, veru to, počula som že "kompetentní" vedia, že sa to trochu zneužíva, hoci je to poistenie ako každé iné... veď aj pri iných poistkách sa človek riadi predpokladom, že "niečo nastane" resp. pre prípad, že "niečo nastane" tak sa chce poistiť, aby to mohol nejako vykryť...
ja mám odpracované 4 roky, 2 roky sa snažím o dieťa, mala som jeden MA a teraz v práci idú hromadne prepúšťať...!!! je prirodzené, že sa chcem zabezpečiť, keďže hrozí, že materskú budem mať mizernú... !!!!
joj, hnevá ma to všetko... ! 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

uf, asi zájdem do SP...

ninan2
22. aug 2010

@kisska @janulap nic take ze chce zrusit DNP som nepovedala. Jedina hlavna zmena sa tyka tohto, cize vlastne ide iba o PNP:
"Mihal chce tiež zamedziť účelovému ukončovaniu a následnému zakladaniu pracovných pomerov pred odchodom na nemocenskú, či materskú v záujme získať čo najvyššiu možnú nemocenskú dávku. "Pri novom zamestnaní sa už pri výpočte dávky nepoužije rozhodujúce obdobie dané vznikom nového nemocenského poistenia, ale použije sa predchádzajúci kalendárny rok," povedal minister."
DNP nehovori ci tiez urcite tak zmeni, ale logicky ano, ze najvyhodnejsie bude platit si DNP z max. VZ, aby predisiel plateniu z max. VZ az 26 tyzdnov pred porodom.
http://www.cas.sk/clanok/177179/minister-mihal-...

juliettka18092010
22. aug 2010

Ahoj gapa, vidim, ze sa vyznas ... OD 1. jula som si zacala platit DNP z vymeriavacieho zakladu 450€ (to mi poradila pracovnicka SP), za predchadzajuci kalendarny rok bol moj priemerny mesacny hruby prijem 568,48 € a za mesiac jul som mala hruby prijem 800,39€. Pani v SP som sa dookola pytala, ci nie je podstatne, aby v ten dany mesiac bol sucet mojho hrubeho prijmu a stanoveneho VZ rovny sucasnemu Max VZ ´=1116,75€. co teraz?? spravila som dobre ci zle. nejako som sa do toho zamotala. prosim Ta o radu. dakujem

gapa
22. aug 2010

@juliettka18092010
maš tam za ten jeden mesiac preplatok. To nevadí, neskôr písomne požiadaš o vrátenie preplatku (ako je písané vyššie). Ak mávaš nižšiu mzdu, tak je dobré si vyrátať DNP ako rozdiel maxima a cca najnižšieho platu, ktorý dosiahneš. Aby si mala KAžDY kalend. mesiac v súčte DNP + povinné NP zamestnanca maximum.

juliettka18092010
22. aug 2010

@gapa
dakujem, vysku mzdy mavam vseliaku, podla roznych prispevkov a bonusov, co ak budem mat castejsie taky mesiac, ze mi vznikne preplatok? Lebo kedze mi ta pani povedala, ze si mam dat VZ 450€, tak by som mala mat plat v hrubom okolo 660€, lenze v hrubom mavam tieto mesiace okolo 800€. ide mi o to, aby som si to neplatila zbytocne..

gapa
22. aug 2010

@juliettka18092010
opakujem, požiadaš o vrátenie preplatku, napr. na konci kalend.roku. Z VZ čo je nad maximum ti poistenie vrátia. Neviem, pečo ti povedala z 450eur?

juliettka18092010
22. aug 2010

@gapa
Ja som jej povedala, aku cca mam mzdu a ona mi povedala ved dajte si tolko a tolko, teraz uz viem, ze som si mohla teda dat VZ 350€.

sasa189
22. aug 2010

@majamat No vidis, tak to som si ja myslela, ze PN moze kludne trvat a po 270 poziadam o vyplacanie davok. To ti niekto poradil, ze treba marodku ukoncit a znova vypisat?

majamat
23. aug 2010

@sasa189 , ja som sa pytala aj na socialke a aj na nejakej internetovej stranke a vsade ta ista odpoved. tiez som si predtym myslela, ze staci, ked ubehne tych 270dni, ale mylila som sa. takymto sposobom sa to da vyriesit. ak mas dovolenku, tak sa dohodni so zamestnavatelom a vyber si ju. pre istotu sa opytaj aj DR. ja som mu rovno povedala o co ide a on s tym nemal problem. ak nemas dovolenku, tak by sa dala PN ukoncit aj v piatok a od pondelka nova. aj ked to je take dost priehladne, ale stavaju sa aj take pripady. zamestnavatel ti s tym tiez nemusi suhlasit, lebo prvych 10 dni vyplaca PN zamestnavatel.

sasa189
23. aug 2010

@majamat Dakujem ti pekne a prajem pekny den🙂