Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubica69
8. sep 2010

@mimisaah nie spätne sa prihlásiť nedá 😢

mimisash
8. sep 2010

baby tak dik za info
cize ak by som chcela niekedy v buducnosti vyuzit moznost mat co najvyssiu matersku tak ba som sa mala prihlasit este pred otehotnenim, len ci sa to da naplanovat? 🙂

standa82
8. sep 2010

@mimisash ...naplánovať sa dá aj nedá, ale prihlás sa aspoň mesiac pred plánovaným otehotnením🙂

tomato
8. sep 2010

Ahojte, dakujem za dobre rady. Este ma napadlo, ci sa zapocitava PN alebo OCR do 270 dni poistenia? (31.12.2009 mi skoncil PP pocas RD, od 1.9.2010 som sa prihlasila na DNP a planujeme druhe dieta) Je vyhodnejsie platit DNP aj pocas trvania PN alebo OCR? Narok na OCR mi vznika odo dna prihlasenia na DNP? Ako je to z PN? Vznikne mi vobec narok na PN?

katka888
8. sep 2010

@mimisash
a ak planujes niekedy v buducnosti babo, urcite sleduj, ci nedoslo medzi casom k zmenam. 🙂

domeli
8. sep 2010

ahojte, mám otázočku:
ak si zmením VZ teraz na minimum, je potrebné po novom roku (kedy sa, predpokladám, min. VZ bude o niečo navyšovať ako každý rok) vypĺňať nejaké tlačivo vzhľadom k navýšeniu minima alebo iba jednoducho začať platiť z nového min. VZ?
Dík.

stojdulka
8. sep 2010

ahojte žienky 🙂
poradí mi niektorá? ja už som od 1.9. na materskej dovolenke, ako SZCO i z DNP by som mala dostávať materskú a vtedy ani neplatím odvody ani DNP ale čo po skončení materskej?

katka888
8. sep 2010

@stojdulka
nooo.... tusim prerusit zivnost, inac nemas narok na rodicovsky, kedze "pracujes" . po 1.1.2011 ak to prejde pracovat budes moct, takze tusim si mozes potom zivnost obnovit
ked si na MD neplatis si dnp ale kym ho nezrusis, budes dnp poistena, co sa ti moze mozno neskor zist ....
baby urcite popisu blizsie

vejkadu
8. sep 2010

Ahojte,

Baby potrebujem mať v tom konečne jasno, preto Vás prosím o odpoveď.
Som DNP od 17.12.2009, som zamestnaná ale od pondelka 6.9. som musela ísť na PN. Ak dobre počítam tak podmienku 270 dní v DNP budem mať splnenú od 16.9.2010. Moja otázka znie:
ak preruším túto pnku a začnem novú s novou diagnózou (musím ísť na rizikové) od toho 16.9. budem mať nárok na nemocenskú i z DNP ? nebude tam tých 10 dní chýbať, čo som bola na PN a nechodila do práce ?
Už mám v tom naozaj taký chaos že až. A otázka ďaľšia, mám ďalej i počas PN platiť DNP až po nástup na materskú ?

Prosím ujasnite mi to, ak teda na 100 % viete.

Ďakujem

vejkadu
8. sep 2010

@katka888 ty by si mi nevedela poradiť ?

katka888
8. sep 2010

@vejkadu
citala som, ale neviem. niekto to tu uz rozoberal, ale nepamatam. tusim odporucali aby po 270 dnoch lekar vypisal dalsiu PNku ako DNP / na tlacive uvedie DNP / ale nie som si ista. ale uz sa to tu riesilo

vejkadu
8. sep 2010

@gapa prosím ty mi určite budeš vedieť pomôcť. a už dám potom pokoj 🙂

vejkadu
8. sep 2010

@katka888 no myslím si aj ja, že by to malo fungovať ale bojím sa či nevadí tých 10 dní že som už bola pred nárokom na DNP na PN. a následne jednu PN ukončila a začala novú už s nárokom z DNP ?

katka888
8. sep 2010

@vejkadu
podla mojho nazoru nie, lebo ked si PN, tak sice DNP neplatis, ale cas sa ti rata. to ti ale skor zodpovie gapa, ona je na take priam mistr 🙂

foogy
8. sep 2010

Holky, taky jsem OSVČ a na mateřské musím platit zdravotní 91Kč. Sice je to pár kaček, ale je! Tak si to zjistěte, ať nemáte penále. Stejně to jsou hajzlíci.
A co mě šokovalo nejvíc, tak já na mateřskou nastupovala v půli měsíce 16.2. a za únor musím na sociálce zaplatit celou zálohovku 1720Kč, i když jsem pak už byla na mateřské. A já teda na rizikovém nebyla, ale nemocenskou jsem si platila až do nástupu na mateřskou.

vejkadu
8. sep 2010

@katka888 no uvidíme, či mi odpíše ☹
ale dakujem Ti

gitarka
8. sep 2010

baby, este otazocka, prislo mi prvykrat zaplatit DNP, je tam c.uctu, IC, a ten konstantny symbol sa pise tiez? a ako to platite sekom alebo rovno v banke ?a aka je to vlasten banka? dik

vejkadu
8. sep 2010

@gitarka ja to platím prevodom z môjho účtu. mala by to byť štátna pokladnica, ja uvádzam i ten KS.

gitarka
8. sep 2010

@vejkadu ok dik 🙂 🙂 🙂

jamilanka
8. sep 2010

Ahojte chcela by som sa spytat. V roku 2007 som bola zamestnana do od oktobra do decembra 2007. Plat som mala asi 10000 SK v cistom. Potom som bola student,. Od 18.1. 2010 si platim DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Teraz som si zvysila vymeriavaci zaklad od 1.9. Moja otazka znie, ci mam narok ist na PN? ci sa mi tam rata aj to zamestnanie z roku 2007, alebo musim pocat az do 15.10 dokedy bude 270 dni z DNP? Kolko budem dostavat na PN z coho sa to bude vyratavat. Dakujem za odpoved,.

katka888
8. sep 2010

@jamilanka
berie sa ti poistenie aj ukoncene dva roky dozadu od naroku na davku / v tvojom pripade PN / cize preslo viac ako 2 roky, preto sa ti to nezarata. z dnp mas narok na PN po uplynuti 270 dni, kedze si v obdobi dva roky dozadu nemala ziadne nem poistenie, kt by bolo ukoncene .

jamilanka
8. sep 2010

Dakujem ti katka888 za odpoved, takze musim este pockat. 🙂

kikula13
9. sep 2010

gaga,prosim ťa skus sa pozrieť na moju otazku a pokus sa mi poradiť.str.194

zuzikka
9. sep 2010

@gitarka a tebe nieco prislo domov , vymer alebo nieco? Lebo mne pani hned pri prihlaseni dala udaje, cislo uctu ...a kedy to mam platit, tak neviem, ci mam na nieco cakat. ale chcem to platit skor, cize nie az 8meho po mesiaci, za ktory sa ma platit, da sa to, informovala som sa, len do specifickeho symbolu treba uviest mesiac, za ktory sa plati, cize ja teraz 15.9. zaplatim za september, nebudem cakat az do 8.10.

standa82
9. sep 2010

@zuzikka ...mne prišlo rozhodnutie zo SP - č.účtu, VS, suma
No ja platím za konkrétny mesiac, v ten mesiac a ŠS nedávam. Len som si teraz pred PN-kou a MD bola zistiť, či mám všetko uhradené. A bolo to OK.

zuzikka
9. sep 2010

@standa82 aha tak pockam a uvidim, lebo mne vsetko uz dali ked som tam bola. No ja som sa pytala na to platenie, a ze je to mozne aj skor, ale treba vraj udavat za aky mesiac platis, aby bolo zjavne, co je a co nie je uhradene, kedze sa pocitaju dni a nie mesiace. tak neviem...

standa82
9. sep 2010

@zuzikka ...ja som sa o tom neinformovala, neudávala som ŠS, preto som sa išla pred PN-kou opýtať, či je každý mesiac uhradený.

gitarka
9. sep 2010

@zuzikka ano mne to prislo postou vsetko tam mam rozpisane kolko platim,c.uctu...a ja tiez zaplatim skor ako toho 8.10 ak sa to moze ...

marijja
9. sep 2010

ahojte.potrebovala by som poradit.1:som DNP od juna,chceli by sme ešte dietatko.pred nástupom na moje predchádzajúce MDsom bola nezamestnaná na UP a aj dob.nezamestnaná.chcem vediet keby sme mali bábo tak by som 28 týždnov brala materskú podla výšky dnp.to mi je jasné55%.ale kolko budem dostávat potom?2:teraz si neplatím tú najvyššiu sumu,ked chcem aby som dostávala najvyššiu možnú materskú tak si musím zvýšit DNP a to sa mi do tých 270dní zarátava aj to čo som si platila už doteraz?

zusska80
9. sep 2010

ahojte babule..
chcem sa spytat. mam si platit nadalej DNP, aj ked mi uz skoncila materska? platim si len z minima, takze to nie je take hrozne. ale chcela by som vediet, ake to ma vyhody aj teraz, ked uz som len na rodicovskom? nieco som citala, ze očr sa preplaca a pod. mam aj starsiu dcerku, ktora byva chora, takze aj na nu to mozem vyuzit, ci len na toho mladsieho, na ktoreho som poberala tu matersku??? a este otazocka. da sa očr vybavit aj spatne, nejake tie dva mesiace dozadu? lebo ja som sa o tom dozvedela az teraz, ze sommala od doktorky ziadat nejaky papier, aby mi tu očr preplatili. ale kedze som nevedela, tak neviem, ci sa to da este spatne dovybavova?

dakujem vopred za odpovede...