Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivana899
17. sep 2010

ahojte, prosim vas, viete mi niektora poradit? som nezamestnana na pn, nikdy som nepracovala. mam narok na nejake davky? dnp si platim, ale este mi neuplynulo 270 dni. dakujem za odpoved.

ninan2
17. sep 2010

@ivana899 zrejme nie, musela by si mat tych 270 dni poistenia za posledne 2 roky, ci uz z DNP alebo by sa Ti tam zaratalo aj skoncene PNP, ale kedze si nepracovala, tak to nemas splnene...

mnamko
17. sep 2010

@lubica69 ako mysliš odhlášku,mne bolo poradené,že keď mi nevychádza 270dní/chýba mi 25dní/tak si mám dať výpoveď a na druhý deň nástup do práce a tým mi bude stačiť 26týždňou aby mi bola vyplatená večšia materská.
Alebo som to zle pochopila?Ja nechcem mať stoho vyplatenú PN len materskú.Prosím poraď či som to dobre pochopila nieže urobím nejakú blbosť,diky

ninan2
17. sep 2010

@mnamko myslim ze si to pochopila dobre, lebo v tomto pripade sa ti do doby poistenia zarata aj skoncene PNP, cize pre ucely DNP budes mat viac ako 270 dni a potom naozaj staci uz len tych 26 tyzdnov v kuse platit z max VZ kvoli max materskej.

mnamko
17. sep 2010

@ninan2 cize pre ucely DNP budes mat viac ako 270 dni tomuto nerozumiem

gregi11
17. sep 2010

Ahoj Gapa. Chcela by som sa ešte opýtať, ak som na RD a mám splnenú podmienku 270 dní DNP tak Pn a Očr môžem čerpať prerušovanie ako dlho? Píšete tu niečo, že Pn môže trvať z Dnp len rok, ale aso iba ak trvá nepretržite?
Asi som to nepochopila . Môžeš mi to vysvetliť . Ďakujem pekné.

mariro
17. sep 2010

@gregi11 - nepretrzite v kuse keby si marodovala 52 tyzdnov tusim.Ale normalne mozes marodovat podla potreby hocikedy.Ak byto bolo v kuse tych 52 tyzdnov, tak potom musi byt pauza a platba 26 tyzdnov a potom mozes cerpat znova,ale pokial su to Pn dajme tomu 1 mesacne a opakuju sa kazdy 2-3 mesiac tak je to v pohode. 🙂

ninan2
17. sep 2010

@mnamko no ked si budes robit narok na matersku z DNP, do doby poistenia za posledne 2 roky sa zarata aj posledne skoncene PNP, cize by si splnala tych 270 poistenia. Ale zaroven musis byt min. 26 tyzdnov poistena z DNP.

mariro
17. sep 2010

@mnamko - myslela tym @ninan2, ze v pohode splnis podmienky, kedze budes mat viac ako 270 dni splnenych,ked sa ti spocita ukoncene zamestnanie plus toto nove DNP...len treba teraz dodrzat tych 26 tyzdnovnoveho platenia,co by si mala tiez v pohode stihnut.

ninan2
17. sep 2010

@mariro asi tak, inak tym padom ale narok na matersku z noveho PNP asi mat nebude ze? Lebo tam tiez treba splnit tych 270 dni? Cize treba platit DNP z max VZ, ina moznost tu nie je ako mat max matersku (ako by inak mohol byt sucet VZ z DNP + PNP).

mariro
17. sep 2010

@ninan2 -bude mat narok na max,matersku v sucte z obidvoch dokopy...keb yto tak bolo ako pises,tak by nemala ani z DNP....spolu bude mat podmienky splnene a ma narok na max.materske.

mariro
17. sep 2010

@ninan2
2. Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia.

pozri link
http://jozefmihal.blogspot.com/2009/09/dobrovol...

mnamko
17. sep 2010

@mariro no snáď to budem mať všetko o.k.Ďakujem

wewerka000
17. sep 2010

ahojte,ja mam narobenich viac ako 270dni ale cez zimu idem prerusit prac.pomer.plat som mala min mzdu,cez zimu si chcem platit dobrovolne kym nezacnemm na jar pracovat,kolko sa plati ,ci pocita ci?

mariro
17. sep 2010

@mnamko - neboj budes to mat ok 😉

mariro
17. sep 2010

@wewerka000 - ked prerusis PP, tak ak sa prihlasis na DNP staci ti platba 26 tyzdnov aby si mohla cerpat davky.Vysku si stanovis sama ako rozdiel medzi max.VZ 1116,75-tvoja min.mzda v hrubom ...teda ak predpokladam ze mas nejakych 309€ VZ ...tak aby si dosiahla max. matersku alebo PN, tak platbu by si mala mat 4,4% z vysledku a to je 35,54€ mesacne.

wewerka000
17. sep 2010

dakujem mariro 🙂

ivana899
17. sep 2010

@ninan2 dakujem ti velmi pekne za odpoved 🙂

tatrankalucka
17. sep 2010

ahojte, viem ze sa to tu stale dookola omiela ale stale nie som si ista odkedy by som sa mala pripoistit aby som mala maximalnu matersku...momentalne uz niekolko rokov pracujem, v pracovnom pomere som na minimalnej mzde a zvysok mam na dohodu. S manzelom uz rozmyslame nad babatkom tak by som si chcela doplatit ten rozdiel aby som mala maximalny vymeriavaci zaklad (cca 1150-308E). Lenze neviem za ake obdobie sa mi posudzuje vyska vymeriavaceho zakladu (VZ), ci za cely kalendarny rok predchadzajuci roku v ktorom pojdem na matersku alebo len urcite obdobie pred materskou. Konkretne sa spytam, staci mi platit od januara 2011 alebo uz radsej teraz keby som otehotnela este do konca roka? Dakujem 🙂

zuzuula
17. sep 2010

@tatrankalucka ak chces otehotniet do konca roka tak sa poisti cim skor aby ti to potom vyslo, lebo by si mala mat splnenych tych 270 dni...

olo
17. sep 2010

baby prosím poradte som zamestnaná a od marca si doplacam dnp mam narok aj očr čerpat z dnp vdaka

gapa
17. sep 2010

@olo
na 100% máš 😉 ak nemáš nedoplatky v SP.

murkaa
18. sep 2010

ahojte. Chcem sa opýtať takú záludnú otázku. Totižto včera som sa o tom povadila s mm. OCR sa da poberat na dieťa s ktorým si na RD?

katka888
18. sep 2010

@tatrankalucka
musíš splniť dve podmenky:
1. byť dobrovolne nem poistna min 270 dni do realneho datumu porodu / tj nie predpoklad termin /
2. byť dnp min 26 tyzdnov pred nastupom na MD / na MD sa nastupuje prevazne 6 tyzdnov pred pravdep terminom porodu, maximalne 8 tyzdnov /

ak by si sla na marsku v r 2011, berie sa ti vyska VZ z prace za rok 2010 a z dnp, ak uzavries este toho roku, tak za rok 2010. ak by si dnp uzavrela napr v januari 2011 a na MD ides napr 12/2011, tak sa ti berie VZ z prace rok 2010 a VZ z DNP 2011, kedze v 2010 si dnp VZ nemala 🙂

tak si to vypocitaj, aby si splnila obe podmienky, drzime palceky k statnemu otehotneniu 🙂

martina2001
18. sep 2010

@murkaa pokiaľ viem tak nie

murkaa
18. sep 2010
martina2001
18. sep 2010

@murkaa pn áno

lazika1
18. sep 2010

@murkaa áno dá sa poberat na dieta či si s ním na RD, alebo nie to je jedno. Myslíš z DnP?Chápem dobre?

lazika1
18. sep 2010

@murkaa PN možeš byt, ale nie celý mesiac, myslí sa to tak že aspon jeden den v mesiaci sa musíš riadne starat o dieta, tým pádom aby si dostala Rpríspevok. (samozrejme z DnP).

murkaa
18. sep 2010

@lazika1 waw, ano z DPN, mam totižto 3 deti a z toho 1= dvojičky, tak nejake prilepšenie by sa šiklo. Takže PN môžem byť a čo OCR so starším???? (dvojky = RD čiže nie)