Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katika1
14. okt 2010

@vall1319 dík, len to som nevedela, či mi to zatial, kým nemám splnených 270 dní nebudu ratať z minimalneho vz.. platím 39,60.

gallina
14. okt 2010

@vall1319 -nie som zamestnaná, sú iné tlačivá ak je DNP aby som lekára upozornila? Upozornim, aby som potom nemala problémy v SP. Môže lekár mi dať vychádzky ihneď alebo až po nejakej dobe? Chcela by som byť PN aspoň do 31.10..Papiere od lekára sa nesú do SP do 3 dní, však? Preto všetko okolo toho, pretože niečo na mňa lezie a chcem ísť k lekárovi.

vall1319
14. okt 2010

@spalka - na poberanie materskej z DNP musíš spĺňať 2 podmienky. 1- musíš byť za posledné 2 roky minimálne 270 dní nemocensky poistená ( rátajú sa tu aj dni už ukončeného poistenia - napr. ukončené zamestnanie).2 - musíš byť poistená a od posledného prihlásenia na DNP musí prejsť 26 týždňov (od prihlásenia, príp. zmeny).

vall1319
14. okt 2010

@gallina - samozrejme, ak si chorá, treba využiť to, že si DNP platíš!!! Nie sú na to iné tlačivá, len sa to tam musí uviesť, či budeš poberať PN zo zamestnania, alebo si povinnne nemocensky poistená, alebo dobrovoľne - a to je tvoj prípad....)Ohľadom vychádzok sa musíš dohodnúť s lekárom - ja som mala od 15:00-17:00, ale viem, že sa dá aj iný termín a dokonca niekto má 2 hodiny doobedu a 2 poobede. To záleží na dohode s lekárom. Ale pýtaj ho hneď pri prvej návšteve - on to uvádza do toho papiera.... Neviem dokedy to treba odniesť, ale najlepšie je - čo najskôr....

spalka
14. okt 2010

@vall1319 dik za odpoved, poslednych 5-6 rokov som na slovensku nepracovala a momentalne som iba na rodicovskom, zacinam si platit DNP kedze planujeme dalsie babo, jedna sa mi len o to, ci mam hned zacat na maximalnom vymeriavacom zaklade, kedze by som chcela maximalnu matersku...planovala som poistit sa z minimalneho VZ a ak budem raz, dufam, ze skoro 😉 tehotna zmenit to na maximalny VZ, je to tak vobec mozne? alebo je na poberanie maxima materskej potrebne platit celych 270 dni odvod z maxima VZ? - toto mi povedali v poistovni

sasettka
14. okt 2010

@vall1319 @gallina
ahojte, tak to je nahoda, prisla som sem prave s otazkou, ktoru tu rozoberate 🙂 ja som sa dala vypisat od mojho gyn. od pondelka, cize 11.10... takze mam zaplatit 10 dni z VZ 47,70 eur, co vychadza 47,70/31 x 10 = 15,40eur a tym je vsetko vybavene? 🙂
inak co sa tyka tych papierov na PN, ako nezamestnana som dostala hned 2 tlaciva, jedno som odniesla do SP a druhe na urad prace, tam im vlastne stacila aj kopia....a k vychadzkam, neviem, ci to byva pri roznych PN /akoze roznych diagnozach 😅 / rozne, ale mne hned povedal, ze prvych 10 dni to mam bez vychadzok 😒

vall1319
14. okt 2010

@spalka - nemusíš platiť z maxima, ale musíš byť poistená 270 dní......Niektoré baby to robia tak, že sa prihlásia z minima a keď zistia, že sú tehotné - z minima sa odhlásia a hneď ďalší deň sa prihlásia z maxima. Tým pádom sa ti bude materská rátať od posledného prihlásenia - t.j. odo dňa, kedy si sa prihlásila z MAXima, ale budú sa ti rátať aj tie dni, kedy si platila z minima. Napr. teraz sa poistíš z minima......o 4 mesiace zistíš, že si tehu - podáš odhlášku z min. a druhý deň prihlášku z max. Od posledného prihlásenia musí prejsť 26 týždňov !!! Budeš mať zaplatené 4mesiace (=120dní z minima)+26 týždňov (182dní z maxima)......+ ďalšie dni do materskej....Mala by potom vyjsť maximálna.....Ale všetko toto je pri terajšom zákone.... Možno sa to bude meniť......Čaká sa, čo vymyslí vláda....

vall1319
14. okt 2010

@sasettka - ak máš PN od 11.10, tak do SP musíš zaplatiť za 10 dní....vychádza to presne 15,39€.....
Ale jedna časť tlačiva musela predsa ostať aj tebe??? Myslím, že zelená......to je pre prípad, keby ti prišla kontrola. S tými vychádzkami to je asi indi-vindi..... 🙂

sasettka
14. okt 2010

@vall1319 ano ano, vlastne tie papiere na PN pozostavaju az z 5 kopii... a jedna - zelena, ostala mne... a dakujem 😉

emia
14. okt 2010

zuzla2 - no to je super že ten max.VZ sa už nedá zmeniť ☹ prečo na to neupozornili, ked som na príhlašku uvádzala max.VZ ale bolo to v júni? Takže teraz sa už asi neda zmeniť žeby som platila ešte zhruba 2 mesiace tych 49,10eur mesačne aby sa mi počítala max.materská? 😉
spalka- ja som si tiež platila DNP ako ti napísala vall1319, najprv som platila z minima a potom keď som bola asi v 5.týždni tehotenstva som sa odhlasila a dala na druhý deň príhlašku z maxima, musíš to ale stíhnuť dať nanovo prihlášku najneskôr do 8.tyždna teho. a nezabudni sa aspoň mesiac pred tým než otehotnieš prihlasiť na DNP aby ti to vyšlo. 😉

spalka
14. okt 2010

@vall1319 dakujem velmi pekne, toto som potrebovala vediet 🙂

spalka
14. okt 2010

@emia dakujem 😉

mima595
14. okt 2010

@emia -ty ale keby si cakala do jula, aby si zacala platit z max. VZ, co plati od jula 2010, tak by si nemusela stihnut platenie 26 tyzdnov do nastupu na matersku a potom by ti vyratali matersku z minima....
takže podla mna dobre, že si platis z VZ 1084... radsej dostat matersku cca. 600E nmiesto 617E, ako minimum 😉

mima595
14. okt 2010

@emia - a zmenit sa ti už neoplati, lebo zmena sa može davat až po 6 mesiacoch od poslednej zmeny, resp. u teba od prihlasenia... ak si sa napr. prihlasila 6.6- tak 6 mesiacov ti uplynie 6.12 a mozna zmena je až k nasledujucemu mesiacu - teda k 1.1 a to ty už budes pravdepodobne na materskej

emia
14. okt 2010

@mima595 -ďakujem , to maš pravdu nepokazim si to pre 17 eur., presne tak ako píšeš, len len že to stíham platiť. 😉

pancake
14. okt 2010

prave je v spravach ze pan mihal doteraz radil mamickam ako si privylepsit matersku a teraz hovori ze tieto ,,diery,, treba zaplatat a zacne menit zakony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pancake
14. okt 2010

uz sa nebude dat doplacat DZP tak ako doteraz. aby sme mali vacsiu matersku... 😝 😝

anett98
14. okt 2010

no pekne, dúfam, že som si to platila zbytočne :-/ Nestihla som všetko, len koniec som počula....Nemám ani slov....

lalia21
14. okt 2010

@pancake aj ja som to videla v spravach-a to čo on už je uplny debil????ved nedavno vravel v spravach že mamičky si kludne môžu zvyšovať matersku s DNP a teraz ako čo?chce to zrušiť?čert ho bol dlžen aby on bol ministrom 😠 😠 😠 mne 270dni uplynie v polovici decembra-a na matersku nastupujem v polovici februara....snad si nemysli že si od polovice marca platim zbytočne 47,70eura 😠 😠 😠

berus222
14. okt 2010

@pancake a od kedy to ma zacat platit? ja som sa mala v plane zajtra prihlasit.

smolka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
berus222
14. okt 2010

@smolka mam rovnaky nazor

baby,nepiste taketo veci. ja sa idem zajtra prihlasit!!! teda chcela som sa.

dankakk
14. okt 2010

Ahojte... Tak to ma asi slak trafi. Dnpo si platim uz vyse dvoch rokov, len preto aby som aspon matersku mala fajn, samozrejme na radu Mihala. To je pokritec jak sa patri, do frasa! Konecne mozeme mat nieco lepsie a legalne - ze diera v zakone! - a on takto. Ale musim priznat, ze ked sa dostali k moci, obavala som sa prave toho 😒 ...

anett98
14. okt 2010

ja nastupujem na materskú v decembri, tak dúfam, že to ešte bude platiť...no najskôr to bude platiť od januára, aj to pochyjem. Ale ako budú riešiť tých čo si poistenie platia tak to teda neviem. Asi by bolo protizákonné, že si to platíme DNP a oni ti potom nevyplatia. Ale v to len dúfam 😒 😠

lalia21
14. okt 2010

@smolka to je uplne chory človek-najrpv všetky buduce mamičky nahuška aby si to platili a potom chce spraviť škrt??ved on si sere do huby svojimi vyrokmi 😠 😠 nemam slov aby mi on takto dvihal tlak v tehotenstve-aj tym rodičovskym a aj tymto-mna by šlahlo na mieste keby to fakt zrušil a platila som si to zbytočne-ved to nemôže 😠 😠 😠

dankakk
14. okt 2010

...a ze sme spekulatky? To aj ti co sa daju poistit a nieco sa im stane a je im vyplatena poistka su spekulanti??? Ide ma roztrhnut od jedu... Idem zjest nieco fajne,lebo...

nunusimi
14. okt 2010

tiez sa tu rozculujem, takto rozculit naraz vsetky tehotne 😠 je to total nefer ze ma niekto nahovori ze toto urob budes mat viac penazi a potom mi povie ze neee nedame 😠 a este si aj moje prachy necha. co som ja sponzor slovenska???
ja mam ist na matersku v marci, a obavam sa, ze to schvalia od januara a ja si este 3m zaplatim zbytocne :(
hyenizmus v praxi.

anett98
14. okt 2010

ina som bola za rovnaký rodičovský, v prípade, že keď pracujem môžem si platiť DNP a tým si doplácať, aby som mala maximálnu materskú a tú predĺžia na rok. Takto budú všetky mamičky na tom rovnako či už pracovali alebo nie, tak tomu neruzumiem vôbec 😠 😠 😠 😠 😠

alca85
14. okt 2010

ja som teraz tak nasraná 😠 😠 😠 , v najbližšej dobe som sa chystala platiť si DNP a teraz vôbec neviem čo mám urobiť ☹ ☹ ☹

smolka
14. okt 2010

@lalia21 no co spravime??? mne konci DNP zaciatkom decembra...uz rozmyslam, ze sa slahnem rovno na PN a zaciatkom januara sa dam vypisat na matersku...Neviem, ako nas budu posudzovat, lebo ak by to bolo, ze od 1.1.2011 sa to rusi, tam mi akoze "decembrovi" mame este narok na matersku, nie???