Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
2. sep 2009

laua,
ak ti trvalo DNP aspon 42kalendárnych dní, tak v prípade, že ti vznikne očr do 42dní od ukončenia DNP, tak máš nárok na ošetrovné z DNP. Tam netreba ani 270dní.

ak máš splnených aj 270dní z DNP (resp. v súčte DNP + ukončené akékolvek nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN), tak to isté platí aj na nemocenské. T.j. ak trvalo aspon 42dní, tak je ochranná lehota 42dní po ukončení DNP.

Ak skončí DNP v tehotenstve, tak je OL 6mesiacov.

laua,
za mesiace, kde si zaplatila v súčte DNP + VZ zo zamestnania viac ako z VZ (od 1.7.09) 1084,55eur, tak ako píšeš, môžeš si písomne vyžiadať preplatok vrátiť. Myslím, že je aj na stránkach SP nejaký formulár na to.

Ak budeš PN a budeš poberať aj z DNP nemocenské, tak za obdobie, kedy poberáš nemocenské neplatíš. Toto obdobie sa vyníma pri výpočte materského z rozhodujúceho obdobia (nie pri rátaní 270dní, tam sa rátajú aj dni PN, ak DNP trvá).
Ak budeš PN a nebudeš poberať nemocenské z DNP, tak by som na tvojom mieste platila z VZ, z ktorého si prihlásená.
Lebo denný vym.základ sa ráta osobitne z DNP a osobitne zo zamestnania. Každé môže mať iné rozhodujúce obdobie. No o tom som tu prednedávnom písala. 😉

laua
2. sep 2009

gapa, a ak by bol VZ zo zamestnania+DNP menej ako 1084,55 eur tak mám nedoplatok nie?? a potom by som to mohla na konci mesiaca neako doplatit alebo tak??? Ja viem z akého obdobia sa mi bude rátat materské zo zamestnania aj z DNP. Zo zamestnania je to od začiatku roka do 31.10.09
(lebo tam budem na PN až do nástupu na MD) a DNP od 7.8.09 do 31.12.O9. DNP si musíím platit aj počas PN hádam to neobmedzia neako od nového roku.

tak kludne možem platit aj počas tej PN z rozdielu HM do maxima ano??? aj ked v PN je v podstate O€ VZ. a tým pádom VZ+DNP je menej ako 1084,55 eur... len aby som nemala ten nedoplatok. porad prosím dik

gapa
2. sep 2009

laua,
z akého VZ si prihlásená, tak z toho VZ si musíš najviac platiť. Ked nemáš zo zamestnania VZ, tak si platíš z VZ, z ktorého si prihlásená!!! Ak by si bola z VZ 1084,55eur, tak z 1084,55, ak z VZ 500eur, z 500eur ...

kituska78
3. sep 2009

ahojte,
je tu toho tolko, ze som z toho vedla:(
ale chcem sa opytat: od 1.7.2009 som sa prihlasila na dnp z max.VZ, no ale stalo sa to, co som necakala a cakame babo (termin este neviem) tak ako sa mi to bude ratat?? ak vsetko dopadne ako ma a splnim 270 dni, a ak sa nezmenia zakony ,tak sa mi bude pocitat len za r.2009 od jula??a 2010 nie alebo ako???? ma potom zmysel platit z max.VZ?? a musim splnat 270 dni platenia aby som mohla ist na PN alebo mozem uz aj pred???? prosim poradte, dakujeem

kendy241
4. sep 2009

ahoj gapa, mám jednu otázku 🙂
chcem sa prihlásiť na DNP a zaujíma ma VZ, z ktorého sa vypočíta výška poistného. poistné by som chcela platiť z rozdielu max. VZ a hrubej mzdy. ale neviem, ktorú hrubú mzdu mám odrátať, keďže ju mám pohyblivú. mám urobiť priemer za nejaké obdobie, alebo tam mám odrátať poslednú mzdu? pýtala som sa aj pani na SP a tá mi povedala, že tam mám dať tú najvyššiu. ale čo ak som najvyššiu mala ešte pred viac ako rokom alebo ešte predtým? vopred ďakujem 🙂)

katka444
4. sep 2009

kituska tych 270 dni musis mat zaplatene v predchadzajucom roku. myslim, ze ti to od jula do konca roka nevyjde 😒

gapa
4. sep 2009

kituška,
podla teraz platných zákonov,
ak ti bude "TRVAť" DNP aspon 270dní pred pôrodom (presná definícia je trochu iná, no beriem tvoj konkrétny prípad a predpokladám, že predtým nemáš ukončené nem.poistenia v období cca 2roky pred pôrodom), t.j. porodíš najskôr 28.3.2010 - vtedy splnaš
a nebudeš mať na DNP nedoplatok,
tak nárok na materské z DNP vznikne.

Pri vzniku DnP 1.7.09 a nástupe na MD v r.2010 (a sponíš tých 270dní) sa ti materské bude rátať z obdobia 1.7.09-31.12.09, t.j. je jedno z akého VZ budeš platiť v r.2010.
Ale zmeniť VZ môžeš až po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ, t.j. najskôr podať zmenu v 1/09 s účinnosťou od 1.2.2010. Ale hlavne sa už do nástupu na MD neodhlasovať. lebo to by sa zmenilo obdobie, z ktorého sa ráta materské, resp. by sa mohlo rátať len z minima, ak by od posledného prihlásenia do nástupu na MD neuplynulo aspon 26týždnov. - tak je to podla teraz plateného zákona 😉

magduska.bd
4. sep 2009

Gapa, prosim Ta, vedela by si mi poradit? Platila som si DNP od jula 2007 do marca 2008 z minimalneho VZ (platila som 335 Sk). Planovali sme babo, ale nikdy nam to navyslo. Nakoniec sa ukazalo, ze musim ist na operaciu (spriechodnenie vajickovodov), aby sme to babo vobec mohli mat. O dva tyzdne som objednana na operaciu, po ktorej budem min. mesiac PN a potom sa dame do snazenia a snad sa s Bozou pomocou k tomu babatku aj dopracujeme.
Mam teraz od 17. septembra narok na davky z DNP, kedze budem PN, alebo uz to moje platenie je "stare" a nic z toho?
Mam si znova zacat platit DNP, ak by sa stal zazrak a naozaj by sa nam podarilo potom otehotniet?
Ako dlho to musim platit? Kolko mi chyba (myslim, ze kedysi sa hovorilo, ze za posledne 2 roky musim mat zaplatenych 270 dni, takze mi chybaju 2 mesiace)? Z akeho vymeriavacieho zakladu mam platit, aby som dostala co najvyssiu matersku?
Dakujem velmi pekne za odpoved!

vladkaz1
4. sep 2009

ahojte ,precitala som si ten link co dala Gapa diki 😵 , mna by zaujimalo ,este som neni tehu , staci zajst do soc. p. vyplnit formular a , zacat platit poistenie 270 dni?Podla toho co pisu tak ano ..apon som to tak pochopila, s coho sa vypocitava VZ ak uz som na rodicovskej dovolenke s Dcerou a nesplnala som kriteria na matersku . nejako tomu nechapem asi mi to musi nikto vysvetlit po lopate ,, 😔 diki .. moc

gapa
4. sep 2009

bol to tento link?
http://www.porada.sk/t117022-materske-v-roku-20...

tak treba čítať dokola až ti to dojde.

Len ta treba upozorníť, že sa chystá nejaká zmena v zákone, takže potom to môže byť aj inak.

vladkaz1
4. sep 2009

no diki 😀 to si moc nepomohla citam do okola a som s toho jelen.. nevadi zajdem sa spytat na socku 🙂

kituska78
5. sep 2009

dakujem gapa, dufam ze vsetko dobre dopadne a tie zakony nam prilepsia a nie pohorsia 😖

alusha
5. sep 2009

vladkaz, ak si budes platit poistne z maximalneho vymeriavacieho zakladu, dostanes maximalnu matersku, len sa informuj na socialke, lebo neviem presne kolko mesacne sa plati

vladkaz1
5. sep 2009

aha ,ja som stale nechapala ,podla coho sa urcuje ten vymeriavaci zaklad , ale oni to tam maju uz predurcene? pojdem sa informovat na socku uz som vravela aj MM lovi. a samozrejme suhlasil, ze by som si to platila len dufam ze od januara sa nic nezmeni a potom mi to pripoistenie bude na 2 veci 😖 ..
A este v tom clanku som sa docitala , ze sa musim stihnut pripoistit do 8 tyzdna teh. to by aj logicky vychadzalo tych 270 dni .. lebo sa to pocita s omeskanim 2M..neviem ci som to dobre napisala a pochopila .. jednoznacne zajdem na socku ..a dafujme ze ked si to zacnem teraz napr . od buduceho mesiaca platit . na dalsi zostane tehu ,tak tu matersku dostanem 🙂 ci nie? 😀 .stale ma tam pletu tie 2 roky predpoistenia, teda za uplynutie 2R.musim byt pripoistena 270 dni to ma tam stale blbne a ked sa pripoistim mesiac pred tehu ,bude sa mi ratat teda ta materska ? alebo zas pojdem na rodicovsky? 😅 asi Gapa 😵 zomna odpadne co som popisala 😀 prosim prosim som s toho jelen 😀 ☹

alusha
5. sep 2009

staci ked budes pred nastupom na Md platit nemocenske poistenie 270dni, dobre si to pochopila.... ale nemusi sa ti podarit otehotniet hned... jednoducho povedane, ak si budes v poslednych 2 rokoch pred nastupom na MD tych 270 dni platit poistne, tak ti ta materska vyjde, aj ked otehotnies povedzme o pol roka, samozrejme, ak sa nezmeni dovtedy zakon... vymeriavaci zaklad je hruba mzda, u cloveka ktory je zamestnany, ale kedze ty si zamestnana nebola, tak sa ti najviac oplati platit si poistenie z maximalneho vymeriavacieho zakladu, ktory je 1084 eur a potom ti vyjde max. materska, ta je okolo 16tis. SK.

gapa
5. sep 2009

magduska,
ak už od ukončenia DNP uplynulo viac ako cca15mesiacov (bola si poistená od 7/07-3/08), tak ti už predchádzajúce DNP nepomôže (ak nemáš ešte dalšie ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch). Aj ked je pravda, že ti chýbajú 2mesiace, no ak si začneš platiť, tak ked budeš platiť mesiac, tak ti aj mesiac ubudne, takže tých 270dní splníš až po trvaní DNP 270dní. Snád som to napísala pochopitelne?

Takže ak si dlhodobo zamestnaná a bola si DNP len v období vid vyššie a nemáš iné ukončené NP v období dvoch rokov pred vznikom PN, tak nárok na PN mať nebudeš. Nárok na materské ti vznikne len ak sa prihlásiš na dNP pred otehotnením a do dna pred pôrodom uplynie aspon 270dní. - podla teraz platného zákona.

gapa
5. sep 2009

vladkaz,
som akosi nepresne si prečítala tvoju otázku minule. Som myslela, že sa pýtaš, z čoho sa vyráta materské. Základ je či si zamestnaná a aký je tvoj plat podla prac.zmluvy. Asi by som sa prihlásila z rozdielu maxima t.č. je to 1084,55eur a tvojho obvyklého platu, ktorý predpokladám napíše mzdárka ako pravdepodobný VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie zo zamestnania a z ktorého sa ti bude rátať materské.

MOžno by zo začiatku stačilo aj z minima, no to neviem potvrdiť iste, či sa dá po zistení tehotenstva odhlásiť a hned prihlásiť (no najneskôr do 8tt) a nastúpiť na MD po uplynutí aspon 26týžtdnov od tohto posledného prihlásenia. No a bohvie aké budú zmeny.

gapa
5. sep 2009

no vladka, ak nemáš iné ukončené nem.poistenie, tak URčite ti nestačí sa prihlásiť až do 8tt. lebo by si nesplnila podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. LEbo ak si len dlhodobo zaemstnaná, tak tieto dni sa budú rátať do nem.poistenia zo zamestnania a nie k DNP. Z DNP to treba podla výkladu SP splniť osobitne.

martina2005
5. sep 2009

gapa, vidím že sa vyznáš tak by som ťa poprosila o radu.Som zamestnaná, v 5 týždni tt. a chcela by som si zvýšiť materskú. Pomôže mi DNP, nevadí že som už tehotná.A musím platiť z najvyššieho VZ aj keď som zamestnaná?Veľmi pekne ďakujem, mám v tom fakt chaos..

gapa
5. sep 2009

martina,
nestihneš splniť podmienku aspon 270dní... z DNP, ak nemáš v období dvoch rokov pred pôrodom iné "ukončené" NP.

gapa
5. sep 2009

takže v takom prípade nepomôže

martina2005
5. sep 2009

Díky

vladkaz1
5. sep 2009

aha gapa velmi pekne dakujem za odpoved ,takze nemala som pred tym nijake N.P. po ukonceni skoly som isla hned na rodicovsky prispevok ,sice som pracovala ako manager ale nie na zmluvu ☹ no to bola dobra blbost ,takze zakial niesom este tehotna tento mes, zajdem na soc. zacnem si platit s naj. vym. zakladu 1084,55E 270 dni , tak prosimta kedy by si mi radila aby sme sa zacali snazit otehoteniet, aky cas tam potebujem mam platit dajme tomu 2M ? a potom sa mozeme zacat snazit?teraz to chapem uz dobre?velmi pekne dakujem

rula
5. sep 2009

ahojte kočky... Vladka.... pozri stranu 16... je tam spomenutých viac vecí. Možno sa v tom trošku zorientuješ. Keď pôjdeš do SP musíš v tom mať už jasno, lebo tam ti podajú veľmi málo informácií. Pozdravujem Gapu 🙂

gapa
5. sep 2009

na materské nástup ako je obvyklé najneskôr 6týž. a najskôr 8týžd. pred pôrodom, ak nastane pôrod ešte pred nástupom na MD, tak dnom pôrodu.

NO a kolko dopredu sa prihlásiť na DNP?
Tehotenstvo obvykle trvá 38-42týždnov od prvého dna poslednej menštr., aj ked najčastejšie sa uvádza 40týž. Takže ak nebudú problémy, tak môžeš porodiť napr. už na 266den od prvého dna poslednej menštr. (ja som tak porodila teraz 2týžd.pred termínom)

No a matematika je jasná. Ak od prihlásenia do dna pred pôrodom musí byť aspon 270dní, tak si vyrataj podla posl.menštr.
Ak by však boli nejaké problémy, čo človek samozrejme neplánuje, no môže sa stať, tak treba nejakú rezervu si nechať.

A snád ten zákon nejako nevhodne nezmenia !

gapa
5. sep 2009

rula, 😅 😅

vladkaz1
5. sep 2009

dakujem precitala som si IP
,takze som to chapala spravne uz pred tym, tak nevem co som bola taka domotana s toho ..
no nevadi som rada ze je tu nejaky odbornik 😉 dufam, ze som tu nespravila zo seba totalneho blbca 😀 a ked ano nevadi uceny z neba nespadol 🙂

rula
6. sep 2009

Vladka... nie si blbec... ten zákon je veľmi zložitý a chvíľu trvá kým sa v tom každý zorientuje. Aj mne to trvalo a stále neviem kopu vecí. Každá sme iný prípad a nie je jednoduché sa v tom hneď nájsť. Sem - tam si sem zájdi a uvidíš , že po čase to už bude lepšie. Gapa je veľmi ochotná a snaží sa každej poradiť. Stojí ju to veľa času a rozmýšľania ale vyzná sa. 🙂 . Ďakujeme!

vladkaz1
6. sep 2009

Rula ano mas pravdu momentalne sme sa dohodli s manzelom ze po vyplate idem na soc. budem si platit ten najvasci, neviem prestne kolko to je 40E tusim a pockame aspon 2 mesiace ajstak som chora jak cert tak aby bolo vsetko v poriadku .. lebo clovek potom ked bude dostavat o dost vacsie peniaze pol roka ,velmi to pomoze a ked budem potom uz spadat aj do zvyseneho rodicovskeho ,samozrejme ked to schvalia, tiez je to rozdiel medzi sumami . Dakujem velmi pekne za ochotu 🙂 😵

jankkam
6. sep 2009

Ahoj !
Prosím Vás o radu, resp. odpoveď na otázku, kedy je dobre začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie ak som zamestnaná a moja pracovné doba je na dobu určitú do 30 júna 2010. Určite mi zmluvu nepredlžia a ja by som chcela ísť na materskú. Chcela by so to využiť, aby som nemusela ísť na úrad práce. Koľko mesiacov je potrebné platiť tú najvyššiu čiašku a ako dlho počula so m že 6 mesiacov a potom stačí minimum. A ako si je to dobré rozložiť. Vďaka.