Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katika1
2. dec 2010

@luckam77 určite! 😉

andrejkag
2. dec 2010

@martinex áno myslim či mám nárok na pn z dnp, mne to vyšlo 🙂 tak som zvedavá či aj na socialnom 🙂
ale aspoň nie som sama 😉

martinex
2. dec 2010

@andrejkag no ak mas DNP aspon 270 dni,tak narok by tam mal byt..ovsem ak z neho nepoberas inu davku-napriklad MD...ale pri rodicaku narok je-to je moj pripad

andrejkag
2. dec 2010

@martinex mám splnené 270 dní, som zamestnaná, len mi je divné že ešte nič neprišlo

mima595
2. dec 2010

@luckam77 - rataju sa kalendarne dni

katkak88
2. dec 2010

Keď som bola na OČR s dcérou minulý mesiac v trvani 7 dní,príde mi nejaký papier zo sociálky, al. mi majú len poslať peniaze.........alebo ako to vlastne chodí???????????

martinex
2. dec 2010

@andrejkag im to trva...neboj...pridu papiere aj peniaze 😉

janulienka89
2. dec 2010

ahojte, chcem sa vas opytat ci sa bude od nabuduceho roka rusit DNP lebo uz viackrat som nieco take pocula 😕 , platim si ho uz od marca ale este stale niesom tehu a dufam ze si ho zbytocne neplatim, ze to nezrusia 😠

martinex
2. dec 2010

@janulienka89 DNP sa rusit urcite nebude!!! toho sa neboj 😉

janulienka89
2. dec 2010

@martinex dik za dobru spravu 😀 😀

teodorka
2. dec 2010

teraz som nasla ze musim byt nemocensky poistena 31 dni aby som mala narok na matersku zo zamestnanania a teraz neviem ze 31 dni pracovnych alebo kalendarnych tzn ze ak sa zajtra zamestnam a 17 .1 nastupujem na matersku ci mam narok na matersku zo zamestnania....neviete niekto ?270 dni splnam

jarjanulka
2. dec 2010

Ahojte, aj ja by som sa Vás chcela spýtať, či mám nárok na materskú alebo len na rodičovský príspevok, ak som od 6/2009 do 6/2010 bola zamestnaná, momentálne som v evidencii UPSVaR a s manželom sa snažíme o babatko.

teodorka
2. dec 2010

ak sa len snazite tak si teraz zacni platit DNP a narok budes mat

jarjanulka
2. dec 2010

vdaka za odpoved 😉 mam trosku v tom zmatok, citala som par prispevkov vo fore a par stranok, niekde som sa docitala, ze mam narok na matersku, ak som v poslednych dvoch rokoch pred porodom bola nemocensky poistena... ted ak som spravne pochopila, ak by motyka vystrelia a zadarilo by sa nam niekedy v najblizich mesiacoch, tak som este v tejto lehote a nemusim si platit DNP?
a potom este jedna otazocka ak mozem.... ak nastupujem na matersku ako nezamestnana, tak sa mi roky na materskej nezaratavaju do dochodku? a ak je to pravda, tak da sa aj toto nejak vyriesit-platit si to alebo neviem co, aby sa mi tieto roky ratali? 😕 dakujem dakujem za odpovede na moje komplikovane otazky 😖

katka888
2. dec 2010

@jarjanulka
nepises vsetko...
1. trva ti teraz nemocenske poistenie? narok mas, len ked ti trva...
2. ak nemas, ale za posledne dva roky / berie sa dva roky dozadu od realneho terminu porodu !!!!!!! - cize nie dva roky dozadu odteraz, aleo od otehotnenia / si nejake nem pois mala, ten cas sa ti zarata k DNP. cize, ak chces mat matersku a teraz nemas nemoc poistenie / neviem ako to je u nezamestnanych /, tak si musis zriadit dnp tak, aby do terminu porodu si bola nem poistena min 270 dni / tu priratas aj stare, uz ukoncene nem poistenie / a zaroven byt nem poistena min 26 tyzdnov do nastupu na matersku. cize, staci ti sa prihlasit na dnp ked zistis ze si tehu, tak, aby si obe podmienky splnila. tu ale odporucam ratat s moznostou napr predcasneho porodu, aby si kvoli jednemu dnu o matersku neprisla

katka888
2. dec 2010

@jarjanulka
prepac, az teraz som si vsimla tvoj prispevok vysie, beriem spat, ze nepises ci robis ci nie ... ospravedlnujem sa

ninan2
3. dec 2010

@jarjanulka Ahoj, ja som v rovnakej situacii ako ty - ako pise Katka, staci aby si sa prihlasila na DNP az ked zistis ze si tehotna, a to z max. VZ (co je teraz poistne vo vyske cca 45 EUR mesacne), aby si mala narok na max. matersku. Poistena z tohto VZ pritom musis byt min. 26 tyzdnov v kuse pred nastupom na matersku. Kazdopadne na DNP sa prihlasit musis, a pred porodom musis byt spolu poistena aspon tych 270 dni pocas uplynulych 2 rokov (nemusi to byt v kuse a mala by si to splnat).
S tym dochodkom si nie som ista, to by aj mna zaujimalo. Skusim zistit, ak to teda nikto tu nahodou nevie.

solinkarka
3. dec 2010

@ninan2 ahoj nevies nahodou ze ked som nezamestnana ale nie som ani na urade prace..musim si platit sama aj do socialky? viem ze do zdravotky sa musi ale do socialky neviem...

ninan2
3. dec 2010

@solinkarka ahoj, zas ty? 🙂 Ano, ak chces mat matersku (a nepracujes), tak si musis platit DNP... (Ale ked nechces tak nemusis). A Urad prace s tym aj tak nic nema.

solinkarka
3. dec 2010

@ninan2 ja nemyslim dnp...ja budem mat len ten rodicovsky prispevok, po novom 190e..ja som myslela ze ked je niekto nezamestnany a je samoplatitel ze ci je povinny si platit aj socialne poistenie..bo zdravotne viem ze sa musi

ninan2
3. dec 2010

@solinkarka aha jasne, nie, nie je to povinnost, je to dobrovolne poistenie.

solinkarka
3. dec 2010

@ninan2 uff mi odlhalo...teraz som trochu v zlej fiancnej situacii a musim to vsetko poriesit kym sa to male narodi aby neboli nejake opletacky ☹

ninan2
3. dec 2010

@solinkarka hmm to mi je luto... No DNP sa plati prave preto, aby mal clovek po porode lepsiu financnu situaciu 🙂

solinkarka
3. dec 2010

@ninan2 no len ja ju mam tu zlu situaciu uz teraz :( mam nejaky vacsi dlh v zdravotnej poistovni a musim ich nejako poprosit aby som to mohla splacat nejak na splatky, hadam sa to bude dat ☹

ninan2
3. dec 2010

@solinkarka myslim si ze ano, ze sa to da dohodnut... a najma aj ked spomenies ze si tehotna 😉

solinkarka
3. dec 2010

@ninan2 no budem tam musiet ist na buduci tyzden ale bojim bojim 😒

dendy1
3. dec 2010

vedeli by ste mi poradiť ohľadom čerpania dovolenky? Som zamestnaná, termím pôrodu mám 10.3.2011, nastúpiť na MD 6 týždňov pred pôrodom vychádza na 27.1.2011. Na koľko dní dovolenky mám nárok za r. 2011? Pred otehotnením som už mala nárok na 25 dní. Kedy je najlepšie si prípadnú dovolenku vybrať? Pred nástupom na MD, medzi MD a RD, alebo po skončení RD?
Ďakujem za radu 🙂

katka888
3. dec 2010

@dendy1
mas narok na alikvotnu ciastku podla poctu dni, kedy si na materskej. najlepsie je , ak sa spojis s mzdarkou a ona ti povie.
ja som dovolenku pred md necerpala, a necerpala som ju ani po md, ostava mi po vrateni po rodicaku.
zavisi to od tvojej prace a zamestnavatela, lebo ak si cerpas dofcu medzi materskou a rodicakom, tak
1. pocas dovolenky ti mozu dat vypoved
2. skracujes si rodicak / pr. skonci ti materska 12.8.2011, ty si vyberies dovolenku do 31.8.2011 a na rodicak nastupis az 1.9.2011, nemas narok na rodicak za 08/2011 /
3. dovolenka sa ti zide podla mna neskor, ked nastupis do rpace, ak by si nemala kde nechat babo, zavreta skolka, ochorenie a pod.

na druhej strane, ak robis niekde , kde je silny predpoklad, ze o 3 roky moze firma zaniknut / nejaky zivnostnik a pod/, zeby hrozilo, ze o 3 roky ti dofcu nepreplati, tak je rozumne si to vybrat skor.

ja napr robim v banke, takze tam nie je vobec predpoklad nejakeho krachu / hadam 😉 / a dovolenka sa mi zide ked sa vratim ak by deti boli chore a tak.

takze je to na zvazeni.

inac, pred nastupom na matersku sa kludne mozes dat vypisat na tyzden dva, ak chces byt doma, myslim si, ze urcite by ta gyn vypisal, aby si sa nenamahala

joj, oprava, neviem ako to bude s narokom na rodicak za 08/2011 v tomto mojom priklade, teraz ma napadlo, ze schvalili, ze mamicky mozu pracovat popri rodicaku.... sorac....

sisa2
3. dec 2010

@tibinka22 dakujem za pomoc! 🙂