Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
10. feb 2011

@sasena033 ak dáš odhlášku a prihlášku z maxima, tak prípadná PN by sa ti rátala z minima a až po uplynutí 26tt od tohto nového poistenia z maxima a následne by si mala max. materské 🙂

tinara23
10. feb 2011

@sasena033 so živnosťou DNP nemá nič spoločné a prvý rok aj tak neplatíš odvody, takže z DNP by si normálne dostala presne tak isto, ako keby si ju nemala.

sasena033
10. feb 2011

@katka888 ta odpoved podtym je pre teba

katka888
10. feb 2011

@sasena033
uz ti odpisali,. a aj ja som sa dozvedela co to nove hihihihi 🙂

@tinara23
joj, molzem ta tu zneuzit? ako je to s tym rokom neplatenia odvodov? plati to len rpe prislusny kalendarny rok / napr zalozis zivnost v 10/2010 tak len do konca 2010 / alebo to plati do dna otvorenia zivnosti.... / v tomto pripade do 09/2010? /
diky

solinkarka
10. feb 2011

Vsetko, vsetko je zle 😢 uz asi ani horsie byt nemoze 😢

sasena033
10. feb 2011

@tinara23 uz chnapem na socialke mi to asi nevedeli vysvetlit ale ak budem do 5 mes.poistena 26tt tak sa to potom rata z maxima?? p.s pri prihlaske z maxima.mi budu potom pocitat z toho noveho teda nie z minima??

sasena033
10. feb 2011

@tinara23 ak by zivnost trvala dlhsie ako 1 rok kym pojdem na matersku...potom s auz platia odvody..vtedy to je ako s DNP?? prepac zze otravujem ale vy ste tu take ochotne

tinara23
10. feb 2011

@katka888 napríklad začneš 11/2010 a od 1.7.2011 začneš platiť odvody na základe daňové priznania z roku 2010. Čiže nie je to rok ako sa hovorí, záleží kedy založíš živnosť a aké má príjmy.

tinara23
10. feb 2011

@solinkarka prečo je všetko zle moja ?

katka888
10. feb 2011

@tinara23
mozem este jednu otazocku? cize ak manzel zalozil zivnost 10/2010 a prijem mal za 2010 zo zivnosti cca 200 eur, tak by mu nemalo vyjst platenie odvodov zase do 07/2012, ze? lebo budu vychadzat z danoveho za rok 2010, tam kedze sme neskor zacali nez sa otvorila zivnost, tak nam na ucet prisiel len tento slaby prijem / hovorim o prijme, nie zisku / a tym sme tusim pod nejakym limitom, ze?

sa ospravednujem, ze tu pomimo temy, ale ked uz som ta "nasla", tak si to chcem ujasnit... veeeeelmi pkene dakujem za info

margotka_ja
10. feb 2011

@tinara23 ahoj, ja by som potrebovala poradit, som zamestnana,DNP si platim od 01.01.2010, takze podmienku 270 dni ma splnenú, termin pôrodu 24.04.2010, takze niekedy v marci nastup na matersku. Od 28.12. do 31.01 som bola na PN a chcela by som sa opytat, ak si dam zaplatit tu PN-ku aj z DNP, neposkodim si do materskej...Niekde som davnejsie citala a neviem ci nie na stranke Soc.poistovne, ze ak si platim DNP kvôli materskej a uplatnim si predtym marodku alebo nieco take..tak potom je nejaky problem s materskou...neviem to presne popisat, bolo to uz davnejsie. Ja som si teraz ani tu PN-ku nechcela dat preplati, len mi volala zenska zo SPa opytala sa ma či nechcem aby mi zaplatili marodku z DNP...ja som z toho jelen uz. Môzes mi poradit. A este ked som marodovala cely mesiac januar, tak by som teraz vo februari za januar nemala platit DNP, ci? Dakujem

tinara23
10. feb 2011

@sasena033 uvediem príklad: platíš si DNP z minima, 270 dní poistenia máš dávno splnených a trebár od dnes 10.2.2011 ju platíš z maxima (odháška,prihláška) a napr. v máji zistíš, že si tehotná a chceš ísť hneď na PN. 26týždňov od nového poistenia ti uplynie 11.8.2011, takže do tohto dátumu sa ti bude PN rátať z minima a potom od 11.8.2011 bude PN z maxima a následne aj materská bude z maxima. Proste vždy od odhlášky a prihlášky musí uplynúť nepretržite 26tt poistenia, chapndo ? 🙂 Čo sa týka živnosti všetko závisi od príjmu za predchádzajúci rok a daňového priznania za predchádzajúci rok.

tinara23
10. feb 2011

@katka888 malo by to byť tak ako hovoríš, hádam by neplatil z príjmu 200 eur ešte odvody. Dúfam, že sa nič nezmenilo 🙂

tinara23
10. feb 2011

@margotka_ja PN nemá vôbec súvis s materskou, neboj sa dostaneš pekne aj vysokú materskú. Ja to tiež idem tak urobiť, že pôjdem pekne na max. PN-ku aj materskú, takže v klude daj si ju preplatiť, bola by škoda ju nevyužiť 🙂 Ešte doplňam: ak si bola PN z DNP, tak za mesiac január nebudeš platiť, ale iba ak si PN z DNP uplatníš. Pred materskou si potom ešte prever, či máš všetko uhradené pre istotu 🙂

sasena033
10. feb 2011

@tinara23 dakujem moja...chapem vsetko 😉

ginepra
10. feb 2011

@jozefmihal Dobry den, pan minister, ako bezna smrtelnicka 🙂 prosim Vas o radu, pretoze ani Gapa a ostatne zienky mi nevedia poradit... AQ ani pracovnicky Soc. poistovne 😉
Takze moja situacia a otazocka: Prosímo radu v mojej troška komplikovanej situácii. Veľmi by ste mi pomohli, ak by ste si našli na môj "prípad" kúsok času...
Som na RD a PP z ktorého som uvoľnená na tú RD, mi stále trvá. Od 10. januára 2011 som nastúpila do ďalšieho zamestnania na 1/2 úväzok, ale len do konca júna 2011. Nový zamestnávateľ mi platí minim. NP, inak som si DNP neplatila. Potom 21. 1. som sa prihlásila na DNP z rozdielu VZ (max VZ mínus VZ v novej práci). Termín porodu je 8. 10. 2011. Ak by som stihla náhodou podmienku 270 dní platenia NP do pôrodu, myslím tým platenie NP od toho 10. 1., pretože 270 dní DNP od 21. 1. určite nestihnem, z akého VZ sa mi bude rátať materská?
V soc.poist. mi povedali, že ak by som bola len na RD, tak by som mala mať nárok na MP z pravdepodobného VZ, ktorý by mi napísali z 1. zamestnania (kde mám zmluvu na neurčito). Ale moja situácia je trocha iná...
Tak teraz neviem, či sa mi do materskej bude rátať aj to DNP, ak by som mala NP od toho 10. do pôrodu tých 270 dní? Nebude vadiť, že najskôr od 10. 1. bolo platené z práce minimum, od 21. 1. doplácané DNP do maxima a potom po júni už len to DNP? Musím mať aj z DNP tých 270 dní aby som dostala materské aj z DNP? Mám o MP požiadať až po pôrode - čakať, či sa to stihne? Bude sa mi prirátavať aj ten pravdepodobný VZ? Oplatí sa mi DNP - 36 eur mesačne - platiť? Asi som to napísala dosť krkolomne... 😎 A ak sa podarí odpovedať, ďakujem krásne....

margotka_ja
10. feb 2011

@tinara23 vidim, ze mas o DNP velmi vela informacií, super a vdaka za rady..a prosim ta, ak som marodovala cely januar, tak by som zaň nemala platit DNP poistne, ci? manzel sa bol pytat, tak mu to nevedili na soc. poistovni kde sa uzatvara DNP povedat... 😠 😖 😠 to je smiesne...posielali od okienka k okienku, tak to nakoniec zaplatil... 😅

katka888
10. feb 2011

@tinara23
diky, ved po podani danoveho sa poinformujem... a nevies ako je to z takeho rpijmu aj so zdravotnym? teraz neplati, lebo je aj zamestnancom a teta v zdrav poistovni povedala ze nemusi, ze az po zuctovani sa uvidi

tinara23
10. feb 2011

@margotka_ja odpoveď som ti doplnila do mojej predchádzajúcej odpovede 😉

katka888
10. feb 2011

baby, teraz ma na padlo, mam dnp a zaroven pracu, som na rodicaku. ked som si otvarala dnp bolo mi tetou povedane, ze musim na to, aby som mala narok na PNku spnit 270 dni, ale neskor mi gapa odpisala, ze z ustredia niekomu pisali, ze nie, ze k Pnke sa mi do 270 dni rata aj to z prace, co je teraz prerusene.

cize, myslite, zeby som sa po uplynuti 26 tyzdnov dnp mohla dat vypisat?

tinara23
10. feb 2011

@katka888 presne tak, až po ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia sa uvidí, ale v tomto sa až tak moc nevyznam 😒

margotka_ja
10. feb 2011

@tinara23 prepac nevsimla som si... 😅 , takze ak som to spravne pochopila, ak si marodku uplatnim z DNP, tak je dobre, ze som si to zaplatila?dakujem za odpoved 😅

tinara23
10. feb 2011

@katka888 no toto si radšej prever, ja si myslím, že musí uplynúť 270 dní. Ale človek naozaj nevie všetko 😉

tinara23
10. feb 2011

@margotka_ja opačne 🙂 ak si uplatníš marodku z DNP, tak platiť nemusíš si chránená. Ak si ju neuplatníš z DNP, tak platiť musíš. 😉

anitab
10. feb 2011

ahojte kocky a @gapa 🙂

dlhooo som nebola na tejto teme,takze uz necitam pravidelne, len by som sa chcela uistit, co spravit v mojom pripade:

- som zamestnana, ale nepracujem - som na rodicovskej do konca jula - ma sa nam narodit babatko koncom maja, aby som mala vyssi MD, asi 2mesiace pred otehotnenim som si zacala platit DNP resp doplacat co by mi chybalo do plnej MD (kedze to zvysili, asi aj tak najvyssiu MD tym nedosiahnem)

Opytat sa chcem - dokedy si mam platit DNP - staci to odhlasit hned po narodeni? a treba to odhlasit oficialne vypisanim odhlasky, ze?

Na MD sa pojdem nahlasit 6t pred planovanym terminom porodu, ale mam sa zaroven odhlasit z poberania RD? Je tam prekrytie 2 mesiace, nepredpokladma, ze budem dostavat MD aj RD, spravne?

Dakujem Vam.

solinkarka
10. feb 2011

@tinara23 ale prisiel mi dlh zo zdravotnej poistovni 😢 dlho som to neplatila bo so nebola anina urade prace 😢 boze kde ja zoberem tolko penazi 😢 co so mnou bude 😢

margotka_ja
10. feb 2011

@tinara23 aha 😅, a teraz ked to mam zaplatene, tak co mam robit, oni preplatky nedavaju spat, ci? a to mam v decembri 4 dni zbytocne zaplatene lebo som uz bola PN a cely januar teda...

tinara23
10. feb 2011

@margotka_ja mali by ti to vrátiť, skús sa opýtať, potom písomne žiadosť

tinara23
10. feb 2011

@solinkarka skús sa s nimi dohodnúť na splátkach, kým nie si tehotná, alebo nepracuješ, choď na úrad práce a vtedy nemusiš zdravotku platiť, platí štát, je to škoda, načo zbytočne toľko peňazí platiť

katka888
10. feb 2011

@tinara23
aj tak som si dala nizsi VZ, takze ak nevyda PNku, nevadi... s tym som ratala 🙂
ja by som len vyuzila PNku este na 2 mesiace, aby poistovna uhradila uver a mam aj poistku na ucte, ze v pripade PNky mi poslu 5000 sk na mesiac