Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ada11
19. apr 2011

mima595, ďakujem, ale to nieje nič-moc, tak by sa mu oplatilo ísť na PN v ochrannej lehote a potiahnúť judlhšie, že ? len to je pre neho blbé, lebo naliečení mu vystavujú novú PN 😠

jajuuus
19. apr 2011

@mima595 prosím ťa, ešte ma napadlo... počula som, že ako slobodná mamička dostávam materskú dlhšie, ako keď som vydatá - vtedy že len 6 mesiacov... je na to niečo pravdy? alebo je to jedno, či som vydatá alebo nie som? 😅

mima595
19. apr 2011

@ada11 - ano, mas pravdu...bohuzial.. 😉
@jajuuus - to už asi sa mi zda neplati, ym, že predlzili matersku na 34tt, ak slobodnym mamickam tiež nechali tych 34t

jajuuus
19. apr 2011

@mima595 no škoda... som chcela vyžmýkať tento štát tak veľmi, ako sa len dá 😀

kisska
19. apr 2011

@mama2011 jedine, co by ti pomohlo, je pracovny pomer minimalne na 90 dni. Je mi luto...

diorka
19. apr 2011

baby, 02.11.2010 som si zacala platit DNPO z maxima, teraz 02.05. mi uplynie 6 mesiacov, cakame babo a dr. ma urcite vypise na PN, pretoze som mala uz niekolko potratov, 270 dni splnam, platila som si posledne 2 roky z minima, ale len obcas, ked bola mala chora,momentalne poberam rodicovsky do novembra. Ak vsetko dobre dopadne tak na MD by som mala nastupit 8.11. Z coho mi budu ratat matersku, z maxima ci minima, da sa to nejako ovplyvnit, alebo si mam na nieco dat pozor, aby mi z toho maxima naozaj platili? Neovplyvni to nejako negativne, ze v maji nastupim na PN a tym padom si vlastne prestavam platit? Dakujem!

kisska
19. apr 2011

@diorka MD sa ti bude pocitat z posledneho VZ, ktory si mala minuly rok. ak si 2.11.2011 zalozila nove dnp, bude sa ti materska pocitat z posledneho np (od 2.11. do konca roku). Ak si VZ len zmenila, budu sa ti VZ priemerovat od posledneho prihlasenia do konca roku. PNka ti vysku ani narok na matersku neovplyvni. 😉

diorka
19. apr 2011

@kisska dakujem, a este prosim ta, tym, ze budem PN stracam narok na rodicovsku? Treba to niekde aj nahlasit, alebo je to nejako prepojene automaticky?

kisska
20. apr 2011

@diorka nie je to prepojene automaticky (hudba buducnosti). Nie som si ista, ci tetam na UPSVaR staci kopia ziadosti o materske, alebo potrebuju original. Urcite ti to rada povie, aby si si od lekara mohla pytat dost papierov 😉

maja32
20. apr 2011

ahojte kočky,prosím o radu.platim si DNP od augusta.od novembra som si zvýšila na maximum.termín pôrodu mám 25.júna.podmienku 270 dní budem mať splnených koncom apríla.26 týždňou budem mať splatených 1.mája.prosím poradte mi kedy mám zaplatiť ten jeden deň v máji.za apríl zaplatím 2.mája a ten jeden deň v maji mám zaplatiť do 8.maja alebo stačí až do 8 júna.dúfam že som to napísala tak aby ste tomu rozumeli

lucia.kl
20. apr 2011

@diorka počas rodičovského môžeš byť PN aj OČR aj zamestnaná, takže by si mala dostávať aj rodičovský aj PN s DNP..

gabika_83
20. apr 2011

Ahojte baby, som na RD a niekedy v lete sa chceme zacat pokusat o druhe mimi. Dnes som bola na soc. poistovni po prihlasku na DNP, no neviem ci si mozem dat minimal. vymeriavaci zaklad a povedzme ak o 2-3 mesiace otehotniem, tak to zmenit na maximalny?? Budem mat potom narok na maximalnu matersku? Tu nieco citam v tych papieroch co mi dali, ze vymeriavaci zaklad si mozem zmenit az po siestich mesiacoch, je to pravda? Diky!

kisska
20. apr 2011

@gabika_83 hej, zmenu mozes urobit raz za 6 mesiacov. DNP sa ti vtedy neprerusi a trva dalej nepretrzite. Ale zrusit a zalozit nove mozes kedykolvek. Aby sa nove dnp aj bralo do uvahy ako RO, musi trvat dlhsie ako 26 tyzdnov pred nastupom na matersku. Vacsinou sa to robi tak, ze si zalozis dnp s minimalnym VZ a najneskor do 8tt dnp zrusis a zalozis nove s maximalnym VZ. Je to asi najlacnejsi sposob, ako prist k maximalnej materskej. Len si treba naozaj odsledovat zaciatok tehotenstva, aby si stihala terminy 😉

gabika_83
21. apr 2011

@kisska dakujem velmi pekne za info!

diorka
21. apr 2011

@lucia.kl luci, ja som pocula, ze mozes byt PN ale napr. mesiac, kt. ma 31 dni, tak vtedy len 30, ze ked by som bola 31, tak uz nemam narok na rodicovsky, ci je to blbost?

penelope10
22. apr 2011

@diorka nie je to blbost, vyplyva to zo zakona o rodic. prispevku, co sa povazuje za starostlivost o dieťa. 😉

penelope10
22. apr 2011

@maja32 platenie poistneho sa neviaze na splnenie podmienky 26 tt ci 270 dni.
Platiť musis vzdy, (pokial necerpas nemocensku davku) do 8 nasledujuceho mesiaca, teda za cely maj (sumu podľa počtu dni) musis uhradiť do 8.6.2011 😉

maja32
22. apr 2011

@penelope10 ďakujem velmi pekne že ste mi odpísala.takže mam zaplatiť až v júni za maj.keď ma vypiše na materskú 19 mája dúfam že mi vyjde najvyššia materská,keď mi 26 týždňov prejde až 1 maja.a ten jeden deň zaplatím až v júny. 🙂

lucia.kl
22. apr 2011

@diorka
@penelope10 no neviem, či toto nebývalo do decembra, od januára môžeš pracovať popri RD, takže aj PN a očr si myslím, že môžeš,
ja som si bola vybavovať rodičovský a popri tom mi beží dovolenka v práci... a ide mi v kuse 3mesiace...
ešte by som si to určite preverila ...

lucia.kl
22. apr 2011

@maja32 ak by si chcela zaplatiť len za 1.5. tak by si sa musela k 2.5. odhlásiť z DNP ja už by som si to na tvojom mieste nechala až do toho 19.5. čo pôjdeš na MD a potom v júni zaplatíš len alikvótnu čiastku za máj lebo keď poberáš PN alebo MD tak nemusíš platiť DNP

janula2011
22. apr 2011

Dievcata chcem sa spytat tych ktore si platia DNP...prisla mi upomienka, ze za januar, februar a marec mam nedoplatok 0,47 EUR/mesiac. Toto DNP si platim uz od septembra, po 14 EUR. Neprislo vam to tiez, neviete ci sa nieco menilo v zakone alebo tak? Dost som bola vytocena, lebo sa zobudili po 3 mesiacoch a bojim sa, aby mi tento mikro nedoplatok neovplyvnil vysku materskej...

kisska
22. apr 2011

@janula2011 neboj, matersku ti to zatial neovpylvni... az od vysky 3€. Nie oni sa zobudili po 3 mesiacoch, ale ty si mas strazit, ze sa od januara zmenil minimalny vymeriavaci zaklad na 329,06 a tym padom aj minimalne poistne na 14,47. Doplat dlh a uprav si prikaz na uhradu (alebo ako platis) a vsetko bude v pohode 😉 . Myslim, ze mas sikovnu tetu, ktora ta ma na starosti, ze ta na to upozornila teraz. Vobec by som sa nedivila, keby niektorej mamine robili problemy pri materskej, ak by jej naozaj dlh vystupal nad tie 3 €.

kkatrinka33
22. apr 2011

ahojte dievčata chcem vas poprosit o radu platim si DNP už vyše roka momentalne som na PN na rizikovom mesiac potrebujem 2 PN jednu som odniesla zamestnavatelovi a druhu potrebujem tiež ako samoplatca do socialnej poistovni?

lucia.kl
22. apr 2011

@kkatrinka33 presne tak ako píše, jednu na zamestnanie a jednu ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, inak PN nedostaneš...

kkatrinka33
22. apr 2011

@lucia.kl dajujem velmi pekne v utorok hned utekam

lucia.kl
22. apr 2011

@kkatrinka33 inak ak máš dobrú dr. tak vie dať PN aj nejaké dni spetne, keď už na tej Pn ke si...

kkatrinka33
22. apr 2011

@lucia.kl dufam že sa to bude dat

maruska22
22. apr 2011

Ahojte baby, chcela by som sa poradiť ohľadom jednej veci...od januára si platím DNP, momentálne poberám rodičovsky....otehotniet sa mi zatial nepodarilo, mám určité problémy..Platím si DNP z tej navyšej sumy... cize tých 49 Eur. Teraz neviem ci to mám stopnut ak sa mi nepodari otehotniet do oktobra...vtedy budem mat zaplatených 270 dni alebo iba znízint na minimum? prípadne mozem si to znízit na minimum uz teraz a zasa zvýsit keby som bola tehu?

kararinkabrnka
23. apr 2011

Ahojte babule viem mi niektora poradit ... som zamestnana na hlavny pracovny pomer od 19.7.2010 na dobu urcitu na 1rok a iem ze mi ju predlzia na dobu neurcitu lebo som ostala sama. chcela by som si od buduceho mesiaca platit DNP v maximalnej vyske tehotna este nie som... moja otazka nie budem zamestana na dobu neurcitu platit si DNP ale co ak budem musiet ostat na rizikovom ako sa mi bude vyplacat PNka?? bude to mat v buducnosti vplyv na matersku? dakujem

bouny
23. apr 2011

@maruska22 myslim,ze je tam nake omezeni, ze vysku dnp muzes menit az vzdy po pul roce...