Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
27. jan 2009

ssissi,
ak poberáš z dobrovolného nem.poistenia (DNP) nemocenské alebo ošetrovné, tak môžeš súbežne poberať aj rodič.príspevok.

Ak si počas čerpania rodič.dovolenky bola PN a nebola si DNP, tak nárok na nemocenské nemáš.

anib
28. jan 2009

Ahoj Gapa, chcem sa opytat:
1: Kolko si mam teraz vo februári za 1/09 po novom platiť DNP, ked som si ho platila z rozdielu vo vyske 974,-Sk/30dní
/30219 - aktual.min.mzda 8900,- = 21319,-SK a z tejto sumy 4,4% 938,-Sk - číže ešte menej?/

moncicka
28. jan 2009

ahojte, este mam jednu otazku v akej vyske si mam zacat platit DNP? ked chcem maximum? alebo ako tu funguje.

anib
28. jan 2009

maximum pre DNP je z VZ 30219 = /1330,-sk:30,126/=44,15 Eura/mesačne

gapa
28. jan 2009

anib,
z akého VZ si prihlásená? na DNP. Ak z VZ 302189-8100,- = 22119,- tak bud budeš platiť nadalej z tohto VZ a bude ti vznikať preplatok, ktorý si neskôr písomne vyžiadaš vrátiť alebo sa podla mna asi najlepšie dohodnúť s pracovníčkou SP, či si môžeš platiť hned z rozdielu medzi "skutočným VZ za jednotlivý mesiac" a maximom (t.j. neviem, ale predpokladám, že sa to ráta už v eur t.j. 1003,09-295,5eur = VZ 707,59 (alebo707,6eur?) x 4,4% = ale neviem či z 31,13 alebo 31,10eur (zaokrúhlovanie som presne nepozerala v zákonoch)

POtom ale bacha napr. ak by si čerpala PN a nemala z DNP nárok na poberanie nemocenského (neviem, či máš sponených 270dní z DNP), tak treba platiť z VZ max.-skutočný VZ zo zamestnania, ktorý nebude celých 295,5eur.

monni
28. jan 2009

ahoj gapa, dakujem za tvoju ochotu a rady. 🙂

gapa
28. jan 2009

ssissi,
pri DNP, či je výhodnejšia očr, či PN

ak ste choré obe, tak záleží kolko dní to bude. Ak len do 10dní, tak je výhodnejšia očr, lebo sa od prvého dna platí 55%, pri PN-ke sa platí prvé 3 dni len 25% z denného VZ.

ak budete choré dlhšie, tak asi viac PN, lebo tá môže byť aj dlhodobejšia bez problémov, no očr je platená len 10dní, od jedenásteho dna očr-ky už nie je platená a musíš platiť DNP aj v prípade, že očr trvá. No ale počas PN môže prísť kontrola zo SP, čo pri očr nehrozí.

anib
29. jan 2009

Gapa, dakujem, ano doteraz som si platila ako szco povinne a DNP ako rozdiel /30219-8100:4,4%=974,-SK/. Len som sa zlakla, lebo ked isla min.mzda hore, som si myslela,ze pôjde hore aj toto, ale ide to skôr dole, teda tak to bude, asi kym sa nezmeni od jula ten VZ max. Nechcem teraz pred materskou nieco zanedbat, ked som este aj na tej pn, lebo si môzu najst hocico, napr.aj nezaplatenie odvodov nacas....atd... Tie dni mam splnene. 😉 😉 😉

nika_b
29. jan 2009

Ahojte, prosim aj ja o radu.
Som medzi dvoma materskymi, termin mam 27.7.
Od aprila 2008 som znova v praci, ale len na polovicny uvazok (ako zamestnanec
som bola po cely cas prvej materske ja rodicovskej).
Aky VZ sa mi bude ratat zo zamestnania ? Ako by som bola na plny
uvazok alebo len z polovicneho ?
Okrem toho som si platila od aprila 2007 DNP 270 dni z vtedajsieho minima.
Ak si chcem k maximalnej materskej pomoct z DNP, aby som mala zaplatenych
270 dni za posledne 2 roky, musim sa v aprili 2009 znova nahlasit na DNP.
Ake bude rozhodujuce obdobie pre vypocet VZ z DNP ? Ma zmysel
sa v aprili 2009 prihlasit na DNP s vyssim VZ ?
Vopred dakujem krasne za radu, snad to pomoze aj inym.
nika

gapa
29. jan 2009

nika,
o tej práci a pravdepodobnom vym.základe zo zamestnania (z neho sa ti bude rátať materské, ak si nemala VZ pre nem.poistenie v r.2008) z práce som už dosť popísala, no v ktorej téme si nepamätám (pohovor si zo mzdárkou, akú sumu ti uvedie. Podla mna treba napísať zmenu PZ na plný uväzok, aby uviedla plný plat. Suma, ktorú uvedie sa delí čislom 30 a to bude tvoj denný VZ zo zamestnania.

no a od r.2007sa dost zmenil zákon o sociálnom poistení a čo bolo možné v r.2007 už teraz možné nie je. Ak aj z DNP splníš 270dní nem.poistenia, nestíhaš (ako pozreám na PTP) od nového prihlásenia do nástupu na MD uplynúť viac ako 26týždnov. V takom prípade je nárok na materské z DNP (ak vznikne) rátaný z pravdep. VZ pre DNP a to je minimálna mzda t.j. denný vym.základ z neho je 295,5:30 eur

sabinazv
1. feb 2009

ahojte dievcata, potrebovala by som poradit s mojim konkretnym problemom, lebo uz si to interpretujem rozne... 😒

som dlhodobo zamestnana a 16.7.2008 som sa zaregistrovala na socialke a platim si odvtedy dobrovolne poistenie z rozdielu maximalneho zakladu a mojho platu urcitu ciastku...
otehotnela som hned v nasledujucom cykle a termin porodu mi vychadza na 25.4.2009 plus/minus samozrejme... takze tych povinnych 270 dni by som teoreticky mohla stihnut... do porodu, nie do nastupu na matersku (ten mam 14.3.2009).
Ide mi o to, ze ak by som to nahodou nestihla a porodila skor, mozem si z toho dobrovolneho poistenia nieco uplatnit, alebo je to cele pase? Lebo niekde som sa docitala o minimalne 28 tydznoch dobr.poistenia, ale celkom dobre tomu nerozumiem...
A dalsia vec je, ze dokedy to mam platit, do terminu nastupu na MD, alebo do porodu?
Dakujem vopred za vsetky rady.

gapa
1. feb 2009

sabinazv,
ak nesplníš s DNP do pôrodu 270dní, tak nebude žiadny nárok. Podmienka 26týždnov (nie 28) je o inom.

podla info mamičiek s porada.sk, treba platiť DNP až do dostiahnutia 270dní, v prípade, ak 270dní z DNP nie je splnených do nástupu na MD (skús si overiť v SP).

sabinazv
1. feb 2009

ahoj gapa, diky za odpoved, aj ked by som chcela pocut optimistickejsie nieco 😉 ale viem, cakala som to... nuz, musi malinky vydrzat co najdlhsie a "nevydobat" sa tak rychlo na svet 😎

nella1
1. feb 2009

ja len taka podotazocka, ked uplinie tych 270 dni od zaciatku platenia DNP a stale niesi tehu mozes si to nadalej platit al. ti to poistenie automaticky po dosiahnuti tych 270 dni zanikne?

gapa
1. feb 2009

nella pokial sa neodhlásiš, nezanikne

betyna8
3. feb 2009

Ahojte, ja som sa dnes zaregistrovala na socialku ako dobrovolny platca.Som zamestnana uz dlhsie, v minulom roku som mala mzdu 10 000 sk brutto, od januara mam 450 €.Vysku platby som si vyratala odpoctom hrubej mzdy/tej aktualnej/ od max.VZ. Zmenu mozem urobit az po pol roku,to viem.No mam otazocku, ak neotehotniem do toho pol roka,musim si aj nadalej platit tu max.ciastku pre ziskanie max.materskej v buducnosti,alebo si mozem platby znizit a opat navysit,az ked otehotniem?Dakujem

micicici
autor
3. feb 2009

Preco do 6 mesiacov? Myslela som ze staci ked otehotniem do 2 rokov... ?

anib
3. feb 2009

ano, to je pravda tych 270dní sa pozera spatne za 2 roky. Toto nemocenske poistenie je dobrovolne, takze Ti nic nebrani sa odhlasit a potom hned ako zistis, ze si tehotná - do cca 6-8 tt sa znovu prihlasis s maxim VZ.
Je to tažsie v tom, ze sa zmena môže urobiť az po pol roku, ale zas radsej byt nejake dni vopred- aby ste potom netrpli, ze co ak porodite skôr, a nevznikne vam narok vôbec,alebo len z min.mzdy.

betyna8
3. feb 2009

micicici 6 mesiacov som myslela kvoli tomu,ze sa da zmena urobit az po 6 mesiacoch

takze pokial chcem ziskat maximalnu matersku a zamestnavatel platil za mna odvody zo mzdy, ja nemusim mat to DNP 270 dni a nemusi to byt z max.VZ?Po tom pol roku si mozem platby znizit a aj tak ziskam plnu matersku?Ospravedlnujem sa,som ako talian 😉 ,akosi v tom nemam jasno a teta na soc.nebola moc ochotna mi nieco vysvetlovat.

gapa
3. feb 2009

betyna,
nájdi si čas a pozri si 6častí od p. Mihála o materskom a spôsobe jeho výpočtu (je to pod prihláškou na školenie). Chýba tam len zmena od 1.1.09, te VZ možno meniť až po 6mesiacoch od posledného stanovenia VZ (ak to teda už neupravil), no to ti určite pomôže sa zorientovať

http://jozefmihal.blogspot.com/

betyna8
3. feb 2009

dakujem 😉

december
5. feb 2009

Ahoj gapa.
mala by som jednu otázku na teba. Do jula minnulého roka som bola DNP, odhlasila som sa lebo som bola uz na rodičovskej dovolenke. Potrebovala by som vediet , že dokedy sa dá ešte čerpať alebo ako to napísať, do kedy budem mat narok na vyssiu druhú matersku nakolko planujeme druhe dieta.Neviem ci sa mam prihlasit znova , alebo už nemusím.
dakujem

gapa
6. feb 2009

december. Po ukončení nem.poistenia si bežne 42kalendárnych dní v ochrannej lehote (ak nie si v čase "ukončenia" nem. poistenia tehotná). Takže už si z tohto nem.poistenia nárok na materské nemôžeš uplatniť.
Ak ti však tieto dni budú spadať do dvoch rokov pred pôrodom, tak sa samozrejme môžu rátať do potrebných 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Okrem toho sa treba najneskôr prihlásiť na DNP do 8tt, aby stihlo od nového prihlásenia do nástupu na MD uplynúť viac ako 26týždnov.

vivere
7. feb 2009

gapa,
prosim ta, ako je to potom z tou podmienkou 26 tyzdnov pri DNP? ja som sa na to pytala pani zo socialnej a ta mi odporucila, ze radsej platit iba tych 26 tyzdnov z max. vymeriavacieho zakladu ako mesiace dopredu a mozno zbytocne /v tom zmysle, ze nie vzdy sa zadari hned otehotniet/. nech nad tym spekulujem akokolvek, nie je mi to jasne ☹ a citala som aj na blogu pana mihala, aj vela tvojich prispevkov... no neviem... ☹

anib
7. feb 2009

vivere, zalezi, ci pracujes - teda,ci uz zamestnavatel za teba plati nemoc.poistenie,z ktoreho sa pocita materska, potom zalezi, kolko zarabas v hrubom - ak do 30tis sk,potom ti môze vyjst max materska, su to viacere aspekty, preco sa zeny poistia skôr,/niektore este len vysli zo skoly a chcu mat narok na maters aj ked nikde nepracovali,alebo su aj take,co pracuju na zmluvu-ci szco a maju min.mzdu a chcu mat vyssiu matersku,atd... no a niektore pracuju este velmi malo-teda nemaju splnenu tu podmienku 270dní nemoc.poistenia/za posledne 2roky/,aby im vôbec narok na matersku vznikol.26t tj.182dni trv.poistenia je preto v takomto pripade malo, pre vznik materskej,aj keby si ho platila v najvys vyske, bud by nevznikol ani narok na matersku,alebo by si mohla aj porodit skôr a chybali by ti dni

vivere
7. feb 2009

anib, ano som zamestnana niekolko rokov, tuto podmienku mam splnenu, DNP potrebujem prave preto, ze mi max. vyska materskej z mojho platu nevyjde 😉 takze v mojom pripade podla vsetkeho staci tych 26 tyzdnov DNP z max. zakladu, ci nie? 😅

gapa
7. feb 2009

vivere,
nie, ak máš stále jedno a to isté zamestnanie a okrem neho žiadne iné, tak ti poistiť sa na 26týždnov nestačí. Musíš sa poistiť ešte pred otehotnením!!!! t.j. ešte nejaký čas pred prvým dnom poslednej menštr., inak nárok na materské z DNP nemusí vyjsť.
Ak by nebola zmena od 1.1.09, tak by som ti poradila sa najprv prihlásiť z minima, potom ked zistíš, že si tehotná, tak sa rýchlo odhlásiť a nanovo prihlášiť z maxima ale najneskôr do 8tt a nastúpiť na MD po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia.

No teraz je zmena od 1.1.09 a to ti zatial nikto jednoznačne nepovie, ako myslia to, že si môžeš zmeniť vym.základ až po 6 mesiacoch od predchádzajúceho stanovenia VZ. či sa bude počiťať za stanovenie VZ aj prvé prihlásenie alebo nie. V SP zatial tvrdia, že nie. No či si to po nejakom čase nerozmyslia, ti nikto nezaručí.

Preto istejšie by bolo sa prihlásiť z minima (napr. 1.3.09), platiť napr. 3 mesiace (do 31.5.09), potom sa môžeš aj odhlášiť. Otehotnieť potom tak, aby si bola tehotná do 8tt v období 6 mesiacov od prvej prihlášky, t.j. napr. 1.9.09 sa prihlásiš z maxima (resp. rozdielu maxima - VZ zo zamestnania) a byť vtedy napr. v7tt.
Potom stihneš
- aj 270dní do pôrodu,
- aj 26týždnov od posled.prihlásenia do nástupu na MD
- aj pre istotu 6mesiacov od predchádzajúcej prihlášky/predchádzajúceho stanovenia VZ.

leontinka27
8. feb 2009

Ahoj baby. Ahoj Gapa. Chcem Vas poprosiť o radu.Som študent.Štát za mňa neplatí odvody do soc.poist.Chcela by som íst v roku v 2009 poprípade v roku 2010 ak sa mi podarí otehotnieť na materskú.Chcela by som vedieť ako dlho a koľko peňazí by som mala odvádzať do soc.poist.aby som dosiahla najvyššiu materskú.Viem že musím splniť 270 dní DP.Ale tiež nechcem platiť tých 40,10 eur celé mesiace lebo by sa mi to neoplatilo.Viete mi poradiť ako to správne načasovať a urobiť.Pani na soc.poist.mi nechcela veľmi poradiť.Čítala som si aj rady od pána Mihála ale konkrétne k môjmu prípadu tam nič nebolo.Dakujem

vivere
8. feb 2009

gapa, dakujem za informacie 😉

gapa
8. feb 2009

leontinka,
pre teba platí presne to isté, čo som písala vivere. Jej však stačí platiť pri druhom prihláseni z vymer.základu vo výške rozdielu maxima a jej VZ zo zamestnania a ty musíš platiť z maximálneho VZ.