Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
8. júl 2011

@micinka111 1116,75 - 450 to je 666€(to je vymeriavaci základ pre DNP) a z toho 4,4% a to je 29€ (to je mesačná platba) takto po splnení 270dní máš nárok na maximálnu PN aj materskú..

sirene
8. júl 2011

Holky, napíšem Vám, čo sa mi včera v socpoist stalo: od 14.júna som na materskej a žena co to vybavovala mi povedala, ze nech sa do 8. jula zastavim na Platbach aby som si vyplatila este tych 13 dni z juna, ze nech zrusim trvaly prikaz na platenie DNP. Pridem tam, za oknickom klasicky nejaka uz asi 10 ina zena a ze ta jej kolegyna, to este nespracovala, cize nevie, kolko a ci vobec dostanem matersku !!!( a ze ona k tomu nema pristup) ale ze od 14 na matesrkej som (zahada) Tak som zavolala na platby, nech mi vyrataju alikvotnu cast a ze to na pokladni hned aj zaplatim...Tam dalsia trosku mimo, lebo ze ako mozem chciet zaplatit len 13 dni, ked este nemam oficialne rozhodnutie..ale ze ked nezaplatim ,nic nedostanem! tak som sa jej spytala, ze ci to je moja vina, a ze ved kolegynka ma do 13.7 cas, aby to vybavila a ze ci mi vadi zaplatit za cely jun?...tak som zaplatila a ze oni mi vraj preplatok vratia (no som uz zvedava, kde a kedy ho vobec uvidim) Uz som tam bola tolkokrat, ze lutujem, ze som sa na to vobec dala. Tolko nervov, co ina pracovnicka, to ina verzia, ine podmienky...a to som sa poobede na nete dozvedela, ze od podania ziadosti o materske maju cas 60 dni na rozhodnutie...ale ze peniaze vyplacaju aj spätne...takze neviem, zostava mi len verit a dufat, ze raz to bude konecne hotove... 😖

ninan2
8. júl 2011

@sirene Ahoj, hadam to s tym rozhodnutim nebude az take zle, ja som tam odniesla ziadost o materske 1.6., MD zacala od 17.6., a koncom juna som uz rozhodnutie mala doma... co ma teda prijemne prekvapilo 🙂 No inak lepsie je pockat na rozhodnutie, a az potom prestat platit poistne, lebo keby bol nejaky problem, tak mas nedoplatok, a nevznikne Ti teda narok na MD... ja som tak radsej zaplatila za maj hoci som bola na PNke, ale papier o nej mi prisiel az nejakeho 9.6.... Cize tam mam teraz preplatok a musim si poziadat o vratenie penazi.

ivettka74
8. júl 2011

Ahojte, prosim vas neviete mi niektora poradit? Platim si totiz DNP uz mam aj splnenu podmienku 270dni...A koncom mesiaca by som uz chcela ist na PN ale neviem ci je jedno ci ma Dr. necha iba na PN alebo mi da rizikove, lebo som pocula ze ked je to rizikove, tak stat mi vyplaca uz akoby matersku cize ak by som zaostala na rizikovom, tak mi uz zacnu platit matersku a budu mi to uz od teraz vyplacat tych cca34tyzdnov...ale pri PN to je vraj normalne zaplatene ako PN a potom nastupujem na MD a az od nastupu na MD dostavam platene tych 34tyzdnov... Pokial mi niekto vie poradit bola by som velmi rada..Dakujem

gapa
8. júl 2011

@ivettka74
čo sa týka spôsobu výpočtu, vždy ak ide o dočasnú pracovnú neschopnost, tj. pn, je jeno, či má angínu, či rizikové tehotnenstvo, ráta sa rovnako.
Nástup na md je možný najskôr 8týždnov pred očakávaným dátumom pôrodu (skôr nárok na materské nevzniká) a obvyklý je 6týž. pred termínom. Tj. rozdiel je len 2týž., ak si na rizikovom, tak lekári zväčša dávajú nástup 8týž.pred, no mamička sama má právo sa rozhodnúť kedy v rozmedzí 6-8týž. pred očak.d.pôrodu na md nastúpi.

samotná pn neovplyvnuje dlžku poberania materského. Len ak by si na md nastúpila neskôr ako 6týž. pred očak.t.pôrodu, tak sa môžeš ukrátiť. Preto si to radšej prekontrolujte, ak vám to ráta sestrička, lebo je to v kolonke poistenkyna, tj. je to na vašej zodpovednosti. A už tu bol prípad, ked sa sestrička kiksla o 1den (nástup na md 5týž+6dní pred) a maminka kvôli tomu poberala materksé o nejaké myslím 2týž. menej (lebo porodila skôr ako bolo očakávané a v prípadoch nástupu na md neskôr ako 6týž. je podstatný potom aj skutočný dátum pôrodu, a materské sa poberá potom len určitý čas po nom)

ivettka74
8. júl 2011

@gapa Krasne ti dakujem, takze je jedno ci to bude PN alebo rizikove....A na ten termin nastupu si teda dam pozor...velka vdaka... 😉

gapa
8. júl 2011

@ivettka74
áno, je to jedno
a nezabudni na prihlášku na soc.poistovnu do 45dní po pôrode/resp. ak si zamestnaná počas poberania materskkého tak najneskôr nástupom na RD, aby si bola dôch.poistná štátom aj počas riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov.

ivettka74
8. júl 2011

@gapa Ahaaa...no vies co u mna je to tak, ze momentalne som SZCO a planujem ale zrusit svoju zivnost a ist na UP nasledne na to by som chcela ist na PN do materskej..A o tej prihlaske sa mam informovat na soc.poistovni???

z.vrablova
8. júl 2011

Zdravim vas, mam otazku ohladom platenia DNP. Zacala som platit DNP od 2/2/11, kedze som uz druhy rok na materskej a predtym som 4 roky pracovala v zahranici, platim si z maxima tzn. E 49,14 mesacne. Zatial sa nam s manzelom nedari otehotniet, preto sa chcem spytat, ci by som mohla prerusit platenie do tej doby, kym nezistim, ze som tehotna, kedze sa zaratava 270dni za posledne 2 roky, ci je to myslene v kuse alebo prerusene. Ajk je to mozne ako to na Socialnej poistovni vybavit? Zrusit poistenie a otvorit si ho po zisteni, ze som tehu? alebo len prerusit?

gapa
8. júl 2011

@ivettka74
áno, na SP, bude záležať, či a dokedy budeš povinne nem.a dôch.poistená ako szčo.

patka_1
8. júl 2011

@lucia.kl ahoj 🙂 dala si sem perfektný a konečne pochopitelný príklad pre výpočet DNP, konkrétne pre @micinka111 ale podla neho som si KONEČNE vypočítala aj svoje poistné 🙂 ak by si mi vedela poradiť ešte, že ako sa to presne ráta ked sa moja hrubá mesačná mzda pohybuje a aždý mesiac ju mám inú?? vačeinou sa pohybuje okolo 650e ale mám aj také mesiace kedy ju mám 720e alebo 460e...spravila som to tak, že som si vypočítala priemer za posledný polrok a z toho som vypočítala tie 4,4%...može to tak byť?? ĎAKUJEM

lucia.kl
8. júl 2011

@patka_1 fú ha, ale hádam áno, a keby si mala náhodou preplatok, tak si môžeš žiadať o jeho vrátenie... alebo sa skús ešte spýtať mzdárky že z akého VZ ti rátajú odvody do poisťovne... ja som si to dala z platového výmeru čo som dostala v práci...

patka_1
8. júl 2011

@lucia.kl ďakujem, skúsim sa spýtať v práci, to ma nenapadlo 🙂 naozaj dakujem velmi si mi pomohla 🙂

sandruska81
8. júl 2011

@z.vrablova mozte ho zrusit ak ho nevyuzivate a potom znova zacat ihned ako zistite,ze ste tehotna cca do 8 tyzdna najneskor,ale najlepsie spravit co najskor,kvoli tomu,ze porod moze nastat aj skorej.

z.vrablova
8. júl 2011

@sandruska81 ... dakujem krasne za odpoved, v to som dufaĺa, kedze momentalne je vela platit 50e/mes, kym nie som tehu. A este jedna otazka, to mam normalne zrusit DNP alebo len prerusit?

Ak by som zistila, ze som tehu, ako dlho si misim platit, aby som splnila podmienku, resp. po zaplateni 270dni mozem platenie ukoncit, ak ho neplanujem vyuzivat, kym sa nezamestnam (na PN, OCR apod)

sandruska81
8. júl 2011

@z.vrablova normalne zrusit a potom zasa zalozit.Po zisteni tehu platit az do nastupu na MD,pocas MD sa dnp neplati a po skonceni MD ak budete v plateni pokracovat,tak mozte dnp vyuzit na pn a ocq,ak sa rozhodnete v dnp nepokracovat,tak ho jednoducho zrusite.

gapa
8. júl 2011

@sirene
nečudujem sa, oni neovládajú vlastný zákon velakrát.
Ak máš 270dní splnených a doteraz si nemala nedoplatok, tak pri nástupe na md v júni sa aj tak sleduje len zaplatenie poistného do konca mája a aj v prípade, že by si nezaplatila za jún, tak by ti nárok vznikol, ak nemáš starší nedoplatok. Ale samozrejme nikomu neodporúčam to neplatiť. O ten preplatok si budeš musieť podla mna písomne požiadať, nepoznám prípad, že by to svojvolne vrátili. Napíšeš list, že ti vznikol preplatok na dnp za obdobie od nástupu na md do 30.6. a žiadaš o vrátiť na č. účtu xxx.

dúfam, že si si žiadosť o materské urobila kopiu a nechala potvrdiť prevzatie. Ja žiadny podstatný papier nedávam z ruky na SP len tak. Občas sa tam niečo stratí. Ale nechcem strašiť, aj to by bolo riešitelné, len do budúcna, ak si budeš dávaťa napr. prihlášku na dôch.poistnenie štátom.

Odporúčam ti nepýtať sa pri okienkach na soc.poistovni, ale vždy pri probléme napíš na poradnu soc.poisťovne, nájdeš to na stránkach soc.poistovne. A s odpovedou od nich potom môžeš ísť aj k okienku, nech sa tety trošku podučia. Je to istejšie aj ked nezaškodí porovnávať info.

Tak nech to už nemá dalšie naťahovanie, lebo toto velmi dobre poznám. Ale hlavne nech bábo a ty ste v poriadku a spokojní. Nezabudni na tú prihlášku na to dôch.poistnie štátom a kopiu RL doručiť po pôrode na odd. nem.dávok, odial budeš materské poberať.

sirene
9. júl 2011

@gapa dakujem za tolko dolezitych informacii...kopiu zo ziadosti som si neurobila, dufam, ze sa mi to nevypomsti, ale popravde taka vec ma ani len nenapadla, ze by sa to mohlo stratit 😖 ...asi som v tomto "silno veriaca" 😉

270 dni som mala splnených uz davno, ale platila som nadalej bez prerusenia a nedoplatky som si davala pre istotu pravidelne kontrolovat, takze to by malo byt OK

do buducna uz budem postupovat podla Tvojich rad, lebo skutocne- co ina pracovnicka, to ina verzia...
dakujem este raz

riskasa
9. júl 2011

ahojte ženy 🙂 mám otázočku na vás, možno poradíte.....moja budúca ešte študuje na VŠ, no o také dva roky by sme chceli bábo. Tak rozmýšľame že pomaly by sme mohli riešiť DNP..... kebyže už začneme platiť, stačilo by zatiaľ z minima a ked otehotnie tak si dať z maxima?? či ako to funguje....aby to bolo najvýhodnejšie, kedže nevieme ako dlho bude trvať kým sa zadarí.....a ked budeme mať tých 270 dní zaplatených a ešte nebude tehotná? stačí prestať a ked bude tak nám vyplatia?? 😅
ďakujem za odpoveď

sandruska81
9. júl 2011

@riskasa Ak chcete bábo až o dva roky, tak ešte s DNP počkajte, lebo ktovie čo bude nového v zákonoch od nového roka. Ak už budete vedieť, že bábätko chcete, tak začnite platiť aspoň mesiac pred otehotnením.

lucia.kl
9. júl 2011

@riskasa DNP naozaj začať riešiť tak dva tri mesiace pred plánovaným otehotnením, skôr je to zbytočné... momentálne je podmienka, že na vyplatenie materskej z DNP treba mať zaplatených 270dní ale aj musí minimálne 26tt pred nástupom na materskú toto poistenie trvať,čiže dňom nástupu na materskú musí byť toto poistenie aktívne... takže ak by ste aj teraz začali platiť( a zákony by sa nezmenili) po 270dnoch by ste mohli prestať platiť ale materskú by nedostala kôli tej druhej podmienke...

siss_sz
9. júl 2011

@lucia.kl to fakt?!?! a ked som si to zacala platit, ale este nie som ani zatial neplanujem byt tehotna... tak napr. po pol roku to prerusim ci ako sa to vola... a trebars v prvy mesiac tehotnosti sa zasa prihlasim... tak to staci platit tych 26 tt? ja som si totiz myslela, niekto mi to tak vysvetloval - ze zaplatim 270 dni a mozem to prerusit a potom v den PN (a myslela som, ze to plati aj o materskej, lebo som sa kv.tomu chcela dat na rizikove vypisat) sa staci prihlasit... a ze mi to plati (tych zaplatenych 270 dni)...prosto ze mi budu platit PN (a teda aj MD)

lucia.kl
9. júl 2011

@siss_sz pri PN stačí len tých 270dní takže ak by si ukončila a potom ako by si plánovala, že už chceš bábo, tak sa zas prihlásiš a keď pôjdeš na PN tak po tých 270dňoch ti ju priznajú a kludne môžeš byť potom už Pn lebo doba PN sa ráta do doby poistenia, takže takto by si tých 26tt splnila... a mala by si nárok na MD... ale pred MD tam musí byť tých 26tt aktívne poistenie...

siss_sz
9. júl 2011

@lucia.kl to znamena - ak to dobre chapem - teraz budem platit 26tt, odhlasim sa a ked budem planovat byt tehotna sa prihlasim budem platit tolko, kolko mi chyba do 270 dni (teda asi 3 mesiace) a potom mozem ist na PN, hej? ci... ? dakujem🙂)

lucia.kl
9. júl 2011

@siss_sz ak sa nemenia zákony tak by to tak malo byť...

murinko82
9. júl 2011

ahojte baby viete mi niektora poradit ? platim si DNP od marca a chcela by som si doplacat do maxima teraz platim 18,51 a bola som na socialke a pani chce aby som si doniesla vypocitani rozdiel a ze si to mam vypocitat zo sumy 1116,75 - moja hruba mzda a tam je ten problem pretoze nemam stale rovnaku hrubu mzdo ta sa mi odvija od trzieb mam v tom chaos prosiiiiim o radu dakujem

sandruska81
9. júl 2011

@murinko82 opytajte sa mzdarky z akeho VZ plati za vas firma odvody,resp.si spravte nejaky priemer. Ak to aj nebude presne (ten VZ na DNP),tak je lepsie platit viac a potom poziadat SP o vratenie preplatku.

micinka111
9. júl 2011

lucia.kl

Lucka díky moc za odpoved 🙂

nany100
9. júl 2011

Ahojte, vedeli by ste mi niektorá poradiť?...som do apríla 2012 na RD, ale po ukončení RD som chcela zmeniť zamestnanie, v ktorom som na dobu neurčitú. Naskytla sa mi možnosť pracovať už teraz od 1.septembra na pol úväzku, ale pani z odd. PaM mi tvrdí, že musím dať výpoveď zo svojho pôvodného zamestnania. Myslela som, že mi tak stačí urobiť až v apríli bud.roka. A ešte jedna vec, stále plánujeme aj druhé mimi, zatiaľ sa ale nedarí. Ako by to však bolo s materskou, keby som k 1.9.2011 dala výpoveď a náhodou otehotniem...platilo by, že pokiaľ som ešte na RD, tak by som mala nárok na materskú z predpokladaného príjmu v pôvodnom zamestaní alebo by sa mi to rátalo nanovo už z druhého zamestanania? Tam budem mať zatiaľ zmluvu na pol úväzku na dobu určitú (jeden školský rok). Od apríla t.r. si platím aj DNP z minima, takže vlastne neviem ako a čoho by sa mi materská rátala. Ďakujem vopred

nelynka
11. júl 2011

ahojte
este mam otazočku, neviete či sa dá DNP vybavit aj na dialku?
ono ide o to, že pracujem v KE a trvalý pobyt mam o 120km dalej a nevychadza mi dochadzat za vybavovackami tam a tu mi povedali, že to musím len na tej sociálke, kam patrím..
či nemáte skusenost že vám papiere poslali poštou alebo mailom a spet ste ich poštou alebo mailom vrátili...