Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
5. aug 2011

@perlaoceanu ahoj, najlepšie by bolo aby ti posunuli o tie 4 dni termín pôrodu a tým by ti mohli posunúť aj materskú, materská musí byť najskôr 26tt+1deň, nárok ti na MD z DNP vznikne ale len z minima... ak by si teda nesplnila tých 26tt

marvelous7
5. aug 2011

Ahojte kočky. chcela by som sa Vás opýtať či mi viete niektorá poradiť ohľadom materskej. som na materskej od 19. júna tohto roku. predtým som pracovala na polovičný úväzok ale platila som si aj DNP zo sumy 1000 eur, čiže 40 eur tuším a podľa toho som si myslela, že mi bude materská vychádzať 600 eur z DNP plus 190 eur akoby rodičovský príspevok keďže z môjho platu mi taká suma nevychádza ale asi som sa mýlila lebo to tak nie je. ja ako laik nechápem tým ich výpočtom denného vymeriavacieho základu. mohla by ste mi to niektorá polopate vysvetliť ak tomu rozumiete? ďakujem

bianca2
5. aug 2011

dik @sandruska81, zistovala som si na dohodu sa to nevztahuje ako na SZCO, takze po 270 zaplatenych dnoch mozem ist na PN.

lucia.kl
5. aug 2011

@marvelous7 ak máš nárok na materskú, tak nemôžeš zároveň brať aj rodičovský. ak si si platila DNp z 1000€ tak máš z toho materskú 60% čo je 600€ - ale ráta sa to na dni v mesiaci, čiže nejakých 19,35€ /deň - čiže ak si bola na MD od 19.6. tak si mala za jún z DNP dostať materskú vo výške cca 251€, další mesiac už to bude za celý. neviem ale ako je to z prácou na polovičný úväzok, že či máš nárok na md aj od tial, ak ti už došlo rozhodnutie, tak tam to máš všetko napísané, že koľko máš materskú na deň...

marvelous7
5. aug 2011

nárok na materskú z práce mám len som si myslela, že keď mi to z platu nevychádza ani tých 190 eur čo dostávajú tie, ktoré nepracovali tak že mi to do tej sumy doplatia či nie?

lucia.kl
5. aug 2011

@marvelous7 ked máš DNP, tak si myslím že nie... tebe sa totiž poistenia zrátavajú a tým pádom ti nemajú čo doplácať, pretože máš materskú vyššiu .... a tých 190€ majú teraz všetky maminy, aj tie čo pracovali...

monicka34
5. aug 2011

@gapa ahojcek, pn vznikla skor 1.6.2001 ako 91 prvý den, vtomdruhom zamestnaní som od 1.5.2011. minuly rok som bola dobrovolne nezamestnana az do doby kedy som nastupila t.j. 15.6.2011, zivnost som mala pozastavenú. Velmi pekne dakujem za rady. Si super!

perlaoceanu
5. aug 2011

@lucia.kl Ahoj, Ja si teraz platim len z minima, nakolko budem mat matersku zo zamestnania. No skor ma zaujima, ci by mi mohli pocitat matersku z predchadzajuceho DNP (vtedy som si platila z VZ 700 eur, ukoncila som ho po nastupe do zamestnania v maji 2010).

perlaoceanu
5. aug 2011

@lucia.kl a da sa posunut termin porodu? Mas s tym nejake skusenosti?

lucia.kl
5. aug 2011

@perlaoceanu no ak si mala nanovo prihlášku teraz, tak ti DNP budú rátať z toho vym. základu, za tých 26tt materská sa zráta z oboch poistení, neviem aký máš VZ zo zamestnania...
a s posúvaním termínu neviem ako to je, ale ak si platíš z minima DNP - tak je asi jedno či to stihneš alebo nie, aj tak ti budú rátať len minimum

pingu1
5. aug 2011

ahojte. baby ako to je ked moja dcera ma 2.5 roka a planujeme druhe /mozno/ ak by som otehu teraz, ja sa musim vratit do roboty na tych par mesiacov co bude moja mala v skolke a ja zasa dovrsim "nastupu na matersku"?

perlaoceanu
5. aug 2011

@lucia.kl No davala som si novu prihlasku, nakolko mi vtedy tvrdili, ze to DNP co som si platila predtym je uz uzavrete. V praci mam vymeriavaci zaklad priblizne 650, preto mi na socialke odporucili uz platit iba z minima, aby som to zbytocne nepreplacala, (kvoli maximalnemu stropu na matersku). Ak som spravne pochopila, teraz mi vypocitaju jednu matersku zo zamestnania a druhu matersku z DNP (iba z toho co si platim teraz, cize z toho minima).

lucia.kl
5. aug 2011

@perlaoceanu hej, materskú ti vyrátaju tak, ale oni to zrátajú a z tej sumy ti vyrátajú... no ale ťa pekne okašlali z tým minimom, lebo k 650€ z práce si si mohla platiť zo 460€ DNP tak by si to mala do maxima,
ale je to teraz jedno, keďže si platíš DNP z minima a podmienku 270dní máš splnenú ale nesplníš podmienku 26tt aj tak ti budú rátať materskú z minima... čo sa DNP ráta...

perlaoceanu
5. aug 2011

no tety na socialnom, druhykrat budem vediet. Vdaka za radu

sandruska81
5. aug 2011

@pingu1 bud do prace alebo ak budes tehu,tak na pn (napr.rizikove tehotenstvo)

pingu1
5. aug 2011

@sandruska81 no to si ma nepotesila. ked to tak ratam, tak mala by som otehu tento mesiac... zrovna mam ovu...hmmm

sandruska81
5. aug 2011

@pingu1 alebo na este napadlo predlzit rd

pingu1
5. aug 2011

@sandruska81 ako predlzit? nerozumiem. mala ma teraz 2,5

amouramour
5. aug 2011

@pingu1 inak nie je to tak, ze ak si uz tolko nerobila tak dostanes len rodicovsky prispevok?lebo myslim na matersku musis za posledne 2 roky mat odrobene, odprispievane?

pingu1
5. aug 2011

@amouramour vcera mi povedala jedna ekonomka, ze to tak nie je. tiez som si myslela, ze je 🙄
ale kazala mi overit si to...

adrioska
5. aug 2011

@pingu1
@sandruska81 Ti to vysvetlila. Ak otehotnies teraz je to na Tebe, ci sa vratis do prace alebo sa das vypisat na PN-ku ako rizikova tehulka. Ak by si aj isla z rodicovskej na matersku, tak na matersku narok mas (ak si zamestnana), lebo aj doba rodicovskej sa rata do nemocenskeho poistenia, nemusis si znova odpracovavat 270 dni, aby si mala narok.

adrioska
5. aug 2011

@lucia.kl ahoj prepac, ze znovu otravujem, snad uz len posledna otazka a budem v tom mat jasno...teraz som na rodicovskej, ak by sa mi podarilo teraz otehotniet a isla by som hned na PN z DNP...rodicak mi konci 5.11., cize teoreticky by som mala nastupit do zamestnania 6.11.(ak by som nebola tehotna), tak od tohto datumu, cize od 6.11. mi zacnu platit PN aj zo zamestnania? dufam, ze som tu otazku polozila zrozumitelne 😅 a vopred diki za odpoved...

lucia.kl
6. aug 2011

@adrioska ahoj. no teoreticky by to tak malo byť,ale skús sa spýtať ešte aj @gapa , tá sa do tohoto lepšie vyzná..

lucia.kl
6. aug 2011

@amouramour
@pingu1 ak si mala nárok na prvú materskú a teraz si na RD, tak ak ti pracovný pomer stále trvá, tak máš nárok aj na ďalšiu materskú v cca rovnakej výške ako bola tá prvá...

pingu1
6. aug 2011

@lucia.kl no mam na nu narok v pripade, ze som ZAMESTNANA, ale to od marca nebudem, lebo robota bola v BA a teraz sa tam vratit nemozem kvoli casu.. mm tam robi ale chodi domov o 7 vecer. kde si ja to mozem dovolit? 😖

sandruska81
6. aug 2011

@adrioska, @pingu1 Toto je môj názor. Ak pracovný pomer trvá a treba po RD nastúpiť do práce, tak myslím, že na PN môžte ísť, veď ste normálne v pracovnom pomere. A v prípade, že by Vám dali prvý deň v práci výpoveď, tak v ochrannej lehote môžte ísť na PN. Ak sa však PN preruší (napr. z PN na OČR, alebo z PN na PN), tak v tomto prípade neviem, či je už nárok na nejaké peniaze z tej druhej PN/OČR (toto naozaj neviem), alebo či tam zasa nie je nejaká ochranná lehota. Takže po RD - buď do práce, alebo na PN, alebo predĺžiť RD (tá je buď platená alebo neplatená - to záleží od zdravotného stavu dieťaťa). Ale myslím, že viacej sa oplatí PN. Pingu1 - dostala si výpoveď počas RD, keď píšeš, že od marca nebudeš zamestnaná, alebo len vieš, že ti ju dajú? Ak ti ju dajú - tak by som to riešila PN. TOTO je MôJ názor, ak máš @lucia.kl alebo niekto iný, iný názor, povedz - nejako sa potom z toho spoločne dostaneme 🙂

lucia.kl
6. aug 2011

@sandruska81 ja s tebou súhlasím...

lady24
6. aug 2011

Ahojte. Chcem vás veľmi pekne poprosiť o radu. Od 20. apríla 2011 si platím DPN z maximálneho vymeriavacieho základu, čiže nejakých 49,13 eur. Termín pôrodu mi vychádza na 11. marca 2012. Podľa mojich výpočtov by som mala tých 270 dní splniť aj s rezervou (ak sa bábo nenarodí skôr). Nie je mi však jasné to s tými 26 týždňami, preto by som sa chcela opýtať vás, pretože vidím, že sa vyznáte. Veľmi pekne ďakujem za radu.

solinkarka
6. aug 2011

@lady24 kedy ti vychadza ze mas splnenych tych 270dni??

lucia.kl
6. aug 2011

@lady24 tých 26tt musíš mať splnených najneskôr deň pred nástupom na materskú... čiže tebe to uplynie niekedy v októbri, takže to máš v pohode a do pôrodu stíhaš všetko, len v žiadnom prípade neprerušovať alebo sa neodhlasovať, počas MD nemusíš platiť... ono to totiž je tak, že 26tt pred nástupom na materskú musí byť poistenie aktívne...