Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

solinkarka
1. sep 2011

@gapa uz neviem koho nazor brat....napisem do tej poradne SP

kukucka26
1. sep 2011

neviem ja som tym uz presla kamosku mam v SP a je to do nastupu na MD

gapa
1. sep 2011

@kukucka26
napíš tvoje údaje. To je blbosť, do dna pred pôrodom. Ak ti 270dní uplynie v obd. od nástupu na md do pôrodu, tak po predložení rodného listu na soc. (z neho vidia, či si podmienku splnila alebo nie), ti doplatia materské.

je to na 100%

tu ti kopírujem priamo zo zákona o sociálnom poisteni !!!

MATERSKÉ
Podmienky nároku na materské
§ 48
(1) Poistenkya, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené diea, má nárok na
materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej
270 dní.
(2) Poistenkyni vzniká nárok...

máš to tam jednojednoznačne. PRED PôRODOM!!!!!

veeron
1. sep 2011

Ahojte, chcem sa spytat, od 16.8 som sa dala dobrovolne poistit k materskej a mam si platit z vymeriavacieho zakladu 452,75 eura sumu 19, 92 euro. Kedze mi papiere dosli na miesto Trvaleho pobytu, a tam sa nezdrziavam, sa chcem opytat, ake udaje potrebujem na zaplatenie ciastky cez internet baking-c.uctu, VS - Identifikacne cislo? este nieco? A tuto sumu mam za august zaplatit do 8 dna nasledujuceho mesiaca... Mam zaplatit celu sumu 19, 92 alebo len cast? Dakujem

darinkazv
1. sep 2011

@veeron ahoj, ja si platím od 10.5. a keď prišli papiere, tam bola vypočítaná alikvotna časť od 10teho do konca mája. a podtým bola suma, ktorú mám poukazovať potom pravidelne už vždy za celý mesiac. ja tiež platím cez ib. ono by bolo najlepšie, keby sa ti k tým papierom podarilo dostať. tam máš všetky údaje. 😉

veeron
1. sep 2011

@darinkazv Dakujem velmi. Chcem si dnes zavolat domov k rodicom, aby mi nadiktovali udaje...preto som chcela vediet co potrebujem... Inak drzim ti palce, vidim ze si tehotna... tak vela zdravicke tebe a mimcu. Ja zial som akurat mesiac po potrate... v 5 mesiaci...takze musim cakat aspon pol roka, tak si aspon taketo veci nzariadujem... musim nieco robit, lebo by som sa zblaznila.. "o) Diky

darinkazv
1. sep 2011

@veeron ďakujem. a je mi ľúto, čo sa ti stalo :( ja som potratila na začiatku tehu a veľmi ťažko som to znášala, tak si viem predstaviť, že tvoja bolesť je sto rázy znásobená. ale držím palce, nech sa bábo potom zadarí na prvý šup a nech sa môžte tešiť z malého drobca, ktorý zahojí všetky rany. 🙂 my sme si po potrate počkali na drobca skoro dva roky, ale o to väčšia bola radosť. a teraz toto drobča šup na prvý šup 🙂 tak držím palce 🙂 😉

murinko82
1. sep 2011

ahojte baby 31.8.2011 som bola na socialke navysit DNP a pani pri okienku ma odradila ze si mam dobre premysliet ci si chcem navysit DNP lebo ze od januara sa meni zakon a chcu to uplne zrusit (pracujuci nebude mat narok si platit DNP) a teraz neviem co dale platim si to od marca a bojim sa ze ked si to navysim pridem o vac penazi a prave citam co pise kajuska09 ze je tam nejaka ochranna lehota 8 mesiacov je to pravda prosiiiiiim poradte mam cas na zemenu do konca mesiaca Dakujem

darinkazv
1. sep 2011

@murinko82 nie je tých 8 mesiacov ochranná doba do vzniku nároku na vyplácanie dávky z DNP? ja som tiež niečo také počula.

murinko82
1. sep 2011

@darinkazv takze nam len ostava cakat ci to schvalia alebo nie ☹

marianne
1. sep 2011

Gapa, prosim ta, do tych 270 dni sa pocitaju aj dni ked som napr. na PN, OCR? Viem ze vikendy a sviatky ano.
Vdaka.

marianne
1. sep 2011

A pocitaju sa tam do 270 dni aj dovolenky?

gapa
1. sep 2011

@marianne
aj počas čerpania riadnej dovolenky trvá nem.poistenie zamestnanca. NP sa prerušuje napr. počas čerpania neplat. volna, pri očr od 11dna tej istej očr, PN až po uplynutí 52týž. od vzniku tej istej pn.

darinkazv
1. sep 2011

@marianne ty si poistenie platíš 30 dní či si PN, OČR alebo máš dovolenku 😉

@murinko82 ak aj schvália zákon od januára, tak ja na materskú nastupujem koncom marca, tak mne to vydá. horšie je to v tých prípadoch, kde si ľudia platia roky, no do toho augusta sa im nepodarí ísť na materskú ☹ bohužiaľ si skôr myslím, že ten zákon schvália. jedinú vec, ktorá bola v tomto štáte ako tak dobrá, aj to schvália. a že podpora mladých rodín. ach jaj 😒

marianne
1. sep 2011

Dakujem za odpoved gapa. Darikazv, preco 30 dni? Islo mi o to, ci budem mat 270 dni do porodu a medzitym som brala PN,OCR aj dovolenky

darinkazv
1. sep 2011

@marianne každý mesiac si platíš plný počet dní. tak to bolo myslené. do tých 270 dní sa ti rátajú aj dni PN, 0ČR aj dovolenky

marianne
1. sep 2011

Ok baby vdaka

bianca2
1. sep 2011

baby, ja si dobrovolne platim NP a sla som na teraz choru. pocas chorej si NP nemusim platit, ale zdravotne poistenie ano? pracujem na dohodu takze si sama platim zdravotne poistenie aj dobrov.nemocenske poistenie. dik.

gapa
1. sep 2011

@marianne
ak ide o dnp, tak tam neexistuje žiadne prerušenie dnp. Ak si prihlásená, tak dni bežia až do odhlásenia. Predtým som ti odpovedala na nem.poistenie zamestnanca.

nikasv29
1. sep 2011

ahojte baby, mám jednu otázočku. S manželom plánujeme bábo a chceli by sme si platiť DNP lenže ja robím na dobu určitú a po ukončení tejto doby mi opäť predlží prac. zmluvu na dobu určitú. Mám aj ja nárok na platenie DNP? a ak áno musím dávať nejakú žiadosť aj zamestnávateľovi? Ďakujem za skorú odpoveď 🙂

obedwix
1. sep 2011

je možne že ak sa nezaplatí načas platba DNP že možu nepriznať MD?

ninan2
1. sep 2011

@obedwix ano, v case posudzovania naroku na MD nemozes mat v SP nedoplatok...

ninan2
1. sep 2011

@nikasv29 jasne, DNP si mozes platit aj ty, zamestnavatel s tym vobec nic nema a nijak sa mu to teda ani neoznamuje.

obedwix
1. sep 2011

@ninan2 ja nevravím o nedoplatku ale o neskorej platbe...napr. ma sa platit do osmeho dna daneho mesiaca a par krat sa zaplati napríklad 15teho

ninan2
1. sep 2011

@obedwix no ale z ich pohladu je predsa neskora platba nedoplatok... (Ak by to napr. riesili 14teho). Kazdopadne sa to tyka iba posledneho mesiaca, ta platba je dolezita, aby bola nabehnuta vcas na ich ucte.

mandm
2. sep 2011

@lucia.kl netrap sa, poradila si ako si vedela 😉 ja som sa tiez nespolahla len na jeden zdroj ale kamaratka sa nato pytala priamo v pobocke par mesiacov predomnou a povedali jej, ze sa moze podat PN z DNP aj dodatocne a zrazu robia problemy. Dam vediet ako to dopadlo...

zuzuli27
2. sep 2011

ahojte baby chcem sa spytat som na pn od 28jula dostanem uz tento mesiac peniaze? a kedy chodia na ucet? dakujem

lucia.kl
2. sep 2011

@zuzuli27 ak si PN od 28.7. tak si mala peniaze už dostať okolo 15 - 20.8. - teda ak si odniesla aj prechodku na konci mesiaca... za august by si mala zas dostať peniaze okolo 15.9. ale zas bolo treba odniesť na konci augusta prechodku - podla toho či si PN zo zamestnania alebo z DNP, zamestnávatelovi alebo do sociálky..

zuzuli27
2. sep 2011

@lucia.kl aha lebo som odniesla a za august som nic nedostala aj mi prisiel papier domov kolko budem dostavat a peniaze nikde tak som myslela, ze az v sept. pridu prve 😠 a som DNP

lucia.kl
2. sep 2011

@zuzuli27 najlepšie sa spýtať na sociálke, ak ti došlo rozhodnutie až po 15.8. tak dostaneš peniaze spolu až v septembri...