Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ursula5
19. sep 2011

@michaelapillarova ak si to začneš platiť tak by si nemala byť ešte tehotná vtedy to vyjde určite 😉

katkarv
19. sep 2011

@bubulka722 jednoducho nas chcu zdrat,nieze budeme mat nieco kus na viac.Ja opatrujem dceru a platim si DPO uz druhy rok,no od 18.8.2011 z maxima kedze som tehu.

jarka62
19. sep 2011

@sln1ecko2 mám otázočku, platím si od 25.5.2011 bábätko sa nám ešte nezadarilo, oplatí sa mi to ešte platiť?? Lebo ak teda neporodím do 31.8.2012 tak som to bytočne platila, ak chápem správne 🙂

v555
19. sep 2011

Ja si DNP platím už štvrtý rok,chystám sa na svoje X-té IVF.Je to fakt nespravodlivé,že to idú zrušiť.Nech sprísnia podmienky ale nech to nerušia.No je to fakt jedno čo si ja prajem,naša SKVELÁ vláda si aj tak spraví čo chce.A toto zrušia na 100%,veď prečo by mali pomôcť keď nemusia,škoda,že som sa nenarodila ako Rómka 😠

gapa
19. sep 2011

@lucia1983
ak by neschválili, čo planujú, tak sa to dá. Ak si len v 6tt a by si sa nprihlásila na dnp a na md nastúpila až po upylnutí 26týž. od prihlásenia na dnp a to najneskôr 6týž. pred očak.termínom pôrodu (samozrejme ani neporodila skôr), tak by sa ti vznikol nárok z tohto vym.základu (ak nemáš iné nem.poistenie a v súčte nepresahuješ maximum)

Ak by schválili presne, čo navarhujú, tak je problém. Lebo ti skončí dnp 31.12.2011 a nesplnaš 26týž a teda materské by bolo z minima, lebo od prihlásenia teraz do 31.12.2011 nesplníš 26týž. a ani pri novom prihlásení od 1.1.2012 by si nestihla tých 26týž.
Jedine, že by ešte vymysleli nejaké prechodné ustanovenie a nerátalo by sa 26týž. nanovo pri novom prihlásení od 1.1.2012, lebo práve maminy, čo by platili aj do 31.12.2011 a aj od 1.1.2012 (ak splnajú podmienky ustanovené novým zákonom) napr. z maxima, ale nesplnili 26tžý, tak je to pre ne dosť drsné.

silviabn
19. sep 2011

@basika počas MD nemôže poberať aj PN ani OČR,iba počas RD.

silviabn
19. sep 2011

@monica_l Nárok na nemocenské pri PN alebo na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN alebo pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia.Čiže podmienku budeš spĺńať 🙂

monica_l
19. sep 2011

@silviabn dakujem ti velmi pekne za odpoved 🙂 len potom nesplnam podmienku platenia DNP minimalne 26 tyzdnov...totiz si ju platim od 6 jula a 26 tyzdnov bude niekedy koncom januara 2012...cize fakt som zvedava ze ked prejde ten zakon ale budem sa modlit a verit ze neprejde, tak neviem ako to vyriesia...

adika11
19. sep 2011

Ahojte, vzhľadom na to, že by som aj ja chcela mať už čoskoro bábetko, rozhodla som sa dobrovolne pripoistiť, dnes som bola na sociálnej poistovni a dala som si doplácať do maxima, ale ako som sa tu teraz dočítala, bude to už zbytočne????Prosím o radu, mám to vôbec začať platiť ak sa ma to už nebude týkať???Čo potom s tými peniazmi čo zaplatím do konca roka???Prosím o radu.Ďakujem veľmi pekne.

adika11
19. sep 2011
elizabeth1011
19. sep 2011

ahojte.
chcem vas poprosit o radu.
Bola som zamestana 3roky pred otehotnenim, 18.1.2010 som dala vypoved a v marci som otehotnela.*V 5tt som sa prihlasila na DNP z maxima. doteraz si to platim(aj ked neviem ci popri MD a Rd sa to ma platit... a v marci 2012 by sme chceli otehotniet znova...
Opytat sa chcem ci sa mi to uz neoplati platit a mam to zrusit??, vlastne pojdem z RD na MD...
dakujem

silviabn
19. sep 2011

@monica_l no to este nevieme niktora presne ake zakony budu platit.ak to zostane tak ako teraz,tak vsetko splnas.mna by tiez porazilo keby to uplne zrusia a kopec penazi vyhadzujem ☹

poki10
20. sep 2011

@paula123 no vidis 🙂 🙂 🙂 co som hovorila 🙂

lucia.kl
20. sep 2011

@elizabeth1011 popri MD si platiť nemusela - takže ak si platila - tak si požiadaj o vrátenie preplatku.. no a čo sa týka platenia teraz dalej, to ti nikto nevie zaručiť čo bude od nového roka...

sln1ecko2
20. sep 2011

jarka62, podľa pripravovanej novely musíš mať splnených tých 270 (cca 9 mesiacov) dní platenia DNPO k 31.12.2011, to znamená že v tvojom prípade to bude k danému dátumu len cca 7 mesiacov, takže ak by prešla novela zákona v tejto podobe ako to oni navrhujú, tak to platiíš zbytočne. Je ešte otázne, ale či pracuješ, alebo si nezamestnaná. Pre nezamestnané a ženy SZČO bez vyhovujúceho príjmu bude platiť (kedˇže nie sú povinne nemocensky poistené), že si môžu platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, ale v spojení aj s iným poistením (nebude možne sa poistiť len na DNPO, ale v kombinácii napr. s docodkovým alebo nezamestnaneckým) a so zvýšenou percentuálnou sadzbou-myslím, že navrhujú až 19%.

michaelapillarova
20. sep 2011

ach ta nasa vlada je riadna .... keby to bolo opacne, tak nas aj zavru, keby sme nevratili im peniaze, ale tak je to v pohode, ved zas ziskali od ludi peniaze, tak preco by ten zakon aj nezrusili, hruza ☹

dzudka
20. sep 2011

@gapa
@monica_l
je to na prd ja budem splnat tych 26tyzdnou az 24januara 2012 cize ziadne maximum sa nebude konat ked prejde novy zakon......a cize oni ma okradaju o prachy a nakoniec nebudem mat ja nic z toho...
som z toho uplne vykolajena a hotova ze co s nami bude s tymi co to platia dlho a urobili zmenu....

Myslite ze by nemusel prejst ten zakon ze by vobec nebola zmena?

monica_l
20. sep 2011

@silviabn Jaaj ani mi nehovor...je to na porazenie...

monica_l
20. sep 2011

@dzudka je to fakt otrasne...najhorsie je ze pan Mihal pomahal kluckovat v zakonoch a teraz ked je vo vlade tak sa mali mat zeny este lepsie ale kdeze kazdy sa musi ukazat ako vie setrit pre stat ale samozrejme na ukor normalnych ludi lebo tych sa to tyka najviac...ale oni taketo starosti nemaju totiz to co dostava zena almuznu v podobe RD tak im by to stacilo tak najviac na 3 dni, cize oni a ich rodiny su zabezpecene tak naco? Skoda sa rozculovat...

ludinka
20. sep 2011

@adika11 ak ten zakon naozaj prejde tak tvoje peniaze su naozaj vyhodene do vzduchu, pretoze ak by si aj sla na matersku v roku 2012 nebudes mat splnenych 270 dni v roku 2011, tym padom ti je to zbytocne

tinoka
20. sep 2011

Dievčatá nezabúdajte že materská z DNP sa ráta z vyplatených 270dní ale mesiac pred nástupom na materskú dovolenku. Radšej si začnite platiť o dva mesiace skôr než otehotniete.

lucia1983
20. sep 2011

@gapa
@tinara23 dakujem 😉

sevzuz
20. sep 2011

@tinoka ????????
ked nemas iste ze podmienku 270 dni splnis pred porodom tak socialka caka s vyplacanim az do dna porodu ci podmenku splnis, a nie mesiac dopredu ze musis mat splnenu podmienku 270dni!

katula77
20. sep 2011
luciferova
20. sep 2011

prosim vas, citujem mihala z dneseho rozhovoru na topkach, kto mi to vysvetli?
"od 1.1.2012 nebude stacit z vymeriavacieho zakladu zaplatit poistne len 4,4%, ale pri dobrovolnom poistení si obcan musi "kupit" cely balik socialneho poistenia so sadzbou 19%. Takze spekulovat sa bude tazsie.

katarina104
20. sep 2011

ahojte, neviete niečo nové o zákone DNP? idem na materskú až niekedy v marci 2012 a platím si poctivo už 2 roky, bude z toho niečo ďakujem 😉

katarina104
20. sep 2011

@luciferova čo to znamená pre nás čo si platím DNP teraz, že ho môžme rovno zrušiť???

katarina104
20. sep 2011

jozef.mihal@employment.gov.sk
máme mu písať, tak baby do toho 😉

luciferova
20. sep 2011

@katarina104 co ja viem? ved preto sa pytam 😀

alubinka
20. sep 2011

takze ak som spravne pochopila, dobrovolne sa pripoistit budem moct len ak nebudem pracovat?