Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jajuuus
26. sep 2011

a ešte mi prosím poraďte, ako si vyrátam, koľko cca budem dostávať PNku...
ale prosím taký vzorec, ako pre debila 😀 ja sa hanbím, ale vôbec sa do toho nevyznám... 😅

gapa
26. sep 2011

@angieska
o preplatok môžeš samozrejme požiadať, vrátia ti ho. Ak chceš pokračovať v dnp, tak by som sa neodhlasovala, lebo si len znížiš vym.základ z dnp a oddiališ splnenie 26týž. od posledného prihlásenia. O možných zmenách predpokladám si čítala, tak ak by sa uskutočnili, záleží, či budeš mať 270dní splneých pri ukončení dnp a tiež či uplynie aspon 26týž. k ukončeniu dnp, tiež či budeš tehotná a či ti po ukončení dnp nevznikne nové nem.poistenie (ak by vzniklo nové np po ukončení dnp, ochranná lehota z ukonč. dnp nebude plynúť).

gapa
26. sep 2011

@aninka666
na vznik nároku na materské, či nemocneské z dnp musíš splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v obd. dva roky pred pôrodom/vznikom pn. Ku dnom trvajúceho dnp možno prirátať aj dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia v tomto období. tj. bude podstatné, či túto základnú podmienku splníš.
a áno, potom treba od lekára 2x pn-ku resp. 2x žiadost o materské. 1x pre zamestnávatela a 1x pre dnp=soc.poistovnu podla trv.pobytu.

darinkazv
26. sep 2011

@gapa ak ten zákon prejde, tak mohlo by stačiť mať ku koncu roka splnených 26tt k ukončeniu dnp alebo bude musieť byť aj 270dní už ? ☹ lebo 26tt určite splním ku koncu roka. ale dnp budem mať ku koncu roka len 236dní. ☹

cigaretka5
26. sep 2011

@gapa nevies nahodou ako bude prechodne ustanovenie novely- k prejde pre vypocet VZ pre rok 2012 - mam na mysli ze ak je teraz VZ minuly kalendarny rok- ak poistenie trvalo cely rok, tak podla mojich info a logiky , ak pojdu baby na MD v 2012 a splnia podmienku na DNP 26 tyzdnov + 270 dni tak by sa MD mala ratat aj z tohto nie?

gapa
26. sep 2011

@domeli
podmienku 270dní treba splniť aj z dnp zvlášť. Ku dnom trvajúceho nem.poistenia možno podla terajšíeho výkladu sp prirátať dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia (nie trvajúceho). Tj. nestačí splniť len podmienku 26týž. pred nástupom na md (to je podmienka, ktroá rozhoduje o tom, či sa ráta nem.dávka z pravdep. alebo zo "skutočného" vym.základu, no nie je to podmienka, ktorú ak nesplníš, nemáš nárok na materské)

cigaretka5
26. sep 2011

@darinkazv nie somcelkom v obraze kedy nastupujes na MD- ale to je ta otazka prechodneho ustanovenia, niekde som citala - myslim ze v navrhu novely zakona o soc poisteni pre 2012 , ze ak ide zena na MD v 2012 tak jej vyska MD je vypocitana z vymeriavacieho zakladu predchadzajuceho kalendarneho roka , ak splnila obe podmienky . Takze podla mna 26 aj 270 ide o to ako bude upravene toto prechodne ustanovenie .kedy mas nastup na MD?

cigaretka5
26. sep 2011

@jajuuus pn je 50 percent z VZ z akeho si platis nemocenske

jajuuus
26. sep 2011

@cigaretka5 ale ja neviem, z akého VZ si platím DNP... 😅 keď som si to hodila do tej kalkulačky, čo má SP na nete, tak mi to vyšlo, že VZ je 540€ a platím mesačne 23,76€ (som zamestnaná)...ale ja neviem, či je to ozaj tak...

gapa
26. sep 2011

@darinkazv
podmienka 270dní je prvoradá. Bez toho nárok nevznikne. NO možno prirátať aj dni iného ukonč. nem.poistenia, vraj (aj ked sa na ich stránkach píše, že možno prirátať ukončené k trvajúcemu, ale "vraj" aj k tomuto ukončenému možno), ale samozrejme, ak vznikne nové np po ukončení dnp, tak ochranná lehota z ukončeného dnp prestane plynúť.
Uvidíme, aká bude ale konečná verzia zákona, resp. či to schvália.

lula18
26. sep 2011

ahoj, potrebovala by som poradiť. uvažujem nad dobrovoľným zdravotným pripoistením v soc. poisťovni
(keďže by som v blízkej dobe chcela otehotnieť). po pravde moc sa tomu nerozumiem i keď som už v poisťovni bola. pani pri okienku nebola moc zdielna a tak mam chaos. moja situácia je nasledovná: pracujem od roku 2002, prácu som prerušila počas MD - nov. 2007 do jan. 2009. Od feb. 2009 pracujem opäť a momentálne je moja hrubá mzda okolo 630 eur. ako by to bolo v mojom prípade keby som otehotnela? akú sumu si mám dobrovoľne priplácať(aké je min a max) a koľko by som dostávala potom materskú? tu sumu by som dostávala celé obdobie počas materskej? je mi jasné, že pripoistena musím byť 270 dní kým porodím. no ostatné veci ohľadom tohto mám nejasné. ďakujem veľmi za radu

gapa
26. sep 2011

@cigaretka5
neviem ako presne to myslíš, ale ak budú v ochrannej lehote po ukončení NP (ak po ukočení dnp vznikne nové np, tak prestane plynúť OL) , splnia podmienku 270dní, zplatia všetko v splatnosti do 8.1. tak im nárok vznikne (aspon podla prvotného návrhu zákona). Podla toho,či splnia 26týž, či nie, tak bud z minima alebo zo "skutočného vz" v rozhod. obodbí (záleží kedy vzniklo np, kedy zaniklo, príp. kedy žiada o nem.dávku).

bapi1
26. sep 2011

@cigaretka5 @jajuuus prvé tri dni je 25 % a ostatné dni 55 % - nie?

cigaretka5
26. sep 2011

@bapi1
@jajuuus prepacte som sa pomýlila, z DNP je 55% od prvého dňa, iná je situácia pri PN od zamestnávateľa

jajuuus
26. sep 2011

@bapi1 ja som z toho debil ☹

cigaretka5
26. sep 2011

@gapa no išlo mi o to, či si sa nedostala k nejakej inej ďalšej novele. ale podla tvojej odpovede nie. Dakujem 😎

cigaretka5
26. sep 2011

@jajuuus nečítam moc dozadu tak mi prezraď a, si zamestnaná aj si platíš DNP:?

cigaretka5
26. sep 2011

@lula18 ja osobne by som na tvojom mieste už DNP tento rok neriešila, podľa súčasne platného zákona to nestihneš a novela , podla mňa s minimálnymi úpravami prejde, zruší možnosť špekulatívneho do poisťovania

darinkazv
26. sep 2011

@cigaretka5 čo sa týka aktuálneho zákona, v tom mám jasno. išlo mi v tej otázke, čo ak schvália ten zákon. ak ho schvália, tak som v keli, lebo ku koncu roka 270dní splnených mať nebudem ☹ na materskú nastupujem koncom februára. 270dní dnp budem mať splnených začiatkom februára. konkr. 3.2.2012

gapa
26. sep 2011

@cigaretka5
nemám čas to sledovať, čo sa deje v parlamente. Ale predpokladám už tam nejaké zmeny určite navrhli.

cigaretka5
26. sep 2011

@gapa jasne sak ani ja moc, nie i keď by som mala 😀
Ja len či si náhodou nechytila nejakú zásadnú zmenu

cigaretka5
26. sep 2011

@darinkazv nevešaj hlavu , podľa všetké spadneš do prechodného ustanovenia a to ešte nie je celkom jasne

darinkazv
26. sep 2011

@cigaretka5 veď uvidíme, čo sa bude diať 😉

gapa
26. sep 2011
jajuuus
26. sep 2011

@cigaretka5 tak som to skopírovala 😵
od 4/2009 až do 6.9.2011 som si platila DNP - minimum - cca 14€... 6.9. som urobila odhlášku a hneď od 7.9. prihlášku na DNP cca 23,76€ (keďže som zamestnaná)... takže ak to správne chápem - ak pôjdem teraz na PN, budem dostávať PN ako keby som si platila DNP z minima (tých 14€), však?
no a dnes som bola za tou pani na SP, venovali sa mi až dve a boli fakt milé (čo sa u nás nestávalo)... dokonca mi povedali, že keď nastúpim na PN, tak ako chcem od 28.9.2011, mám ostať PN až do nástupu na materskú (do 31.3.2012), lebo že keď začnem PNkovať v tomto roku, PN z DNP mi pôjde až do ukončenia PN (do toho 30.3.2012)... aj napriek tomu, že by sa prijal nový zákon o zrušení, že ten, kto začne PNkovať v tomto roku, bude mu musieť dobehnúť PN aj z DNP...

mima595
26. sep 2011

@jajuuus - PN je prve 3. dni 25% z VZ a dalsie dni 55%

sevzuz
26. sep 2011

@gapa ahoj poprosim ta o nejake rady, ale aj ine kocky ak mi budu vediet poradit🙂
od 4.1.2011 som DNP a to som si zacala platit z rozdielu medzi hrubou mzdou a max. vymeriavacim to vychadzalo nejakych 350€ a teda som odvadzala 15€. 19.4 som bola podat odhlasku a k 20.4 znovu prihlasku z maxima aby som mohla ziskat aj max. vysku PN-ky.
270 dni poistenia mi uplynie 1.10.2011 ale 26tt od druheho prihlasenia mi uplynie az 19.10.2011, teraz ma zaujima, ze ak k 3.10.2011 nastupim na PN-ku bude mi vyplacana aspon z toho minima, alebo mi PN-ka bude vyplacana az od 19.10.2011 a to z toho maxima, alebo z priemeru?

dalsia vec je ze ak DNP do buduceho roku zrusia a tym padom nevyuzijem tu max PN co som "planovala" aj po materskej tak pre mna ma skor vyznam si dat vyplatit to co som platila navyse spat, nie? lebo mi stacilo si doplacat len z rozdielu, apropo zamestnavatel mi pocas tohoto roku spatne k 1.1.2011 upravil mzdu a rozdiel medzi max. vym. zakladom a mojou mzdou je len nejakych 220€ stacilo mi platit si pripoistenie len z tejto sumy, alebo si musim platit minimalne z toho minima?

dufam, ze som aspon trosku zrozumitelna🙂 a dakujem vopred za odpoved 😅

bobocka
26. sep 2011

@gapa.od 1.8.2011 si platim dnp koli materskej.momentalne som na rp s 2 rocnym synom.na matersku narok nemam,lebo uz zamestnana nie som.preto to dnp,kedze sa nam hadam v dohladnej dobe zadari mimco.no zachytila som,ze sa ma od noveho roka dnp rusit?? to co??? aky to bude mat na mna dosah? ak otehotniem tento rok a aky ak otehotniem az buduci? co tie peniaze co tam uz su? platim si z maxima ,teda skoro 50euri mesacne co nie je mala suma a slak ma trafi ak to platim uplne zbytocne a prepadne to 😠 mam to zrusit ci ako mam teraz postupovat?dakujem za odpoved

bapi1
27. sep 2011

@bobocka ak si nezamestnana,tak ty mozes pokracovat v dnp ale bude sa platit viac. Ma byt 19%,ale neviem z akeho vz,pretoze dnp bude v baliku s viacerymi poisteniami.

kukucg
27. sep 2011

Kocky ja viem ze to asi neni jasne ako vsetko bude, ale keby prijali ten nestatsny zakon, a ja by som sa znova poistila od 1.1 na ten cely balik, ale na min. VZ , tento rok si platim z max. VZ a v aprili by som mala rodit matersku mi vyrataju ako??