Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivuss01
1. okt 2011

@gapa dakujem za odovede 🙂

gapa
1. okt 2011

@annanatalia
to je predčasná otázka vzhladom na možnú zmenu od 1.1.2012. Podla terajšieho zákona, ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš do 8tt a na md nastúpiš až po uplynutí 26týž, od tohto posledného prihlásenia a ani neporodíš skôr ako po uplynutí 26týž, tak je nárok na materské z tohoto posledného vym.základu. Ale či to bude platiť aj v r.2013???? Uvidíme, ako bude fungovať dnp po 1.1.2012, či ozaj každé dobr.poistenie zanikne dnom 31.12.2011?

jankasz
1. okt 2011

@bobocka no to by zaujimalo aj mna,tiez som si chcela platit od januara maximum,lebo chceme babo,ale ak to zrusia,nemusim si platit ani to minimum co platim teraz....neviem co mam robit 😒

kepassa
2. okt 2011

baby prepacte ak ste to sem spomenuli ale nestiham vobec citat poradte mi prosim, od 1.juna 2011 si platim DNP z najvyssieho vymeriavacieho zakladu, som tehotna a termin mam 10.5.2012 do konca tohto roka nebudem mat splnenu podmienku 270 kalendarnych dni poistenia, platim si to este len styri mesiace. Budem mat narok na matersku alebo nie? novym rokom sa toto zrusi? mam v tom zmatok, dakujem

annanatalia
2. okt 2011

@gapa
Dakujem za odpoved si super, nikto mi v tom nevedel poradit a ani na socialke nic nevedia 🙂 Teraz som mimo co sa ma DNP rusit?,nesledujem zakony tak neviem.Ak mozem tak sa ti ozvem ci tie zmeny v DNP nastali v to Novom roku,prajem pekny den.

sashabb
2. okt 2011

@kepassa ak by schválili daný návrh a nebudeš mať do konca roka zaplatených tých 270dní, nebudeš mať nárok na MD z DNP.

drosera
2. okt 2011

@kepassa ahoj..sme na tom s tym platenim DNP aj terminom takmer podobne...ak to zrusia, bude to velmi nepekne voci tym mamickam, co si to zacali platit, ked o tomto este nevedeli..aspon voci nam by to mohli este zohladnit, ved to sa nerobi menit pravidla pocas hry ☹ ved to je potom, akoby sme tie peniaze vyhadzovali do kosa.. 😠

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kikusik88
2. okt 2011

@gapa ahoj, prepac ze otravujem, od januara zhruba si chcem zacat platit nemocenske a zacat pracovat na babatku, no neviem ako to ma byt od 1.1.2012?? bude sa daco menit? ci si mam zacat platit uz do decembra aby som mala poistku ze ked to od januara zrusia, tak mne to nechaju lebo som bola este v starom roku? ci je to blbost?? neviem co mam robit 😖

katarina104
3. okt 2011

"Čo sa týka ženy, ktorá v súčasnosti platí povinne aj dobrovoľné nemocenské poistenie kvôli vyššej materskej od 1. januára 2012 jej dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne. Výška materského sa jej však vypočíta podľa toho, ktoré obdobie jej bude určené ako rozhodujúce obdobie pre výpočet materského, a to závisí aj od toho, kedy jej nemocenské poistenia (dobrovoľné a povinné) vznikli.
Ak do určeného rozhodujúceho obdobia bude patriť aj obdobie jej dobrovoľného nemocenského poistenia a z tohto poistenia získa obdobie nemocenského poistenia najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch, poistné na toto poistenie zaplatila v správnej výške a včas, dávku jej Sociálna poisťovňa vypočíta aj z tohto poistenia."
A ešte to je dobré, takže sa nemusíme báť, tie čo si platíte už dlhšie.

Zmeny v ochrannej lehote
sa skracuje zo 42 dní na 7 dní
sa predlžuje zo 6 mesiacov na 8 mesiacov v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva
bude plynúť aj pri zániku nemocenského poistenia z dôvodu jeho prerušenia

luna22
3. okt 2011

Ja si dlho platím DNP a som na rodičovskom tak teraz to mám zrušiť? Mám to iba kvoli PN a OČR.

06lienocka
3. okt 2011

@katarina104 ahoj ja by som ta poprosila o radu ja si platím dobr.nem.poit.od 1.8.2011 a planujeme na rok dieťatko čo by bolo pre moj prípad najvýhodnejšie dakujem ti krasne pekny den

gapa
3. okt 2011

@kikusik88
má sa meniť, no nepoznáme konečnú verziu zákona, tj. nič sa nedá garantovať teraz. Už je tu toho popísaného dosť, no nemusí to byť od 1.1.2012 presne tak.

katarina104
3. okt 2011

@luna22 ak si na rodičovskom tak načo platíš, neplať, to si oslobodená od platenia, nič neruš, uvidíš ako bude 😉
@06lienocka moja rada by som ti poradila, ale to nikto nevie, aký zákon bude 😒 ak prejde ten zákon, na ten balíček asi mať nebudeš, takže sa ti neoplatí 😒

06lienocka
3. okt 2011

@katarina104 ano ja vie ale kedy sa to dozvieme kedy sa to ma schvalovat či sa už teraz pokúšat o babulko alebo počkat?niekedy rozhoduju dni

bapi1
3. okt 2011

@katarina104 blbost-ak si na rd,tak dnp platis,len ak si na md alebo cerpas nemocenske tak neplatis.

06lienocka
3. okt 2011

ja som nezamestnana

luna22
3. okt 2011

@katarina104 že vraj si oslobodená, keď si na materskej, ale nie na rodičovskom

kikusik88
3. okt 2011

@gapa a kedy presne sa to ma schvalovat??? a kolko potom vide ten balicek? o aku sumu sa jedna??? teda myslim vsetky tri poistenia dokopy? 😖 cakam na babo ako hladna a ked sa rozhodneme tak mi maju zrusit aj poslednu nadej na prilepsenie....des 😠

zuuzzu
3. okt 2011

Ahojte, idem sa aj ja s vami poradit. DNP som si začala platiť vo februári 2011. Momentálne sa pokúšame o baby a dúfame, že do konca roka sa nám to podarí. Ako tu čítam, DNP sa bude od nového roka rušiť. Takže, ak by som DNP doplatila ešte do konca decembra, vyšla by mi materská? Malo by to byť 10 mesiacov platenia. Tak sa snáď vojdem do tých 270 dní, nie? Ďakujem.

gapa
3. okt 2011

@kikusik88
neviem, nesledujem to tak presne, či koncom nov. či až zač. dec.?
ak pozrieš na stránkach NR SR, tak návrh zákona má číslo parlament. tlače myslím 488 a zákon o soc.poistení, ak sa nemýlim je v Článku LII toho návrhu zákona (je tam velmi vela zákonov pozmenených). Možno je pri tom už napísané viac, kedy to ide do tretieho čítania.

janastanova
3. okt 2011

@gapa ahoj gapa, dakujem za odpoved, si velmi ochotna

kikusik88
3. okt 2011

@gapa dakujem si zlata 😉

06lienocka
3. okt 2011

@luna22 ano rozumiem ale rok som bola na pnke a vtedy je to ako?to sa nepočíta?neplatila som si ale bola som v ochrannej dobe po vypovedi z práce

luna22
3. okt 2011

@06lienocka podla mňa sa to počíta, len neplatiš

06lienocka
3. okt 2011

aha tak to by bolo super a nevieš kde by som si to mohla overit?diky

gapa
3. okt 2011

@06lienocka
ak si poberala nemocneské z ukončeného zamestnania, ale už si zamestnaná nebola, tak tieto dni nemožno rátať ako dni nem.poistenia zamestnanca. Nem.poistenie už po ukončení zamstnania netrvá, aj ked poberáš nem.dávky po ukončení zamestnania (ak poberáš nemocneské v ochrannej doba alebo ak zanikol prac.pomer počas pn).

ak si ale poberala nemocenské dnp a neplatila si poistné na dnp, tak aj napriek tomu, že si dnp neplatila, tak sa ti dni dnp rátajú do 270dní.

počas poberania RP treba odvody z dnp platiť, len počas poberania nemocneského, ošetrovného (resp. počas trvania očr, najviac prvých 10dní) z dnp alebo počas poberania materského z akéhokolvek nem.poistenia netreba dnp platiť. Toto platí v r.2011 podla výkladu SP.

06lienocka
3. okt 2011

aha takže mne sa to nerata lebo ja som v ochrannej dobe išla na pnku dobre tomu rozumiem ?

gapa
3. okt 2011

@06lienocka
netrval pp napr. od 18.6.2010 =nebola si nem.poistená ako zamestnanec od ukončenia pp, tj. od toho 18.6.2010.

máš konkr.odpoved v maily, ak ti skončil pp 17.6.2010 a predtým trvalo nem.poistenie zaemstnanca aspon 7mesiacov (dnp ti trvá už 2), tak máš podmienku 270dní splnenú,

no ak zrušia dnp 31.12.2011, tak nemáš splnených 26týž

gapa
3. okt 2011

lebo ti dnp vzniklo 1.8.2011