Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

deninka14
26. okt 2011

@toxity pokým už máš splnenú podmienku 270 dní, tak platiť naozaj nemusíš, a PN ti budú dokonca vyplácať aj s DNP... ja som bola presne ten istý prípad, a mám to odskúšané... ak neveríš, zavolaj si aj na linku soc.poisť ohladne DNP (0906 171 989 prac. hodiny od pondelka do piatku od 08:00 do 16:00) ... a čo sa týka preplatkov, o ten sa dá kedykolvek požiadať a soc.poisť. Ti ho vyplatí... 😉

toxity
26. okt 2011

@deninka14 dakujem veeelmi pekne,si poklad. Ja som sa len bala,ze ked som teraz pn tak sa mi to nebude ratat,ze som pocas tej pn aj dnp. Lebo teraz mi 270 dni na davkyvpn vychadza,ale do materskej by mi to nevyslo,ak by sa neratala ta doba pocas pn..

z.vrablova
26. okt 2011

chcem sa spytat, ak som PN z DNP a zaroven poberam rodicovsky prispevok, bude mi vyplacana marodka (PN) aj rodicovsky prispevok+pridavky sucasne pocas celej doby PN?

gapa
26. okt 2011
macka23
26. okt 2011

@quinka1
@gapa
dakujem vam dievcata 🙂 pekny vecer 🙂

jankohrasko
26. okt 2011

@toxity Ahoj, ja som sa dostala az teraz sem.. asi Ti uz baby skor odpovedali.. Ked si DNP, tak SP nic neplatis, ale dni sa Ti zaratavaju.
http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s?&lang=sk
http://www.socpoist.sk/materske/1293s
http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osob...
Tych 26 tyznov nie som si ista, ale tu Ti istotne poradia podla Tvojho bydliska kam patris.
http://www.socpoist.sk/kontakty---ustredie/392s
alebo http://www.socpoist.sk/zoznam-pobociek-podla-kr...
Prajem vsetko dobre 😉

akova
26. okt 2011

Ahojte baby, potrebujem radu, dnes som bola na sociálke sa popytat na vyšku materskej a teta mi odporučila sa dobrovolne poistiť aby som mala matersku z max. VZ.... ale.. teraz 30.11.2011 mi skončí pracovný pomer na dobru určitú. Termín nastupu na MD mam 23.12.2011. Bola som si overiť, či sa mi vyška materskej bude ratať z roka 2010 a to iba z decembra 2010 kedy mi začal pracovný pomer. Pred tym od 7-11/2010 /5 mesiacov/ som bola DNP. Preto som bola prekvapena, ked mi teta navrhla, aby som sa ešte DNP poistila ešte teraz, aj ked nesplnam podmienku 270 dni /resp.26 týždnov pred porodm/ TP mam 3.2.2012. Spytala sa či sa mi určite PP skončí 30.11. Myslite, že sa mi to bude ratať? bude sa ratať aj to DNP v roku 2010? OD 1.12 sa chystam ist na PN až do nastupu na MD.. to si to dobrovolne poistenie platit nemusim.... čo si o tom myslite?

gapa
26. okt 2011

@akova
podla odpovedí zo soc.poistovne a postupov v tomto roku, si myslím, že ti dobre poradila. Ak ti vznikne pn a aj nástup na md po ukončení prac.pomeru, tak dni ukončeného np (dnp a aj prac.pomeru) sa ti prirátajú ku dnom trvajúceho dnp.
No je podstatné, aby dnp vzniklo ešte pred zánikom prac.pomeru. A pre istotu je lepšie, aby v období dva roky pred pôrodom si mala aspon 2x270dní= 540dní = cca 18mesiacov
tj. dnp trvajúce cca 3mesiace (11/2011-1/2012)
dnp ukončené 5mesiacov
ukonč.pp 12mesiacov
malo by tobyť ok.

ladybirds
27. okt 2011

ahojte, potrebovala by som poradit.. Som PN a nemocenske poberam aj z DNP aj zo zamestn. Viem, ze pocas PN nemusim platit poistne na DNP... staci, ze ho nezaplatim, alebo to najprv musim oznamit SP?

akova
27. okt 2011

@gapa ďakujem za vysvetlenie 🙂 DNP som si dala už teraz ešte zamestnana, na tu PN mam nastupiť až od 1.12. alebo ešte v novembri kedy budem ešte zamestnana? či je to jedno?

nikinka1111
27. okt 2011

ahojte, potrebujem radu, vôbec sa v to nevyznám. 31,12.2011 mi končí pp. keby som dovtedy zistila, že som tehotná, mám nárok potom na materskú. pomôže mi začať si platiť DNP? ďakujem

michaelapillarova
27. okt 2011

Chcela by om sa poradit, mam narok na druhu matersku, ked teraz som na rodicovskej a chceli by sme mat druhe babo, nasa mala bude mat teraz dva roky. Zacala som si platit aj DNP. V praci mam dobu neurcitu. Dakujem.

sympa1
27. okt 2011

@michaelapillarova ja som bola v takej istej situacii len som si vtedy este neplatila ziadne DNP..a narok na matersku som normalne mala.dokonca medzi skoncenou rodicovskou a novou materskou som potrebovala vykryt 2 mesiace a to som sa samozrejme uz nevracala do roboty, tak som sa dohodla s dr. na PN a potom mi hned vypisal matersku druhu

michaelapillarova
27. okt 2011

@sympa1 dakujem velmi pekne, chcela som sa uistit 🙂

nikinka1111
27. okt 2011

ahojte, potrebujem radu, vôbec sa v to nevyznám. 31,12.2011 mi končí pp. keby som dovtedy zistila, že som tehotná, mám nárok potom na materskú. pomôže mi začať si platiť DNP? ďakujem

katka9900
27. okt 2011

ahojte baby, prosim o radu 🙂 platim si dnp takmer rok. som nezamestnana ale od 1.11. zacinam pracovat na zmluvu. mam si na socialke urobit iba zmenu VZ? ak by som otehotnela a isla na rizikove dostavala by som max. PN a potom matersku alebo by som musela splnit podmienku 26 tyzdnov? snazilkovanie nechceme odkladat kvoli praci 😒 DAKUJEM za odpoved 😉

katka9900
27. okt 2011

@ladybirds staci nezaplatit, vsak mas splnenu podmienku 270,dni, nie? tym, ze si im doniesla pn-ku, si im v podstate oznamila, ze nebudes platit 🙂

gapa
27. okt 2011

@akova
ak pôjdeš na pn ešte počas trvania pp, tak nemáš ukončené np zamestnanca a myslím nemáš dosť dní z dnp, tj. ak nemáš 270dní, tak by ti nárok z dnp nevznikol.

kuratenko80
27. okt 2011

Ahojte, pripojím jednu moju skúsenosť. Ja som si volala do poisťovne že či mám ešte platiť, lebo DPO si platím už dosť dlho a povedala som im aj že som tehotná a kedy plánujem ísť na materskú. Pozrela si ma v databáze a povedala, že nech si to platím až do pôrodu. Potom neskôr mi to nedalo a tak som napísala mail do sociálnej (veľmi rýchlo mi aj odpísali) a povedali, že ja si už nemusím platiť, lebo tie podmienky spĺňam. No a tým, že ma nejaká pani cez telefón zle informovala, tak som prišla zhruba o 200 euro. Tak som aspoň prispela na rómov. Preto by som Vám odporučila, ak máte nejaké zložitejšie prípady tak radšej píšte, máte to aspoň písomne dané keby niečo. A tá pani čo mi písala bola fakt zlatá, odpísala mi hneď na viacero mailov.

boise
27. okt 2011

@kuratenko80 hod do IP mailovu adresu 😉

kuratenko80
27. okt 2011

poradna@socpoist.sk

katka9900
27. okt 2011

@gapa prosiiiim gapa, odpovedz mi na moju otazku 🙂
platim si dnp takmer rok. som nezamestnana ale od 1.11. zacinam pracovat na zmluvu. mam si na socialke urobit iba zmenu VZ? ak by som otehotnela a isla na rizikove dostavala by som max. PN a potom matersku alebo by som musela splnit podmienku 26 tyzdnov? snazilkovanie nechceme odkladat kvoli praci. DAKUJEM za odpoved

nikinka1111
27. okt 2011

ahojte, potrebujem radu, vôbec sa v to nevyznám. 31,12.2011 mi končí pp. keby som dovtedy zistila, že som tehotná, mám nárok potom na materskú. pomôže mi začať si platiť DNP? prosím... dakujem

katka9900
27. okt 2011

@nikinka1111 ahoj, vsimla som si tvoje prispevky vyssie, nie som si celkom ista, preto som neodpisala, ale isto ma baby opravia, kebyze sa mylim. ak otehotnies do konca roka, tak budes mat narok na matersku zo zamestnania, lebo tehotna zena je v ochrannej lehote 8 mesiacov po ukonceni poistenia- teda poistenia, ktore za teba plati zamestnavatel. isto ti neuskodi, ak si zacnes platit dnp, potom by bolo dobre, keby si si dala odhlasku na konci roka a novu prihlasku s max. VZ od noveho roka, vtedy by si vsak mala byt max. v 8 tyzdni, aby si stihla platit 26 tyzdnov do nastupu na matersku, tak snad to je takto 😉

katka9900
27. okt 2011

@katka9900 a samozrejme, poistenie dnp do konca roka+poistenie v novom roku musi byt minimalne 270 dni;)

nikinka1111
27. okt 2011

@katka9900 ďakujem, ja by som chcela pracovať, od nového roka, ale ak o 2 týždne zistím že som tehotná, tak to ma už nikto nezamestná, tak preto si zisťujem záložný plán. ešte so nikdy nebola nezamestnaná ani 1 deň, úrad práce som ešte ani nevidela 🙂

martinkaa
27. okt 2011

Dievčatá mám zlú spávu, mám známu, čo pracuje v SP a dnes mi povedala, že návrh o zrušenie DNP asi prejde, lebo dnes bolo v parlamente druhé čítanie.

katysenica
27. okt 2011

Ahojte, prosím vás o radu.
Poberala som materskú, teraz som na rodičovskej dovolenke. Plánujeme druhé dieťa, budem mať opätovne nárok na materskú, keďže môj pracovný pomer bude začiatkom budúceho roka 2012 pravdepodobne prerušený z dôvodu krachu firmy?
Ďakujem

cyklamenka
27. okt 2011

Mozem sa zapojit? Ked som normalne zamestnana, od nedavna vydata a planujeme babatko, oplati sa mi par mesiacov vpred platit DNP? Ako to funguje? Oplati sa to? Nemam v tom jasno, poradi niekto? Vopred dakujem

akova
27. okt 2011

@gapa a ked pojdem až ked budem už nezamestnana, to budem v ochranej lehote bude sa mi to ratat len z NP zmestnavatela? na to DNP to bude mat nejaky vplyv? ak budem na PN už si to dnp platiť nemusim... alebo vobec radšej neist na PN?