Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

darinkazv
11. nov 2011

@silkos 270dní za posledné dva roky a 26týždňov vkuse od posledného prihlásenia do nástupu na MD

silkos
11. nov 2011

@darinkazv uz som sa nalakala, dakujem ti-som rada

martinkasman
11. nov 2011

@dadka28 socialnu poistovnu nezaujma kolko ma zamestnavatel dlzobu, oni budu postihovat firmu a nie teba... tebe predsa zamastnávatel na vyplatnej paske uvádza kolko ti stiahli odvody ... a to ze ich on nezaplatil tak neriasia s tebou

martinkasman
11. nov 2011

@nena13 nebudes mat platenu pn lebo nemas splenených 270 dni...... ani ked ti bude pokracovat do februára... jedine kedy by si mala platenu pn z dobrovolného je ze pn ukoncis po splenení 270 dni a lekar vytvorí novu pn... (ale ci to bude 100 % takto uvidíme az po konečnom schválení zákona )

martinkasman
11. nov 2011

@janicka83 nie... do materskej bude poberat rodičovku a 6-8. pred pôrodom bude poberat uz len matersku... ci jej vznika materske podla tvojho popisu neviem presne odpovedat....

luciqixina
11. nov 2011
luciqixina
11. nov 2011

sorry to som chcela do inej diskusie pridat.....🙂

michelle232
11. nov 2011

Chcela by som sa opytat,ci niektora nevie ako je platena PN-ka ak budem vypisana ze mam rizikove tehotenstvo.Dakujem za odpovede

surrender
11. nov 2011

Vie mi niekto povedať, koľko by mi vyšla materská v r. 2012, keď som sa na DNP prihlásila iba od 2. 11. 2011 a pri výpočte by sa do úvahy bral rok 2011????? Platím si z maximálneho vymeriavacieho základu.
P. S.: Samozrejme v prípade, že DNP nezrušia...

surrender
11. nov 2011

gapa@gapa, mohla by si mi, prosím Ťa, povedať, koľko by mi vyšla materská v r. 2012, keď som sa na DNP prihlásila iba od 2. 11. 2011 a pri výpočte by sa do úvahy bral rok 2011????? Platím si z maximálneho vymeriavacieho základu.
P. S.: Samozrejme v prípade, že DNP nezrušia...

sonazitnanova
11. nov 2011

Dobry vecer chcem sa len uistit ci to tak je platim si DNP vcera tomu bolo 270dni a od dnes teda na 271den ma doktor vypisal na PN budem mat narok z DNP?dakujem za vsetky odpovede

katka9900
11. nov 2011

@michelle232 prve tri dni 25% potom 55%, matersku ti PNka neovplyvni 🙂

katka9900
11. nov 2011

@surrender mala by si maximalnu 😉

katka9900
11. nov 2011

@sonazitnanova poberas pn zo zamestnania aj z dnp, ci len z dnp? ak z oboch tak by si mala mat rovnaky datum na obidvoch pnkach, aby to nebrali ako spekulaciu. ak len z dnp, tak isto budes mat narok 😉

darinkazv
11. nov 2011

baby, po dnešných správach sa cítim o niečo lepšie. hovorili tam, že sú všetky reformy stopnuté a že ani rozočet nebude, že bude len provizórium. všetko sa bude riešiť až od marca. 🙂

surrender
11. nov 2011

@katka9900 A nevadí, že v tomto roku si platím iba posledné 2 mesiace?

nena13
12. nov 2011

@gapa Ďakujem.Takže aj keby som stále bola na PN a vo februari už mam splnených 270 dni,tak mi to nezačne platiť ani v tom februari? Rodím v maji.Takže mi nezaplatia ani 2 mesiace?Ďakujem

nena13
12. nov 2011

@darinkazv Jej,konečne dobrá správa,ale dokedy im to vydrží????!!!!

katka9900
12. nov 2011

@surrender nie nevadi. len musis splnit podmienku platenia 270 dni, nevadi, ze to splnis buduci rok 😉 inak ak nic nepomenia, tak by si si po 6 mesiacoch mohla zmenit vysku vymeriavacieho zakladu na minimum a ak by si stihla nastupit na matersku v roku 2012, tak by si mala narok na najvyssiu matersku, lebo tvoje rozhodujuce obdobie bude 2.11.-31.12.2011, ale ja by som radsej platila stale max😉

gapa
12. nov 2011

@surrender
z maxima, ako píše katka, ak sa nič nemení. A predpokladám nemáš iné nem.poistenie súbežne s dnp v období 2.11.-31.12.2011 a z neho vym.základ.

gapa
12. nov 2011

@nena13
nie, aj sa to tak robilo, že sa potom dopísala druhá pn s neskorším dátumom vzniku pn. Ale už sa to tak nedá. Jedine ak by si pn ukončila a išla na navú. Vždy je podstatné, aký je stav k vzniku pn.

darinkazv
12. nov 2011

@nena13 ja dúfam, že aspoň do toho marca 😀

sonazitnanova
12. nov 2011

@katka9900 dakujem za odpoved,beriem z oboch aj zo zamestnania a PN mam vystavene rovnaky den cize rovnaky datum ...tak to som rada 🙂

dasaa
12. nov 2011

Ahojte babenky chcela by som sa vas opytat ze ked teraz si platim dobrovolne pripoistenie 17,60e od augusta 2011.A ked som teraz zistila ze som tehotna tak mohla by som si platit teraz viac alebo nie.

darinkazv
12. nov 2011

@dasaa zmeny môžeš robiť až po polroku. takže najbližšie môžeš zmeniť až vo februári. lenže keď budeš rodiť 2012, tak materskú ti vymerajú podľa VZ z roku 2011.

dasaa
12. nov 2011

@darinkazv diky tak to sa mi ani neoplati co ?vo februari zvisit.

darinkazv
12. nov 2011

@dasaa veľmi nie, keď budú brať vz z tohto roku. už len potom, že by si si to nezrušila a mohla by si čerpať PN alebo OČR už z vyššej sumy, keby si vo februári zvýšila.

nany100
12. nov 2011

@dasaa pokiaľ si v max.8tt, tak môžeš ísť na SP, DNP zrušiť a hneď sa prihlásiť nanovo z vyššieho vymeriavacieho základu...musí to byť dohromady ale platené 270 dní do dňa pôrodu, teda ak si platíš od augusta, tak by tam nemal byť problém a posledné DNP musí byť aktívne min.26týždňov pred nástupom na MD a to by si splnila len ak ešte nie si tehu viac ako 8tt, lebo na MD sa odchádza v 34 tt...teda nie urobiť zmenu (to sa môže len raz za pol roka), ale zrušiť a prihlásiť nanovo...aj ja som to tak prednedávnom urobila 😉

dasaa
12. nov 2011

@nany100 ahoj som len 5 tt.

nany100
12. nov 2011

@dasaa ja som to tiež bola rušiť a nanovo nahlasovať tuším v 5 alebo 6tt 😉 ...držím palce 🙂