Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
3. dec 2011

@milena35 prosim ta,je pravda,ze sa to tyka zamestnanych alebo szco?Prosim ta a co nezamestnane,alebo tie co su na neplatenej predlzenej RD?Mozu si zacat platit DNP alebo tiez len cely ten balik??A je to uz 100% iste,ze sa DNP ide rusit?Ved tusim Radicova aj Miklos boli proti 😕 ....

fopardi
3. dec 2011

@milena35 ved prave že už nie počas rodičovskej som dostala vypoved tak som si začala platiť dobrovolne v nezamestnannosti aby mi vyšiel narok

tricka
3. dec 2011

Vyhlasujem STRAJK!!! Ked mozu strajkovat lekari, preco by sme nemohli my zeny kvoli nasim peniazom!!!Ved to nie je normalne, ze prideme o nase peniaze, ktore sme davali na DNP. Keby som to bola vedela, radsej sme si ich mohli kazdy mesiac odlozit do suflika, alebo zacat kupovat postupne dupacky a podobne. Teraz akoze prepadnu statu? Uz ked to naozaj zrusili, tak ja ZIADAM, ABY MI BOLI MOJE PENIAZE VRATENE!!!!! Do pekla zijeme z vyplaty do vyplaty, niekedy sklzneme az do debetu. Niekedy ma premoze aj strach z otehotnenia, ked si pomyslim do akeho strasneho sveta sa ma moje dietat narodit a ked si pomyslim , ci vobec a ako vyzijeme, ked sa nam narodi babatko. Dufala som, ze hadam sa nam to podari, ked si budem priplacat a dostanem viac. A tak sme sa zacali snazit. Zatal sa zial nepodarilo. Ako viem, ci sa mi to podari to daneho terminu, aby som neprisla o peniaze?V tomto strese? JE TO SILA!!! Keby som toho hajzla chytila do ruk, tak z neho dusu vytrasiem!!!

poki10
3. dec 2011

@milena35 dakujem ti pekne 🙂. a tie VZ budu musiet byt take iste? cize ak budem chciet platit minimum z dnp tak aj minimum z dpvn?
teraz ak platim 21,30 dnp, tak este musim k tomu priratat taku istu sumu dpvn? cize budem dohromady platit 42,60? dobre som ta pochopila?
dakujem este raz dobrá duša 🙂 🙂 🙂

renata1973
3. dec 2011

@z.vrablova to je fakt somár, lebo mal len čísla, ale predtým čo minulého roku sľuboval, zabudol.

janulap
3. dec 2011

...tak ja som si chela platit z max.vym.zakl. tych cca 50eur,tak teraz by som musela este + 50eur dpvn? 😔

oktavia
3. dec 2011

baby, ako je to, ja podmienku 270 dní budem mať splnenú k 29.2.2012, ale keďže som platila z minima a chcela som to zvýšiť, tak mi pani zrušila k DNP a k nasledujúcemu dňu to bolo 1.11.2011 mi vystavila nove DNP. Viem, že som v ochrannej lehote, lenže z tohto posledného DNP mi nevyplynie podmienka 26 týždňov nepretržitého platenia, tak mi pani včera povedala, že síce si teraz platím z maxima, ale vraj oni mi to kvôli tej nesplnenej podmienke 26 týždňov budú musieť rátať ako z minima. Píšete tu o nejakom celom balíku, to je koľko % dokopy?

katula11
3. dec 2011

@zuzanamatko ja som na RD do polky juna, tak dovtedy za mna stat plati povinne dochodkove poistenie, ak som spravne pochopila a v tom pripade budem platit balicek DnP a Dpvn. Uz som z tych variant taky jelen ze az. A ty si tehotna, ak sa smiem spytat? a este otazka celkovo, ked splatime nepretrzite tych 26 tyzdnov, co potom???

laura0
3. dec 2011

neviete mi poradiť niekto lebo nerozumiem tomu vôbec,DNP som si zacala platit od Augusta 2011 z maxima,zistila som ze som tehotná(7 tt) ale tych 270 dni platenia DNP splnim az v aprili 2012 .Doktor ma chce vypisat na rizikove,ako sa to bude mna tykat,myslim ci ma vyznam platit nadalej DNP alebo sa mi zrusi,v pripade ze ma vypise lekar na PN-ku mozem si uplatnit od Maja 2012 pn aj z DNP a naslesne na to aj matersku?Dakujem za vysvetlenie.

nattii
3. dec 2011

@kkubekova presne tak

nattii
3. dec 2011

@bierka ked mas splnene 270dni, tak sa ti zo zakona rusi Dnp k 1.2.2012 a k tym 26 tyzdnom, neboj sa mas moznost sa prihlasit na Dnp od 1.2.2012 ale uz na ten socialny balik, ktory zaviedol Mihal, a toto poistenie sa ti bude pocitat ako nepretrzite akurat od 1.2.2012 bude musiet siahnut viac do vrecka....

oktavia
3. dec 2011

@nattii a koľko % je ten sociálny balík nevieš náhodou, lebo nikde to nemôžem nájsť

nattii
3. dec 2011

@oktavia pre zamestnanych by to malo byt okolo 35% z VZ a pre nezamestnanych max. 19% z VZ

oktavia
3. dec 2011

@nattii a ja keď som v trvalom pracovnom pomere a momentálne som na RD to som ako zamestnaná? VZ je tých 1116 aj v tomto prípade?

zuzla2
3. dec 2011

@katula11 podla vsetkeho budes musiet si platit aj dochodkove poistenie...vid tu:
Pani Navratilova, prajem pekny vecer..dufam, ze budem mat stastie a podari sa Vam odpisat..
Ja som kvazi nezamestnana od roku 2007..niesom evidovana na Urade prace kedze som bola na materskej s prvou dcerou od 2006teho roku a nasledne som teraz na materskej s druhou dcerou od oktobra 2009..platim si v kuse DNP, a tiez od roku 2009 aj poistenie v nezamestnanosti..dochodkove poistenie plati za mna stat do 3 roka dietata, takze do oktobra 2012. chcem sa spytat ze, ako to bude teraz s tym balikom, kde je aj dochodkove poistenie..budem si ho musiet ja platit tiez ked ho za mna plati stat?toto mi celkom nieje jasne:/
dakujem vam pekne za vas cas.

Ak budete chcieť zostať dobroboľne poistená, budete si musieť platiť aj na dôchokové poistenie. (http://moje.hnonline.sk/node/8924)

nattii
3. dec 2011

@lucyfuk77 tak by ti to malo vist aj maju z coho vypocitat davku , platit davku do toho 31.1.2012 a zo zakona nechat zrusit a tebe by nalezala ta ochranna doba, ale neviem ze ked by si bola v tej ochrannej dobe ci by si musela byt prihlasenana na DNP?

nattii
3. dec 2011

@oktavia ano si zamestnana, VZ max. neviem aky bude po 1.2.2012. Na teba by sa vstahovala platba 35% z VZ, ktorý by si si dala na prihlaske....

oktavia
3. dec 2011

@nattii lebo ja podmienku platenia 270 dní splním už 29.2.2012, lenže k 1.1.2011 som by bola zvyšovať VZ, čiže nebudem mať splnenú podmienku 26 týždňov nepretržitého platenia. Pani mi povedala, že by sa mi síce rátalo 270 dní aj nárok na materské mi vznikne, ale teraz aj keď platím z maxima, tak mi to budú kvôli nesplnenej podmienke 26 týždňov, rátať ako z minima. DNP platím od mája 2011 a na materskú nastúpim niekedy v júni.Rátať mi to budú z toho, čo som platila v roku 2011 alebo čo doplatím v roku 2012?

pamaja
3. dec 2011

maminy, z tohto linku http://www.ta3.com/clanok/4968/tb-zmeny-v-socia... som pochopila, ze ak teraz platim len samostatne dobrovolne nemocenske poistenie a nemam splnenych 270 dni platenia, tak si to mozem doplatit len v tomto fonde, t.j. nemusim platit viac, aj do druheho fondu... moj pripad je vsak trosku iny, babatko sme planovali zaciatkom roka 2012, platim si z minima od 1.11.2011 a hned po otehotneni som chcela prejst na maximum. Avsak kvoli tymto zmenam chcem na to maximum prejst co najskor. Poradte prosim, do kedy sa da prihlasit iba do fondu na dobrovolne nemocenske poistenie, je to este po zruseni mozne. t.j. keby som zrusila platenie z minima hned tento pondelok a v stredu sa prihlasila na maximum, mohla by som som platit len na dobrovolne nemocenske poistenie tych cca 50 eur. (otazka). Dakujem za odpoved

l_e_n_o_c_k_a
3. dec 2011

nechapem 😅 😅 😅 😅 mne konci 270 dni teraz v decembri, vztahuje sa to aj na mna?

denus
3. dec 2011

Ahojte
Chcem sa opytat: Som zamestnana a platim si aj DNP termin porodu mam 1.4.2012.Ak by som isla na PN (kvoli vysokemu tlaku ma chce lekar vypisat) kolko by som mesacne dostavala zo socialky? Aky je denny vym.zaklad?
A este k materskej som v ochrannej dobe?(dostanem max matersku?)Max si platim od maja 2011 ale od roku 2009 som si platila z minima.
Dakujem za odpoved 🙂

alex444
3. dec 2011

@lin123 Dobrý deň.Chcem sa spýtať,keď majú zrušiť DNP.Tak mi potom vrátia peniaze alebo ako to bude?

gabika7706
3. dec 2011

@alex444 ked som sa raz na to pani v soc. poistovni pytala, povedala, ze to je dobrovolne a nikto ma nenuti platit...

Ale mna teraz zaujima to zrusenie aj z pohladu poist. v nezamestnanosti, pretoze to si platim (okrem nemocenskeho), od februara len v balicku a nejako mi teda nie je jasne, ze ked za matky na rodicovskej dovolenke plati dochodkove stat, to si mam platit este aj ja navyse? Z tych 190€ ? Srandisti. Vsetci rozpravaju len o materskej, zamestnancoch a szco, ale na matky na rodicovskej sa nejako zabudlo, ci?

zabka60
3. dec 2011

baby prosim mam si dalej platit DNP ci zrusit,kedze ho platim iba od septembra???????????????????????????????????prosim uz mi odpovecte niekto 😉

nattii
3. dec 2011

@oktavia menila si si VZ 1.11.2011 asi nie 1.1.2011ze? Keby si si doplatila do toho aprila ale do konca mesiaca 2012 no ale to by si sa musela prihlasit na ten novy soc. balicek a tam su uz dobre vysoke platenia 35% z VZ, kedze ty si zamestnana na RD

nattii
3. dec 2011

@zabka60 od septebra si ho platis a pred tym septembrom si si ho neplatila?

demelza
3. dec 2011

@zabka60
takto presne ti asi nikto neodpovie co je lepsie. ak planujes v najblizsej dobe otehotniet, je vhodne si ho ponechat, kedze povinnych 270 dni sa bude dat doplatit aj po zruseni a ak ti zanikne DNP pocas tehotenstva si v ochrannej lehote a mozes z neho cerpat. resp. da sa aj po 1.2. znova prihlasit na DNP ale uz v balicku s ostatnými poisteniami, to je uz ale drahsie

katula11
3. dec 2011

Tak potom ako, mamicka na RD je povinne dochodkovo poistena a ma si to platit aj ako dobrovolne poistenie? ak som to sprave pochopila?

A este otazka, ja som nezamestnana, ale momentalne som na RD, dnp si platim od roku 2008, s tym ze teraz v novembri som ho zrusila a nasledne sa prihlasila, takze musim splnit podmienku 26 tyzdnov, aj ked je clovek nezamestnany na RD bude potom ten balik platit z tych 35,15%. niekto tu pisal, ze taky plati z 19%. neviem to vsak na nete nikde najst.
Dakujem

zabka60
3. dec 2011

@nattii nie neplatila az teraz od septembra
@demelza no nedari sa nam tehu budeme potrebovat ivf...takze si ho mozem doplatit do 70 dni a plati mi to 2 roky jo??

katula11
3. dec 2011

@gabika7706 no presne to ma zaujima, mamicky na RD, to sa vobec nikde nespomina. Nervy mam, nieco schvalia a neni to presne ujasnene. Teraz neviem, ci to mam zrusit, lebo zbytocne to fakt platit nemienim.