Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sara07
4. dec 2011

@sympa1 musíš íst osobne zrušit dnp, automaticky socialka nič neruší

katula11
4. dec 2011

@maminka142 niet za co. 🙂

lenka47
4. dec 2011

baby ja som z toho jelen... platim si DNP uz nejake 3 roky, jednu matersku uz mam za sebou ale planujeme druhe babo, dokedy "musim" otehotniet aby mi este vyplacali tu maximalnu matersku?

katula11
4. dec 2011

@sara07 neni pravda, toto bude zrusene zo zakona, bude to zrusene od 1.2. 2012 automaticky vsetkym, bude mozne si len doplatit tych 270 dni a potom sa aj tym automaticky dnp zrusi. Od 1.2. 2012 sa budu zakladat nove prihlasky ale uz podla noveho systemu.

katula11
4. dec 2011

@lenka47 kedze si to platis uz tri roky, tak do 1.2. 2012.

sympa1
4. dec 2011

@katula11 ahaaa.jasne , diky za radu 🙂 ...to zas budu rady v čakarnach na PN-ky 😀 ...ja to uz aj tak moc nevyuzivam , deti su trochu odrastene a chore nebyvaju, uz som to aj tak planovala zrusit. dik 😉

mimkaa2607
4. dec 2011

@katula11 a nevieš kolko vyjde ten celý balík na mesiac?...ja som na rodičovsom príspevku ...

lenka47
4. dec 2011

@katula11 dakujem, tak to je teda "super" 😒

sara07
4. dec 2011

@nelka2010 ja viem že nás čo musia platit ten ich nový balík to bude 35%...tých 9% na ten balíček je nereálny...minule sme sa tak bavili napr moji rodičia mali štatstie nikdy neboli nezamestnaný a ani už nebudú celých 20 rokov platili nezamestnanecké a nič z toho...najhoršie je že ak bude inak orientovaná vlada ako je teraz tak zase to budu menit, zase inak ,,..

katula11
4. dec 2011

Podla mna to spravili naschval, ze to teraz schvalili, lebo vedia ze len maloktorej sa podari ostat tehu do takeho datumu (z tych co uz tych 270 dni maju davno splatene), keby to odsuhlasili dajme tomu v oktobri, tak tam by bola uz vacsia sanca.

katula11
4. dec 2011

@sympa1 neni zac. 😉

sara07
4. dec 2011

@katula11 no ja som čítala že musíš príst osobne a ked budeš chciet balík tak stihnut to v januari aby si mala neprerušené

lenka47
4. dec 2011

@katula11 veru naramne rychlo to odsuhlasili 😒 zda sa mi to nefer 😠

katula11
4. dec 2011

@mimkaa2607 tak to by zaujimalo aj mna, lebo aj ja som na RD.Zatial sa spomina len tych 35,15%. Pevne verim, ze pre nas to bude nejak upravene.

katula11
4. dec 2011

@sara07 prist osobne treba, ked si budes chciet zalozit nove dnp...toto bude zrusene zo zakona... 😖

mimkaa2607
4. dec 2011

@katula11 no tak to dufam aj ja, že to bude menej ... som vážne zvedava čo bude...ale už vidim, že žiadna mamička nebude spokojna...je to nespravodlive...a porodnice budu riadne natrieskane, ked väčšina sa bude snažiť otiehotnieť do konca augusta...

millada
4. dec 2011

@katula11 , nemam zmluvu ziadnu. Ja som tam len vyplnila tie papiere a prisiel mi taky listok s podkladmi na platbu (účet, suma,...), tak teraz ani neviem presny datum 😒 Nevadi, zavolam 😉

A ked zaplatim tych 270 dní, tak treba ist odhlasit na socialku? Akoby zrušenie? 😕

lenka47
4. dec 2011

este ma napada jedno riesenie, zrusit tuto zmluvu DNP co mam a hned zalozit novu, tym padom by som mala cas znovu tych 270 dni, ci nie?

sara07
4. dec 2011

@katula11
@mimkaa2607
ak som dobre počitala tak najnižšie je 119€, ak sa mýlim kludne ma opravte, vypočitavala som to podla udajov na vymeriavacie základy pre rok 2012

pôvodne keby nepadla vláda nazvyme to positné percentá mali byt upravené smerom dole, v lete napr bol zákona že ak si zamestnaná aj szoč a prekročíš určitu sumu v hrubom zisku tak platiš no nazvyme to dvojmo odvody, už statiš odvodovú strechu ako sa vraví, vtedy chlácholil že percenta pôjdu dole že to nebude taká katastrofa, ale nič tomu zatial nenasvedučuje,je mi tých podnikatelov luto, dost vela bude len makat na tie druje odvody alebo im ostatne velmi malo

katula11
4. dec 2011

Inak s volbami to este bude zaujimave, lebo podnikatelia URCITE smer volit nepojdu, lebo vtedy zase hrozi ze zvysi dane na 24%.

katula11
4. dec 2011

@millada nie, bude to zrusene tiez automaticky, ale ak by si do tej doby ostala tehotna tak ostanes v 8 mesacnej ochrannej lehote.

katula11
4. dec 2011

@lenka47 praveze nie, 270 dni sa rata za posledne dva roky, akurat by si nesplnala podmienku tych 26 tyzdnov nepretrzite a musela by si si to doplatit, ale uz s tym novym balickom. 😖 Ja si dnp platim od roku 2007, teraz v novembri som to zrusila a hned sa prihlasila na nove, cize teraz musim splnit tu podmienku a som moc zvedava ako to bude.

sara07
4. dec 2011

@katula11

no tak to je lepšie riešenie..dík mám v tom aspon jasno

no dufam že sa pôjde dost ludí lebo dane určite dajú hore, ostatné akože nie ale pôjde hore a odvody ostanu ,ja teda po tomto všetkom určitu stranu fakt nemusím ale odvodový bonus sa mi páči,l pre moju rodinu by to znamenalo viac penazi do nášho rozpočtu nie štátneho, ked sme si to všetko prepočitali ako to chceli

millada
4. dec 2011

@katula11 , a ta 8 mesačná ochranná lehota znamená, ze počas nej musim ešte platit dalej, az kym nenastupim na matersku? Alebo neporodim? 😕
Prepač, ze sa tolko vypytujem 😅 🤐 😝 😔 🙂 😉

poisonblu
4. dec 2011

@katula11 ano, ze si ich budeme moct doplatit, aby sme mohli cerpat v ochrannej lehote..ale nepovedal, ze od kedy bude ta ochranna lehota platit...ci od 31.1. alebo od dna, kedy dosiahneme 270 dni platenia...

gabika_83
4. dec 2011

Tato vlada nam nepriniesla nic dobre, hlavne z pana Mihala na grc ☹ V jednom rozhovore splietal ze on potrebuje na mesiac minimalne 6000 euro lebo ma vysoku hypoteku a nechape ako niektory ludia mozu vyzit z minimal. mzdy . A co my ostatni - nemame hypoteky, nepotrebujeme jest? A este radil vsetkym mladym aby odisli do zahranicia - to je chore, keby sme vsetci odisli, kto by tu robil, platil dane atd????

poisonblu
4. dec 2011

@millada nie, pocas ochrannej nemusis platit, iba musis byt tehotna...inak by pre teba platila iba 7 dnova...

mimkaa2607
4. dec 2011

@sara07 to si počitala z minimalne mzdy, že?....no a ja som to počitala z maxi a to (ma opravte ak som zle počitala) vyjde to okolo 393eur?...

bobocka
4. dec 2011

kedze mne konci dnp 26.4.2012,vtedy budem mat doplatene 270 dni a dajme tomu,ze som tehu sa dozviem v polke maja(ze som napr 7tt),tak som v ochrannej lehote,ci nie? lebo da sa povedat,ze tehu by som bola uz aj 26.4.len som to vtedy logicky nevedela. 😕

katula11
4. dec 2011

@millada v pohode, nie myslim ze to sa uz platit nebude, preto ta ochranna lehota