Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lulu1988
16. dec 2011

@poisonblu viem, ze musim dodrziavat liecebny rezim.... to znamena ze v pripade kontroly musim byt doma...ale ked pracu vykonavam z domu, pripadne si viem urcite veci vybvait pocas vychadzok tak by s tym nemal byt problem?

ellicek
16. dec 2011

@tita201 aha, a prosím ťa chápem to dobre ak sa stihnem do februára pripoistiť tak mi to poistenie určite trvá 270dní a potom zaniká? ak sa teda nepripoistím tým balíkom? ...ďakujem

tita201
16. dec 2011

@z.vrablova to je pravda mne prišlo rozhodnutie neskor ako peniaze

tita201
16. dec 2011

@ellicek ano musiš sa znova poistiť do 29.2 a z datumom 1.2 ten sa uvedie na prihlaške ked sa kočky pametate tak nikdy sa nedalo poistiť spetne kolko žien poznam ktre si chceli doplatiť bo im chybalo par dni alebo dokonca deň a nedalo sa a tak pršli o peniaze a teraz zazrak da sa to a vrj ked sa tak poistiš tak sa ti bude počitať poistenie ako nepretržite 😀

mima595
16. dec 2011

@tita201 - no ano, ale toto je specificka situacia....si vies predstavit, že by im 1.2 nabehlo kopec ludi 😉

mirkave
17. dec 2011

@lulu1988 este mi nic neprislo a ani to pani na socialke este nepocitala,lebo jej chybali podklady od mojho zamestnavatela.v januari by to malo byt,ale zo zakona maju 60 dni na to,aby to spracovali.ale vravela mi,ze sa snazia,aby mal clovek vyplatenu pn nasledujuci mesiac.ze maju toho vela(ani sa necudujem kvoli tomu dnp asi 😅 )

mirkave
17. dec 2011

@tita201 jj spatne sa nedalo.toto teraz spravili len cisto kvoli rychlej a hnusnej zmene v systeme dnp.si vies predstavit kolko by mali na socialke ziadatelov presne v den 1.2.2012? to by ani uradne hodiny nestacili 🙄

kopik85
17. dec 2011

Tak podla vsetkeho to ten stary pan t.j prezident podpisal.Takze je to uz iste!!!!!!!Dakujeme velmi pekne pani poslanci a prezident pri volbach si na vas spomenieme.....nnm

ludmilaka
17. dec 2011

@saaskia Pardon za výraz, ale ten chuj starý ma poriadne nasral!!!! V mojom prípade je to síce OK, lebo už tehotná som, takže ešte mi bude vyplácaná plná výška. Ale čo ženy, ktoré si to platia už dlhšie a nebudú mať z toho nič? Baby, navrhujem vám aspoň zvrtnúť hneď nejakú PN, aby ste mali aspoň nejaký úžitok y toho.

mb
17. dec 2011

@darinkazv diky za odpoved.Ja som si myslela,ze ked uz som tehotna,tak ta ochranna lehota 8 mesiacov sa vztahuje aj na PN.Ze aj keby som isla na PN trebars v maji tak mi bude vyplacane aj z DNP.
A ako budu vediet na socialnom,ze som tehotna?Ze mi plynie ochranna lehota?To im budeme nosit nejake potvrdenia,ze sme tehotne?

iinka
17. dec 2011

@lulu1988 ahoj, ja robím s pnkami v SP, hej malo by ti prísť rozhodnutie o priznaní dávky, ale kedže máš decembrovú pnku,tuším od 2.12, ak som dobre čítala, tak rozhodnutie a peniaze ti prídu v januári.

tita201
17. dec 2011

kočky nastanie ožobračovanie naroda už uplne ked už matkam beru nepochopim 😠

darinkazv
17. dec 2011

@mb ty im donesieš predsa vypísanú materskú, keď o ňu budeš žiadať. 😉

katie.2906
17. dec 2011

Ahojte. Potrebujem poradiť. Som zamestnaná a od 15.9.2011 som si začala platiť DNP z najvyššieho VZ. 270 splním niekedy v polovici mája. Neviem len, či sa mi dovtedy podarí otehotnieť.
1. Bolo by pre mňa výhodnejšie napr. 15.1.2012 zrušiť pôvodné DNP a od 16.1.2012 sa prihlásiť znova, aby som predĺžila čas na otehotnenie?
2. Rátalo by sa tých 270 dní od znova, t.j. cca do októbra by som musela otehotnieť?
3. A tých 26 týždňov nepretržite by som potom splnila, či? A vlastne tých 26 týždňov nejako oplyvňuje nárok na materské alebo len nárok na PN alebo OČR?
Ďakujem.

poisonblu
17. dec 2011

@katie.2906 preco si platis z maxima, ked si zamestnana? staci ti platit si rozdiel medzi VZ a hrubou mzdou...kedze asi budes zamestnana az do porodu, zbytocne platis vela na DNP....tych 26 tyzdnov ovplyvnuje narok na materske, musis byt nepretrzite DNP poistena 26 tyzdnov nastupom na MD, co urcite budes mat, kedze tehotna este ani nie si...k tym 270 tim dnom neviem, podla mna sa ti nema preco pocitat tych 270 dni odznovu...niektore baby tu tvrdili, ze sa to bude pocitat znovu, ale nechapem, preco by sa malo....

annieb
17. dec 2011

@poisonblu ale tych 270 dni sa mi vidi, ze tak myslene bolo, ze mas narok si zase platit postarom az kym neprejde ta lehota a ono ti zanikne, a aby ti vyslo aj tych 26tyzdnov, lebo by sa pocitali ti dni predtym ale tyzdne by nevysli,aspon ja si tak myslim

poisonblu
17. dec 2011

aha, takze nasla som tych 270 dni, ze pri novom poistenie sa to pocita odznovu...ale ak by som napr. porodila skor a nemala tych 270 dni z noveho poistenia, ale mala tych 270 dni aj z noveho aj zo stareho spolu, tak sa to spocitava tak ako predtym? nepretrzitych predsa musi byt len tych 26 tyzdnov, nie? som uz z tych zmien jelen

annieb
17. dec 2011

@poisonblu a mozem sa opytat od kedy do kedy sa vlastne tych 26tyzdnov pocita? keby som bola tehotna od januara tak tie tyzdne pred alebo ako?

poisonblu
17. dec 2011

@annieb jj, takze tym padom by mi nekoncilo v juli, ale az v septembri? (ak si zalozim nove DNP od 1.1.2012)...takze viac casu na otehu

katie.2906
17. dec 2011

@poisonblu Ďakujem. Platím len rozdiel, zle som napísala.
Čiže ak by som teda dala nové od 16.1.2012 a pokúšali sme sa o bábo napr. od marca, tak to všetko stíham, alebo nie?

poisonblu
17. dec 2011

@annieb tych 26 tyzdnov sa pocita spatne od datumu nastupu na MD...ak napr. nastupis na MD v 5.10.2012, tak 26 tyzdnov predtym musi byt nepretrzitych

poisonblu
17. dec 2011

@katie.2906 no podla toho co som citala teraz na nete, tak ano, ale nech sa vyjadri viac kociek, tiez v tom mam uz gulas....

annieb
17. dec 2011

@poisonblu dobre, ale dajme tomu, ze to uz bude ta ochranna lehota, ze si nebudem nanovo zacinat platit, tak to sa pocita tiez? kedze by som bola od januara este len tehotna a vo februari mi zanikne? tak ako sa to bude pocitat?

poisonblu
17. dec 2011

citujem navratilovu z hnonline:

Už som to písala niekoľkokrát a tu treba naozaj rozlišovať funkcie 270 dní.
1. Podmienky vzniku nároku na materské resp. nemocenské sa n e m e n i a t.j poistenkyňa potrebuje získať za posledné dva roky pred pôrodom 270 dní nemocenského poistenia tak ako doteraz.Denný vymeriavací základ z dobrovoľného nemocenského poistenia sa tiež nemení, ak poistenie trvalo nepretržite viac ako 26 týždňov, potom je denný vymeriavací základ určený z rozhodujúceho obdobia. Ak to neplatí, tak z minimálneho vymeriavacieho základu.
2. Ak chcete zotrvať v terajšom režime DNP. potom je to možné len vtedy, a z p o s l e d n é h o DNP nemáte získaných 270 dní. To znamená, že ak zrušíte terajšie DNP a prihlásite sa k novému tak cca do septembra môžete platiť DNP so sadzbou 4.4%.
Ale rubom tohto postupu je strata nepretržitého poistenia a tam musíte získať 26 týždňov DNP z nového poistenia ak nechcete poberať minimálne materské alebo nemocenské.
Ak počas týchto 270 dní otehotniete tak po uplynutí 270 dní budete v ochrannej lehote a nárok na materské Vám vznikne.Rozhodujúce obdobie by bolo od začiatku nového poistenia do jeho zániku.

apena
17. dec 2011

@salvinka ja som v tejto istej veci volala na sociálnu poisťovňu a pani mi povedala to isté, že po uplynutí 270 dní, keď sa ďalší deň prihlásim na ten balík, tak sa mi to bude brať ako nepretržité, v poradni u p. Navrátilovej som čítala zase niečo iné, tak neviem, dúfam, že sa to bude brať ako nepretržité.

poisonblu
17. dec 2011

@annieb no podla mna ak budes v tej ochrannej lehote, tak tych 26 tyzdnov musi byt nepretrzitych pred zrusenim DNP...

katie.2906
17. dec 2011

Keby si tie, čo nemajú ešte 270 dní zrušili a nanovo začali platiť DNP do konca januára, tak tých 26 týždňov do materskej získa každá s prehľadom, nie? Ide vlastne len o to, že ak by som napríklad chcela v tom čase očr tak nemám nárok, lebo nemám 26 týždňov, ale do nároku na materské sa to stíha, nie?

poisonblu
17. dec 2011

kočky, ked si budem zakladat nove DNP k 1.1.2012, tak max. VZ uz uvadzam 1153,50 eur a mozem do tej novej prihlasky napisat aj svoje identif.cislo?

ludmilaka
17. dec 2011

😀 @iinka Drahúšik, tak mi poraď. Pri nástupe na MD budem v tej 8.mesačnej ochrannej dobe, čo sa týka zaniknutého dobrovoľného. Je potrebné doniesť už skôr nejaké papiere, alebo stačí pri nástupe na MD a systém si už nájde, že som mala v rozhodnom čase súbeh 2 poistení? Ďakujem