Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

karinkaeich
19. dec 2011

babenky, chcem sa v niecom uistit. viem, ze rozhodujuce obdobie pre vypocet materskeho je zvycajne predchadzajuci rok. ale od kedy? od nastupu na md alebo az porodu? pytam sa preto, ze planujeme dietatko (chcem sa v jan.prihlasit na dnp - vsetko ohladne toho viem). a keby mi nahodou termin vychadzal na jan.2013, cize nastup na md este v dec. ako by sa to pocitalo? momentalne som na rd, az do augusta 2013. diky za odpoved

annieb
19. dec 2011

este otazka: platim si teraz nejakych 47eur, nie kolko je najviac, ak by som si od januara na ten jeden mesiac do skoncenia dala na najvyssie co bude cca 50, tak to bude mat nejaky vplyv na matersku ak by sa zadarilo, alebo to je jedno?

pancake
19. dec 2011

@domeli ja to striedam s detmi. raz som s jednym a raz s druhym. to už vydržím do februára. len neviem presne kedy je posledny den čo môžem čerpať očr. neviete niektorá???pls

sympa1
19. dec 2011

@pancake do 7.februara som tu niekde citala...teda mihal vo svojom blogu to pisal tiez

gerdusha
19. dec 2011

baby,

som na PN. bude mi vyplatena PN, ktora prebieha v decembri z DNP v pripade, ak do 8.1. nezaplatim DNP za december? alebo to budem musiet zaplatit?

lubkasungirl
19. dec 2011

@karinkaeich ked sa prihlasis-poistenie sa ti zrusi po 270 dnoch!

zoja
19. dec 2011

viete mi niekto povedat , ze ak by som pokracovala od februara novym balikom z minima, pricom doteraz dva roky bolo platene z maxima, aky vymeriavaci zaklad bude pouzity pri vypocte pn a ocr? bude sa v roku 2012 pocitat z roku 2011 to maximum?

zoja
19. dec 2011

@gerdusha ak si na pn cely mesiac december bez prerusenia, tak zan nemusis platit nic, az vo februari za januar, ak ovsem nepokracujes v PNke

ginger32
19. dec 2011

ahojte, aj ja by som sa chcela, kedze som zatial nestihla ist do poistovne.. v oktobri uz mam zaplatenych 270 dni dobr.poistenia z rozdielu co mi vychadza do max vymeriavaceho zakladu, zvysok mi hradil zamestnavatel. Na matersku mam ist v polovici januara.. mam sa prihlasit a odshlasit alebo ako to mam spravit, teraz mi to nie je jasne, a aj ze ci uz budem mat ratanu matersku z tych 65%, dakujem

gerdusha
19. dec 2011

@zoja ,

nie som cely mesiac PN...a planujem DNP co najskor zrusit...ak by som tak ale urobila k 1.1.2012 a nezaplatila za december, obavam sa, ze za tych cca 14 dni PN v decembri asi nedostanem nic, ci?

poisonblu
19. dec 2011

@ginger32 ty nerob nic, nerus dnp...materske budes mat vo vyske 65 % z VZ z roku 2011 - poivnne plus DNP

mima595
19. dec 2011

@gerdusha -ale ty zaplatit to raz musis, lebo ti to budu evidovat ako nedoplatok a budes mat problem...ti tam narastie penale....

zoja
19. dec 2011

@gerdusha no vyplatene podla mna by si dostala, ale tu alikvotnu ciastku by si musela doplatit tak ci tak, zrusit kludne k 1.1.2012 mozes, ale aj za ten jeden den 1veho budes musiet zaplatit, jedine ist uz teraz tam a ukoncit k 31.12.11, to mozes urobit odhlasku uz aj teraz, ja som tak rusila dpvn zaciatkom augusta a na odhlaske bol datum posledny den v mesiaci

gerdusha
19. dec 2011

@mima595
@zoja ,

ahaaa..ok, to som potrebovala vediet. dakujem.

mimochodom, neda sa to DNP zrusit aj len zaslanim ziadosti o zrusenie? musim tam zajst osobne a vyplnit ich tlacivo? z tepla domova sa to neda?

zoja
19. dec 2011

@mima595 prosim ta nevies mi poradit vid prispevok 15.03h

ginger32
19. dec 2011

@poisonblu a nebude mi tam chybat ak nebudem v januari prihlasena? lebo asi aj mna automaticky odhlasia, nie?

poisonblu
19. dec 2011

@ginger32 tebe skonci automaticky zo zakona poistenie 31.1.2012. Kedze si tehotna, tak automaticky si chranena 8 mesiacov....takze neries nic, zostan prihlasena, SP ti to zrusi automaticky

poisonblu
19. dec 2011

@gerdusha z tepla domova len tak, ze stiahnes tlacivo zo stranky SP a posles to postou..ja to tiez tak budem robit

poisonblu
19. dec 2011

@zoja ano, PN aj OCR sa budu pocitat z roku 2011, lebo podla zakona sa bude povazovat tvoje poistenie za neprerusene...

ginger32
19. dec 2011

@poisonblu aha, takze to konci az k januaru..chapem.. a este mam otazku, ze ak by som teda poberala matrsku 6mesiacov z maxima, a ostala by som v tej ochrannej lehote 8 mesiacov znova tehotna, tak by som znova mala matersku pri druhom babatku z maxima? alebo ako by to bolo?

zoja
19. dec 2011

@poisonblu dakujem ti velmi pekne 🙂

poisonblu
19. dec 2011

@ginger32 nie, ta ochranna lehota je od skoncenia poistenia a ked zacne plynut ochranna lehota uz musis byt tehotna, ta lehota plati len pre tehotne kvoli materskej...takze to sa neda u teba uz...ked budes chciet mat maximum aj pri dalsom babatku, tak si budes musiet zalozit to nove poistenia z maxima....

ginger32
19. dec 2011

@poisonblu a u mna by sa co bralo skoncenim poistenia?

annieb
19. dec 2011

@poisonblu ahoj, nevies nahodou, ze ak by som si januar navysila na maximum tych 50e, mal by ten jeden mesiac vplyv na matersku? teraz platim cca 47e...

mima595
19. dec 2011

@zoja - ano

zoja
19. dec 2011

@mima595 😉, prosim ta a aka je vyska toho minima co sa musi platit?

poisonblu
19. dec 2011

@ginger32 31.1.2012

pancake
19. dec 2011

@sympa1 mozem ist na očr 7.2 a ešte dalších 9dní mi zaplatia???aby som si to vedela vypočítať.

poisonblu
19. dec 2011

@annieb podla mna je to zbytocne u teba...to sa na materskej neprejavi velkym rozdielom....uz si tehotna, ci sa len chystas otehotniet? napis blizsie nieco o svojej situacii, nechce sa mi patrat dozadu 🙂

ginger32
19. dec 2011

@poisonblu aha, jasne.. diky.. a drzim palce aj tebe..