Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

svistinka
8. jan 2010

ahojte, mozete mi poradit?

som na rodic dovolenke zamestnanecky pomer mi trva. v 4,12,2009i som sa prihlasila na dnp z vymer. zakladu 800E.

Chcela by som otehotniet, ale teraz sa mi to zda dost vela platit si mesacne 35 E a mozno zbytocne.Nebolo by pre mna vhodnejsie odhlasit sa z tohto VZ, na druhy den sa prihlasit z minima a az keby som otehotnela prihlasit sa do 8 tyzdna tehot. z maxima?

Inak rd mi bude trvat do septembra a potom nastupim do zamestnania.

jaja64
8. jan 2010

Gapa,
Aha, už chápem, ale ešte otázočka, ak by som mala termín pôrodu, napríklad 4 mesiace po skončení materskej, nebude to mať nato nejaký vplyv, jednoducho budem platiť v predstihu tých 270 dní DNP ? A čo musím spraviť po ukončení materskej ?

standa82
8. jan 2010

Svistinka, naozaj je výhodnejšie odhlásiť sa a prihlásiť z minima. Keď zistíš, že si tehotná, tak sa najneskôr do 8 t.t. prihlás na maximum, alebo z rozdielu VZ.

alda
8. jan 2010

standa82, dakujem za odpoved.
Mam este jednu otazocku: keby som sa aj teraz prihlasila ako DNPO a platila poistne z minimalneho vymeriavacieho zakladu, teda DPN by trvalo menej ako 270 dni, nepriznali by mi materske z DPN aspon tych 55% zo sumy minimalnej mzdy (295,50 €)???

svistinka
8. jan 2010

dakujem za radu standa, ja som tam dnes bola a chcela som sa odhlasit a hned v ten to den aj prihlasit s tym minimalnym vz a ta pani mi povedala ze to sa neda v jeden den. tak tam aj tak musim ist este 2x lebo uz som z toho mala chaos a nepodala som si ani tu odhlasku.

spanihelka
8. jan 2010

ahojte dievčatá, koľko môžem najdlhšie platiť DNP? je to nejako ohraničené? ďakujem, ste zlaté 😉

minos82
8. jan 2010

Ahojte, potrebujem poradit ohladom dobrovolneho nemocenskeho poistenia. Som tehotna, momentalne som zamestnana ale iba na dobu urcitu, ktora mi konci 15.1.2010.......do tejto doby este nesplnam podmienku tych 270 dni nemocenskeho poistenia pred MD. Je mozne aby som sa na tych zvysnych dni dala dobrovolne poistit? Po skonceni prac. zmluvy budem na PN evidovana na UP. Je zlucitelne nemocenske poistenie od zamestnavatela a dobrovolne, pocitaju sa oboje do tych 270 dni? DA SA TO? dik za odpoved ☹

gapa
8. jan 2010

minost,
napíš viac údajov o trvaní nem.poistenia a PTP.

xpetka1x
8. jan 2010

baby mozte aj mne niekto odobrit toto: od 19,10.09 si platim DNP z VZ 700 19.11. som sa odhlasila a 23.11.09 zasa prihlasila z maximalneho VZ teraz som v tehu termin mam na 14.9. bude materska maximalna

alionuska
8. jan 2010

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 javascript:addEmoticon('🙂','vBody') 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

siouxie
8. jan 2010

ahojte. chcela by som sa poradiť o zmene v DNP. DNP platím vyše dva roky, v novembri 09 som sa odhlásila z min. VZ a o pár dní zase prihlásila na max. VZ. Ten mi bol stanovený na 34.70 eur, keďže si tároveň platím aj povinné NP ako SZČO.
Teraz mi vznikol problém, chcem si pozastaviť živnosť a tým pádom aj prestať platiť povinné nemocenské poistenie. DNP chcem platiť ďalej z maxima,či že cca okolo tých 41 eur. Len neviem, či si môžem znova zmeniť výšku VZ, hoci to nie je zmenou VZ z DNP, ale kvôli tej zmene povinného NP. Nie je v tom problém?

standa82
8. jan 2010

Siouxie, nevadí, že pozastavíš živnosť. V DNP môžeš pokračovať. Ak si chceš zmeniť výšku VZ, potom sa odhlás a na druhý deň sa prihlás z VZ z akého chceš. Najvyšší VZ je 1084,55 a platí sa 47,7 eur/mes.

siouxie
8. jan 2010

standa, ďakujem pekne 😀 . Tak sa zase plôjdem odhlásiť a na druhý deň znova prihlásiť.

Takže teraz budem platiť tých 47,7. Ale asi to spravím k 31.1. odhlásenie a k 1.2. prihlásenie, nech mám tie sumy aspoň jasné (naposeldy mi alikvót v SP vypočítali zle a musela som si ho tu u vás overovať 😉 ).

siouxie
8. jan 2010

Jáj a ešte mi napadlo, ako by sa mi počítalo teraz materské?
Trebárs, keby som otehotnela v priebehu pár mesiacov? Už za december 09 odkedy som platila z najvyššieho VZ (ale aj súbežne povinné NP), alebo až od toho 1.2. keď si to znova zmením?

standa82
8. jan 2010

Budú ti ho počítať z nového VZ od 1.2.

siouxie
8. jan 2010

Aha, tak dík ešte raz 😉

evulka777
8. jan 2010

Ahojte, teraz som zachytila v správach niečo o tom, že sa neoplatí už platiť DNP, lebo vraj od 1.2. je nejaká zmena. Je to pravda? V čom spočíva táto zmena?

xpetka1x
8. jan 2010

AJ JA SOM TO KUKALA CO TO MA BYT AJ PAN mIHAL TAM BOL.. TO JE HROZNE ASI PRETO ZE VELA LUDI O TOM VIE TAK UZ IM TO VADI,,A ZE ABY SME SA DOBRE MALI))

standa82
8. jan 2010

P.Mihál, čo sa to ide diať?

evulka777
8. jan 2010

Ja akurát viem, že sa ide zvyšovať min. VZ z 295,50 € na 319,58 €, čo je však mesačne vyššie poistné len o 1 €, ak ho platíš z minima. Ale aké iné zmeny sa chystajú to neviem.

evulka777
8. jan 2010

tento p. Mihál čo sem píše na koňa je skutočný p. Mihál? Tomu sa mi nechce veriť, že on by sem písal. 🙂

emia
8. jan 2010

ahojte, aj ja som to zachytila v správach, ale hovorili niečo len o tom, že kto chce poberať podporu v nezamestnanosti po skončení rodičovskej, tak sa neoplati platiť si DNP, že bude mať nárok na podporu aj tak bez toho? neviem, čo zas vymyšľajú, dnes tak a zajtra už zas inak. 😠

emia
8. jan 2010

chcela by som sa spýtať, či si niekto platí to DNP aj prevodom v banke, nie šekom, dá sa to? 😉

zarika
8. jan 2010

Ahojte, v práci som dala po šiestich rokoch výpoveď a mesiac nato som zostala tehotná bolo to v roku 2006 a hneď som sa prihlásila na DNP - vtedy nebola povinnosť platiť 270 dní - čiže prihlásila som sa a za tri dni som šla na PN - celé tehotenstvo som dostávala 13000,- sk. V novembri 2009 som si začala platiť z maxima a chcela by som znovu zostať tehotná platím si to popredu z toho dôvodu - keď otehotniem pôjdem na PN nakoľko rizikové mám už predurčené a tak budem dostávať rovnakú dávku celé tehotenstvo aj pól roka materské - čiže super pre tie ktoré musia tak či tak byť na PN.

kikula13
8. jan 2010

chcela by som sa spytať,momentalne som nezamestnaná a na PN a neviem či mám nárok na dávky z dobrovolneho poistenia.

lubica69
8. jan 2010

kikula ak máš DNP platené viac ako 270 dní tak áno máš nárok 🙂

lubica69
8. jan 2010

emia áno aj ja platím prevodom Mala by si mať variabilný symbol

lubica69
8. jan 2010

a áno pán MIHÁL je skutočný 😀

kikula13
8. jan 2010

lubica dakujem ti za odpoved,viac ako 270 dní som si platila z maxima 44eur a ešte sa chcem spytať v prípade keď dostanem tie dávky z DP ,či budem aj nadalej poberať aj socialne dávky.Ešte raz ti ďakujem.

mamartinka
8. jan 2010

Baby a kde to islo dnes v spravach?To maju byt neake zmeny ci co?Ja si to tiez platim prevodom na ucet.Od septembra 2008.Snad budem mat niekedy narok na matersku.To uz sa musi platit stale?Dakujem.