Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

elise
7. jan 2012

@merry_v ano ja som od decembra mala som cievnu mozgovu prihodu

merry_v
7. jan 2012

@elise
270 dni mas splnenych to chapem, si teraz na PN az do vtedy kym sa ti nepodari otehotniet? dobre tomu rozumiem? ked si na PN tak si oslobodena od platenia? alebo si sa este teraz v starom prihlasila povedzme z maxima?

merry_v
7. jan 2012

@elise
aha chuda, tak to mas tazke teda, aj mas narok na PN, tak ti prajem rychlo zotavenie teda ... :☹

janulap
7. jan 2012

@merry_v
@elise
kikusik88 sa moze teraz v januari odhlasit a potom nanovo prihlasit z noveho VZ,aby jej opat plynulo 270dni?

elise
7. jan 2012

@merry_v v starom si stále platim a zvyšujem si zo 40 na 50 € novom zo stareho mi plynie pn

merry_v
7. jan 2012

@janulap
ved to aj ja tak citam od bab, ze sa ta da urob ten trik, ze to este vyuzijeme v starom a vyhneme sa tomu drahemu balicku po novom ..

elise
7. jan 2012

@janulap musi mať aspon pol roka zaplaten poistne ak má môže urobiť zmenu

merry_v
7. jan 2012

@elise
aha ale ak si zamestnana tak az 50 eur? nestaci rozdiel?

kikusik88
7. jan 2012

@merry_v cca v juli cize ked v juni budem tehu tak mam 8 mesacnu ochr. lehotu a mozem si to do porodu platit v starom rezime ? toto ma najviac zaujima ☹

elise
7. jan 2012

@merry_v nerobim rozdiel lebo sa mi to vráti 🙂 kto by stále sledoval zvýšenie minima každeho pol roka a to keby som mala minimum tak by som musela každého pol roka na sociálku aby som si zvišila minimum tak ako ho zýšili 🙂

merry_v
7. jan 2012

@elise

uz viem ze som otravna 😢 ale teraz ked vo februari splnim tych 270 dni a ked si to DNP urobim este po starom, zaplatim povedzme mesiac a zistim ze som tehotna co potom? budem to musiet platit az kym mi to nepresiahne tych 270 dni? musi mi od noveho poistenia uplynut 26 tyzdnov- ale sa mi to bude ratat ako nepretrzite poistenie?

janulap
7. jan 2012

@merry_v niektore zeny,ktore nemaju fixny plat ,platia viac,potom si preplatok mozu vyziadat vyplatit 🙂

kikusik88
7. jan 2012

@janulap a naco mi bue novy Vz? ja si platim cca 39 € aby som mala najvyssiu + z prace co mi platia to mi staci aj 270 dni do jula mi stacia kedze otehu a budem mat ocharnnu lehotu nie?

janulap
7. jan 2012

@elise aha,no to asi kikusik88 nema,ked pise,ze si to plati od 10.2011.Ja som si myslela,ze nemoze si urobit zmenu-ze zvysit alebo znizit platenie,ale ze odhlaasit a na druhy den prihlasit sa moze-tak ani to,nie?

merry_v
7. jan 2012

@kikusik88
myslim ze ano len aby sa to podarilo, lebo ja som presne ten pripad, ze mi DNP uz konci a tehotna nie som ☹ a neviem co dalej ..

merry_v
7. jan 2012

@janulap
ahaa..uz viem ze som otravna ale teraz ked vo februari splnim tych 270 dni a ked si to DNP urobim este po starom, zaplatim povedzme mesiac a zistim ze som tehotna co potom? budem to musiet platit az kym mi to nepresiahne tych 270 dni? musi mi od noveho poistenia uplynut 26 tyzdnov- ale sa mi to bude ratat ako nepretrzite poistenie?

elise
7. jan 2012

@merry_v ak si fandiš že otehotnieš (inak prajem ti to z celeho srdca aby sa zadarilo) tak ti bude plynuť 8 mesačná lehota od zániku poistenia do nástupu na matersku🙂 ak by si chcela viac času na otehotnenie je dobre sa odhlásiť a prihlásiť teraz v januri🙂

kikusik88
7. jan 2012

@merry_v aha ☹

kikusik88
7. jan 2012

@elise no a ked otehu pocas toho ako dosiahnem 270 dni a do porodu budem mat cca 3 mesiace tak po tych 270 dnoch budem musiet este platit az do nastupu na Md ? ci staci zaplatit 270 dni a dost?

merry_v
7. jan 2012

@elise
ďakujem ti pekne, kiežby sa to podarilo,bola by som preštastná, a to mi este poradis kedy sa mam znova prihlasit ked DNP mi konci 5/2/2011? ale este po starom ze...ten novy balik sa mi zda byt strasne drahy...

kikusik88
7. jan 2012

@merry_v tak sa odhlas a prihlas este v januari nie? ci ako?

merry_v
7. jan 2012

@kikusik88
ale tak tebe sa to možno podari 😉 držím paluchy.

elise
7. jan 2012

@merry_v v januári každému zanikne poistenie okrem tých ktore musia doplatiť 270 dni po uplynutí 270 dni niekomu vyjde február niekomu marec, niekomu september ak do mesiaca pred ukončenim otehotnie tak začína plynuť 8 mesačná lehota. ak ti končí 270 dni vo februári a zistiš že si tehotná treba si doplatiť jeden mesiac v novom poisteni s baličkom a zmestiš sa do lehoty🙂

kikusik88
7. jan 2012

@merry_v my sa snazime len 3 ti mesiac tak hadam ano... no len to ma zaujima ci si to musim paltit az do nastupu na Md alebo staci zaplatit 270 dni a dost...toto neviem

merry_v
7. jan 2012

@kikusik88
áno tak uvažujem že sa odhlásim a prihlasim ale kedže 270 DNí už mám splenných, bude sa mi to rátať odznova či ako? zas sa mi to nechce platiť dalej vies ako ...neviem čo spraviť ...a kebyze zistim ze sa mi podari otehotnieet potom uz neplatim?

elise
7. jan 2012

@merry_v ak ti to konči 5.2 tak daj teraz odhlášku a prihlášku stihni to v januári a získaš čas do oktobra otehotnieť🙂

karinkaeich
7. jan 2012

@elise tipujem, ze ak som si dnp platila r.2009 a 2010, tak si to uz nemozem u zamestnavatela narokovat pri zuctovani. skoda, ze som skor nevedela ☹ co uz. pri druhom budem mudrejsia. este treba ale otehotniet 🙂

kikusik88
7. jan 2012

@merry_v ja nevieeem uz asi nic

merry_v
7. jan 2012

@elise
a kedy povedzme môzem ist na PN, v praci to uz nemozem vydrzat, potrebovala by som vypadnut cim skôr, mozem aj pocas poistenia, kedze mam uz spl. 270 dni, alebo cakat kym sa mi skonci a potom nasledne mam 7- ochr. lehotu?