Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
12. jan 2012

@nyc
no áno týka.. Ale je tam taká jedna záludnosť pri mamičkách, čo im skončí potom tých 270dní počas čerpania RD v zamestnaní. Totiž po ukončení dnp by ti začala plynúť 8mesačná ochr. lehota a nárok na materské v ochr.lehote vzniká presne 6týž. pred očak. term.pôrodu. No ale je problém, že ochr. lehota prestane plynúť vznikom nem.poistenia.
V zamestnaní máš prerušené = akoby ukončené nem.poistenie. Dnom nástupu na md (ukončením prerušenia z dôvodu RD) ti VZNIKá NEM.POISTENIE ZAMESTNANCA. Tj. v den nástupu na md zo zamestnania ti už neplynie ochr. lehota z dnp. Jedine skúsiť nastúpiť na md zo zamestnania o den neskôr, tj. 5týž. a 6dní pred očak. termínom pôrodu, čo však neviem, ako budú brať v SP a samozrejme sa môžeš ukrátiť na dobe poberania materského zo zamestnania.

Tj. z toho vyplýva, že ak nenastúpiš na md do ukončenia tých 270dní (pri prihlásení na dnp 31.1.2012 je to dna 27.10.2012), tak je podstatné ukončiť čerpanie RD najneskôr 26.10.2012, aby v posledný den trvania dnp už bolo trvajúce nem.poistenie zamestnnaca (potom môžeš bud čerpať riadnu dovolenku, pn-ku do nástupu na md). Iný variant ma nenapadá, resp. je neistý, či má vždy nejakú nevýhodu.

gapa
12. jan 2012

@annanatalia
pozri čo píšem o príspevok vyššie

oskvarka
13. jan 2012

@annanatalia no tie dni sa ti rataju vtedy ak tu PNku mas narok uz cespat aj z DPN.. je jedno ci z minima alebo z maxima.. a ak by si necerpala tu PNku z DNP tak sa ti ale rataju tiez len si za tento cas povinna platit poistne (teda neviem ci nieje aj taka moznost ze ak este nemas narok na davku pocas PNky ze by si si to platenie DNP aspon prerusila... to som nikdy neriesila) ale urcite si aj pocas PN ak na nu cerpas z davky aj poistena ved vtedy ti poistenie nezanika ono existuje stale len si oslobodena od platenia poistneho...
a podmienka na cerpanie PN z DNP je 270 dni za posledne dva roky.. ak toto mas splnene tak nemas problem...
neviem preco ti to ta znama tvrdila ani co ti tvrdila ved sa jej opytaj mozno nepochopila co sa jej pytas...

ronja
13. jan 2012

@gapa ahoj dakujem velmi pekne za odpoved pre mamičku nyc ..........ja som totižto taký istý prípad ako ona plynule som chcela nastúpiť po RD na druhú MD a pracovný pomer mi stále trvá........predošlé poistenie DNP ktoré si platím by mi skončilo 27 mája 2012 teda lehotu tých dní budem mať vtedy splatenú a na rodičovskej dovolenke s dcérkou by som mala byť do 23.11. ešte nie som teraz tehotoná len na tom intenzívne pracujeme ...ak som to správne pochopila tak ak by som aj teraz otehotnela tak nebudem mať nárok na DNP kedže potom počas plynutia 8 mesačnej ochrannej lehoty by mi vzniklo nové nemocenské poistenie nástup na MD zo zamestnania 😠 ...aby som chcela aby mi nárok vznikol musela by som nastúpiť už pred tým 27. májom späť do práce napríklad v apríly 2012 ....................škoda .............ak by so male teda nastúpila v tom apríly do práce a hned sa dala napr. za týžden vypísať na PN až do pôrodu tak by som mala nárok na PN zo zamestnania ale nie je mi jasné že či aj z toho DNP kedže ešte by som nemala splnenú podmienku z DNP 270 dní kedže si to platím od 1.9. 2011 alebo by som mala nárok na PN aj z DNP /zarátavajú sa pre Pn dkppy všetky poistenia čiže v mojom prípade aj čas plynutia RD/??????? ................................................druhá možnosť :ak by som si začala teraz platiť nové DNP k tomu 31.1. 2012 a otehotnela hned teraz vo februári tak mi podla toho čo píšeš nárok vznikne pretože termín pôrodu by som mala tým pádom cca 15.11. 2012 a nástup na MD zo zamestania by bol niekedy cca 5.10. 2012 teda tých 6 týždnov pred pôrodom a splnených 270 dní z DNP by som mala až 26.10. 2012 čiže zmena /vznik nového NP nástupom do pôvodného zamestnania z dôvodu čerpania druhej MD/ by nastala ešte pred plynutím ochrannej lehoty...len mi nie je jasné, že ako by som nastúpila na MD z toho DNP tam môžem začať čerpať to materské aj neskôr ako 6 týždňov pred termínom pôrodu????teda kedykolvek v rozmedzí od splnenia 270 dní až do termínu pôrodu???, u mňa by to vychádzalo kedykoľvek počas obdobia od 26.10. 2012 do 15.11. 2012 /termín pôrodu/ ???????????? vmoc moc už vopred dakujem za odpoved čítal čo tu radíš mamičkám a po dvoch mesiacoch čítania si konenčne natrafila aj na odpoved pre mamičky ktoré ja pracujú a prechádzajú plynule z jednej MD na druhú MD...............je mi jasné že ak by som otehotnela neskôr ako vo februári 2012 tak už nebudem mať nárok na nič pretože už mi potom vznikne počas ochrannej lehoty nové NP nástupom do zamestnania ....vopred dakujem za tvoj čas a ochotu odpovedať, 😉

oskvarka
13. jan 2012

@ronja podla mna ak niesi tehotna ak zatial aj tak nemate splnenu podmienku 270 dni tak s ati najviac oplati odhlasit a prihlasit.. ku 31.01... potom by ti vlastne poistenie trvalo este do toho 27.10.2012... no a do prace by si mala nastupit skorej ako je tento datum (t.j. este pocas poistenia a nie az v ochrannej lehote) ... no a narok na PN z DNP by si mala hned ako by si doplatila 270 dni za posledne 2 roky (t.j .) rata sa ti aj predchadzajuce poistenie ktore by si teraz ukoncila (tie dni) a le len na minimum a ak by presli od 31.1. 26 tyzdnou tak uz bby si mala narok na max. PNku..
teda samozrejme sa ti moze stat ze uz pocas poistenia nastupis na MD a tym padom nemas ziadny problem...
a este by som dodala ze ak mas podozrenie ze budes uz teraz v januari tehotna tak este zisti ci si a ak ano (zistis to asi najskorej v 4 tyz.) tak sa radsej odhlas a prihlas hned ku tomu dnu ako to zistis a nie az k 31.1.

a inak zo zamestnania neviem ci mas hned po nastupe narok na PN .. tam sa tusim toriz do dni nezaratavaju dni na RD (pre výplatu dávky z PN ... mam pocit ze len pre matersku sa tam zaratavaju...)

pozri si niektore temi tu : http://moje.hnonline.sk/poradna/tema/21

elizth
13. jan 2012

Ahojte, možem poprosiť niekoho, aby mi napísal, ako a kde si viem vybaviť dobrovoľné nemocenské poistenie. A čo ktomu potrebujem. Niesom síce tehotná a neviem či tento rok vobec budem, ale chcela by som si prispievať, ke´d sa to potom oplatí na MD. Počula som už aj niečo také,že to majú zrušiť. Neviem o tom nič, lebo som to nesledovala a nemám v okolí nikoho kto by mi vedel podať o tomto informácie. Vopred ďakujem naozaj pekne za info. Betka 🙂

ronja
13. jan 2012

@oskvarka ahoj dakujem ti velmi pekne za odpoved..........ja si neplatím DNP z maximálneho vymeriavacieho základu len ten rozdiel medzi platom a maximálnym vymerivacím základom trošku o pár eur navýšený keby niečo čiže reálne si platím 30e mesačne. tak mi to bolo vysvetlené, že ked mi pracovný pomer trvá tak si mám platiť len takúto časť, prácu mám na dobu neurčitú isto ma neprepustia. takže stačí mi aj teraz od januára začať platiť len túto čiastku 30 € alebo nie?materskú by som mala mať aj od zamestnávatela v takej výške ako aj predchádzajúcu plus ten rozdiel si doplácam .........alebo mám začať platiť teraz z maxima tých cca 50€ aj nejaké centy ak by som sa teda nanovo prihlásila ????? bude to mať nejaký význam??? .....s tým tehotenstvom no to bude na tesnotku kedže sme sa intenzívne snažili no podľa mojej dlžky cyklu asi ešte aj tak neprebehla ovulka takže by sme to mali asi odložiť na budúci mesiac 😀 😀 😀 menzes som mala teraz od 1.1.2012 takže musím čakať pre istotu na koniec mesiaca a ja mávam cykly tak 34 dňové takže mi ostáva jedine spraviť si napr. 29. 1. alebo 30.1. test a potom sa nanovo prihlásiť...............takže ked mi končí rodičovská dovolenka 23.11.2011 a platila by som si nové DNP /dala by som si odhlášku a hned aj prihlášku /od konca tohoto mesiaca napr. 30.1. až do toho splnenia 270 dní / 27.10.2012 tak vlastne nemusím otehotnieť hned vo februári ako som to najskôr písala ale môžem aj neskôr podstatné je to aby som nastúpila skôr ako toho 27. oktobra 2012 do práce??????pochopila som to už teraz správne?????? a potom mi teda bude plynúť 8 mesačná ohranná lehota?????????,teda môžem kludne otehotnieť aj napríklad v auguste 2012 len musím do tej práce nastúpiť skôr ako toho 27.10.2012 ??????????????? zmena prihlásením na nemocneské poistenie nástupom do zamestnania sa musí zrealizovať skôr než uplynie tých nových 270 dní platenia OK??????? Moc moc ďakujem čítam to tu stále čítam ale nechcela som sa nič pýtať že šak sa to nejako čítaním dozviem a dozvedám sa to až teraz posledný mesiac 🙂no ale hlavne že som sa to dozvedela .....DAKUJEM že si reagovala na môj príspevok 🙂

oskvarka
13. jan 2012

@ronja tak tak presne ako si to pochopila...a platit max. z rozdielu od vyplaty.. 😉 takze ako pises ti staci platit tych 30 eur... .. (s tym ze teraz este zistit ci niesi tehu) .. inak ty na novy rok si mala MS takze kludne uz teraz mozes zajst na poistovnu a dat tu odhlasku ku 30.01 a prihlasku ku 31.1 lebo aj tak budes ku tomu dnu max. v 4- 5 tyzdni... ja som mala MS na vianoce (24.12 presne) tak ja este cakam do buduceho utorka ci niesom a ak by som bola prihlasim sa hned ku 22.01 ... inak to spravim ako ty

oskvarka
13. jan 2012

@elizth ak planujes otehotniet do konca oktobra (do 27.10 najneskoej) tak sa ti to oplati .. ak si chces platiit max. co sa da tak si zisti svoju cca priemernu hrubu mzdu a zajdi na socialnu poistovnu.. ostatne ti tam povedia

maybee
13. jan 2012

Ahojte, ak Vás môžem poprosiť, ja by som si to len potrebovala zhrnúť. Tehotná ešte nie som a ani si neplatím DNP. Chcela by som sa ešte do konca januára stihnúť teda prihlásiť, a chcem sa opýtať akú výšku mám platiť, aby som dostala vyššiu materskú? Som zamestnaná na dobu neurčitú, takže stále pracujem. Raz sa tu písalo, že 50 eur aj nejaké centy z max. vymeriavaceho základu, potom že stačí rozdiel medzi max a výplatou.. trochu tomu nerozumiem 🙂

A aká je výška materskej pri platení tohto DNP? 🙂

Ďakujem pekne za odpoveď, aj keď to tu je už miliónkrát napísané 😉

ronja
13. jan 2012

@oskvarka DAKUJEM si moc zlatá............pri prvej dcérke som ani len netušila že existuje nejaké DNP a teraz keď sme to s manželom zistili a prihlásila som sa tak oni si zmenili zákon 😠 nikdy v živote som nič v tomto štáte nevyužila, obaja s manželom sme vždy pracovali tak to by v tom musel byť čert aby som to aspoň teraz jediný krát v živote nevyužila 😀 prajem ti dve čiaročky na tehu testíku tedy kedy si to budeš ty želať 😉 😉 😉 prajem všetko dobré Jana

elizth
13. jan 2012

@oskvarka ďakujem. aj keď som počula že na sociálke nie sú veľmi príjemné ženské, že nechcú poradiť. A ak neotehotniem do vtedy (27.10)? nemožem si to platiť? už mi to nebude platné, aj keď otehotniem neskor (po 27.10.)? ďakujem

oskvarka
13. jan 2012

@elizth ak otehotnies neskorej este to potommozes vyuzit na minimalnu MD aspon (do dvoch rokov od tohoto prihlasenia - t.j do januara 2014) alebo to mozes este vyuzit na marodku...(po 26 tyzdnoch od prihlasenia do konca poistenia + 7 dni ochranna lehota)

ronja
13. jan 2012

@oskvarka ešte ma teraz napadla jedna vec ak by som už len predsa len bola tehotná a posledná MS bola od 1.1. 2012 a zistím to teda dajme tomu toho 30.1. 2012 podla tehu testu skôr isto nie a ked sa teda hned aj toho 30.1. prihlásim na nové DNP tak termín pôrodu mi podla tehu kalkulačky vychádza na 7.10 pri 28 dnovom cykle a na 13.10. pri 34 dnovom cykle tak ako budem môcť mať nárok na materské z DNP ked termín pôrodu je skôr ako zaplatím tých 270 dní z nového DNP teda skôr ako toho 27.10.2012???????? to si doplatím tých nových 270 dní a potom požiadam o materské aj ked už som porodila??? či sa mi do tých 270 dní zaráta aj to čo som už doteraz platila z predchádzajúceho ešte teraz bežiaceho DNP a o materské požiadam normálne 6 týždňov pred termínom pôrodu ????? čím viac mi je niečo jasné tým viac mám pocit, že sa do niečoho iného nejakého zase zamotávam ☹

elizth
13. jan 2012

@oskvarka Ďakujem pekne za odpoveď, mám v tom taký zmatok 🙂 A musím sa prihlásiť čím skor?

vardzikova
13. jan 2012

Baby chcela som sa vas opytať.. platim si DNP od polovice decembra dnes som zistila že som tehotna? to ešte stiham platiť tych 270 dni alebo sa mam nato vykašľať?

oskvarka
13. jan 2012

@ronja ty nemusi zaplatit 270 dni noveho staci ak zaplatis 270 za posledne dva roky... to je len narok si to este platit tych 270 dni podla stareho (to je nieco ine...) takze pre teba je dolezite aby si od 31.1 zaplatila este 26 tyzdnou do nastupu na MD.. a to by si aj v tomto pripade stihla (na 99 percent- jedine v pripade extremne skoreho porodu nie)

oskvarka
13. jan 2012

@vardzikova a predtym si si to nikdy neplatila alebo nemas nejake ine ukoncene poistenie (napr ukonceny pracovny pomer?) lebo ak nie a ak si uz viac ako v 4 tyzdni tak nie a ak si v 4 tyzdni tak by si musela porodit len v termine nie skorej.. je to dost risk..

oskvarka
13. jan 2012

@ronja a inak podmienka 270 dni za posledne dva roky musi byt splnena do porodu takze ak budes mat 26 tyzdnou od posledneho prihlasenia ale nahodou este nebudes mat tych 270 dni (nepametam presne kedy si sa prihlasovala predtym) tak este do porodu mas cas.. s tym ze oni ti to potom zaplatia spetne aj ku dnu nastupu na MD.. ale zda sa mi ze ty uz mas viac dni takze u teba toto ani nemoze nastat...

oskvarka
13. jan 2012

@elizth do 31.1 sa da uz len

cajova_lienka
13. jan 2012

Baby este jedna prosba o radu - ak si pojdem teraz do konca januara zrusit DNP viem v ten isty den zalozit nove DNP alebo musim ist na socialku az najskor na druhy den? a ked som na RD - ale stale zamestnana (teda vedena u zamestnavatela ako cerpajuca RD) a budem si teraz platit s minima - ked nastupim do roboty - bude sa mi to brat ako subeh, vsak? lebo aj doteraz som platila len 13€ lebo mam vyskoky VZ z roboty. a este ked pocas platenia tych 270 dni otehotniem a kedze som po MA pojdem na rizikove asi od zaciatku (teda prerusim RD a pojdem do zamestnania a zaroven na PN) z coho sa mi vlastne bude ratat PNka? som bola na soc. poistovni sa informovat a iba ma tie tety doplietly (nehovoriac o tom, ze kazda vravela daco ine) Dakujem krasne 🙂

cajova_lienka
13. jan 2012

a este jeden detial - o babo by sme sa chceli pokusit februar/marec (a zatial sme nemali ziaden problem s otehotnenim klop klop takze verim ze aj teraz sa uspesne a rychlo zadari) 🙂

zuzu4444
13. jan 2012

baby prosim vas , ako to je s tym DNPO? Som v 19 tt a DNPO si platim uz 2 roky, cize mam splnenych 270 dni, porod mi vychadza na zaciatok juna, budem normalne dostavat matersku z toho ?

vardzikova
13. jan 2012

@oskvarka ja pracujem už 3 rok v kuse ... ale asi urobim tak že sa hodim po 6 mesiacoch na marodku a je to ..

dorotka_
13. jan 2012

ahojte baby, ja by som sa chcela spytat, ci na socialke nerobia problem s tym ze jeden den sa odhlasim a druhy zasa prihlasim, a ci daju tu moznost este sa nahlsit toho 31.1.2012, kedze od februara to plati inac, mate nejake skusenosti?

dorotka_
13. jan 2012

@zuzu4444
na stranke baby web pisu , ze: Ak ste už tehotná, nemusíte sa báť, lebo vám plynie ochranná osemmesačná lehota a ak počas nej nastúpite na materskú dovolenku, pre jej nárok a výpočet materského sa bude vychádzať z DNP, ktoré ste si platili.

tinara23
13. jan 2012

@dorotka_ môžu robiť problém, ale len slovne, zo zákona máš na to právo sa kedykoľvek odhlásiť aj prihlásiť, ja som bola v stredu, síce pani si pošomrala, ale nemala na výber. Ja som si doniesla vyplnené tlačivá a dala potvrdiť fotokopiu, že prevzali. Teraz tam budú mať toho veľa, tak aby náhodou nestratili.

martaniana
13. jan 2012

@dorotka_ no ja som sa bola v decembri odhlásiť a následne sa aj prihlásiť, vypísala som prihlášku v ten istý deň 🙂 nebol žiadny problém.

zuzu4444
13. jan 2012

@dorotka_ dakujem 🙂

dorotka_
13. jan 2012

@martaniana
@tinara23
dakujem, no budem to musiet aj ja takto spravit, u nas budu urcite tiez tety frflat, ale predsa si nenecham ujst tuto sancu ked si to uz platim a niekto mudry to zrusil 😠 , no budem dufat, ze stihnem otehotniet v tom casovom limite 😀