Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katuska54
30. jan 2012

@oskvarka dakujem uz som nato prisla. ja som v tomto uplne mimo,lebo som na PN este nebola. tak mam potiahnut PN dlhsie,alebo staci tych 10 dni? aby sa mi to oplatilo. som rada,ze tu je niekto kto pomaha nam menej zdatnym v takychto problemoch.dakujem moc 😀

merry_v
30. jan 2012

baby este nikdy som nebola PN z DNP poraďte mi na adresu zamestnavatela mi Dr. vypise Sociálna poisťovna alebo DNPO?? dakujem mooc vsetkym za rady... 🙂

bubinko83
30. jan 2012

@merry_v ak budeš mat vyplacane z DNP tak DNP ak od zamestnavala tak jeho. Povdez u lekara že si DNP a on už bude vediet kde to napisat a ako. 😉

v555
30. jan 2012

@merry_v doktorka ti vypíše dve PN,pre zamestnávateľa jednu a pre soc.poisťovňu druhú 😉

merry_v
30. jan 2012

@bubinko83
ja som jej to praveze vopred vravela, ona to este nikomu nevypisovala, ze si to mam pozisttovat sama, to chapem ze jednu mi da pre zamestnavatela a tu druhu ze co ma napisat do policka zamestnavatel SOcialna poistovna,???? diiik

nienna
30. jan 2012

ja som si začala platiť DNP 16.januára 2012, len teraz neviem či musím počkať s otehotnením aspoň 2 mesiace aby mi to vyšlo? lebo ak sa na materskú nastupuje 8 týždňov pred pôrodom, tak ak by som otehu hned alebo krátko po tom ako som začala platiť tak mi to nevyjde, nie? či ako to je? 😅

bubinko83
30. jan 2012

@merry_v čo??? Ešte o tom nepočula ? To ake čudne nie? Do toho polička sa tušim piše nie socialna poistovna ale DNPO.Aspon ja som to tak mala. Ale ja niesom zamestnana .

hedka17
30. jan 2012

@merry_v DNPO aspon ja som to tak mala a bola som aj zamestnana

oskvarka
30. jan 2012

@katuska54 PN funguje tak ze sa vzdy rata na cele dni takze najviac sa ti oplati od piatka do nedele s tym ze musis mat v papieri ozaj napisane do nedele a nie do piatika - zanamena z v kolonke prace schopna od bude uvedeni pondelok a najlepsie je to na jeden tyzden (toto nieje podstatne z dovodu DNP ale pri PN zo zamestnania) lebo ak si na PN od piatka do nedele je to spolu 10 dni vymeskanych teda 10 dni PNky za ktoru ti musia zaplatit s tym ze v praci vymeskas ak mas teda prac. dobu len po-pi 6 dni ;) ... ale pozor na ten pondelok lekari radi pisu do papiera ze prace schopna od soboty (pekne od nich) jedina vyhoda potom na tom je ze uz cez vykend nemusis drepit doma ale mozes chodit kam chces...
@merry_v ani ja a to ta doktorka nevie ako to ma vypiasat ??.. divné...

meritka
30. jan 2012

@nienna musis si platit 270 dni a potom mozes to vyuzit,tak ak pojdes na matersku tak spätne sa ti pozru ci si si platila 270 dni a potom ti vyrataju matersku

nienna
30. jan 2012

@meritka vďaka, tak musím ešte počkať so snažením preistotu 😉

katuska54
30. jan 2012

@oskvarka ale ja idem uz vo stvrtok 9.2. a budem asi do dalsieho piatku vypisana. tak mam sa radsej dat vypisat do prace az od pondelka? ja mam prac.dobu od pon. do pia.

iva87
30. jan 2012

Ahojte, este sa idem poradit, tak som sa nahlasila na DNP 27.1.2012, znamena to, ze na matersku mozem nastupit najskor 22.10 kedy ubehne tych 270 dni? A ako to je v pripade, ze by som porodila napriklad predcasne a tych 270 dni by nebolo splnenych?? Dakujem

oskvarka
30. jan 2012

@katuska54 povedz nech ta vypisu ze si prace schopna od pondelka.. (ak by si sa nechcela s tym natahovat tak si tam nedaj napisat datum ak ti povie ze mas dosjst na kontrolu v piatok tak dojdi az v pondelok chod tam skoro rano a povedz jej ze uz dnes hned ides do prace :D... ;))

domeli
30. jan 2012

@inkamia odpovedala som Ti v IP, ale aj tu zdôrazním, že ak sa rozhodneš odhlásiť a prihlásiť, tak to musíš urobiť najneskôr DNES, nie zajtra, pretože na odhláške a prihláške nemôže byť rovnaký dátum (teda odhlásiť sa môžeš najneskôr s dnešným dátumom 30.1.2012, aby si na prihláške mohla uviesť posledný možný termín platenia si DNP osobitne "po starom"- 31.1.2012) a spätne sa odhlásiť nedá. Takže ak, tak rýchlo bež na pobočku soc. poist.

janina.p
30. jan 2012

@gapa ahoj, chcem sa ťa spýtať, mám DNP, od 28.6.2011 som na MD, ktorá mi končí 22.2.2012. Zo zákona mi DNP zanikne k 1.2.2012. Vraj ak sa do 31.1.2012 odhlásim a znovu prihlásim na DNP, tak si môžem platiť iba DNP, nie celý ten balík dobrovoľných poistení. Má to zmysel odhlásiť sa? Čo ak by som sa do 31.1. iba prihlásila a to staré DNP by som nechala zaniknúť zo zákona? To je asi hlúposť, že? Ak by som sa teda odhlásila 31.1. a opätovne by som sa prihlásila k 31.1. na DNP, tak sa mi počíta opäť tých 270 dní a po ich uplynutí mi DNP zanikne? A OČR/PNka sa mi v roku 2012 počíta normálne z VZ minulého roka, kedy som si platila DNP, alebo mi to neplatí? Hádam pochopíš, čo som myslela. Ďakujem

oskvarka
30. jan 2012

@iva87 a predtym si si niekedy platila ???.. a uz si tehotna lebo ak niesi tehotna tak uz asi neporodis tak skoro neboj... lebo ak by si to nestihla a predtym si ine dnp nemala tak nedostanes nic ale netreba mysliet negativne dopredu...

katuska54
30. jan 2012

@oskvarka jee dakujem za radu. 🙂 a ked budem PN a uplatnim si aj z DNP tak potom ukoncenie PN mam zaniest na soc.poist.?

iva87
30. jan 2012

nie nikdy som si neplatila, kedze este stale studujem a ani zamestnana som nebola, tehotna nie som, len planujeme a rozmyslam kedy by bolo najlepsie zacat so snazenim 😉 Dakujem pekne 🙂

stafa
30. jan 2012

Môže mi niekto poradiť? Som momentálne PN od 20. 1. 2012. Som na riziikovom tehotenstve. Pôrod je naplánovaný niekedy v polovici októbra. Mám zaplatené 270 dní DPN. Ak potiahnem PN do termínu nástupu na materskú dostanem ju ešte v plnom rozsahu? Tá 8 mesačná ochranná lehota je od 1.1.2012 alebo od 1. 2. 2012.

domeli
30. jan 2012

@iva87 ak si si nikdy doteraz neplatila DNP, tak na to, aby si mala nárok na materské z DNP musíš mať splnených 270 dní DNP. Až po ich uplynutí máš nárok na čerpanie dávok z DNP.
Avšak: ak už si si niekedy DNP platila, v rozpätí max. dvoch rokov dozadu, tak k tomuto DNP, na ktoré si sa prihlásila teraz je možné pripočítať dni z toho predchádzajúceho DNP a ak dajú súčet 270, môžeš čerpať PN, OČR či materské.

iva87
30. jan 2012

@domeli dakujem pekne 😉 takze este radsej pockame mesiac-dva, aby som mala splnenych tych 270 dni 🙂

oskvarka
30. jan 2012

@janina.p !!!!!!hlavne dolezite je ze ak sa chces este odhlasovat a prihlasovat musis ist uz dnes zajtra je neskoro !!!!! musis sa totiz odhlasit v jeden den a prihlasit az nasledujuci den....... PN a OCR sa ti bude ratat uz podla noveho VZ (lebo sa odhlasis a znova prihlasis ale aj tak ti ma zaniknut tak to mas jedno nie) a do 26 tyzdna len z minima (z 339)... to co si platila predtym ako DNP uz sa stane nepodstatnym jedine dni sa ti budu zaratavat do podmienky 270 dni mesacne...
to s tym len prihlasenim sa neda.... a ano po 270 dnoch ti poistenie zanikne t.j. 27.10.
no a podla mna ma zmysel sa este odhlasit a prihlasit lebo ak ti teraz poistenie zanikne a nic s nim neurobis tak mas aj tak kedze tehotna niesi ochrannu lehotu len 7 dni takze uz ho po starom vyuzit moct nebudes a ak ho budes chciet vyuzit po novom tak sa aj tak den pred kazdou PN budes musiet prihlasovat na balicek aspon minimalny a len za ten jeden den zaplatis cca 4 eura... takto budes platit 15 eur mesacne (minimum) ale poistenie ti moze este trvat do toho oktobra s tym ze ak budes napriklad do konca oktobra tehotna vyuzijes to este na to + nemusis pred kazdou PNkou spekulovat a bezat na socialku a po kazdej PNk zase bezat na socialku sa odhlasit...

oskvarka
30. jan 2012

@iva87 kludne mozete zacat zo snazenim tak ako pises mozno aj skorej mi sme tiez tak zacali ze som sa hlasila 2 mesiace dopredu.. a zatial sme tam kde sme zacali... drzim palceky...

meritka
30. jan 2012

@nienna 🙂nooo treba dobre vyratat preratat🙂aspon tak mi povedali na socialnej poistovni ked som sa bola pytat,tak dufam ze som to dobre pochopila 🙂

iva87
30. jan 2012

@oskvarka este raz dakujem 😉 a drzim palce nech nam to obom coskoro vyjde 😵 😵

oskvarka
30. jan 2012

@katuska54 joj no ja som to este necerpala ale ak budes cerpat musi ti doktorka vypisat 2 PNky a musis tam aj ten papierik zaniest a potom asi doniest aj ukoncenie je to mozne...

datanka
30. jan 2012

ak budem v 8mes.ochrannej lehote po uplynuti 270dni platenia a skrachuje podnik v ktorom pracujem,takze zostanem nezamestnana,berie sa to tiez ako vznik noveho poistenia a matersku nebudem mat max?

karinka2105
30. jan 2012

ahojte potrebujem proadit
dnes som sa bola prihlasit ,,cize musim si to 270 dni platit a pocas tohoto obdobia musim otehotniet?hej? a vtej ochrannej lehote musim porodit?
cize ked otehotniem napr za mesiac tak mam narok na tu vysiu materskuu?

oskvarka
30. jan 2012

@karinka2105 mas.. a v ochrannej lehote nemusis porodit staci nastupit na MD co ale nastupis urcite ak v case zaniku poistenia uz budes tehotan ;)