Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
17. feb 2012

@petra6484 - prepac, ale ja tu už radim tak dlho, že sa tiež vyznám a na 100% ti možem povedat, že len to, ci zena cerpe alebo necerpe PN, nema vplyv na vysku materskej... 🙂
tam može dojst k inym veciam, ako k zmene VZ, ale to zavisi od konkretnych udajov....

ad ..zdravotne a nemocenske poistenie su 2 odlisne veci...zdravotne sluzi na to, aby ti bola poskytnuta zdrav. starostlivost a nemocenske sluzi na na vyplatu davok ako PN, OCR a materske....

to, že studujes soc. pracu je pekne, ale nemas to dobre nastudovane 😉

maminka142
17. feb 2012

@petra6484 no ved to je jasne a hlavne teraz maju aj tie za okienkom miž maž 😅 Naj je volať veducej, je to istejšie 🙂

petra6484
17. feb 2012

@maminka142 tak tak 🙂 maju tam chaos ja tym ze som to prerusila si to musim teraz platit 26 tyzdnov tak nesmiem skor porodiť aj keby tanky padali 😀

maminka142
17. feb 2012

@petra6484 ja som si to tiež prerušila a dala na novo 😀 Držím palce 😉

mima595
17. feb 2012

@petra6484 - ale ty pozor!!! lebo ty mas už 270 dni splnenych asi, ked si bola poistena aj predtym, ale nesmies nastupit na matersku skor, ako ti uplynie 26 tyzdnov od prihlasenia...lebo ak by nastup na matersku bol skor, ako uplynie 26 tyzdnov, mala by si matersku z minima

angelika_2
17. feb 2012

@mima595
@ gapa ....Môžem Vás poprosiť o radu, žienky mne nechu vyplatiť péénku zo sočky ☹ , lebo v r. 2007 som bola v jednej firme na dohode a oni ma neodlásili 😠 a stále som vedená, že som u nich na dohode 😖 až do teraz, pritom to je hlúposť som iba zamestnaná, čo mám robiť?! keď ta firma v ktorej som bola na dohode už zanikla? 😨 Vďaka 😕

mima595
17. feb 2012

@angelika_2 - to ja ti neporadim...to akože mas dlh na poistnom?????

petra6484
17. feb 2012

@mima595 ja to vsetko viem preto hovorim ze nesmiem skor porodit a z dokim mam matersku vybavenu 🙂

petra6484
17. feb 2012

@maminka142 mna skoro porazilo ze som to zrusila a potom som zistila ze som tehu som mala jedy na hovado este ze sa to dalo takto zachranit 😀

angelika_2
17. feb 2012

@mima595
prečo si myslíš že dlh? ja nerozumiem prečo riešia záležitosť starú cca 5 rokov? že ako môžem mať pn keď som na dohode? no chápate - ta firma ma neodlhásila a ja sa pýtam čo ja mám s tým teraz spraviť 😨

mima595
17. feb 2012

@angelika_2 - aha, tak preto ti nechcu preplatit, že akože pracujes na tu dohodu...tak to fakt netusim.......

angelika_2
17. feb 2012

@mima595
áno a keď pracuješ na dohodu tak na dávky PN nemáš nárok 😠 ach ☹

gapa
17. feb 2012

@angelika_2
tak toto by som si overila na soc.poistovni-ústredí, ved ty môžeš byť prihlásená na dohodu od 1.1. do 31.12. a vykonávať prácu na dohodu len v niektorých mesiacoch, oni ta nebudú odhlasovať v mesiacoch, ked nepracuješ.
Nedávno mi písala mamička, čo sa pýtala, či môže čerpať pn (alebo očr) z dnp a v zamestnaní čerpať dovolenku. Odpoved z ústredia bola, áno. Takže to, že máš vymeriavací základ z nem.poisteia zamestnanca nevadilo, ani že máš príjem.
A ako som písala,musíš dodržiavať liečebný režim, tj. počas pn nechodiť do práce a to sa dá dokázať, ak si prihlásená aj ako dohodár.
Skús napísať na ústredi, snád pochodíš lepšie ako tamilla a odpovedia.

gapa
17. feb 2012

@boise
áno, stačí, ak zaplatíš len za obodbie do ukončenia dnp, nie za celý mesiac.

gapa
17. feb 2012

@luna22
môžeš sa odhlásiť aj skôr, no najneskôr v den, kedy sa chceš odhlásiť, lebo nedá sa dať odhláška z dnp so spätným dátumom.

gapa
17. feb 2012

@tanitta
tak to ma sklamali,
som zvedavá, čo ti povie tá pracovníčka, no to by som bola už skeptik. Ak by som mohla, bola by som zvedavá, ako si presne formulovala otázku na poradnu. Ak teda chceš, aby som sa ešte do toho pozrela, tak príp. mi to pošli na IP, či mi niečo nenapadne, lebo niekedy záleží, ako sa presne pýtaš. By som sa skúsila spýtať aj ja, ak by mi vyšiel čas (toho je menej, píšem tu tak medzi všetkým, čo robím doma, často s krpatou na rukách, tj. ťukám jedným prstom a potom a čudujem, že to niekedy nemá ani pätu) ale táto situácia, čo máš ty, ma zaujíma, vždy som čakala, že sa niekto ozve a zistím, ako to presne podla usmernení majú v sp robiť.

luna22
17. feb 2012

@gapa môžem sa teda prihlasiť napriklad 1vého a 2 heho sa odhlasím a budem na očr stale pokračovať? ( viem že max. 10 dní) očr by bola od prvého. ďakujem veľmi pekne

gapa
17. feb 2012

@luna22
môžeš

andrejkag
17. feb 2012

@gapa prosím ťa poradíš mi? do 19.5.2012 som na materskej ktorú poberám aj z DNP, môžem DNP ešte nejako využiť aj potom? alebo mi 20.5.2012 zaniká? dalo by sa ešte využiť na Pnku alebo očr?

gapa
17. feb 2012

@andrejkag
neviem, kedy ti zaniká, či zaniklo, nepíšeš údaje o dnp

milena35
17. feb 2012

@tanitta ja si osobne myslim,ze dotycna spravila chybu....ak po rodicovskej dovolenke neodrobis ani den,budu pocitat peenku z roka predchadzajuceho,a ked tam bola rod.dovolenka pocitala by sa z min.mzdy.....lenze ,ty si nastupila a pracovala,takze bol prijem a z neho musi byt peenka vypocitana..........este zalezi aj na uctarke,aky prijem ti napisala,aj ona mohla pochybit....ale skor je to chyba na soc.poistobni.............mna napriklad presviedcali,ze mi peenku nedaju,lebo poberam RP.........jasne,ze mi povedala blbost o com som ju musela presviedcat,ze to tak nie je..............

milena35
17. feb 2012

@andrejkag aj ked poberas matersku z dnp...a materska konci 20.5.........tebe de facto dnp zaniklo k 1.2...

tanitta
17. feb 2012

@milena35 najviac ma na tomto vsetkom stve ze clovek potom musi sam a s vasou pomocou nastastie.... a nevravim o tom ze dalsich x % ludi s podobnym problemom sa uspokoji s tym co ma...... 😠 pretoze sa spoliehaju na to ze taketo chyby by sa vyskytovat nemali aj ked je clovek tvor omylny no naukor ludi problemov neznalych......... ☹ no a osobne som odovdzavala aj potvrdenie o prijme na sp za r2011 .. este tetuska vravela ze netreba pretoze oni si na zaklade elektornickych vykazov vedia urcit ale kedze som to mala aj v pisomnej forme bolo mi to odobrane.....

milena35
17. feb 2012

@tanitta ...........ono to tak na soc.poistovniach chodi.......mne tam robi sestra a nikdy mi v nicom nepomohla.....neporadila.....asi to maju zakazane... 🙂 🙂

tanitta
17. feb 2012

@milena35 to je uz iny pacient ked nepomoze vlastnej rodine 😎 😉 ....

lubkasungirl
17. feb 2012

baby otazocka - ako mi ovplyvni pracovny pomer na cca mesiac moje DNP zalozene 31.1.2012? Myslim po 26 tyzdnoch a tak 🙂

milena35
17. feb 2012

@tanitta napis este pani Navratilovej..mne vzdy odpisala a odporucila paragraf,na ktory sa mam odvolat...l.navratilova@chello.sk

mima595
17. feb 2012

@lubkasungirl - skus si to preratat takto...za ten mesiac, co budes v praci, tak ti DNP zarataju iba rozdiel medzi maximom a tvojim hrubym platom..ak budes mat hruby plat cca. 600E, tak za ten mesiac ti zarataju 1153-600 t.j. 553E..dalsich 5 mesiacov budes mat VZ 1153...takže 5x1153 + 1x553 a to deleno 6....1053E..to by bol akože VZ, z ktoreho by ti ratali po 26 t davku...ono je to len vypocet zhruba, lepsie by bolo na dni, ale pre info to staci.....

gapa
17. feb 2012

@milena35
čo píšeš o pn po Rd v príspevku o 21,28, tak podla odpovedí zo SP a aj podla zákona by sa pn rátala z pravdep. VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesaici vzniku pn (§ 57 ods.2 Z o SP druhá veta) a nie z minima. Ale práve z IP viem, že pracovníčky takto postupujú a navigovali aj mzdárky.
Rozdiel medzi tým, či si odrobila den po RD pred pn alebo nie nevidím. Bud je to pravdep. vz podla § 57 ods.1 a) (ak odrobí den) alebo podla § 57 ods.1 písm. b) (ak nastupuje na pn v den, ktorý nasleduje po dni ukončenia prerušenia nem.poistenia z dôvodu pn, t.j. v den, kedy vlastne vzniká np. A v oboch prípadoch potom záleží, aký napíše mzdárka pravdep. vz. Lebo na to sú tiež dva názory. Ak by napr. RD končila 15.11. a pn vznikla 16.11., tak za obdobie RD sa nem.poistenie neplatí, tj. ak berie, že má uviesť, z akého vym.základu by sa platilo nem.poistenie v den vzniku pn, tak by mohla bud uviesť vym.základ za celý mesiac, alebo len vym.základ za pol mesiaca, lebo 1-15.11. sa vlastne neplatia odvody, na toto tiež doplatilo pár mamičiek. A táto suma sa vždy delí číslom 30, aj keby mzdárka uviedla VZ len za časť toho mesiaca.
Ale to sa už moc rozpisujem 🙂 Preto radím maminám, vždy sa popredu na to popýtali mzdárok pri reťazových pôrodoch a overili si to.

jana201
17. feb 2012

@papuka a ako prebieha taka kontorola co vyzadoval od teba ???