Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

elizabeth1011
28. feb 2012

@lucc dik za odpoved. no neviem ci ma len obavy alebo co.... mozno to je tym,ze niektori gyndosi su porodnici a mozno maju tie rizikove poradne vlastne v ordinacii a niektori posielaju do nemocnice...
neviem. uplne neviem co teraz. lebo jeden mesiac ma nespasi...

hviezdicka2024
28. feb 2012

@elizabeth1011 a keby si skúsila ísť za obvodným lekárom s tým, že máš bolesti krížov, prípadne tvrdnutie bruška, kolísavý krvný tlak, závraty ???? prípadne obvodakovi skús povedat aká je situácia možno je ústretovejší...

elizabeth1011
28. feb 2012

@hviezdicka2024
no vsak skusim tam zajtra ist a uvidim. myslim,ze ked zajtra sa prihlasim na balik a aj mi vystavi pn,tak by to malo byt ok-nie?
no vsak sranda je,ze zavrate a nizky tlak mam....a krize-tym,ze moje dieta je dost velke a stale nechodi je to narocne.... no fakt som v soku,lebo kazdy okolo tehotny je na pn...a mne povie toto.
ak sa prihlasim zajtra na balik,tak aj tak mam 8mesacnu ochrannu lehotu ako tehotna??? asi nie,ze?? nechcem urobit hlupost...

janula1507
28. feb 2012

@elizabeth1011 , ahoj - ja som na tom podobne ako ty a tiež neviem čo by bolo najlepšie riešenie ....

maminka142
28. feb 2012

Babulky viete mi poradiť? Moja neter splní tych 270 dní 26.5 a na matersku nastupuje až 8.6 a chcem sa opytať, bude dostávať vyššiu matersku? Alebo bude vôbec dostavať nejaku matersku, ked splnenych 270 dní bude mať skor, ako nastupi na matersku? Mesačne si platí 40 eur. Ďakujem 🙂

@gapa
@janulap

elizabeth1011
28. feb 2012

@janula1507 no tak to je hrozne,ze este niekto je v takej situacii.
chcem sa este opytat. ci ma moze obvodna dr vypisat na pn aj ked sa neprihlasim z balika??

olinka166
28. feb 2012

@elizabeth1011

zavolajte si priamo na sociálnu poistovnu, po zadaní rodného čísla sa priamo pýtajte na ten svoj prípad, je to oveľa lepšie ako keď vám poradí niekto tu z diskusie...

http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s

janulap
28. feb 2012

@maminka142 samozrejme,že bude dostávat matersku z DNP,lebo na MD nastupuje v ochranej lehote 😉

hviezdicka2024
28. feb 2012

@elizabeth1011 ano tiež si myslím, že bude naj, ak si zavoláš na infolinku SP a neviem ako to je pri RD ale ak maš splnených 270 dní DNP a bola si tehotná k dátumu zániku DNP, vzťahuje sa na teba ochranná lehota 8 mesiacov, nie? a v tej ako tu písali baby môžeš nastúpiť na PN , OČR kedykoľvek ak od lekára doložíš potvrdenie, že v čase zániku DNP si už bola tehu. Nechcem ti zle radiť, neviem ako to je pri RD ale celkom nerozumiem, prečo sa chceš prihlásiť na nový balík DNP?

maminka142
28. feb 2012

@janulap Ďakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem moc 😉

elizabeth1011
28. feb 2012

@hviezdicka2024 len na SP mi asi nebudu chciet poradit ako naj vyuzit dobrovolne-nie?? ja somnezamestnana a na RD-cize je to ok-to mam zistene.
na balik som myslela,ze aby ma mohla dat na pn aj obvodna....nejako som zmatkovala-manenapadlo,ze mozem byt aj ocr
dakujem,ale aj tak neviem co urobit. mozno pojdem obvodnej nech ma vypise na nejaky cas a potom gynekologicka...len neviem ako na to budu pozerat na SP....

vm51
28. feb 2012

Ahojte, prosím poraďte mi niekto... DNP som si platila od r. 2009 z max. vym. základu, pretože som chcela vyššiu materskú ale nie vždy sa všetko podarí ako človek plánuje a tak sa mi počas trvania DNP nepodarilo otehnotnieť. Podľa zákona mi DNP zaniklo k 31.1.2012 ale od decembra 2011 som PN, dnes som zistila že som tehotná (stále tomu nemôžem uveriť 🙂 ) Budem mať nárok na materskú z DNP? Nie som si istá, či sa zmestím do tej 8 mesačnej ochrannej lehoty... Ako by som mohla získať tú materskú? Keby som bola PN (diagnózu na to mám) až do nástupu na materskú mala by som potom nárok? Alebo sa mám znova pripoistiť po novom a keďže som PN tak platiť nebudem? Môžem sa vôbec nahlásiť na dobrovoľné počas PN? A keď mi vznikne nové poistenie nestratím nárok na nemocenské počas súčasnej PN?

janula1507
28. feb 2012

@elizabeth1011 - našla som na nete - podľa odpovede máme nárok 🙂
dávam do pozornosti : http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

rrenata30
28. feb 2012

@oliverka prosím ťa a nevieš mi poradiť..ja som ne Pnke od obvodáka ale chcela by som prestupiť ku gynekologovi...nevieš mi poradiť či v takom prípade mám tiež niečo doniesť? tehotná som začínam tretí mesiac?

janulap
28. feb 2012

@vm51 a v ktorom tyzdni tehotenstva si?ak si otehotnela este pocas DNP-teda do toho 31.1 tak si v ochrannej lehote 🙂

janulap
28. feb 2012

@maminka142 nie je zač 😉

vm51
28. feb 2012

@janulap práveže asi až po 31.1. dnes mi vyšiel pozitívny test, zajtra idem k lekárovi, ešte neviem presne v ktorom týždni som, dátum poslednej mrchy je 1.2.

rrenata30
28. feb 2012

@vm51 ahoj záleží na tom kedy máš termín a kedy by si teoreticky mohla nastupiť na matersku 6 týždnov pred terminom....ak by si napr.nastupila na matersku ešte v septembri nárok na matersku z DNp by ti vznikol ak ti to tak nevychádza a mala by si nastupiť niekedy v oktobri na matersku ja by som ti poradila aby si sa prihlásila spätne k 29.2. na DNP po novom zaplatila by si ten jeden mesiac(február) už v novej výške aj napr. z minima ale nemocenské by sa ti počítalo ako nepretržité...k 1.3.2012 by si sa hned odhlásila ide len o to aby si mala ten jeden mesiac...čiže ak by si nastupila na matersku v oktobri normálne by ti brali tých 270 dni...prihlásiť a odhlásiť z DNP sa môžeš aj ked si na PNke to viem isto len tam by si sa musela poinformovať na sociálnej poisťovni ako by to bolo s tým februárom-zaplatením lebo počas PNky nemocenské neplatíš...zajtra máš posledný den zajdi na soc. poist.a poinformuj sa...záleži na tom kedy je termín a nástum na matersku...

vm51
28. feb 2012

myslím, že zajtra je posledný deň, kedy sa môžem prihlásiť na ten nový balík so spätnou platnosťou od 1.2. a poistenie sa bude považovať za nepretržité, posunula by som si tak ochrannú dobu, len neviem či to môžem urobiť počas PN...

vm51
28. feb 2012

@janulap @rrenata30 ďakujem vám veľmi pekne za odpovede, veľmi ste mi pomohli, zajtra utekám na soc. poist. a nahlásim sa na ten nový balík

rrenata30
28. feb 2012

@angelika_2 nerozumiem celkom....proste ak si začala marodovať tak maroduj lebo ak to prerušíš alebo skončíš a nanovo začneš už nebudeš mať narok na Pnku z DNP si myslím

rrenata30
28. feb 2012

@vm51 nahlásiť sa počas Pnky môžeš len neviem jak je to s tou platbou kedže si na PNke v podstate to nazaplatíš...resp.nemusíš to platiť..

angelika_2
28. feb 2012

@rrenata30
veď ja by som veľmi rada marodovala 🙂 ale dokyňa chce moju PN ukončiť ☹ Asi chce byť krytá 😖

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janulap
28. feb 2012

@vm51 daj prosim vediet,ako dopadnes...drzim palce.Ak si PN platit nemusiš.

gapa
28. feb 2012

@maminka142
ak jej po ukončení dnp do nástupu na md nevznikne nové nem.poistenie (napr. nebude mať v zamestnaní prerušenie nem.poistenia), tak áno, vznikne jej nárok v ochr. lehote

darra
28. feb 2012

Ahojte, chcem sa len uistiť, či som za január zaplatila správne podľa starého VZ, ak som prihlásená od konca decembra. Nechcem, aby mi tam vznikol nejaký nedoplatok. Ďakujem 🙂

maminka142
28. feb 2012

@gapa Ďakujem moc 😉

domeli
29. feb 2012

@darra je to v poriadku 🙂

katka9900
29. feb 2012

@radkovadanka na vsetky otazky je odpoved ano 😉