Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mary86
11. mar 2012

@katinka110 tá ochranná lehota určite nie je 7 dní 🙂 ja mám také info, že od toho októbra máš ešte rok a pol ochrannú lehotu, v ktorej sa môžeš vybrať na materskú... takže žiadna panika 🙂 a samozrejme nikdy nevieš čo nová vláda učiní...takže ja by som to určite nerušila...sama si to platím (z maxima) a tehotná zatiaľ nie som 😉

mima595
11. mar 2012

@katinka110 - pre narok na matersku, alebo pre Pn, resp. OCr pocas tehotnosti mas narok este 8 mesiacov po skonceni poistenia....teda musis byt tehotna do skoncenia poistenia...
7 dnova ochranne lehota plati pre Pn, OCr, ak tehotna nebudes.....a chces len "obycajnu nadchovu" PN....

mima595
11. mar 2012

@mary86 - bohuzial rok a pol nie je ochranna lehota...s rokom a pol sa da len pocitat v pripade splnenia podmienky 270 dni za posledne 2 roky.....

peta268
11. mar 2012

@katinka110 po uplynuti 270 dni si v ochrannej lehote, ak budes dovtedy tehotna ochranna lehota je 8 mesiacov, cize na matersku musis nastupit najneskor v posledny den ochrannej lehoty, ak by si tehotna po uplynuti 270 dni nebola, ochranna lehota je 7 dni, mozes ist na PN...

nocomment
11. mar 2012

tiež si platím od 30.1.2012 DNP z minima ... tehotná zatiaľ nie som, som v evidencii ÚP a čoskoro ma čaká dôležité CT vyšetrenie.
Ísť na PN iste nemôžem a tiež asi platí, že do oktobra by som mala byt tehotná.

zalka
11. mar 2012

@nocomment
Mala si nejaké zamestnanie pred 30.1.2012? Alebo si skončila v lete školu a zaevidovala sa na UP?

majuska55
11. mar 2012

Ahojte kocky, chcela by som Vas poprosit o radu. Som na RD (nezamestnana). Od juna 2011 som si platila DPN a dnes mi skoncilo cize od zajtra ho mam prakticky zrusene. Som v siestom mesiaci a chcela by som ist na PN. Musim nastupit na peenku do 7 dni od skoncenia 270 dni? A myslite, ze ma doktor vypise na PN, ked nemavam nejake velke problemy, len mi obcas tvrdne brucho a mavam krce? Poradte mi prosim

nocomment
11. mar 2012

@zalka od augusta 2011 na ÚP a predtým rodičovská dovolenka

peta268
11. mar 2012

@majuska55 ahoj, ty si od zajtra v 8 mesacnej ochrannej lehote, takze nemusis nastupit do 7 dni...

majuska55
11. mar 2012

a vies to so 100 % istotou? Ja mam nastup na MD zhruba na polovicu maja, ci to mam chapat tak, ze na peenku by som mohla ist hocikedy do nastupu na MD a dostavala by som nemocenske z DNP?

zalka
11. mar 2012

@majuska55
Ano na PN môžeš ísť hocikedy, si v ochrannej lehote, ale ku PN musíš priložiť potvrdenie od lekára že si tehotná, alebo aspon prefotenú tehotenskú knižku.
Gratulujem 🙂

zalka
11. mar 2012

@nocomment
Počas rodičovskej si si neplatila DNP? A bola si na rodičovskej zo zamestnania?

peta268
11. mar 2012

@majuska55 tak mi to bolo povedane v SP, a aj si myslim, ze logicky, ak si v ochrannej lehote 8 mesiacov, tak mozes ist hocikedy na PN a mala by si ju dostavat z DNP...skus sa spytat @zalka , vidim, ze sa v tom vyzna....ja sa v tom na 100% nevyznam a nechcem zavadzat...ja som to takto pochopila a verim, ze to tak je...

nocomment
11. mar 2012

@zalka neplatila som .... na materskú som nastupovala po cca 4 mesačnej evidencii na ÚP, predtým som pracovala, no kvôli sťahovaniu (170 km) som musela dať výpoveď. No to je teraz nepodstatné.

majuska55
11. mar 2012

Dakujem a este som sa zabudla opytat. Aj na OCR mam narok z DNP, myslim aj po tych 7 dnoch?

zalka
11. mar 2012

@majuska55
Aj na OCR máš nárok počas tých 8 mesiacov ochrannej doby lebo si tehotná. Platia tie isté podmienky ako pre PN, odniesť na SP aj s potvrdením o tehotnosti.

zalka
11. mar 2012

@nocomment
No na PN sa Ti naozaj neoplatí, lebo nemáš v posledných 2 rokoch 270 dní poistenia. Škoda. Ale zase neviem či poberáš dávku v hmotnej núdzi, no počas evidencie ak si na dlhodobej PN tak sa nehlásiš na UP ( nenosíš lístočky ) a pri poberaní dávky v hmotnej núdzi TI vzniká počas dlhodobej PN ( rozumej viac ako mesiac ) nárok na ochranný príspevok k tejto dávke.
Takže asi by som sa aj tak dala vypísať na PN.

nocomment
11. mar 2012

@zalka dávku nepoberám - manžel má podľa tabuliek vysoký príjem, takže nemám šancu niečo dostávať.
áno - počas PN sa netreba hlásiť na ÚP. Zostáva mi asi len hlboko veriť, že všetky vyšetrenia dopadnú dobre a do oktobra mi nič nebude brániť otehotnieť.

zalka
11. mar 2012

@nocomment
Držím palec naj to dopadne čo najlepšie. 🙂

flowerska
12. mar 2012

@mary86 ja si to tiez platim z maxima a nie je to mala suma, ale do septembra by som chcela otehotniet ked vsetko pojde tak ako teraz))

majuska55
12. mar 2012

zalka
dnes som bola na SP a povedali mi zevraj ak chcem ist na PN, tak najneskor do 7 dni od skoncenia DNP. Tak ja uz teraz neviem. Zalka ty to mas odkial, ze tehtone maju 8 mesacnu ochrannu dobu aj na PN a OCR?

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jeny
12. mar 2012

@majuska55 a povedala si pani na socialke ze si tehotna?? ja to riesim akurad teraz, dnp mi skoncilo k 1.2. a na pn som sla az 14.2. takze po 7dnovej ochrannej lehote, pani mi povedala ze mam narok na pn z dnp ale musim doniest aj potvrdenie od lekara tak som bezala k dr a priniesla som im pn aj s potvrdenim no oni ho stratili a po 3 tyzdnoch ked sa moja pn dostala k pani ktora vybavuje pn tak mi volala ze nemam narok tak som znovu vysvetlovala ze som tehu ze som im to dala aj na papieri no ale to potvrdenie zazrakom zmizlo....taka som vytocena z nich.

majuska55
12. mar 2012

@jeny no praveze som jej povedala, ze som tehotna a ona mi stale tvrdila, ze urcite je to len 7 dni, ze ochranna lehota 8 mesiacov pre tehotne je len na materske.

tanitta
12. mar 2012

ahojte ... mam otazku .... ak mam zozamestnania nepretrzite nemoc. poistenie cca 15rokov ... a chcela by som si zalozit DNP v baliku kolko musim platit DNP casovo tych 270 dni tiez alebo ako??? alebo si hned mozem zalozit DNP na 2dni a ist na PN alebo očr a potom po ukonceni dnp zrusit?....ci to je moc jednoduche 😅

majuska55
12. mar 2012

ja neviem, ci neovlada poriadne kazda ta uradnicka zakon alebo chcu ludi len zavadzat.....lebo mi s istotou povedala, ze donesiem PN po siedmych dnoch od skoncenia DNP, nebudem mat na nu narok

mima595
12. mar 2012

@majuska55 - my sme to riesili...gapa davala presne znenie zakona...kde nie je uvedene, že 8-mesacne lehota plati iba pre materske....
plati aj pre PN napr. rizikove z dovodu tehu, ale aj na vsetky ine nemoci a OCR......

oliverka
12. mar 2012

@mima595 Vyskúšam to v praxi... Práve od dnes mám OČR s prvom dcérou a som tehotná. Potvrdenie o tehotenstve k 31. januáru som do SP niesla kvôli mojej PN len nedávno, tak som zvedavá... Dúfam, že nebudú potrebovať nové potvrdenie... Uvidím, či bude všetko OK, či nebudú niečo namietať... Dám vedieť... 😉

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima595
12. mar 2012

@radkovadanka - ano, lekar to hlasi...vlastne tu minule milena pisala, že ty nemusis do 3 dni nic nosit, ale to nema na nic vplyv...lebo si napr. soc.pracovnicka, ktora je prave na kontrole u dr. vezme Pn a moze ist na kontrolu...myslim, že tu raz niekto spominal ten pripad...že kym pani prisla autobusom domov od dr. už mala v schranke listok zo SP...ale to su myslim, velke nahody...
napr. vsak v nasom meste jednu pani skontrolovali aj doobedu aj poobede...su 4 nezavisli kontrolori, a ti chodia na kontroly.....

zamestnavatelovi..myslim, že zavolaj, on musi vediet, že si Pn a dohodnes sa na odovzdani...nevidim problem, ak on suhlasi, že mu ich posles neskor....