Exekúcia na dom a svokra

dada7701
13. feb 2018

Zdravím, chcela by som sa vyrozprávať a prečítať si názory iných. V krátkosti - manžel má brata, ktorý je slobodný, žije s matkou v rodinnom dome. Svagor má dlhý z minulosti, a kvôli tomu je založený aj dom. Brata-môjho manžela vyplatil. My sme si s manželom postavili domček, ktorý ešte nie je dokončený a splácame hypotéku. Nastala situácia, že prišiel papier z banky, že dom ma ísť na dražbu ak samozrejme dlh nevyplatí. A teraz : manžel vyhlásil, že samozrejme mamu nenechá na ulici,ak by došlo k najhoršiemu.... Svokru mám rada, je to dobrá žena, rozdala by aj to posledné,aj ked sama nemá, ale bývať s nou, ked nemusím ?!
áno, áno pomáhať si treba....ale prečo mám na to doplatiť ja pre nezodpovednosť jedného....
je to ťažké...

44janica44
13. feb 2018

@dada7701 ano chapem že staviate dom aby ste žili sami..... ale dokázala by si žiť s pocitom že tvoja svokra, stara mama tvojich detí je defakto bezdomovkyňa? predstav si na jej mieste seba.... prísť o strechu nad hlavou síce ti syn ponúkne bývanie v jeho dome ale tvoja nevesta by bola proti..... ako sama hovoríš že je to dobrá žena, možno to ni eje stav natrvalo a niečo si najde určite to stojí za vyskúšanie....... aspon mne by to stalo už len pre pokoj v duši

sasa1310
13. feb 2018

tiež by som nesúhlasila. Vy máte hypotéku na to v podstate, aby brat mohol robiť dlhy. super.
Ale teda ťažká situácia, keď je dobrá a pomáha. Doplatí na to len ona, chúďa

marusia12
13. feb 2018

@dada7701 nerozumiem, prečo ten váš švagor už dávno neriešil bankrot.

marusia12
13. feb 2018

@44janica44 Neviem prečo by mala mať ona nejaké výčitky, že svokra zostane na ulici.... prečo jej to podsúvaš? Ona si žije svoj život tak nech to rieši švagor s bratom. Určite by som svokru domov nebrala...

tuqanqa
13. feb 2018

Nadite svokre maly bytik, garsonku. Pre zaciatok mozno financne vypomozete. Vyriesene.

sasa1310
13. feb 2018

@marusia12 možno aj kvôli tomu, že aj vďaka svokre mali peniaze z JEJ domu

marusia12
13. feb 2018

@sasa1310 ale tu treba riešiť evidentne problém inak... a nie rezignovať a nasťahovať si svokru domov.

dada7701
autor
13. feb 2018

@sasa1310 nerozumiem ? ako to myslíš ?

sasa1310
13. feb 2018

@marusia12 už je neskoro na riešenie. V prvom rade mala mať svokra vecné bremeno v tom dome, keď už ho napísala na jedného zo synov. A tým pádom by nemohol založiť nehnuteľnosť a ona by v ňom mala doživotné právo bývania

sasa1310
13. feb 2018

@dada7701 no brat vás vyplácal nie, z JEJ domu. Tak aj tak vám pomohla. Nepriamo, ale pomohla

dada7701
autor
13. feb 2018

a neviete niektorá ako je to z dlhmi ? pokiaľ viem, dlhy sa dedia....švagor má 7 ročnú dcéru, ale s jej matkou nežije...

jukov
13. feb 2018

@dada7701 vži sa do sitácie tvojho manžela a potom uvažuj, či "matku" prichýliš

sasa1310
13. feb 2018

@dada7701 dlhy sa síce dedia, ale dieťa môže odmietnuť dedičstvo a tým pádom ich nededí

dada7701
autor
13. feb 2018

@sasa1310 a kto je potom na rade ? dufam,že nie súrodenci.....

taga
13. feb 2018

Keby to bolo naopak-jednalo by sa o tvoju mamku a manzel by nesuhlasil? Ked spolu vychadzate a je to ako hovoris dobra zena, aj ked to bude tazke ale ja by som mamku vzala k nam... ved chuda ona na to doplati :(

sasa1310
13. feb 2018

@dada7701 nikto. Dieťa, keď je jediný dedič, keď odmietne dedičstvo, tak prepadá štátu.

loginexistuje
13. feb 2018

nie brat vas vyplacal ale svokra lebo to bol jej majetok v pripade ze by dom cely bez vyplatenia prepisala na svagra chapem tvoju nechut ale takto proste ste viazany min moralne jej pomoct nemusis si ju nastahovat prispievajte jej na podnajom napr aj ked pokialnsa da by som jej postavila v ramci domu separatnu izbubs kupelkou a kichynskym kutom alebo jej vratte eniaze co ste dostali vyplatene z JEJ domu nech si zaplati podnajom

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fefe123
13. feb 2018

@lenkakravcova no, predpokladám, že by to bolo neplatne a myslím, že to už ani nepojde, nakoľko tam je už v platnosti exekúcia. A nariadená dražba... skôr by som uvažovala, či by nešlo vyplatiť podlžnosti a potom dom prepísať,

fefe123
13. feb 2018

Zamyslite sa nad tým, ak by sa to stalo Vašej mame a manžel by nesúhlasil....

44janica44
13. feb 2018

@marusia12 no nepodsuvam povedala som to z mojho pohladu ...... no neviem ako by si sa zachovala keby v rovnakej situacii bola tvoja matka a tvoj manzel by ti zakazal ju k vam prichylit co i len na chvilu kym problem nevyriesi......hold su ludia co vidia len seba svoje pohodlie a peniaze a osud inych im je ukradnuty.

deti95060810
13. feb 2018

vieš, ono je to tak. keby sa niečo podobné stalo mm rodičom - tiež by som nebola nadšená aby tu bývali u nás...ale keby sa to stalo môjmu otcovi tak neváham ani minútu - beriem ho k nám....takí sme ľudia...😉
Bližšia košeľa ako kabát...😉

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dorottka
13. feb 2018

Tu skor pojde o to, ze asi mate s manzelom ine predstavy... mozes rozmyslat a my ti mozeme radit, ako svokru odmietnut, ale ked si raz manzel dupne a on si podla mna dupne na zaklade toho, co si pisala, zmeni sa to na konflikt medzi vami dvoma, rodina byva megacitliva tema, a to uz bude ina kava :-/ . Musite sa najprv vy dako nazorovo zjednotit, potom hladaj riesenia.

rohozka3000
13. feb 2018

svokra by mala dom prepisat na vas alebo ho predat za Ecko. vy ju nechate dozit ako novi majitelia, a mlady pan svagor nech ti trhne nohou. ked si narobil dlhy, nech ide pod most.

ak je dom uz cely svagrov, mala by si svokru prijat hoci na chvilu. a potom jej poskytnut garzonku. vy totiz staviate aj preto, ze sa k vam cez svagra dostali SVOKRINE peniaze. predpokladam, ze vtedy ti nevadilo natrcat ruku.

sissy27
13. feb 2018

@dada7701 dlhy sa dedia len do výšky majetku, teda ak je dlh napríklad 50 tisíc a hodnota dedičstva 40 tisíc, tak nikto nič nezdedí... ak je to opačne, dlh 40tisíc a hodnota majetku 50 tisíc, tak sa dedič rozhodne, či dedičstvo prijíma alebo nie -ak prijme, tak prijme aj dlhy aj majetok, ak odmietne, odmietne oboje. Rozdeliť sa to nedá. A nikto nie je povinný dediť, kľudne môžu všetci odmietnuť. Takže z tohoto strach mať nemusíš.

Čo sa týka aktuálnej situácie - ak by sa jednalo o tvoju mamu, tiež by si jej nepomohla? Nie je to len svokra, je to mama tvojho manžela. A píšeš, že je to dobrá žena, máš ju rada... Len by som si dala veľký pozor na to, aby z dôchodku nepodporovala lajdáckejho syna. To isté ak sa jej rozhodnete pomôcť tým, že jej budete platiť garsónku alebo iné bývanie - aby sa tam nenasáčkoval švagor... Neviem koľko má svokra rokov, ale čisto teoreticky nedalo by sa uvažovať o nejakom slušnom domove pre seniorov v okolí? Mala by tam aj parťáčky, aktivity, nehrozilo by aby sa tam nasťahoval švagor...

rohozka3000
13. feb 2018

@sissy27 ano aj to je riesenie co pise sissy27. pohovorit si s nou a napr zaplatit je ubytovanie v dome pre seniorov. ak je spolocensky typ bez problemov si najde kamosky.
totiz ak je svagor vychcany, taky podobny mojmu. tak sa bez problemov nasackuje u matky a sposobi problemy aj jej. ak by som ju nechala dozit v jej dome ako novy majitel, stanovila by som podmienku, ze on tam byvat za ziadnych okolnosti nebude. iba ona. dohodla by som sa s nou. svagor je toriz predpokladam mlady zdravy len je vychcany. ten nech si prevezme zodpovednost za svoje dlhy sam.

mell_j
13. feb 2018

Rob tak ako by si spravila svojej mame ;)

marseillefan
13. feb 2018

Keď ste dostávali peniaze za polovičku maminho domu, ktorý vám nepatril, tiež ti to prišlo nespravodlivé? Že ona celý život robila, aby ste potom polovičku z toho, čo vybudovala, dostali len tak na tácke? Tie peniaze sú vlastne od nej.

Chápem, že pre teba je situácia ťažká, lebo určite nie je snom žiadnej ženy žiť so svojou svokrou. Ale ak by moja mama mala skončiť na ulici, urobil by som to isté, čo tvoj manžel. A verím, že ty by s pre svoju mamu urobila to isté.

sissy27
13. feb 2018

@rohozka3000 presne, mne by nevadilo pomôcť svokrovcom či rodičom, ale vadilo by mi, ak by mal z toho akýmkoľvek spôsobom profitovať ten, ktorý problémy spôsobil...