Poraďte či si vziať hypotéku alebo stavebný úver?

beabea88
13. jún 2019

Ahojte,

Ideme kupovať dom a odsúhlasili nám hypotéku v banke ale teraz sme dostali aj ponuku od PSS. V PSS sľubujú fix úrok počas splácania úveru, v banke dajú fix 5 rokov a potom nikto nevie čo bude s úrokmi. Čítala som všeobecne obchodne podmienky PSS:

Pri Úročení medziúveru píšu v bode 3: „Veriteľ nie je oprávnený počas doby fixácie jednostranne zmeniť výšku úrokovej sadzby medziúveru.“ V ďalšom bode 4 zase píšu: „Ak je úroková sadzba fixná pre jednotlivé doby fixácie, je pre prvé obdobie fixácie úroková sadzba dohodnutá priamo v zmluve o úvere. Po uplynutí doby fixácie úrokovej sadzby medziúveru má veriteľ právo jednostranne určiť ďalšiu dobu, resp. doby fixácie úrokovej sadzby a výšku úrokovej sadzby medziúveru platnú počas takto určenej doby fixácie úrokovej sadzby. Veriteľ je oprávnený meniť úrokovú sadzbu medziúveru z vážneho objektívneho dôvodu.“

Čiže ten „vážny objektívny dôvod“ môže byť napríklad, že úroky sa po rokoch zvýšia centrálne v každej banke napr. v priemere na 5% a tak aj PSS má nárok na zvýšenie i keď píšu, že úroky sa nebudú meniť? Alebo ako budú kompenzovať zvyšovanie úrokov?

Aké máte názory?

amonet
13. jún 2019

Pri medziuvere kym sa dostanes do stavebneho uveru platis hlavne uroky. Odporucam radsej banku, rychlejsie klesanie istiny, skor to splatis

zlatkapaps
13. jún 2019

@beabea88 uver vam, ale nedaju do takej vysky ako hypo.. ci?

beabea88
autor
13. jún 2019

@zlatkapaps bolo by to so zakladnim nehnutelnosti, takze mali by 80% tak ako pri hypo v banke

zlatkapaps
13. jún 2019

@beabea88 jasne, no ja by som nehnutelnost nezakladala, ked skonci fix v banke na hypo tak si tu hypo mozes kludne zobrat a preniest do banky kde budu nizsie uroky alebo uvidis ake vam ponuknu, uroky by som neriesila v tomto pripade, ten fix ponuka banka s nizkym urokom na to aby si udrzala klienta, ked vam da hypo musia vam dat poistenie, pripadne si vacsinou ludia prehodia aj osobne ucty ak to beru v inej ako v tej ktoru pouzivaju aktualne, aby to mali pokope a na tom banka profituje, ked skonci fix bud daju dobre podmienky alebo pojdes inde...

beabea88
autor
13. jún 2019

@zlatkapaps a preco by si nezakladala nehnutelnost pri stavebnom uvere?

zlatkapaps
13. jún 2019

@beabea88 pretoze si myslim, ze je to vzdy riziko, zakladat aky kolvek majetok, bez ohladu na to ci to budes alebo nebudes platit 🙂 fakt nieco sa stane, co sa moze a na ten dom maju pravo...

ja197
13. jún 2019

@zlatkapaps keď nebude platiť či úver alebo hypotéku, vždy bude exekútor siahať na majetok, takže je úplne jedno či je založený dom alebo nie 😊

beabea88
autor
13. jún 2019

@zlatkapaps ale vsak aj na hypo treba zalozit nehnutelnost

beabea88
autor
13. jún 2019

a co si myslite ohladom tych vseobecnych podmienok?

dominika6
14. jún 2019

@beabea88 stavebka je v dnešnej dobe to najhoršie čo môže byť..dnes,ked ti banka môže dať úrok 1,2 % tak stavebka je 0 bodov..
fix odporúčam mať 1 alebo 3 ročný nie 5,lebo úroky idú stále dole a klient si môže po uplynutí vyberať kam prestúpi,lebo banky sa o neho dnes bijú..

janjochmann
14. jún 2019

@beabea88 volil by som skôr hypotéku, nie PSS, pri stavebkach je vyššie predpokladané preplatenie. Úrok zďaleka nie je všetko, treba porovnať celkovú preplatenosť pri PSS a predpokladanú preplatenosť pri rôznych scenároch vývoja úroku pri úvere. Aby si sa vedela rozhodnúť na základe čísiel.

katarinnna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dopolbokaodrata
15. jún 2019

@katarinnna ešte kde všade budeš spamovať s tým tvojim nabíjačom?