Koľko zaplatiť svokre za opateru dieťaťa?

zara0201
27. apr 2014

Ahojte dievčatá, chcela by som sa poradiť s Vami a bola by som rada keby ste sa podelili o Vaše skúsenosti. Od júna nastupujem do (novej) práce. Môj syn ide od septembra do škôlky. Čiže jún, júl, august bude musieť ísť na opateru ku svokre. Svokra je 61- ročná dôchodkyňa v plnej sile. Bude tam 3 dni v týždni na 6 hodín od 8.30-14.30, jeden deň na 3 hodiny od 12.00-15.00 a jeden deň vôbec nie. Teda spolu max 22 hodín týždenne, s tým, že stravu bude mať z domu. Svokra to nechce robiť zadarmo (čo žasnem, ale je to realita) a nevieme sa dohodnúť, koľko jej zaplatiť. Ona nepovie sumu (hoci tuším že by chcela celý rodičák) a ja ozaj neviem. Ani ja to nechcem zadarmo, ale trošku primerane. Máte skúsenosť? Koľko platíte Vy svokrám alebo rodičom za to, že Vám opatrujú dieťa? Zvyšok týždňa bude u mojich rodičov, ktorí pochopiteľne nič nechcú. A ak mi budete ešte vedieť poradiť, ak mi rodičák končí v decembri, malý je od septembra v škôlke a ja od júna v práci, vezmú mi od septembra rodičák? Ďakujem.

slniecko2
5. máj 2014

@zara0201 ja byt tebou tak to poviem diplomaticky: vyrataj si, ze kolko platite za benzin ked ich rozvazate a potom povedz, ze teda das im povedzme 50 euro mesacne, lebo ostatne peniaze miniete na benzin pre nich 😎

slniecko2
5. máj 2014

@maminuska fúha, neda sa inak len na teba reagovat- to ze niekto ma uplne divnu svokru, ktora nepostrazi vlastne vnuca ani za peniaze, neznamena, ze je normalne, aby to robila ina svokra (pokial nie je financne na dne). Neplet si svoje zle skusenosti s inymi zivotnymi osudmi. Zakladatelka temy isto je rada, ze aspon jej dieta postrazi ale je prirodzene sklamana z jej chovania. Do roboty ide kvoli peniazom a uz ju raz podviedla svokra, takze je normalne ze ju skor neznasa ako ju ma rada. Svokra totiz nie je cudzi clovek a kedze je rodina ma aj urcite zavazky voci svojim pribuznym, ktorejej evidentne nic nehovoria. Inak ako tak citavam niekedy tvoje prispevky, tak mas dost podivuhodne nazory. ale neriesim, je to tvoja vec 🤐

maminuska
5. máj 2014

@slniecko2 svokra má záväzky ? Svokra nemá žiadne záväzky voči svojim dospelým deťom , žiadne . Len dobru vôlu a tú preukázala. Nemusela , tak ako moja matka. A nič by s tým nespravili.
Ano , som si vedomá toho že moje názory sú tvrdé , ale ja nie som práve emotívny človek pri problémoch , riešim ich racionálne a tak aby som dosiahla čo potrebujem , v tomto prípade by to bolo stráženie. Stále by to bolo pre mna ekonomicky výhodnejšie ako dat dieta opatrovatelke a to nehovorím o tom že dieta je s človekom ktorého pozná .
Takže za mna zaplatit , byt rada že mám stráženie človekom ktorého moje dieta pozná , zahodit za hlavu a viac neriešit a nerozpitvávat, žije sa tak lepšie.

marce63
6. máj 2014

@zara0201 čítala som tu rôzne názory, diskusia skutočne zaujímavá. Všetko je to o medziľudských vzťahoch, povahe človeka a empatii. Je to skutočne neštandardný vzťah, Tvoja svokra a rodinka jej syna. Píšeš, že chodíte pracovať na záhradu, ochotne ich odvezieš kam potrebujú, proste maximálna ústretovosť. To všetko sa v rodine cení a hovorí sa "pomáhajme si navzájom". Ale Tvoja svokra má túto formulku zdeformovanú na " pomáhajte mi" a keď chceš niečo Ty tak zaplať. Z Tvojich príspevkov je jasné, že by si svokre dala nejakú sumu na prilepšenie, ale spôsob ako to ona riešila Ťa šokoval. Veď to opatrovanie je dočasná záležitosť, kým dieťa nebude môcť ísť do škôlky a navyše píšeš, že Ti to sama navrhla. Aj keď ide o zakúpenie malej pozornosti vnúčatám," lebo ich rodičia prispeli", Tvojmu nič, lebo si neprispela, no som šokovaná. Ako sa mohlo cítiť Tvoje dieťa, ako mu to vysvetliť. Píšu tu mnohé mamičky, že im rodičia opatrujú deti, majú dobré vzťahy a dávajú rodičom peniaze. Je pravda, že starí rodičia nemusia mať priaznivú finančnú situáciu a deti im kompenzujú výdavky. Alebo poskytnú odmenu na prilepšenie. Ty s manželom choďte pekne k svokre na návštevu, sadnite si a pozhovárajte sa o vzťahoch. Na rovinu povedz, že opatrovanie dieťata nechceš ako jednostrannú službu a pekne jej vysvetli koľko im pomáhate a nezištne / záhrada, vozenie autom kam potrebuje.../ a že teraz ste v sitiácii keď aj vy potrebujete od nej pomoc a ešte jej poskytneš aj nejakú korunku na prilepšenie/ ak je skutočne na tom finančne veľmi zle je zrejme na to odkázaná/ a stravu pre dieťa dodáš. V prípade, že bude mať požiadavky, ako cudza osoba, zaobstaraj si radšaj opatrovanie mamičkou na MD, ako radili maminy aj tu na MK oslov maminy.

effkaa
6. máj 2014

@maminuska radsej dam dieta tam, kde sa stretne s inymi detmi, kde ta osoba, ktora sa onho bude starat bude s nim stihat... kde mi nik nebude vycitat ci som dala dost penazi, proste mi povie sumu, ja zaplatim a je to. Nehovoriac o tom, ze tie biznismenske sklony by moje dieta este nemuselo od "milej ustretovej" babicky pochytit 🙂 A babicka, ked chce robit biznis, nech ide na brigadu. Moje nazory su tvrde.... bla bla...

maminuska
6. máj 2014

@effkaa tvoje názory mi neprídu tvrdé , skôr racionálne - nechceš lebo... a tvoje dôvody.Neakceptovala si podmienky druhej strany.
Len tu veľa mamičiek chce strážit a v prípade toho že druhá strana zapýta, sú zhrozené , odvolávaju sa na povinnost, rodinné väzby a neviem čo - to je to emocionálne a snažia sa dotlačit druhu stranu k tomu aby strážili ich deti za ich podmienok , teda v týchto prípadoch zadara.

Ak by mne nevyhovovali podmienky svokry , nuž dakujem idem o dom dalej . Ak chcem aby mi strážila , nuž ich príjmem a nediskutujem o tom, som rada že vôbec je ochotná. Lebo ani ochotná by nemusela byť, pretože aj taká situácia by mohla nastat, že aj chcem platit a ona nechce ani za tie peniaze.

effkaa
6. máj 2014

ja som za to, aby sa zachovalo to, co bolo v rodine zvykom. Ak moja babicka strazila mna a surodencov a moja mama mohla vdaka tomu ist do prace, tak ocakavam, ze aj moja mama postrazi moje deti. Takisto ak moja mama dochovala babicku na smrtelnej posteli bez naroku na cokolvek, tak to iste sa bude ocakavat odo mna. Proste zachovat tu rodinnu tradiciu.
Samozrejme mi pripadaju urcite zmeny. Napriklad moja mama nemohla ist studovat, lebo mojim starym rodicom sa to zdalo ako "vyhodene peniaze", ale postavili jej dom. Mne dom veru nik nepostavil, ale rodicia mi financne pomahali, pokial som studovala. A keby som bola doma, tak mi mama urcite zadarmo postrazi maleho, takisto ako moja babka strazila nas. Viem to, lebo strazi dieta mojmu bratovi. Predpokladam, ze ked bude starucka a nebude vladat sa hybat, brat a jeho zena sa zase postaraju o nu. Berieme to ako samozrejmost. Proste sa to v nasej rodine takto robi.
Jednoducho bud sme rodina alebo ide o biznis. Ak budeme vsetko prepocitavat na eura, nebudeme robit nic ine a preto je podla mna ludskejsie a normalnejsie pomoct si.
Ci som zase UFO? Nevadi... 🙂

kimina7
8. máj 2014

Ja som svojej mame tiez platila (cca 300,- mesacne, co bolo ale dost menej ako zarabala), lebo som isla robit ked dcera mala rok. No ja som platila preto, lebo kvoli tomu aby som ja mohla ist robit, tak ona isla miesto mna z roboty na neplatene volno, to som ani nemohla chciet zdarma, vsak aj oni musia z niecoho zit. No je pravda, ze keby uz bola dochodkyna, tak by to spravila aj zadarmo. Ale varila upratovala a kupovala dcerke z vlastneho veci na prechadzke, aj ju zobrala k fotografovi atd...Chcela som ju, lebo keby som mala dat dcerku rocnu k cudzim ludom, tak radsej nepojdem pracovat...