Mám nárok na materskú ako živnostník - študent?

thami
3. jan 2018

Ahojte 🙂 chcela by som sa poradit s niekym, kto je skuseny a pozna tuto problematiku, nakolko ja aj ked som si pozerala nejake clanky, neviem zistit, ci narok na matersku budem mat...takze v skratke, za posledne dva roky som bola studentkou VŠ, v auguste som ukoncila studium... popritom cele dva roky som bola zivnostnickou a platila som si zdravotne poistenie... od septembra som si platila este znizene zdravotne poistenie, ale od noveho roka musim v plnej vyske... preto moja otazka znie, mam si platit aj socialku od januara teraz aby som mala narok na matersku? budem mat vobec narok na matersku? dakujem za odpovede 🙂

evittam
3. jan 2018

Zdravotne poistenie nema s narokom na MD nič spoločné. Ak chces mat narok na MD tak musis mat za posledne dva roky minimalne 270dni NP. Cize ano, platit odvody do SP.

thami
autor
3. jan 2018

@evittam ale pocas toho ako som bola student a zaroven zivnostnik mal za mna platit stat, nie? ci to sa nerata?

evittam
3. jan 2018

@thami Stat plati len dochodkove poistenie. Nie NP.

thami
autor
3. jan 2018

@evittam takze uz asi neziskam narok na matersku, nakolko som v 23. tyzdni...

evittam
3. jan 2018

@thami Tak to uz urcite nie. Plati co pisem vyssie-hlavnou podmienkou naroku na MD je mat 270dni NP za posledne dva roky pred pôrodom. Co ty nemáš.

thami
autor
3. jan 2018

@evittam dakujem pekne za vysvetlenie 😉

evittam
3. jan 2018

@thami Za malo.