Materstvo a doktorandské štúdium

pusinka79
22. aug 2017

Ahojte mamičky. Chcela by som sa tu poradiť, počuť váš názor ... 🙂 Na začiatok spomeniem, že mám dlhodobého partnera s ktorým žijem a plánujeme spoločnú budúcnosť, rodinu. Po skončení magisterského štúdia ale váham aj nad alternatívou, že by som si dala prihlášku na postgraduál a pokračovala ešte ďalej na doktorandské štúdium. Odrádza ma ale fakt, že keď doštudujem VŠ budem mať 25 rokov. Ak by som pokračovala na doktorandské to sú minimálne ! + tri roky štúdia. No scenár mať (pri najlepšom) 28 rokov a len doštudované a nič odrobené v praxi ma odrádza. Nehovoriac o tom, že to už je vhodný vek na dieťatko. Viem, že sa dá doktorandské štúdium prerušiť a počas toho mať bábo atď... Ale mňa skôr zaujíma aj ta finančná stránka celej veci. Z doktorandského štúdia mi nevyplatia žiadnu materskú, nakoľko doktorandské štúdium sa vypláca formou štipendia. Na rozdiel, keď by som po škole išla rovno do práce a odrobila si určitý čas, vypočítali by mi príspevok na materskú. Baby čo vy na to ? Sú tu nejaké doktorandky alebo mamičky, ktoré niečo podobné riešili ? Ďakujem a prajem krásny zvyšok dňa 🙂

sadika
22. aug 2017

Za mojich cias to este bolo dobrovolne,dalo sa vybrat ci chceme len nemocenske alebo len dochodkove,ci oboje

nakupiky
22. aug 2017

Ahojte, malý doktorát predstavuje doplnkové vzdelanie, teda vďaka nemu napr. nepostúpite do vyššej platovej triedy. V zahraničí, okrem ČR, je absolútne nepochopené a samozrejme neuznávané 🙂
Faktom je, že v praxi sa občas zíde a podľa mňa je laickou reakciou na titul Mgr., ktorý je vnímaný ako nerovnocenný napr. s Ing.
@pusinka79
PhD. študenti majú štipendium vyše 500 Eur, po vykonaní dizertačnej skúšky - minimovky, je to okolo 630 Eur
PhD. si môžeš urobiť aj externe, ale pokiaľ nechceš vedecky pracovať, je to na zváženie

novana
22. aug 2017

@sadika, veď čítam, čítam, 😀 len som bola asi v omyle, predpokladajúc, že rodiť sa môže aj rok po ukončení štúdia.😉

sadika
22. aug 2017

@novana aj dva aj viac. Rodit sa moze stale 😃

novana
22. aug 2017

@sadika, veď práve! 😀 Takže si netreba život komplikovať počas štúdia.

adriannasvk
22. aug 2017

Ja som sice inu skolu studovala ako ty ale vyriesila som to tak,ze som po 5 rokoch skoncila VS,sla pracovat,resp praxovat(3 roky povinna prax) a cca po dvoch rokoch som otehotnela,takze som sla na matersku, maly sa narodil,mal cca 2 mes a ja som sla este obhajovat doktorat😅.....
Presne som rozmyslala ako ty,ci najskor skola,praca atd dokoncit,ci materska ci ako....lebo predstava,ze budem mat pomaly 30 a nic poriadne za sebou pokial ide o pracu a uz dost zase na dieta....rozhodla som sa to nejak pomiesat😀 a da sa to...teraz mam 29,mam dve deticky,doktorat doma,prax hotova este skusky po praxi ma cakaju a sup do prace,takze dufam,ze v 30-tke uz budem pracovat,odrodene mam😅 takze snad to uz potom pojde😉
Je na tebe ako sa rozhodnes,ak vies,ze dalsie studium je narocne a potrebujes nan maximum casu,tak byt tebou asi zacnem pracovat aby si mala aspon tych 270 dni odpracovanych co baby spominali,potom ist na matersku,ked bude mat male cca 2 roky dat ho do skolky a urobit si doktorat🙂 ja by som sa rozhodla asi takto🙂
Sadni si,napis si moznosti a pre jednu sa rozhodnes,a dalsia vec je aj otehotnenie,tiez to nejaky cas trvatbmoze atd...drzim palce,rozhodnes sa urcite spravne😉

gia87
22. aug 2017

@pusinka79 ja som šla po vš hneď do práce a po roku som sa prihlásila na externé phd. V druhom ročníku som otehotnela a dizertačné skúšky som mala mesiac po pôrode. Bola to zaberačka, ale zvládli sme. Takže dá sa aj pracovať, aj študovať a byť matkou. 🙂

bluka2
22. aug 2017

@pusinka79 Ok, ked sa neda, tak sa neda. Spoluziakovi sa nedalo prestupit na mastra, a mne a kopec inym ludom sa dalo. Dorobit nejake predmety, jednoducha administrativa a par supov poplatok za semester (16-19€). Ok, podla teba je to 1200€, nebudem sa hadat, ale mam skusenost z 1. ruky a poznam aj dost inych Slovakov, konkretne ich je v tom vlaku fakt, ze dost 😅

novana
22. aug 2017

@pusinka79, ak by si neštudovala len kvôli titulu (ako je to dnes v móde), ale naozaj chcela nasávať nové poznatky či prezentovať svoj výskum na domácich a zahraničných kongresoch, chodiť na zahraničné stáže, povinne publikovať v zahraničných karentovaných časopisoch... proste rásť v svojom odbore, bolo by skĺbenie štúdia s materstvom viac než náročné. Každá VŠ finančne podporí svojho doktoranda, a tí šikovní majú úžasné možnosti. 🙂 Jednotlivé VŠ majú však setsakramensky rozdielne požiadavky na prácu doktoranda, takže veľa záleží i od toho, aký a kde svoj odbor študuješ.

vienala
22. aug 2017

@pusinka79 moj tip - ist na doktorandske studium a zaroven niekde v odbore pracovat na part-time. Ja som tiez bola na internom doktorandskom a zaroven som pracovala na plny ubazok. Ok, bolo to uz davno, neviem, ci to este takto ide. Ja som ucila predmety u dekana, ten najprv frflal, ale nakoniec suhlasil. Neviem, ako su teraz nastavene podmienky. Ja som to mala super - stipendium aj normalny plat. Bolo to v Ba. Potom som odisla z Ba a teraz casto lutujem, ze som nepokracovala v praci na Vs. Ako matka troch deti by som si mohla urcit vysku uvazku, pripadne ucit aj na sukromnych Vs. No ale mimo Ba tieto moznosti nie su. Najma uz sa nedostanem ucit na inu Vs, vsade treba znamosti. Predsa len tam, kde som vystudovala, som spoznala vela ludi a mala som kontakty. Teraz som uz uplne mimo tohto prostredia a PhD. je mi v sukromnej sfere na nic. Keby som neodisla vtedy z Ba, urcite by som chcela ucit na Vs aspon na ciastocny uvazok. Je to taky moj nezrealizovany sen.

vienala
22. aug 2017

@bluka2 uprimne - zavidim tuto moznost studia vo Viedni. Za mojich cias taketo asi nebolo mozne, aspon o tom neviem
Zaujimalo by ma, ake su poziadavky na uchadzaca, asi to nebude take lahke sa tam dostat , lebo inak si myslim, ze by to vyuzivalo vela studentov zo Slovenska.

luliu
22. aug 2017

@vienala asi závisí od školy. Som na STU a tu by sa isto nedalo byť interne na doktoranture a popri tom pracovať, nedalo by sa to iste ani na polovičný úväzok. U nás sú doktorandi v škole 8-12 hodín denne

vienala
22. aug 2017

@luliu no u nas boli tiez - oficialne. Ale mne sa to podarilo vybavit. Ale je to uz 10 rokov dozadu. Inak, musela som normalne ucit, mat publikacnu cinnost, konferencie atd., len som tam nemusela trcat 8 hodin. No ale to tam casto nevidela byt ani docentov a profesorov 😉 A inak, bolo to na EU.

vienala
22. aug 2017

Opravujem - 8 hodin som v skole casto nevidela byt ani profesorov a docentov. Nakolko museli este stihat uvazky na inych skolach 🙂

bluka2
22. aug 2017

@vienala Podla mna to vyuziva vela Slovakov, ale samozrejme, cudujem sa, ze nie viac, hlavne tych zo zapadu. Kedze mozem porovnat studium toho isteho na v BA a vo Viedni, mam pocit, ze 95% som sa naucila v Rakusku 😔 Ten smailik je k 3 rokom studia na Univ. Komenskeho. Ked som dosla v 3.r. bakalarskeho studia, mala som predmet s druhakmi a ostala som zaskocena, ze som oproti nim skoro nic nevedela, na vsetko som sa musela pytat ako hotentot. To ma vyburcovalo a dost som sa zacala ucit, vlastne mozno prvy krat, lebo na Slovensku som mala dobre znamky takmer bez namahy (dokonca aj prospechove stipendium som dostala 😕 ... mala som 40h tyzdenne job a venovala som sa cestovaniu aspon tolko ako studiu!).

Jedina podmienka bola mat certifikat z nemciny B2, ja som mala C1 z Goetheho institutu v BA, ale aj tak som velmi nerozumela, nastastie boli chapavi a napomocni, tak ci spoluziaci, tak ci ucitelia. Aj ked clovek nema este B2, moze mat nejaky pripravny rok, ci ako sa to vola a potom su aj programy v AJ.

Samozrejme este porovnali predmety z mojho bakalarskeho studia na Slovensku a kedze sa nejednalo o rovnaky studijny plan, musela som si vtedy dorobit 14 predmetov, co na Univerzite Komenskeho nemali a na Uni Wien ano. Zvysok mi uznali zo Slovenska. Potom som bola pripustena k MSc-studiu na Uni Wien. Trvalo mi to 1 rok a to som sa nazaj ucila den a noc a uz som stihala pracovat pomimo iba 20 h tyzdenne.

Ak by som teraz bola po strednej, isla by som rovno studovat do Viedne.

PhD studia su vacsinou v AJ, nemcinu ani netreba vediet.

maminuska
22. aug 2017

@liz_lemon mas pravdu nie je.hanba mi.

missguerlain
23. aug 2017

@pusinka79 No a? O tom to predsa je. Studium ma byt narocne, aby sa prirodzene selektovalo a nebehal kazdy s magisterskym alebo doktorskym titulom. To je opat len problem postkomunistickych krajin, ze tu vyrastlo vysokych skol jak hub po dazdi a vysoku skolu si dnes robia aj ti, ktori by si v minulosti alebo v krajinach s inym systemom ani neskrtli. Dnes vsetci strasne studuju, chcu sa vzdelavat, lebo jak podotkla @chellina 'nechcu sa doma nudit' 😝 Este, ze im to slovensky system bezplatneho skolstva umoznuje 😉 Inak neviem kolko tych slovenskych vysokoskolakov by si takto spestrovalo zivot, kebyze musia platit 🙂

chellina
23. aug 2017

@missguerlain to si robis srandu? Mna ta skola stala 5 tisic euro a keby si chcem dorobit dalej tak opat platim, neviem o com tocis

chellina
23. aug 2017

@missguerlain neviem kde zijes ze externe studium je zadarmo