Nedoplatok v sociálnej poisťovni. Je nárok na materskú

sempro
9. feb 2011

Ahojte, obraciam sa na vás so žiadosťou o pomoc.
Momentálne som na PN (rizikové tehotenstvo), poberám PN zo sociálnej poisťovne nakoľko mi vznikol nárok. Koncom februára budem žiadať sociálnu poisťovňu o materskú. Podmienku 270 dní za posledné dva roky mám splnenú. Čo ma zarazilo je, že aby vznikol nárok na materské nesmie byť nedoplatok na sociálnom poistení.
Chcem sa vás opýtať, či máte niektorá skúsenosti s nedoplatkom na sociálke a nárokom na materskú.
Mám na sociálke nedoplatok ale z roku 2006 a nie mojou vinou (ako vznikol nedoplatok tak to by som tu rozpisovala veľmi dlho/ , Ide mi skrátka o to, či ten nedoplatok budú brať do úvahy a či budem mať nárok na materskú. Budem vďačná za každú odpoveď.
Ďakujem.

dosa
9. feb 2011

@sempro - zalezi na tom, ci je nedoplatok z tvojho dobrovolneho poistenia, alebo z poistenia co si mala platit ty ako szco, alebo z poistenia, co ti plati zamestnavatel. ak zamestnavatel, tak to budu vymahat od neho a nie je to tvoj problem... ak je to nedoplatok tvoj, tak jasne, ze by bol problem, ale pises, ze mas narok na pn, tak asi je to v poriadku...

maznacik007
9. feb 2011

pokial si bola ako osoba dobrovolne poistena na NP tak ti matersku zamietnu... a to aj v pripade ze to doplatis... co teda by som neriskovala.. lebo ti v pohode mozu siahnut na ucet bez akehokolvek upozornenia... /a momentalne to teda tam dost tlacia aby sa taketo nedoplatky riesili.../

pokial bol problem u zamestnavatela ze za teba neodvadzal odvody do socialnej poistovne tak tam neni problem s materskou...

liv1
9. feb 2011

@sempro ja mám takú skúsenosť, že som si platila dobrovolné poistné. Ako som sa zamestnala, nezrušila som ho, pretože som si myslela že to automaticky. Opak bol však pravdou a sociálka mi o niekoľko mesiacov poslala upomienku, že mám zaplatiť cez 1200 eur, pretože ak som to nezrušila za tie mesiace sa to napočítalo a vznikla z toho táto suma (napriek tomu že zamestnávateľ mi odvádzal do poisťovne). O svojich pocitoch tu snáď nemusím písať, ale čo ťa asi zaujíma, dohodla som si s nimi splátkový kalendár, a síce ešte nebola doplatená celá suma (to až teraz v januári bola posledná splátka), od minulého roka som normálne na materskej, čiže nárok som mala napriek nedoplatku. Keď som tam volala kvoli tomu, či mám nárok na materské tvrdili, že to s tým nesúvisí. Do akej miery je to naozaj pravda neviem, ale ja materskú mám.

sempro
autor
9. feb 2011

@dosa ten nedoplatok je z roku 2006 ked som bola SZČO. Od októbra 2010 som PN a mám aj nárok na výplatu zo sociálky.
Ten nedoplatok mi vznikol tak, že odvody som odviedla, ale po ukončení živnosti mi spravili vyučtovanie a vrátili preplatok. Údajne tam mali nejaký zmätok v systéme a vrátili mi aj jednu platbu. Zaujímavé je, že na to prišli až teraz (ked mi volala pani zo sociálky koncom minulého roka). Dohodla som sa s ňou, že nech mi pošle rozhodnutie o tom, že tam mám nedoplatok a že ho uhradím a doteraz vôbec nekoná. Tak sa bojím aby mi vyplatili materskú.
Bola by možnosť to teraz zaplatiť aby tam nebol nedoplatok aby som mala nárok? alebo už je neskoro, ked si budem žiadať o materské teraz vo februári? ďakujem za odpoveď

sempro
autor
9. feb 2011

@liv1 dosť ma zarazilo že mi vyplácajú aj PN pretože ak by to tak malo byť, že nesmieš mať nedoplatok tak by mi nevyplatili ani PN.

dosa
10. feb 2011

@sempro - skus sa pozriet na stranku socialnej poistovne, od vcera by tam mali byt zverejneni vsetci dlznici, ktori dlhuju SP viac ako 3,xx eura...