Odpis daní na manželku od januára 2013

merylla
17. dec 2012

Ahojte, zajtra mi konci RD a povodne som mala v plane dat sa na predlzenu RD (dobrovolnu do 6rokov dietata/......jednak preto ze nemam pracu a druha vec je ze cakame v maji prirastok a aj tak by ma nikto nezamestnal. Ibaze manzel je zivnostnik a podla zmien na rok 2013 si moze odpisat dane na manzelku ktora je nezamestana, alebo sa stara o dieta do 6rokov koli jeho nepriaznivemu zdravotnemu stavu a pobera opatrovatelsky prispevok.....ale nikde som nenasla co ked chcem zostat s malym na predlzenej RD dobrovolne. Podla mna je byt nezamestnana alebo na predlzenej (neplatenej/ RD to iste bo stat na mna aj tak nic neplati, v oboch pripadoch len zdravotne. Kedze na urade mi k tomu nic nepovedali....tak sa snazim zistit co sa da. No a zajtra sa chystam na urad opat....myslim sice ze opat z toho ziadne vyuzlenie nebude, ale na ten urad prace sa mi teda moc hlasit nechce. A este mi napadlo ci sa to vobec bude na nas vztahovat kedze sa to vsetko udeje este v roku 2012...ale co potom s danovym zuctovanim za rok 2013? Tak keby ste o tom nieco vedeli, prosim napiste. Vdaka 🙂

evita68
27. jan 2015

@morencova vôbec neviem, čo myslela..asi len tú nčzd na teba

morencova
27. jan 2015

@evita68 To je čo?

evita68
27. jan 2015

@morencova nezdaniteľná časť základu dane

morencova
27. jan 2015

@evita68 Tak neexistuje už nič , áno?

veronique_1
31. jan 2015

@evita68 Ja som bola na materskej do 16. decembra 2013, potom som nastupila na rodicovsku. V januari 2014 mi bola vyplatena posledna materska za tu polovicu decembra. Iny prijem okrem rodicovskej som pocas celeho roku 2014 nemala. Je potrebne uviest aj tu matersku za december 2013, ked mi prisla na ucet v januari 2014 ako prijem za rok 2014?

evita68
31. jan 2015

@veronique_1 áno, je to príjem roku 2014

veronique_1
31. jan 2015

@evita68 Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved.

monika998
14. feb 2015

ahoj chcela by som sa opytat ci si moze manzel odpocitat z dani zivotnu poistku a tiez aj dvochodkove poistenie dakujem🙂

david93
15. feb 2015

@monika998 životnú poistku nie, dôchodkové ktorý pilier? II. alebo III.?

monika998
15. feb 2015

@david93 ma aj druhy aj treti...

david93
15. feb 2015

citujem z finančnej správy:
Uplatnenie dobrovoľného príspevku na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier)

Túto nezdaniteľnú časť základu dane si môže daňovník odpočítať od základu dane vypočítaného v zdaňovacích obdobiach rokov 2013 až 2016.

Odpočítať sumu preukázateľne zaplatených dobrovoľných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie si môže daňovník najviac do výšky 2 % zo základu dane (čiastkového základu dane) zisteného z príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov alebo z príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov alebo z ich úhrnov. Táto suma nesmie presiahnuť výšku 2 % zo 60-násobku priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje základ dane. Maximálna suma dobrovoľne zaplateného príspevku na starobné dôchodkové sporenie, ktorá môže byť uplatnená v roku 2014 ako nezdaniteľná časť základu dane je vo výške 966 eur.

Túto nezdaniteľnú časť základu dane si daňovník uplatní v podanom daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní preddavkov z príjmov zo závislej činnosti.
****************************************************************
Zníženie základu dane o príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (III. pilier)

Túto nezdaniteľnú časť základu dane si môže daňovník uplatniť prvýkrát za zdaňovacie obdobie 2014. Môže sa uplatniť iba zo základu dane z príjmov zo závislej činnosti alebo základu dane z príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo z ich úhrnu v preukázateľne zaplatenej výške v úhrne najviac 180 eur za rok. Aby si daňovník mohol odpočítať túto nezdaniteľnú časť základu dane, musí spĺňať tieto podmienky:

- príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie zaplatil na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31.12.2013 alebo na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou je zrušenie dávkového plánu,
- daňovník nemá uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorá nespĺňa podmienky stanovené novelou zákona o doplnkovom dôchodkom sporení.

monika998
15. feb 2015

@david93 dakujem pekny den prajem.

la_bambulka
18. feb 2015

Ahojte .... chcela by som poprosiť o radu. Momentálne som zamestnaná a na RD. Od januára do 9. 4. som poberala materské, potom som si vybrala z práce dovolenku od 10.4. do 14.5.2014 a od 15.5.2014 do teraz som na RD. Môžem si uplatniť nezdaniteľnú časť sama na seba vo svojom daňovom priznaní a zároveň aj manžel na mňa nezdaniteľnú časť ako na manželku? Ak sa to nedá, čo je pre nás výhodnejšie, či sa mám podať sama daňové priznanie alebo nechať, aby si manžel uplatnil na mňa nezdaniteľnú časť???

zalka
18. feb 2015

@la_bambulka podaj DP ty ... a aj mng. si môže uplatniť rozdiel NCZD a tvojich príjmov
NCZD - hrubá mzda + odvody - MD = suma čo si môže mng. uplatniť

la_bambulka
18. feb 2015

@zalka ďakujem veľmi pekne 🙂

zalka
18. feb 2015

@la_bambulka rado sa stalo

vanesska1983
23. feb 2015

ahojte mozte mi niekto poradit kolko je teraz vyplacanie dani ak si manzel namna uplatnil dan som na neplatenej materskej aku sumu zviknu vyplacat za rok 2014

zalka
23. feb 2015

@vanesska1983 ak si na neplatenej rodičovskej tak mng. si nemôže na teba uplatniť nič ..
podmienka je bud platená RD, alebo evidencia na UP

vanesska1983
23. feb 2015

ako bola som aj s malym na neplatenej a tiez si namna uplatnoval asa to dalo ze mu vyplatitli sumu nakolko som nepoberala ziadny prijem

zalka
23. feb 2015

@vanesska1983 lenže zákony sa pomenili a už tuším druhým rokom sa nedá uplatnovať.

monika998
24. feb 2015

ahoj chcem sa opytat aku ciastku na danovom moze dostat moj manzel na mna ked v roku 2014 som bola na predlzenej materskej a do augusta som poberala opatrovatelsky v pripade ako si to vyratam.dakujem

monika998
26. feb 2015

ahoj je tu este niekdo?

efkak
26. feb 2015

@monika998 zalezi na tom aky mal prijem.... vo vseobecnosti vsak z plnej sumy odpocitatelnej polozky odratas svoju matersku a co ostane si moze odratat.

david93
26. feb 2015

@monika998 odpočítateľná časť z jeho daňového základu je 3803,33 mínus opatrovateľský, za mesiace, v ktorých si ku 1. v mesiaci bola buď na RD alebo si poberala peňažný príspevok na opatrovanie (rodičovský sa nepočíta do tvojich príjmov, iba materská)

záleží aj na tom, koľko zaplatil na daniach on počas roka

mama82
23. mar 2016

Ahojte,viete mi niekto poradiť ako to je keď som bola minulý rok až doteraz na predĺženej neplatenej rodičovskej,ci si môže dať manzel v praci na mna odpočet?

zalka
23. mar 2016

@mama82 nie nemôže

mama82
23. mar 2016

@zalka Ďakujem.

zalka
23. mar 2016

@mama82 rado sa stalo

tinkaro
23. jan 2017

Ahojte môže si manžel na mňa odpočítať daň ak som ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov zdravé dieťa?vdaka

renatulienka
27. feb 2018

Poprosim vas o radu ak ste sa s niecim podobnym stretli. V skratke. Moja svokra ma priznany opatrovatelsky prispevok 180 eur s tym ze by som ho poberala ja, ale iba papierovo kedze som na rodicovskom, peniaze by si nechavala ona. Ja mam ale obavy co to urobi s manzelovymi daniami. Manzel je zamestnanec v ceskej firme a byva vysielany aj do zahranicia do roznych krajin. Danove mu robi uctovnicka v cechach a aj v krajinach kde je vysielany.Danove si podava aj v SR. Neviete mi prosim poradit ? Nechcela by som byt na tom stratova.